HABER

Deprem tatbikatı gerçeği aratmadı

Deprem tatbikatı gerçeği aratmadı

İSTANBUL (İHA) - İstanbul'da 9 aydır planlanan ve 9 ilin katılımıyla 7.2 büyüklüğündeki depremin tatbikatı yapıldı. Tatbikatta enkaz altında kalan vatandaşlar kurtarılırken, okuldaki öğrenciler ise başarıyla dışarı sevk edildi.

İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün organizasyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte(TSK) koordineli olarak bugün başlayan ve 9 Kasım'a kadar devam edecek tatbikatın ilk günü gerçeğini aratmadı. İstanbul'da merkez üstü Büyükada'nın 2 kilometre güneyi olan 7.2 büyüklüğünde sözde deprem meydana geldi. Deprem sonucunda Kumkapı sahilinde bir geminin yan yattı, Maltepe'de bir yolcu treni raydan çıktı. Artçı sarsıntılar sırasında bir araç Kartal Cevizli'deki Balıklı Göl olarak da bilinen Akvaryum Gölü'ne uçtu. Yapılan deprem tatbikatında havaalanından kalkan polis helikopteri deprem senaryosuna göre havadan yaptığı ilk incelemede çok sayıda binalarla birlikte İkitelli bölgesindeki bazı benzin istasyonlarının yıkıldığı, Sarayburnu açıklarında kuru yük gemisinin alabora olduğu ve çok sayıda personelin denize atladığı bilgisini merkeze iletti. Ayrıca meydana gelen sözde depremde Devlet Demiryolları'na ait yolcu vagonun devrildiği 14 kişinin mahsur kaldığı bilgisi de merkeze bildirildi. Bu yapılan ihbarlarla birlikte ekipler tatbikata uygun olarak harekete geçti.

Oluşturulan deprem komisyonu, Vali Yardımcısı Ergun Güngör başkanlığında toplandı. Komisyonda yer alan İstanbul Valisi Muammer Güler, Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Ünal Karaosmanoğlu, Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, çok sayıda üst düzey yetkili deprem bölgesiyle ilgili bilgi aldı. Olay yerine sevk edilen ekipler, merkeze bilgi ulaştırırken, İstanbul'un tüm bölgeleri kameralarla izlendi.
Komisyon Başkanı Güngör, sözde depremin sonuçlarıyla ilgili, "Denizden 8 tane ceset çıkartıldı. Yarım saatte olaylara müdahale yapıldı. Bu şeklide eksikliklerin tespit edilmesi sağlandı. Bölgeler arası koordinasyon ve emir komuta sistemi denetlendi. En önemli konuda bizim imkan kabiliyetleri değerlendirildi. Binlerce bina yıkıldığı bilgisi okullarda yaralan çok sayıda öğrencinin kurtarılarak hastaneye sevk edildiği ve Kartal'da büyük bir doğalgaz yangını çıktığı bildirildi. Depremden en çok etkilenen yerler Bağcılar ve Bayrampaşa olduğu olduğu bildirildi" dedi.

Tümgeneral Cengiz Arslan 52. Zırhlı Tümen Komutanı (Garnizon Komutanı), "Askeri birlikler de şu ana kadar dağılma yok bütün birliklerimiz ayaktadır. Askeri birliklerin tamamı sevke edilmek üzere hazırdır" diye konuştu.

Şişli bölgesi Haberleşme Tim Komutanı Hayri Levi ise tatbikatla ilgili bilgi verdi. Bayrampaşa Altıntepsi Mahallesi'ne sevk edilen ekipler ise yıkılan bir binada göçük altında kalanlara ulaşmak için çalışma başlattı. Ekipler bir yandan çalışırken bir yandan da olay yerindeki durumu merkeze bildirdi. Buradaki arama kurtarma çalışmaları sırasında ekipler, enkaz altında kalan bir vatandaşı çıkardı. Bayrampaşa Belediyesi'ne bağlı Arama Kurtarma ekipleri olay yerine geldi.

Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi'nde bulunan Sancak Soy İlköğretim okulunda deprem tatbikatında alarmın verilmesiyle birlikte öğretmenler ve öğrenciler masaların altına yattı. Okuldan öğrenciler öğretmenleri tarafından sıra halinde okuldan tahliye edildi. Deprem tatbikatının senaryosuna göre, 8 tane öğrenci yaralandı. Yaralılar dışarı çıkartıldı. Dışarı çıkarılan öğrenciler düzen şekilde sıraya sokuldu. Yaralı öğrenciler ise gelen ambulansla hastaneye götürüldü. Deprem üzerine okula koşan velililere çocukları teslim edildi.

Öğrenciler, deprem tatbikatında çok şey öğrendiklerini söylerken, okul müdürü Alim Türkyılmaz ise "Okulumuz çok sağlam olduğu için depremde herhangi bir zarar görmedi. Yararlı tatbikat oldu" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön