HABER

Depremzedeleri şok eden dava

Kalıcı konutların bir bloğu hakkında Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman arazisine yapıldığı gerekçesi ile tapu iptal davası açıldı.

Depremzedeleri şok eden dava

YALOVA (İHA) - Yalova'da, 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında Bayındırlık Bakanlığı tarafından Soğucak mevkiine yapılan kalıcı konutların bir bloğu hakkında Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman arazisine yapıldığı gerekçesi ile tapu iptal davası açıldı. Aldıkları mahkeme celbi ile neye uğradıklarını şaşıran depremzedeler, "Burasını devlet yaptı. Sonra devlet, devleti mahkemeye verdi. Böyle bir olay nasıl olabilir?" diye sordu.

Marmara Depremi'nde evlerini kaybeden Yalovalı depremzedeler için Soğucak mevkiinde yapılan kalıcı konutlardan biri hakkında 10 yıl sonra orman arazisine yapıldığı gerekçesi ile dava açıldı. Bayındırlık Bakanlığı tarafından yapılan konutun 2B orman arazisinde olduğunu iddia eden Orman Genel Müdürlüğü, mahkemeye başvurdu.

Orman Genel Müdürlüğü, zamanında TOBB'un verdiği para ile Bayındırlık Bakanlığı tarafından yapılan 3003-33. adadaki 10 daireli bloğun tamamının 2B arazisi üzerine olduğunu belirterek, Yalova Asliye Hukuk Mahkemesi'ne tapu iptal davası açtı. Müdürlük, tapu kayıtlarını, orman kadastro harita ve tutanakları ile hava fotoğrafları ve bilirkişi raporlarını mahkemeye delil olarak sundu. Orman Genel Müdürlüğü bununla da kalmayarak Karayolları Genel Müdürlüğü'nü de kalıcı konutlara yaptığı yol sebebiyle dava etti.

10 yıl aradan sonra açılan tapu iptali davasıyla neye uğradıklarını şaşıran depremzedeler, olayı 'trajikomik' olarak değerlendirdi. Kalıcı konutları devletin yaptığını söyleyen Paşakent Mahallesi Muhtarı Aydın Özat, "Bunu yapan devlet. Aradan 10 sene geçmiş. Açılan davayla vatandaşlar mağdur oldu. Böyle bir saçmalık olamaz" dedi.

Kalıcı konut sakinleri ise, "Mahkeme celbi elimize geçtiğinde şaşırdık kaldık. Sanki biz bu evleri kendimiz gecekondu olarak yaptık. Bu konutları yapan devletin kendisi. Şimdi tapu iptal davası açtılar. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön