HABER

Depresyon, intiharın da sebebi

'Mutlaka tedavi edilmesi gereken' yaygın bir hastalık olan ve yaşam boyu görülme ihtimali yüzde 18 olarak hesaplanan depresyonun en önde gelen intihar nedenlerinden biri olduğu bildirildi.

Depresyon, intiharın da sebebi

Uzmanlar, depresyonun pençesine düşenlerin yüzde 15'inin intihar ettiğini bildirdi. İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, depresyonlu hastalarda işgörmezlik, sağlıklı bireylerden 5 kat fazla. Yapılan çalışmalar Türkiye'de de depresyonun, birinci basamakta da en sık görülen hastalık olduğunu doğruluyor.

Türkiye'de depresyon gibi çok önemli halk sağlığı sorununa psikiyatristler ve pratisyen hekimler tedavi uyguluyor. Birinci basamak sağlık kuruluşlarında pratisyen hekimlerin depresyon konusundaki bilgi, beceri, tanı ve tedavi becerilerini artırmak üzere pek çok eğitim etkinliği düzenlendi ve binlerce hekim sürekli eğitim aldı. Bu eğitim programlarının bir kısmının Sağlık Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü belirten uzmanlar, "Tüm veriler depresyonun birinci basamakta tedavi edilmesini önermektedir. Çünkü birinci basamak hastaların ilk başvuru noktasıdır. Ülkemizde 45 bin pratisyen hekim, bin 500 psikiyatrist vardır. Psikiyatri uzmanlarının yüzde 50'si 3 büyük ildedir, bazı illerde psikiyatrist başına 100 ile 3 bin hasta düşmektedir, bazı illerde ise psikiyatrist yoktur" diye konuştular. 2004 yılı Bütçe Uygulama Talimatı'na (BUT) göre sadece psikiyatrislere ulaşabilen depresyonlu hastaların çağdaş ilaçlardan yararlanabileceğini ifade eden uzmanlar, şunları kaydetti:

"Pratisyen hekimlere 'yazamaz' denilen ilaçlar, hasta uyumu, etkinlikleri, yan etkilerinin az olması güvenilirlikleri gibi nedenlerle kullanıma girmiştir ve tüm tedavi klavuzlarında ilk seçenektirler. O halde burada maliyet tartışması yapılamaz. Bilimsellik, adalet, sevgi, yarar duyguları çalışırsa kimse hekimin onuru ve reçetesine, kararına, hastasının sağlık hakkına müdahale edemez. Kaldı ki, maliyet ile ilgili hesaplar da BUT'ü doğrulamamaktadır".

ANKARA (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler