'Derbiden şampiyon çıkmaz'

Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Fenerbahçe derbisinde saha ve seyirci avantajını iyi kullanıp, şampiyonluk yolunda önemli bir engeli aşmak istediklerini söyledi.
Ertuğrul Sağlam, BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde gerçekleştirilen antrenmanın başında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Fenerbahçe ile oynayacakları derbi maçla ilgili bir soruya Sağlam, "Sahamızda ve taraftarımızın önünde oynamak avantaj. Bu avantajı Galatasaray ve Trabzonspor maçlarında kullandık. Aynı avantajı Fenerbahçe derbisinde de kullanıp, şampiyonluk yolunda önemli bir engeli aşmak istiyoruz" diye yanıt verdi.

"ŞAMPİYONLUĞU BELİRLEMEZ" Sağlam, Fenerbahçe derbisinde alınacak sonucun şampiyonluğu belirlemeyeceğini de kaydederek, şunları söyledi:
"Derbi maça şampiyonluğu belirleyecek karşılaşma diyemeyiz, ancak bundan sonraki geleceği hafif de olsa etkileyecek bir karşılaşma. Görüyorsunuz her hafta değişik takımlar puan kaybına uğruyor. Sezon sonuna kadar da bu puan kayıpları sürecek. Fenerbahçe maçında ortaya çıkacak sonuç, belki biraz şampiyonluk yolunda durumu şekillendirecektir, ama kesinlikle belirlemeyecektir."
Fenerbahçe maçında puan kaybı yaşanması durumunda ne olacağı sorusuna da Sağlam, "Öyle bir şeyi hiç düşünmedim. Fenerbahçe maçının kötü gitmesi gibi bir düşünce kafamda hiç oluşmadı" dedi.

BOBO'NUN KIRMIZI KARTI İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçının büyük bir bölümünü 10 kişi oynadıklarının hatırlatılıp, "Eğer 11-11 oynansaydı, sonuç farklı olur muydu?" sorusuna Sağlam, "Şöyle oynasaydık böyle olurdu demek yanlış. Futbolda her şey olabiliyor. 11'e 10 avantajlı durumda oynadığınız maçları bile alamıyorsunuz. 10-15 dakika bir futbolcudan eksik oynamak,
bir takımı çok fazla etkilemiyor, ama 50 dakika 10 kişi oynamak tabii ki fiziksel yönden bizi olumsuz etkiledi" diye cevap verdi.
Genç teknik adam, Bobo ile görüştüklerini ve Brezilyalı futbolcunun çok üzgün olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
"Geçmişte futbol oynayıp biz de bu tip şeyler yaşadık. Onun neler hissettiğini biliyoruz. Dünyada ondan daha fazla üzgün olan insan yoktur. O da durumun farkında ama geçmişe takılıp kalmak bize bir şey getirmez, geçmişten dersler çıkarıp, gelecekte lehimize olumlu şekilde kullanmalıyız. Disiplin kurulundan bir ceza alacak ama ondan sonraki dönemde inşallah performansı ile bu yapmış olduğu hatayı da telafi edecektir."
Sağlam, kendilerinin Bobo'ya bir ceza verip vermeyeceğinin sorulması üzerine de "Gündemimize bu ceza konusunu almadık. Önümüzde önemli karşılaşmalar var. Gerektiği zaman gereken kararları veririz" dedi.

RICARDINHO KONUSUNDA YORUM YAPMADI Ertuğrul Sağlam, kadro dışı bırakılan Brezilyalı futbolcu Ricardinho ile ilgili sorulara yanıt vermekten kaçınırken, "Ricardinho ile ilgili konuşmak istemiyorum. Önemli bir maç oynayacağız. Ricardinho, Bobo, ceza konuları ile konsantrasyonumuzu dağıtmak istemiyoruz. Takımdaki herkes, yönetim, Fenerbahçe maçının nasıl iyi geçebileceğine odaklanmış durumda. Bunun dışındaki konuları gündeme getirmek istemiyoruz" şeklinde konuştu.

BOBO DIŞINDA EKSİK YOK
Sağlam, takımda kart cezalısı Bobo dışında eksik oyuncularının bulunmadığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Cisse ve İbrahim Kaş takımla birlikte bugün başladı. Durumları iyi, ama antrenmanlardaki performansları hafta sonuyla ilgili kafamızdaki düşünceleri netleştirecektir. Rüştü, çarşamba veya perşembe günü sıkıntısından kurtulacak ve hafta sonuna hazır hale gelecektir. Gökhan Zan da öyle. Bobo'nun dışında takımda yer almayacak futbolcumuz olmayacak."