Ders süreleri kısalıyor mu? Milli Eğitim Bakanı açıkladı

Ders süreleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 'Artık öğrenme süreleri hızlandı, öğrencilerimizi 40 dakika sınıfta tutmakta, dikkatlerini aynı noktaya toplamakta zorlanıyoruz. Ders sürelerini biraz kısaltabilmek lazım' dedi.

Ders süreleri kısalıyor mu? Milli Eğitim Bakanı açıkladı

'Annem Varsa Ben de Varım' kitap okuma proje tanıtımı törenine katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Artık öğrenme süreleri hızlandı, öğrencilerimizi 40 dakika sınıfta tutmakta, dikkatlerini aynı noktaya toplamakta zorlanıyoruz. Ders sürelerini biraz kısaltabilmek lazım" dedi.

İHA'nın haberine göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, birtakım programlara katılmak için Düzce'ye geldi. Bakanlar, programlar kapsamında 'Annem Varsa Ben de Varım' kitap okuma proje tanıtımına da katıldı. Programda konuşan Bakan Özlü, teknoloji çağını yaşadığımızı belirtirken, Bakan Yılmaz ise yardım alan Türkiye'nin şimdilerde ise yardım ettiğini belirtti.

Proje töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, teknoloji çağının yaşandığını belirterek, "Bugün artık teknoloji çağını yaşıyoruz. Muhtemelen bu salonda bulunan herkesin eli, sabah kalkar kalkmaz, bir teknolojik alet arıyor. Gün içinde telefon, tablet ya da bilgisayarla, epey zaman geçiriyorsunuz. Bunların hepsi son derece olağan. Teknolojiden uzak durmak, günümüz dünyasının gerçeklerini reddetmek demektir. Gerçeği reddedemeyiz. Teknoloji, hayatımızda çok daha fazla olmalıdır. Ama kitaplar da, daima elimizin altında olmalıdır. Teknoloji çağının, kitaplarla kurduğumuz ilişkiyi olumsuz etkilemesine izin vermemeliyiz. Teknolojiyi kullanacağız, ama teknoloji bağımlısı olmayacağız. Eğer biz bilimde ve teknolojide ilerleyeceksek, okumak zorundayız. Bilmeliyiz ki; teknolojik aletler, kitapların alternatifi değildir. Unutmamalıyız ki; kitaplar olmasa, okuyan beyinler olmasa, ne bilimde ilerleyebiliriz, ne teknolojinin gerçek anlamını yakalayabiliriz. O yüzden; telefona, tablete ya da bilgisayara ayırdığımız zamandan çok daha fazlasını kitaplara ayırmalıyız" diye konuştu.

"DERS SÜRELERİNİ 40 DAKİKANIN ALTINA DÜŞÜRMEMİZ LAZIM"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, "Artık öğrenme süreleri hızlandı, öğrencilerimizi 40 dakika sınıfta tutmakta, dikkatlerini aynı noktaya toplamakta zorlanıyoruz. Birkaç sefer de söyledim ders süresini de biraz kısaltabilmek lazım. Daha etkili bir şekilde dersleri çocuklarımıza bilgileri aktarabilmek için" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE YARDIM ALIYORDU ŞİMDİ YARDIM EDİYOR"

Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: "Türkiye borç içerisindeydi, borcu vardı şimdi borcu yok. Türkiye yardım alıyordu şimdi yardım ediyor. Milli Gelire kıyasla dünyada 1'inci ama miktar bakımından da kıyasla dünyada Amerika'dan sonra ikinci. Allah için sorar mısınız hangi Türkiye daha iyiydi. Borç alan bir Türkiye mi, yardım alan Türkiye mi yoksa yardım eden Türkiye mi? Yardım alırken şimdi yardım eder duruma geldik, petrol mü, doğalgaz mı, altın madenleri mi bulduk. Hiçbirisini bulmadık ama tek bir şey beşeri sermayemizin niteliğine, insanımıza güvendik.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Masallarınız gerçeklerle örtüşmüyor. Sorun ders saatleri değil zihniyetiniz. Akşamdan sabaha değişiklik yerine pisa sonuçlarını neden düzeltemediğinize bir baksanız. Liselerimiz 4 işlemi yapamayan çocuklarımızla dolu. Bu millete ve geleceğine yazık ediyorsunuz.
Milli Eğitim bakanı bile borç alıp vermekten bahsediyor.Maliye Bakanı kimdi?
Ders süreleri için,özellikle ilkokullar için çok uzun.Ayrıca ilkokullar için söylüyorum,6 ders saati fazla.Günde 5 ders yapılmalı.Ortaokul ve liseler için özellikle branş öğretmenlerimiz görüş belirtmeli.Umarım MEB bu görüşlere önem verir.
ders saati 40 dakika ama fiili ders 32 dakika olarak işleniyor.çünkü derse giriş ders bitişi için 7 dakika hazırlık için kullanılır.ben şahsen 40 dakikanın değişmesini uygun bulmuyorum.mtor gibi düşünmek olsa dahi marşa basıyor ısınmasını azda olsa bekliyorsunuz.dakikayı kısmak yerine verimi etkileyen okulların fiziki yapılarını ve öğretmenlerin maaşını düşünmek lazım
30 dk ideal. 40 dk gerçekten uzun.
Eğitim planınız sıfır,Milli eğitimi hallaç pamuğunu çevirdiniz,her gelen biraz daha karıştırıyor.
Ders süresini azaltmak yerine ders saati 7 den 6 ya düşürülmeli
Günde 8-9 saat ders + 2 satte kurs çok fazla, dersler verimli olamıyor. Haftalık ders saatleri de azltılmalı.
eyvah yine konuştu ismet bey
Zil çaldığında öğretmenlerin çoğu maalesef derse gitmiyor. Ortalama en az bi 3 dk geç gidiyor. Bunu kabul etmeli. O yüzden 40 dk ideal
....
Dünyanın başka bir yerinde acaba 8 saat kuru sıralarda bekletildiği bir yer var mı bilmiyorum,bilen varsa örnek versin biz de öğrenelim.Bakan Bey doğru söylemiş 40 dakika çok, 8 ders saati de çok , 4 saat sabah 2 saat te öğleden sonra.Ondan sonra öğrenci gitsin sporunu da yapsın gezisini de yapsın romanını da okusun,deşarj olsun dinlensin tyarın yine okuluna gelsin.
ÇOK SAYIN BAKAN BEYEFENDİ HAZRETLERİ;zihniyet bu olunca değil 40 dakika 400 dakikada olsa bu ülke milim kıpırdamaz bide sorarmısınız diyormusunuz borç alan mı veren mi?ABD den sonra 2.falan..yahu bu millet sizin sandığınız kadar aptal olabilirmi?siz kendi aklınızla dalga geçin ve size oy verenlerin aklıyla çünkü size sürekli oy verdiklerine göre biraz saflık var galiba.siz MİLLİ EĞİTİM bakanısınız ekonomi değil.ayrıca ekonomik verilerde ülke olarak yerlerde sürünüyoruz siz hiç utanmadan aklımızla dalga geçiyorsunuz sokağa hiç çıkmadığınız belli rezidansta oturmak böyle birşey galiba.
ulan bir durun artık yeterin iktiadara geldiginizden beridir okumuş chillerle doldu ülke
her gelen bakan bi parmak atıyo eğitime daha doğrusu müşteşar ya bi dünya eğitimini araştırın o na göre bi eğitim verilsin yeter yeter yeter bıktık
Günde 6 saat ders. Her ders 30 dakika. Teneffüs araları 15 dakika olsun.. Okul başlama saati her okul için aynı olsun saat 9 da ilk ders başlasın.. Beğenin oy verin görsünle..
Ders sürelerini azaltmak yetmez. Günlük ders saati ilkokullarda 5 \ ortaokulda 6 saat olmalı. Çocuklar günde 7 haftada birgün 8 saat derse girmekten çocukluklarını yaşayamaz oldular.
gece yarısı eve gemekten ....sabah güneş doğmadan evden çıkmadan iyidir... malum güvenlik problemi hala var..
Eto bitmiş. Ülke bitmiş. Kurtarmak Milli Eğitim Bakanına kalmış. Sen Eğitimde OECD ülkeleri arasında 2003 den 2017 ye gelene kadar kaçıncı sıralara düştün onu haber ver. Sondan ikinci olduk. Ayrıca ekonomi berbat ve devlet borç içinde merkezde döviz kalmadı. Bunu da doğru söyleyelim.
Yukarda yazılanların çoğuna katılıyorum.Ama biz bunları 10 sene önce demiştik.1-Ders süreleri kısalsın,2-Haftalık ders yükü azalsın ,diye.Tabii biz kimiz !Ortaokullarda haftalık 6 saat seçmeli,4-6 saati de dini dersler.Yav 3'e düşürseniz nolur,çocuklar dinsiz mi olur ? Yooo olmaz.Ama şimdi nolduysa...Emin olun,bu düzenlenirse ikili öğretim bile hava kararmaya yakın biter.(40 yıllık öğretmen-idareci olarak naçizane düşüncem bu)
12 yılda veremediğiniz saçma sapan müfredatı 2 yılda veririm. beyinlere hükmetmeyen bir içerik, dolayısıyla aklını kulallanmayan, bilim düşmanı nesiller.....
Bence de kısaltılması iyi olur.. Küçücük çocuklarımız sabahın köründe, akşamın karanlığında yollara dökülmesinler... Eve ödev verilmemeli, son ders etüt dersi olup o günkü konular öğretmen refakatında tekrar edilmeli..
Diğer Haberler