HABER

Dev gemi Boğaz'dan geçecek

İstanbul Boğazı’ndan yarın 315 metre uzunluğundaki Bahama bayraklı "V. Kerkis" adlı dökme yük gemisi geçecek.

Dev gemi Boğaz'dan geçecek

Geminin acentesinden Kaptan Mustafa Can’dan alınan bilgiye göre, 315 metre uzunluğunda ve 21 personeli bulunan "V. Kerkis", İstanbul Boğazı’ndan geçecek en uzun yük gemisi olacak. Yaklaşık 10 yıl önce 312 metre uzunluğunda yük gemisi, 30-40 yıl önce de 330 metre uzunluğunda tankerlerin geçtiği İstanbul Boğazı’ndan geçecek en uzun gemi olan "V. Kerkis", Marmara Denizi’nden Karadeniz’e olan bu geçişini yaklaşık 2 saatte tamamlayacak.

Çin’den gelen boş yük gemisi, yarın sabah saatlerindeki geçişini, bir kılavuz kaptan ile Türkiye’nin en büyük ve 130 tonluk 2 römorkörü tarafından eşlik edilmek suretiyle gerçekleştirecek.

Karadeniz’e çıkmasının ardından Ukrayna’ya giderek, demir cevheri yükleyecek 1982 yılı yapımı ve 106 bin 771 grostonluk gemi, yaklaşık 25 gün sonra tekrar geri dönerek boğazlardan geçecek.

300 metreden uzun gemiler için kural gereği Denizcilik Müsteşarlığından alınan özel izinle İstanbul Boğazı’ndan geçecek "V. Kerkis", 150 bin doları römorkör hizmeti, 50 bini de diğer hizmetler için olmak üzere Türkiye’ye 200 bin dolar para bırakacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön