Dev Öcalan posteri, ateşten 'Apo' yazısı!

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi yakınlarındaki Kato Dağı'na çıkan binlerce kişi, PKK'nın 15 Ağustos 1984 tarihinde yaptığı ilk silahlı eylemin yıldönümünü kutladı.

Geceyi dağda geçiren göstericiler tepelere yaktıkları ateşle 'Apo' yazarak sabaha kadar kutlama yaptı.

Beytüşşebap İlçesi yakınlarındaki Kato Dağı'na çıkan binlerce kişi, PKK'nın, 1984 yılının 15 Ağustos'unda Siirt'in Eruh ve Hakkari'nin Şemdinli İlçeleri'nde yaptığı ilk silahlı eylemin 29'uncu yıldönümünü kutladı. 30 yıllık süreçte şiddetli çatışmalara sahne olan Kato Dağı'na 3 gün önce çıkan Beytüşşebaplılar, Marünüs Bölgesi'nde dün akşam, Koma Kato Müzik Grubu'nun verdiği konserle sabah saatlerine kadar eğlendi.

DEV ÖCALAN POSTERİ ATEŞTEN 'APO' YAZISI

Renkli yöresel kıyafetler giyen kadın ve erkeklerin oluşturduğu kalabalık gruplar, havaya ateş açarak kutlamaya başladı. Kutlamaların yapıldığı alana, Abdullah Öcalan'ın dev posteri, PKK'yı sembol eden bayraklar ve çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lıların fotoğrafları asılırken, çevredeki tepelere yakılan ateşlerle 'APO' yazıldığı görüldü. Kürtçe olarak sık sık 'Şehitler ölmez', 'PKK halktır, halk burada' sloganları atan kalabalık gruplar, Kürtçe müzik eşliğinde uzun süre halay çekti. Havai fişek gösterilerinin yapıldığı kutlamalar sabah saatlerine kadar sürdü.

Saygı duruşu ve Kürt ulusal marşı olarak kabul edilen 'Ey Rakib' marşının okunmasından sonra, BDP Beytüşşebap İlçe Başkanı Abdulkerim Ataman, PKK'nın Eruh ve Şemdinli'de yaptığı silahlı eylemlerden söz ederek, örgütün yapısını ve gelinen çözüm sürecini anlattı. (DHA)

15 Ağustos 1984 PKK saldırıları

15 Ağustos 1984 tarihinde Abdullah Öcalan'ın emir ve talimatıyla 21:30 sularında Siirt'in Eruh ve Hakkâri'nin Şemdinli ilçelerine PKK tarafından baskın yapıldı.

Örgüt mensupları karakollara ve askeri lojmanlara bombalı ve silahlı saldırı düzenledi. Bu saldırılar sonucu nöbetçi er Süleyman Aydın şehit oldu. Ayrıca saldırı sonucunda 3 sivil ve 9 asker yaralandı. Jandarma birliğine ait çok sayıda silah, mühimmat, malzeme gasp edildi. Teröristler her iki ilçeyi de bir süre ellerinde tutarak ilçe meydanında ve cami minarelerinden propaganda yaptılar. Aynı zamanda saldırganlar Ziraat Bankası'nı soymak amacıyla banka personelinin evlerine baskın yaptılar. Bu saldırı örgütün yaptığı ilk büyük saldırı olarak kabul edilir. PKK üyeleri bu saldırıdan sonra Kuzey Irak'a geri döndü.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
İYİ SEYRET ESERİNİ RECEP TAYYİP,UTANMADAN SIKILMADAN BİR DE ŞEHİT AİLELERİNE İFTAR YEMEĞİ VERİP ÇOCUK KANDIRIR GİBİ ANANDAN BABANDAN BÜYÜK İNSANLARA YALAN SIKIP ONLARI KANDIRIYORSUN,GERÇEKTEN BU VATAN SENİN GİBİSİNİ GÖRMEDİ,İNŞALLAH BİR DAHA DA GÖSTERMEZ,GERÇEK BİR MÜSLÜMAN OLARAK YÜCE RABBİMDEN NİYAZ EDİYORUM
Eğlenceniz bol olsun vatan hainleri. Recep yakında liderinizi başınıza geçirip sizi ayıracak. Amacınıza ulaşmak üzeresiniz. Her ne kadar bunca yıl batının vergilerinden yiyerek yan gelip yatmış olsanızda nankörlükten vazgeçemediniz. Belkide size para akıtmayı bıraktığımızda bizde ekonomik olarak özlediğimiz rahatlığa kavuşur vergilerimizin sadece bize hizmet etmesini sağlamış oluruz. İyi ki Türkiye'nin başındaki adam Recep, zira vatanperver Müslüman bir Türk atasının kanı ile sulanmış toprakları ne pahasına olursa olsun bölmeye vicdan bulamazdı.
ne oldu barış süreci huylu huyundan vazgeçer mi siz de hala iyi niyet elçisi olmaya devam edin şerefsizler
Teşekkürler AKP
Nerde taksimde destan yazan polisimiz.Adamlar şehit ettikleri askerimizin ölümünü kutlarken,birileride pkk ya karşı avaşan askerleri müebbete mahkum edip,ordumuzu zyıf düşürdüklerini kutluyorlar.
apo'nun rüyalarında göremecegi tek şey meclise girmekti sonunda oda olacak ya askerlerimize ne olacak onların omuzlarındaki apoletlerine terorist yıldızlarını yapıştırdınız ya köklü tarihimiz,şehitlerimiz, ve gün gellecek uykudaki diğer yüzde elli de uyanacak tüm türk halkı sizi affetmeyecek bu toprakları sizlere dar edecek kalbiniz korkudan çarpacak dizlerinizin bağı gevşeyecek uykusuz kalacaksınız gözleriniz kan çanağına dönüşecek sizin için kıyamet adalet kurbanı olan diğer vatanseverler içinde mahşer_i cümbüş olacak sizin bu ceza arenasında çaresizliğinizi gördüklerinde size çok acıyacak
diyanet yağmacılarıı imam hatip liler ve dernekleri saidi kürdi risale edenler şukür ve dua etmişlerdir kürt devletlerinin kuruluşuna. yandaş ve paydaş dindarlar siyasal yandaş partizan din.
Bravo AKP, sizlerin artistliği Gezi direnişçilerine gücü yeter. Neden? Çünkü onların elinde silah olmadığı için. Sizin gücünüz silahsızlara yeter ancak. Damat Ferit hükümeti derhal istifa.
Türkler'in Silivri ovasında ve Taksim'de gösteri yapması yasak...Gaz,kimyasallı su,plastik mermi,toma,akrep,kobra ,palalı,satırlı sivil giyimliler bol keseden...Bravo Apo'ya kentlerin,ovaların ve dağların sahibi oldu!
Ne büyük açılım oldu heyet be,surıyede yeni kürt oluşumuna desteginden dolayı'bölgesel Kürt yönetimine verdigi destekten dolayı'dogu Anadolu'da yeni Kürt bölgesi açmasından dolayı'kürtlerin Bahri babasının Tayyip erdogan'seni canı yürekten kutluyoruz'buyuk Kürdistan senın eserin olacaktır!
sattınız ülkeyi amma bunlar yanına kalmayacak akp diger dünya degıl burada ödeyeceksın hiçmi içiniz sızlamıyor be Fatihin ,Atatürk ün kanla kazandıgı bu ülkeyi bu kadar kolaymı vereceksınız
Açılımmış!İşte açılım bu!Pkk nın normaleştirilmesi.Askerleri polisleri öğretmenleri şehit eden vatandaşı katleden katillerin affedilmesi.Siyasete sokulması.Güvenlik gücü haline getirilmesi.İŞTE ERGENEKON DAVASINDA HİÇBİR DELİL BELGE OLMADAN BELGE DİYE İDDİA EDİLEN ŞEYLERİN TAMAMININ YALAN İFTİRA VE UYDURMA ÜRETİLMİŞ OLDUKLARI KANITLANDIĞI HALDE AĞIR CEZALAR VERİLMESİ....AMAÇ YURTSEVERLERLE VATAN HAİNLERİNİ AYNI KEFEYE KOYMAK.ARTI BU ÇO AÇIK
AKP MİLLETVEKİLLERİNE AÇILI DESTEKLEYENLERE SORMAK İSTERİM.MADEM HAZİRAN AYINDAN BERİ ÇEKİLME DEVAM EDİYOR VE BDP 1.KISIM TAMAMLANDI DİYOR.BU KADAR TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU NASIL OLUYOR DA KATODA KUTLAMA YAPABİLİYOR? BUNLARA DUR DİYECEK OLANLAR MAALESEF YARGILANIRKEN BİZİM SÖZDE 550 MİLLETVEKİLİMİZ HOŞ BUNLARINDA BİR KISMI BDP Lİ YA BUNLARA ÇANAK TUTUYORLAR.BEN BU ÜLKEDE BUNLAR MİLLETVEKİLİ OLDUĞU SÜRECE VERGİ VERMEK İSTEMİYORUM ARTIK KENDİMİ DE PKK YANDAŞI HİSSEDİYORUM. AKP , CHP , MHP TÜM PARTİLERE İYİ BAYRAMLAR SİZEDE UZAKTAN SEYRETMEK YAKIŞIR.
Türk bayrağı açanlara,10. yıl marşı söyleyenlere saldıran polis,hükümet,devlet... Vatanımıza göz dikmiş şerefsizlerin posterlerinin açıldığı,askerlerimizin şehit edilişinin kutlanıldığı gecede neredesiniz? İlla olaylar İstanbul'da oldugu için mi vardınız? Yoksa Güneydoğu Anadolu'yu şimdiden bırakdıtığınızın bir göstergesi mi bu? Siz bırakabilirsiniz yalnız vatanımızın tek bir karış toprağını bizden alamazlar. Bizler Ölmedik !!!
Şimdi tamam güzel, ordu içindeki hainleri devlet yargıladı cezalandırdı.Tamam kabul edelim.De bunlar ne o zaman.İçeri attığımız askerler örgüt kurmuşlar anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs falan filan... İyi de bunlar teşebbüsü falan da aşmışlar yıllardır.Bunlar için devlet ne yapıyor?Güçlü bir devlet görüntüsü yok ortada.Yani çıkıp birileri, ulan ben de bir örgüt kurayım,diye düşünse yeridir.Gerçekten ülkemizde çok geniş bir demokrasi var.Ama maalesef herkes için değil.O zaman verin dağlarını bunlara güzel güzel yaşasınlar.Biz de kurtulmuş oluruz.
Böyle açılım olucaksa hiç olmasın...
Taksimde 10 kişi toplansa hemen polis müdahalesi geliyor. Ama nedense pkkyı destekleyen binlerce kişi ülkemizde terörist başının fotoğrafını açıp resmen şehitlerimizle dalga geçiyor. Nedense bir tek polis müdahale etmiyor. Hadi hayırlısı son gaz bu pkklıların isteklerini karşılamaya devam. Yaşasın çözüm süreci !!!
1984 DE İLK EYLEMLERİNİ YAPTILAR 1986 DA MARDİNİN PINARCIK KÖYÜNDE ARALARINDA KADIN VE ÇOCUKLARIN BULUNDUĞU 30 KİŞİYİ KATLETTİLER BUNUN KUTLAMASINIDA YAPARLAR YAKINDA BU HABERLERİ OKUMAK İÇİMİZİ ACITIYOR
Diyarbakır Kürdistanın Başkenti İlan edilmiştir.. Tüm akplilere duyrulur .. Vatan hainleri !
Gezi parkı eylemleriyle karşılaştırmak isteyenlere peşinen yazayım bu şerefsizler bile devlet malına polisine zarar vermeden eylem yapmayı biliyor siz sözde Atatürkçü demokratiksiniz eylem yapmaktan haberiniz yok. Kanunlar içinde eylem yapanlar teroristde olsa görüldüğü üzere mudehale edilmiyor. Siz zorla işgal etme yakma yıkma yol kesme kurumlara saldırmaktayı demokratik bir hak olarak goruyorsunuz. Şu şerefsizler kadar olamadınız..
hani nerede bu akpliler?gezi parkındakilere terörist diye çığırtkanlık yapanlar nerede? gördünüzmü esas teroristler nerede..gerçi akp seçmenin çoğu Türk asıllı bile değil onuda biliyoruz ama neyse..bırakın müslüman olmayı falan bunu vicdanınız bile kabul etmez...dağdaki teröriste nasıl göz yumuyorsunuz?Mahşerde 30 bin şehidimizin vebalide size yüklenir İNŞALLAH.
Çapulculara giydirenler PKK lı ve yandaşını görünce dut yemiş bülbüle dönüyor nedense. Allah topunuzun belasını versin, milleti dinden soğuttunuz çakma müslümanlıkla, memleketten soğuttunuz Türk düşmanlığınızla. Yazıklar olsun ki bu ülkenin başbakanı bir kez "ne mutlu türküm diyene" diyememiştir.
NİYE KİMSE YORUM YAPIP PAYLAŞMIYOR YUKARIDAKİ HABERE DEVLET FİŞLER DİYEMİ KORKULUYOR YOKSA 1984 DE ÖLEN MEHMETÇİK İNGİLİZ ASKERİMİ İDİ VEYA DAĞDAKİLERDENMİ TIRSIYORSUNUZ YAZIK YAZIKLAR OLSUN YAHU BURASI TÜRKİYE BU KADARMI SİNDİRİLDİK NEREYE GİDİYORUZ BİLEN VARSA GELSİN....
Murat Albayrak,neden bunlara güzel yorumlarını yazmıyorsun,yazdığın yorumlar hep chp ve geziciler dediğin çapulcularmı. biraz da vatanın için birşeyler yaz, köpeklik sınırını çok aşmışın,patronun ülkeden kaçarken sen burada bzimle kalacaksın bunu asla unutma.seninle dost olmayı isteyen o kadar kişi var,ülke konuları ciddi işlerdir.Seni çok seviyoruz.MYNET editörü (işlerinin yoğunluğundan dolayı)bunu eklemez bunu biliyorum,ama senin yazdığın onlarcasını ekler o editör,onu da hakkaniyetinden dolayı tebrik ediyoruz.,saygılarımızı sunuyoruz.
Gezi parkında, Beşiktaşta, Hatayda , Ankarada, İzmirde. ve birçok ilde eylemyapan öğrenciye, işçiye, emekçiye ölümüne saldıran, öldüren Polis, vali, hükümet nerede acaba?? Noldu Amerika bu gösterilere izin mi verdi , ondan mı bunlara sesiniz çıkmyor, tomalar, coplar, biber gazları gizleniyor? Halkı katleden eylemcilere izin var, ezilen, öldürülen halka bir sopa da siz vuruyorsunuz. Sizin gibi hükümeti , devleti AllAH a havale ediyorum. Sonunuz Adnan Menderesden de beter olacak...
yazık kendi içimizdeki canavarlar bunları kutladıkları gibi,paraları olmadıgı için biraz kömüre biraz yiyecege de tema gosterip bu hukumetin de basa gelmesini saglıyorlar.Ve bizim gibi ülkenin kıyı kesiminde oturup ülkenin gelişmişlik açısından batıya dogru yol almasını isteyen bir avuc duyarlı vatandaslar da üzülmeye devam etsin.Vatan bölünmez tabiki lakin bunlar gibi geri vicdansız ahlaksız insanlardan sıyrılıp önmüze bakmamız gerekiyor yoksa daha cok colugumuz cocugumuz olecek.BU ülkeden basın gidin ey gidi içini fesatlık ve gaddarlık bürümüş cahil insanlar...
Bunlar senın eserin AKP hükumeti ve Erdoğan ilk kanlı saldırının kutlamaları bunlar ıyı nıyet gösterilerimi pişmanlık varmı baaakkkkk eserine
Soludukları hava haram olsun.
İLK SEÇİMDE APOYU M.VEKİLİ YAPIN AKP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI OLSUN HERGÜN TOPLANTI YAPIP YEDİĞİNİZ HALTLARI BİRBİRİNİZE ANLATIN
Diğer Haberler