HABER

Dev platformda montaj başlıyor

Sinop'ta demirli bulunan dünyanın en büyük ikinci petrol platformu Leiv Eiriksson'un pervanelerinin ve kulesinin montajı kısa süre içerisinde başlıyor.

SİNOP (İHA) - Dev platform, montaj çalışmaları kapsamında yaklaşık 45 gün Sinop Limanı'nda kalacak. Platform, Sinop açıklarında sondaja başladığında deniz tabanından 5 bin 500 metre derinliğe kadar delme işlemi yapacak.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Brezilya firması Petrobras'ın iş birliğinde Karadeniz'de sondaj çalışması yapmak için Norveç'ten yola çıkmasının ardından 2 Ocak cumartesi günü Sinop'a ulaşan dünyanın ikinci büyük petrol arama platformu Leiv Eiriksson'un limandaki bekleyişi sürüyor. Kısa süre sonra dev petrol platformunun sondaj sırasında denizdeki dengesini sağlayacak olan pervaneleri ile İstanbul Boğazı'ndan geçiş için ayrılan 120 metrelik kulesinin montajına başlanacak.

Sinop Valisi M. Hakan Güvençer, platformun Sinop'un 120 kilometre açığında ilk 6 aya kadar ilk kuyusunu açacağını, çalışmalar kapsamında petrol ya da doğalgaz bulma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Çalışmaları heyecanla izlediklerini kaydeden Vali M. Hakan Güvençer, "Sinop'un ve hatta tüm Türkiye'nin hem merak ve ilgiyle hem de heyecanla takip ettiği dünyanın ikinci büyük petrol arama platformu, Norveç'ten yola çıktıktan 2 ay sonra, 2 Ocak 2010 tarihi itibariyle Sinop'a ulaştı. Bu platform, Türk kara sularının dışında, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanda 3 yıl boyunca sürecek petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını yürütecek. 2 Ocak'ta limanımıza gelen platformun eğer hesaplar tutarsa, 10 Şubat tarihine kadar daha önce sökülen 4 pervaneden ikisi ile İstanbul Boğazı'ndan geçişi için kesilen 122 metrelik kulesinin montajı tamamlanmış olacak. Yani platform yaklaşık 45 gün bu montajların tamamlanması için görüş alanımızda olacak. Daha sonra platform Sinop'un yaklaşık 120 kilometre açığında konuşlanarak, ilk planlara göre 6 aya kadar ilk kuyusunu açacak. Önceden yürütülen sismik araştırmalar neticesinde bölgede petrol bulunma ihtimali mutlulukla ifade ediyorum ki, bu sektörde beklenen ihtimal oranının çok çok yakınında ve kuvvetle muhtemel. 6 aylık sondaj çalışmalarının neticesinde, çalışmaların yenilenip yenilenmeyeceği konusunda karar verilecek" dedi.

Sondaj çalışmaları kapsamında öncelikle 2 bin 200 metre su yüzeyinden deniz dibine inileceğini, daha sonra da 5 bin 500 metre deniz tabanından yer altına inilmesinin planlandığını ifade eden Vali M. Hakan Güvençer, "Eğer bu sondaj çalışmalarından olumlu sonuç alınabilirse, belirlenen noktalarda sondaj çalışmalarına devam edilecek. Eğer sondajda başarıya ulaşılırsa, bulunan petrolün işletmeye açılabilmesi için 6-7 yıl gibi ilave çalışmanın gerekliliği belirtiliyor. Biz hem heyecan ve merakla hem de dualarımızla bu çalışmaların Türkiye adına başarıyla neticelenmesini istiyoruz" diye konuştu.

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Erol Derici ise sondaj çalışmalarını yürütecek olan ekibin Sinop açıklarında yapılacak arama çalışmalarından yüzde 80 ümitli olduklarını söyledi. Platforma Sinop'ta takılacak olan uydu bağlantılı pervanelerin, rüzgarın şiddetine göre platformun dengesini sağlayarak sabit durmasını sağlayacağını kaydeden Erol Derici, "Platformun bir adet helikopter pisti var. Platformda yaklaşık 40-50 personel çalışacak. En geç 10 Şubat'ta platform ilk delme işlemine başlayacak" diye konuştu

Geri Dön