HABER

Dev protesto!

Mısır'ın başkenti Kahire'de halka ateş açılmasını protesto eden kalabalık halk topluluğu, Nasır City bölgesinde bulunan Rabiatu'l-Adeviye meydanında bir araya geldi.

Dev protesto!

Bugünü "Şehitler" buluşması ilan eden ordu karşıtları, meydana sembolik tabutlar geiterek, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde sabah namazı kılan halka ateş açılmasının ardından hayatını kaybedenler için dua etti.

Meydanda toplanan vatandaşlar, askerin yol haritası ile ilgili açıklamasının kendilerini korkutmadığını belirterek, Muhammed Mursi serbest bırakılarak görevine iade edilinceye kadar meydandan ayrılmayacaklarına ilişkin slogan attı.

Sivil toplum örgütü temsilcileri ve değişik kentlerden gelen siyasilerin de katıldığı gösteride, toplu teravih namazı kıldı. Mısır'da Ramazan ayının başlaması nedeniyle meydanda bugün ilk sahur yapacaklar.

Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen halk, 30 Haziran'dan beri Rabiatu'l-Adeviye meydanından ayrılmıyor.

690 GÖZALTI!

Mısır İnsan Hak ve Hürriyetleri Savunma Merkezi, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde halka ateş açılmasının ardından, aralarında kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu 690 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri Savunma Merkezi Genel Sekreteri ve Selefi cephenin siyasi büro üyesi Halid el-Mısri, savcılığın soruşturmayı yürütmek için bir ekibi görevlendirdiğini belirterek, gözaltına alınanların "askeri tesise zorla girmeye teşebbüs, bir subayı öldürmek, bir subayı yaralamak ve Silahlı Kuvvetlere mensup askerleri öldürmeye çalışmak, kamu düzenini ve güvenliğini bozmak" gibi suçlamalarla karşılaşacaklarını kaydetti.

Açıklamada ayrıca, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde meydana gelen şiddet olaylarının kınandığı ve barışçıl gösterilerle hak talebinin herkesin en tabii hakkı olduğu belirtilerek, "Tarih, dün yaşananları, en büyük katliamalardan biri olarak anacaktır" denildi.

Mısır resmi makamlarından ise tutukluların sayısı hakkında henüz açıklama yapılmadı.

dünyadan haberler

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
ulan size ne misirdan, filistin de ki gozyasi rantciligi bitti sira misir dami, din tuccarlari
SEN NASIL Bİ KARAKTERSİZ ADAMSIN Kİ MISIRDA YAŞANANLAR İÇİN BÖLE BAHSEDEBİLİYORSUN....SİYASETLE NE ALAKASI VAR ...YABANCI ŞARKICILAR ÖLDÜĞÜNDE DAHA ÇOK ÜZÜLEN EZİK CİBİLİYETSİZ İNSANLARSINIZ...
Dün bu Akepe'nin borazanı tırt kanalda iftar duasını dinliyorum, adam Myanmar'ı Mısır'ı soktu duaya be, ne günlere kaldık? O zaman Uygur Türkleri'ni, Azeri kardeşlerimizi de sok, Atatürk'ü de sok duaya, olmaz tabi Türk geçiyor çünkü içinde, lanet olsun sizin müslümanlığınıza da zihniyetinize de...
müslümanlığın miliyeti yoktur ve bu mübarek ayda hala partizanca ve faşistçe söylemlerde bulunuyorsun.ALLAH seni ve senin gibi düşünenleri islah etsin .
ırakta 1 milyon müslüman öldürüldüğünde nerdeydiniz daha şimdi uygur türkleri onlarcası öldürüldü tık yok iki yüzlü karaktersiz iz sürücüsünüz baş nereyi gösteririse oraya hücum yuh sizie mısırın diğer meydanınıda fotosunu da koyun ozaman....
Tahrir meydanı bomboş merak ediyorsan!
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler