HABER

Dev tünel ihalesinde büyük firmalar yarışacak

Ankara (AA)- Yapımı uzun yıllardan bu yana gündemde bulunan ancak kaynak yetersizliği nedeni ile gerçekleşme imkanı bulunamayan Konya Ovası Sulama Projesi kapsamındaki Mavi Tünel ve ilgili sistemlerin yapımında ilk adım atıldı.

52 kilometre uzunluğundaki iki ayrı paralel tünelden oluşan Şanlıurfa tünel sistemlerinden sonra Türkiye'nin en büyük entegre sulama projesi olan Konya Bağbaşı Baraj ve Mavi Tünel inşaatı ve HES ihalesinde teklifleri alındı.

DSİ Genel Müdürlüğünce hafta içinde gerçekleştirilen ihaleye Türkiye'nin önde gelen inşaat firmalarının yer aldığı 10 firma ve konsorsiyumu teklif getirdi.

Yüzde 100 dış kredili "anahtar teslim" olarak gerçekleştirilecek ihaleye 92 milyon 863 bin avroluk teklifi ile İlci inşaat verirken en yüksek teklif ise 175 milyon 498 bin avro ile Nurol inşaat firmasından geldi.

Konya Ovaları Sulama projesinin önemli ayağını oluşturan Bağbaşı Barajı, ile 17 kilometre uzunluğunda tünel ve bir HES'ten oluşuyor.

Mavi Tünel inşaatının tamamlanması ile birlikte Konya ovasının yüzde 70 oranındaki kısmı sulanabilir hale getirilecek.

Projenin tamamlanması ile Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 500 milyon YTL katkı sağlanacağı öngörülüyor. Mavi tünelin tamamen hayata geçmesinden sonra karasal iklimin yumuşacağı bölgede, yılda 2 milyon tonun üzerinde sebze üretimi yapılacağı, sanayiciye ucuz hammede sağlanacağı ve 100 bin kişinin istihdam
edileceği de belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön