HABER

Devlet Bahçeli'den dikkat çeken mesajlar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Bahçeli, ''Karabağ’ın yüzde 70’inin Ermenistan işgalinden kurtarılması bir Türk zaferidir" dedi. Bahçeli ayrıca, İran ile ilgili şiir tartışmalarına Arif Nihat Asya'nın dizeleriyle yanıt verdi.

Devlet Bahçeli'den dikkat çeken mesajlar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu zaferin bekanın, birliğin, dayanışmanın, kardeşliğin meşalesi olduğunu vurguladı. Bahçeli, "Karabağ Türk’tür, Azerbaycan’dır, işgal emelleri zillettir, rezalettir, düşmanlıktır ve tarihi hakikatlere hıyanettir. Terörist Ermenistan’ın başı 44 gün içinde hamd olsun ezilmiştir. 2 bin 783 şehidimiz bağımsızlık onuru için sere serpe toprağa düşmüştür. Vatana musallat olanların akıbetleri acıklı olmuştur. İnşallah Karabağ’ın tamamı günü geldiğinde sahibine geçecek, hak yerini bulacaktır. 1918’de Nuri Paşa komutasında Gence’ye gelen Türk ordusunu gören çocuklar demişti ki; 'Salon gelir yan gelir, Genceli’ye şan verir, Gence’nin civanları Bakü diye can verir.' Karabağ’a can verilmiş, kan verilmiş, ağır yenilginin utancı Ermenistan’ın alnına kazınmıştır" ifadelerini kullandı.

'4 AZERBAYCAN ASKERİNİ ŞEHİT ETMİŞTİR'

10 Aralık'ta Bakü’nün Azatlık Meydanı’nda zafer kutlamaları yapıldığını anımsatan Bahçeli, "Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte Azerbaycan Cumhurbaşkanı bu kutlamalardaki yerlerini almışlardır. Dünyaya Türk milletinin mesajı kararlılıkla ve kahramanca verilmiştir. Ermenistan yine yapacağını yapmış, ateşkesi ihlal ederek Dağlık Karabağ’daki Hadrut kentinde 4 Azerbaycan askerini şehit etmiştir. Ermenistan korkaktır, kalleştir, aşağıların da aşağısındadır. Bu vesileyle aziz şehitlerimize Allah’tan rahmetler niyaz ediyorum. Coğrafyalarımızı nehirler ayırabilir, dağlar ayırabilir, zulüm ayırabilir, istilalar ayırabilir, yollar ayırabilir; ama biz aynı tende aynı canız, bir tarafımız Türkiye diğeri Azerbaycan’dır. Her ayrılık vuslatın muştusudur. Her kopuş bir başka kucaklayışın habercisidir" dedi.

'HADİ BUYURSUNLAR, BU ŞİİRE DE TEPKİ GÖSTERSİNLER'

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu bir şiirin özellikle İran’da büyük bir rahatsızlık uyandırdığını kaydederek, şunları kaydetti:

"Bu ülkenin Dışişleri Bakanı mesnetsiz tepki göstermiş, İran Meclis’inde görev yapan 225 milletvekili de hazırlanan kınama mektubuna müştereken imza atmışlardır. Güneşi balçıkla sıvamak akıl karı mı? 1828 Türkmençayı Antlaşması’ndan beri var olan zorlama statükoyu kabul etmek Türklüğün vicdanında karşılık bulur mu? Aras’ı ayırmadılar mı? Umutları ayırmadılar mı? Bu kadar rahatsızlık duyulmasının izah ve ifadesi nasıl yorumlanmalıdır? Bir kez de ben sesleniyorum; 'Aras'ı ayırdılar, mil ilen doyurdular, men senden ayrılmazdım, zor ilen ayırdılar. Ay Laçın, can Laçın, men sene kurban Laçın'. Bu şiirin neresi yanlış? Ermenistan’a alenen destek verenler bize ne anlatıyorlar? Aras'ı ayırdılar, hatta kopardılar."

'TÜRKLÜĞE BARAJ KOYULAMAZ'

Bahçeli, merhum Arif Nihat Asya'nın şiirini de hatırlatarak, "'Ağlayın, parmakları nur, sularından kınalı kızlarım; Ağlasın Meraga göklerinden, Meraga'ya bakıp yıldızlarım, şu yakın suların, kolu neden bükülmez, Fırat niçin, Dicle niçin, Aras niçin benden doğar, bana dökülmez?' Hadi buyursunlar, bu şiire de tepki göstersinler. Meraga’nın nerede olduğunu bilenler biliyor, bilmeyenler de bu suretle inşallah öğreniyor. Türk'ün Sünni'si, Şii'si olmaz, nitekim Türk Türk'tür, başka tasvire ve tefrike sığmaz. Türklüğe baraj koyulamaz, duvar örülemez. Bilinsin ki, Ötüken’in stratejik aklı köreltilemez, kutlu hedeflerinin üzeri çizilemez. Geçmişte demiştim, yine diyorum: Yavuz ne kadar Türk ise Şah İsmail de o kadar Türk’tür. İkisi de Türk büyük hünkârıdır. Cem de bizim semah da, cami de bizim Cemevi de, Ankara ve Bakü neyse Horasan, Erdebil, İsfahan bizim gözümüzde odur" diye kaydetti.

'KÜRT KÖKENLİ KARDEŞLERİM İÇİN DE GEÇERLİ'

Bahçeli, Türk'ün Türk'e hasım edilemeyeceğini vurgulayarak, "Aynı gerçekler hiç kuşkusuz Kürt kökenli kardeşlerim için de geçerlidir. ABD’nin Suriye eski Özel Temsilcisi James Jeffrey bizi Kürt düşmanı göstermeye çalışmış. Çakal fermanını Bozkurt hükmü yırtar. Ne Erbil, ne Washington, ne de Brüksel benim Kürt kökenli kardeşlerimizi sevdiğim kadar sevemez. Geçin bu zalim senaryoları, biz bize şükür yeteriz" ifadesini kullandı.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön