Devlet Bahçeli'den dolar ve kriz açıklaması: Tehlike sınırını geçti, ekonomi alarm veriyor

MHP lideri Devlet Bahçeli, tırmanan dolar ve yaşanan ekonomik sıkıntılarla ilgili yaptığı açıklamada, "Dövizdeki tırmanış tehlike sınırını geçmiş durumda! Gelişmeler doğrultusunda ekonomi alarm veren bir eşiğe dayanmış halde" dedi.

Devlet Bahçeli'den dolar ve kriz açıklaması: Tehlike sınırını geçti, ekonomi alarm veriyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

Vicdan sahibi her insanımız, vatan ve milliyet hislerine haiz her kardeşimiz şu anda karanlık ve kahredici bir kumpasla temellendirilmiş ekonomik operasyona maruz kaldığımızı itiraf ve ifade edecektir. Türkiye’yi sanal ve sahte oyunlarla savurmak, hatta sindirmek çabasındalar.

Dövizdeki tırmanış tehlike sınırını geçmiş durumda! Gelişmeler doğrultusunda ekonomi alarm veren bir eşiğe dayanmış halde! Makroekonomik parametreler bozulma işareti veriyor. Türkiye istikrarsızlığın batağına gömülmek isteniyor. Ekonomide dış kaynaklı bir komplo devreye alınıyor!

Dövizi zalim tahakkümlerle, zorba yaptırım tehditleriyle yükselterek Türkiye’nin düşmesi hedefleniyor. Ekonomik suikastçılar tembihlenip kışkırtılıyor. Bir papazı bahane ederek ekonomide terör estiriliyor, 15 Temmuz’da yarım kalan ihanetin tamamlanması kurgulanıyor.

ABD Başkanı Trump her yaptığı açıklamayla yangına benzin döküyor. ABD yönetimi Evanjelist ve Siyonist emellerin yörüngesine sabitlenip Türkiye ekonomisini felç etmeyi, peşinden menfi sosyal ve siyasal sonuçların yeşermesini amaçlıyor.

Başaramayacaklar, yapamayacaklar, Türkiye’nin ekonomik çöküşünü sağlayamayacaklar!

Tam 1,5 asırdır küresel emperyalizm Türk milletinden farklı gaye ve gerekçelerle intikam alma arayışındadır. Terör, darbe, ekonomik krizler yıllarca kanımızı emen keneler gibi kurgulanmış ve kullanılmıştır. Ancak düşmana ganimet, kuzgunlara yem, kuduzlara av olmayacağız.

Türkiye ekonomisinde dövizi açıktan ve alçakça yükselterek taviz ve teslimiyet çemberine hapsolmamızı planlayanlara karşı bilinsin ki, bağımlı değiliz, bunlara karşı bağışıklığımız ve başarı şansımız da tahminlerin ötesinde devasadır.

Ederi bir dolar olan hainlerin dolarla gider yapmaya kalkmaları asla tutmayacak, bu millet yedirilmek istenen zehri yutmayacaktır.

Ülkemize güveniyoruz. Türk milletine yürekten inanıyoruz. Döviz, faiz ve rant lobisinin sırtımızı yere getiremeyeceğinden inancımız kadar emin olduğumuzu dosta, düşmana haykırıyoruz. Bakınız ne demişti Namık Kemal: “Kimsenin lütfuna olma talip, bedeli cevher-i hürriyettir.”

Türkiye karşısına çıkarılan badireleri aşacak kırattadır. Aziz milletimiz dikilen ekonomik korkulukları inanç, sabır, akıl, birlik ve dayanışma azmiyle yıkacak kudrette, kuvvettedir. Bugün açıklanan Yeni Ekonomik Yaklaşım 2023’e ülkemizi istikrar ve güven içinde taşıyacaktır.

Dövizin çıkışından memnuniyet duyup siyasi çıkar ve nihai olarak müsebbip kollayanlar, bunun üzerinden kaos ve karmaşa hayali kuranlar emperyalizm canavarının günahkar hizmetkarlarıdır. Bunlar harama çanak tutan, haine selam çakan vatansızlardır, milliyetsizlerdir.

Dolara mahkûm değiliz. Dolarla doğmadık, olmayınca da ölmeyiz. Zalimlerin dövizi tetikleyen mekanizmaları, finans ve ekonomik enstrümanları varsa, bizim de kırılmayacak mukavemetimiz, kopmayacak ve kapanmayacak milli ruh ve şuurumuz vardır.

Milletçe kenetlenmeliyiz. Dövizdeki yapay sıçramanın bu ülkeyi dün olduğu gibi bugün de rehin almayacağını net ve kategorik şekilde göstermeliyiz. Türk lirası itibarımızdır, iffetimizdir, ihtiramımızdır, istikbal ve istiklal haklarımızın izharıdır. Milli paramıza sahip çıkalım.

Türk devlet felsefesinde para bir devlet olma alametidir.Türk lirasındaki erime,kontrol dışı oynaklık ve oynamalar devlet olma vasfımıza zarar verecektir.Olan bitenler Türkiye düşmanlığıdır.Tertip melun,karşımızdaki tablo mezmumdur.Fakat bunun da üstesinden hep birlikte geleceğiz

Bilinsin ki, düşünülmeyeni düşünmek, geçilmeyen yolları denemek, bağımsız duruş göstermek; tarih, kültür ve maneviyatımızla ilişkilendirilmiş milli bir ekonomik sistemi projelendirmek, üzerinde kafa yormak zorundayız.

Bir gözümüz dövizde, diğeri borsada nereye kadar yaşayacağız?

Üniversitelerde sosyal bilimler alanında çalışmalar yapan, özellikle iktisat disiplini içinde öğretim görevi üstlenen bilim insanları ne bekliyor, niye duruyor? Bugün sorumluluk üstlenilmeyecekse, eller taşın altına koyulmayacaksa ne zaman olacaktır?

Hükümetin yapacakları vardır ve süreç devam etmektedir. Merkez Bankası’nın etkili araçları vardır ve bilinmektedir. Unutmayalım ki, döviz insin diye papazı ve diğer tutukluları verirsek asıl o zaman papazı buluruz.

ABD Başkanı Trump, Türkiye ile ilişkilerimiz şu anda iyi değil diyor, ne zaman iyi oldu ki?

Küresel angajman ve ittifakları sorgulamanın, yeni ekonomik yaklaşımda da ifade bulduğu gibi, kararlı durmanın, güçlü refleks ve güçlü stratejilerle ekonomik cephemizi tahkim etmenin tam zamanıdır.

Dövizin yükseliş temeli ekonomik değil, siyasi ve diplomatik şantajlardır. Buna da boyun eğemeyiz, eğmeyeceğiz.

ABD; İran’a yaptırım kararı alır, Türkiye’ye parmak sallar. Suriye’de mevzi kaybeder, Türkiye’yi suçlar. S-400 füzelerinin alınmasını hazmedemez, Türkiye’yi sıkıştırır.

Astana’ya şaşı bakar, bölgesel uyum ve işbirliği mekanizmalarını kaldıramaz, yetmez FETÖ’ye, PKK’ya kucak açar. Mesele çıkan döviz değil, mesele tökezlenmek istenen bekamızdır.

Döviz mermisi millet bedenine işlemez, işlese de derine geçmez. Türkiye dövizden kat be kat büyüktür. Bunu heyecan ve cesaretle ispatlamanın zamanı gelmiştir. Zaman Türk’ündür, zemin Türk milletinindir.

Milli bekamıza saldırı ekonomi üzerinden yürütülürken; ne vatandan,ne milletten,ne bayraktan,ne devletten,ne mukaddesattan,ne mukadderattan, ne de bin yıllık kardeşlik hukukundan taviz verirsek aldığımız nefes bile haram olsun. Ant olsun zalimler zafer naraları atamayacaklardır.

Dövizdeki çığa karşı herkes milli seferberlik ruhuyla harekete geçmelidir. Fiyat; arz ve talebin kesiştiği noktada oluştuğuna göre, döviz arzının artması fiyat artışını en azından durduracaktır. Görev 81 milyonun tamamında, görev iş âleminin ve finans kesiminin sırtındadır.

Konvansiyonel olmayan finansal silahlarla ülkemizi yaylım ateşine tutanlar, unutmasınlar ki, karşılarında fedakârlık nişanesi bir iman, fenalıkları ve feci akıbetleri göğüsleyecek kutlu bir irade bulacaklardır. Hodri meydan!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 237 yorum
ciddi misin, şaka yapıyor olmalısın pisküvit yer misin?
GÜNAYDIN KOLTUK DEĞNEYİ
Teşekkürler sayın Bahçeli kim olursak, neci olursak olalım bu milli bir davadır.
Keşke o kadar para harcanıp marsa duble yol yapılmasa idi....
Senin arkandan da duple tünel oysalar mesela
@maliik üzülme yolu kullanmazsın=())
Sayın Bahçeli, bu millet içi boş hamaset nutuklarını yutar ama, iş paraya gelirse siler atar ona göre. Dikkatli olasın
buyuksun reis.. iyi ki siz varsiniz başımızda..
sevinin vede övünün ülkeyi işin içinden çıkılmaz bir hale getirdiniz mutlusunuzdurda!
Tamamının sorumlusu sensin. Adamı kral ettin. Bu milletin tüm günahı senden sorulacak inşallah.
Hayırdır Gudubet damadı beğenmedin mi?????
Önerilerinizi bekliyoruz biskivetçi
En Büyük ihanet sensin Bahçeli.
GÜNAYDIN. hani başkanlık gelince idam gelecek, terör bitecek, EKONOMİDE DÜNYADA İLK 10'A GİRECEKTİK. Ağam bizle eğlenir.
erkeğim uykudan yeni uyandı galiba
bu adam nasıl mhpnin başında kalabiliyor anlamıyorum. 40 yaşında girdi 40 yıl kalacak anlaşılan. hesap nasıl :)
vatan sağolsun!
Boşuna oksijen tüketenlerden biri daha..
ünlü matematikçi konuştu. heralde klasik araba alacakken zora girdi
sebebi kim acaba bahçeli? kılıçtaroğlu mu?
Akp yi ilk satacak kişi bahçeli.
gemi su alınca ilk terkeden kim olur?
@suleaskim Keşke sadece başlığı değilde tamamını okusaydın adam devletine sahip çıkıyor satmıyor!
Keşke sadece başlığı değilde tamamını okusaydın adam devletine sahip çıkıyor satmıyor!
@suleaskim Keşke sadece başlığı değilde tamamını okusaydın adam devletine sahip çıkıyor satmıyor!
iktidarın her yaptığını gözü kapalı onaylayan mhp şimdi kalkmış durumdan şikayet ediyor..yetmiyor birde bu ekonomik yaptırımın düzelmesi ekonominin kendine gelmesinin yükü 81 milyonun üzerindedir diye utanmazca bir açıklama yapıyor..ekonomi çok iyiyken yandaş yalaka patronlarınız kazanırken hiçbiriniz 81 milyonn ne halde olduğunu görmediniz..üç kuruşluk maaş artışlarını bile çok gördünüz..şimdi batarken 81 milyondn destek bekliyorsunuz..ne haliniz varsa görün..çoktan çok az dan az gider demişler..
Sarı kafa Donald trumpet
günaydın sayın bahçeli uyandınmı?
ellerinize sağlık sayenizde
vaybe en sonunda dank etti yani
ulke yavas yavas yok olmaya basladi allah yardimcimiz olsun
adamsın doğru söylüyorsun. ama suriyelilere övüne övüne 40 milyar dolar harcadım diyenleri hazmedemiyoruz. merkez bankasında 20 milyar dolarımiz kalmış.
Biz dolarla doğmadık. Dolmazsa da ölmeyiz. Ekonomik göstergeler bizden önce de vardı, bizden sonra da olacak. Alarm çalsa da ölmeyiz. Ortalığı ateşe vermeye gerek yok. Ateş olmasa donmayız. Ama püskevit olmasa çocuklar ağlar. Neden benim püskevitim yok anne diye ağlar.
DÜNYA SENİN GİBİSİNİ GÖRMEDİ. PEK SAYIN PAHÇELİ
Eyyy bahcali bos bos konusmaa Dollar ne olacak
gunaydin, hayirli sabahlar..
Bence sen sus bahçeli millet iyi bileniyor seni iyi etmesinler... Şimdi mi aklın başına geldi olanların vebali seninde üzerine bunu unutma...
Bu adam Ecevit’le iktidara yanaştı Türkiye krize girdi, şimdi Tayyip’le iktidara yaklaştı yine buhran, yine kriz. Devletin emniyeti için Bahçeli’yi iktidardan uzak tutunuz
Beyinsiz
Ülkedeki bireysel dolar mevduatı sahiplerini açıklasınlar. O zaman görürsünüz gerçek hainler kimmiş. Ama açıklamazlar, açıklamayanları tanıyorsunuz.
Bence abd nin yaptırımlarına aynıyla cevap verelim vergileri 2 ye hatta 3 e katlayalım.
bu kim la
Ailenin akıl küpü maşallah
yaa sen ne konuşuyorsun git ferdi tayfur dinle
ülkem bataklığa sürükleniyorsa bunun en büyük sebebi sensin hani derler ya perşembenin gelişi çarşambadan bellidir diye dolar devamlı artışda cari açık yükseliyor borç almış başını gidiyor piyasada para daralması var enflasyon yükselirken sen ne yaptın erken seçim dedin ve bunu yine başımıza dahada bela ettin erken seçim dediğinde bu ekonomik krizin olacağını akp nin ve onun başındakinin ülkeyi 16 yıldır nereye getirdiğini halka anlatsaydın bugün bu krizi yaşamayacaktı sen koltuk için ülkeyi yaktın o bunun vebalini çekeceksin öyle dış mihrakmış fasa fiso üretmeyen ülke olduk bu daha başlanğıç
tehlike sınırı geçti de ne demek patlayacak patlayacak bir Donald ti domalta madiniz amk adam konuşma bile yapmıyor bilgisayar dan bir mesaj atıyor dolar uçuyor incirliği boşaltın bakın dolar nasıl düşüyor kim de o cesaret anasını satayım
Diğer Haberler