"Devlet başkanlığım Putin döneminin devamı olacak"

MOSKOVA (İHA) - Rusya'daki devlet başkanlığı seçimlerinden zaferle ayrılan Dimitri Medvedev, Rus lider Vladimir Putin'in gücünü muhafaza etme sözü verdi.
1990'lı yıllardan bu yana Putin'le birlikte çalışan 42 yaşındaki Medvedev, Kızıl Meydan'daki kutlamalar sonrasında, seçim karargahında gazetecilere yaptığı açıklamada, devlet başkanlığı görevinin, Putin'in 8 yıllık döneminin "doğrudan bir devamı" olacağını söyledi.

Kremlin Sarayı'nın kapısından Putin'le birlikte yan yana yürüyerek çıkan Medvedev, Devlet Başkanı seçilmesinden sonra yaptığı ilk açıklamada, devlet başkanlığının, "Putin tarafından yürütülen politikaların doğrudan devamı olacağını" kaydetti.

Başbakan olacak 55 yaşındaki Putin'le ortak bir çalışma yürüteceğini vurgulayan Medvedev, bununla birlikte devlet başkanı olarak Rusya'nın çıkarlarının tüm yasal araçlarla savunulması için dış politikada kontrolü elinde bulunduracağını söyledi.

7 Mayıs'ta yeni görevine başlayacak olan Medvedev, Kızıl Meydan'daki kutlama törenlerinde yaptığı konuşmada, "İstikrarı ve hayat kalitesini artırıp, seçtiğimiz yolda ileriye doğru yürüyeceğiz" dedi.

Putin ise, "Böyle bir zafer birçok yükümlülüğü de beraberinde getiriyor. Bu zafer, son 8 yıldır takip ettiğimiz başarılı icraatların devam edeceğinin bir garantisi olacaktır" diye konuştu.

Muhalefet ise, "seçimlerin sahne arkasından, eski bir KGB ajanı olan Putin'in müdahalesiyle" gerçekleştirilmesinden yakındı. Seçimlere girmesi yasaklanan eski Başbakan Mikhail Kasyanov ise, "Bu seçim, iktidarı bir kişiden diğerine devreden gizli bir KGB operasyonu" yorumunda bulundu.