HABER

Devlet bütün özürlüleri kucaklamak zorunda

ANKARA (ANKA) – Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, Türkiye'de 11 milyonun üzerinde özürlünün yaşadığına dikkat çekerek, devlet kurumlarında ve özel sektörde kanunun öngördüğü şekilde yeteri kadar özürlü vatandaşa iş sağlanmadığını ifade etti.

Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Başoğlu, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye'de 11 milyonun üzerindeki özürlü vatandaşın işsizlik sorununa dikkat çekerek, "Her ne kadar kanunla güvence altına alınmış olsa da, özellikle özel kesim işverenleri, kanuni zorunluluk olmasına rağmen özürlü vatandaşları çalıştırmamakta direnmesi, bu durumda olan vatandaşlarımızın işsiz kalmasının başlıca nedenidir" dedi. Devlet kurumlarında da kanunun öngördüğü şekilde yeteri kadar özürlü vatandaşa iş verilmediğini ifade eden Başoğlu, şu ifadelere yer verdi:

"Anayasamızda devlet, sosyal hukuk devletidir. Ne yazık ki devletlerin sosyal hukuk yönü daima geride kalmakta ve ne yazık ki bu temel ilkenin amacına uygun hareket etmemektedir. Özürlü vatandaşlarımızın önemli bir kısmının evli olması ve çocuklarını eğitmek zorunda olması da göz önüne alındığında, kamu ve özel kesimde kanunun öngördüğü biçimde özürlü vatandaşlara iş verilmesi onların mağdur olmasına ve başkalarına avuç açmalarına engel olmanın en önemli yoludur. İster skat olsun ister sağlam olsun herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Devlet bütün özürlü vatandaşlarını kucaklamak zorundadır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön