"Devlet de özürlüye iş vermiyor"

ANKARA (ANKA) - Türk Sağlık-Sen'in yaptığı araştırma devlet kurumlarında yasal sayıda özürlü personelin istihdam edilmediğini ortaya koydu.
Türk Sağlık-Sen tarafından Devlet Personel Başkanlığı verilerine dayanılarak yapılan bir araştırma devlet kurumlarında da yeteri kadar özürlü personelini istihdam edilmediğini ortaya koydu. Araştırmaya göre kamu kurumlarında personelin yüzde 3'ü oranında özürlü personel çalıştırma zorunluluğuna uyulmuyor. Bazı kurumlarda ise hiç özürlü istihdam edilmiyor.

-DEVLET 52 BİN YERİNE 9 BİN ÖZÜRLÜ ÇALIŞTIRIYOR-
Araştırma sonuçlarına göre Nisan 2007 verileri dikkate alındığında kamu kurumlarında toplam 1 milyon 749 bin 516 memur çalışıyor. Yüzde 3 oranına göre çalıştırılması gereken özürlü personel sayısının ise 52 bin 485 olması gerekiyor; ancak bin 601'i kadın 7 bin 592'si erkek olmak üzere sadece 9 bin 193 özürlü personel kamuda memur olarak istihdam ediliyor.
Araştırmaya göre özürlü istihdam edilmesi gerekirken boş bırakılarak atama yapılmayan kadro sayısı ise 43 bin 292. Yani devlet çalıştırması gereken toplam özürlü personelin sadece yüzde 18'ini çalıştırıyor. Kadroların yüzde 82'si boş duruyor ama atama yapılmıyor.

-BAKANLIKLARDA ÖZÜRLÜLERE YER YOK-

Araştırmada ortaya çıkan dikkat çekici bir başka sonuç ise bakanlıklarda özürlülere çalışma imkanı verilmemesi oldu. Bakanlıklarda 32 bin 739 özürlü personelin istihdam edilmesi gerekirken, çalıştırılan özürlü personel sayısının 4 bin 505 olduğu görülüyor. Ayrıca toplam 59 kamu kurumu bir tane bile özürlü istihdam etmiyor.
Araştırmaya göre Bakanlıklardan sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı özürlülere sahip çıkıyor. 272 özürlü personel çalıştırması gereken bakanlık 313 özürlü personeli istihdam ederek yüzde 3 oranını geçen tek bakanlık olarak dikkatleri çekiyor.

-BAŞBAKANLIKTA ÖZÜRLÜ PERSONEL İSTİHDAMINDA ARTIŞ-

Araştırmaya göre Başbakanlıkta 2007 yılında özürlü çalışan sayısı artış gösteriyor. Bir önceki sene hiç özürlü çalıştırmayan Başbakanlık 2007'de 22 özürlü personel istihdam ediyor. Başbakanlığın istihdam etmesi gereken özürlü personel sayısının ise çalıştırdığının iki katı yani 44 kişi olması gerekiyor.