HABER

Devlet memurluğuna atandığını sınavdan 17 yıl sonra öğrenen kişinin başvurusuna AYM'den ret

Devlet memurluğuna atandığını sınavdan 17 yıl sonra öğrenen kişinin başvurusuna AYM'den ret

Devlet Memurluğu Sınavı'na 1999'da giren ve atandığını 2016'da tesadüfen öğrendiğini belirten Ela Gülsen, tekrar atanmak için başvuru yaptı. Talebinin reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan Gülsen'in başvurusunun kabul edilemez olduğuna hükmedildi. Kararın gerekçesinde, "Başvurucunun dava ve başvurularını takip etmek için gerekli özeni gösterme yükümlülüğü vardır" denildi.

Alınan bilgiye göre, Ela Gülsen, 1999'da merkezi Devlet Memurluğu Sınavı'na girdi. Devlet memurluğuna atanabilmek için 2000 yılında tercihte bulunan Gülsen, Milli Eğitim Bakanlığınca, tercihleri arasında bulunan Gaziantep ilinde bir kadroya veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak atandı.

Bu atamadan haberi olmadığını, atama sonucunun kendisine tebliğ edilmediğini ve 2016'da tesadüfen bu durumu öğrendiğini belirten Gülsen, 7 Kasım 2016'da tekrar atamasının yapılması istemiyle başvuruda bulundu.

Atama talebi reddedilen Gülsen, Ankara İdare Mahkemesinde iptal davası açtı.

İdare Mahkemesi, ara kararla Milli Eğitim Bakanlığından başvurucuya 2000 yılında Gaziantep'e atamasının yapılmasının bildirilip bildirilmediğini sordu. Bakanlık, "başvurucuya tebligatın yapıldığını ancak başvurucunun göreve başlama amacıyla müracaatta bulunmadığını, tebliğ alındılarının arşiv araştırmasında bulunamadığını" bildirdi. Mahkeme, ara kararla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığından da aynı bilgi ve belgeleri istedi ve "2002 yılı öncesinde kamu kurum ve kuruluşlarına ilişkin yerleştirme işlemlerinin kendilerince yapılmadığı" yanıtını aldı.

Yargılama sonunda İdare Mahkemesi, "her ne kadar Bakanlık tarafından konuya ilişkin tebliğ belgeleri gönderilmemişse de 2000 yılında ataması yapılan başvurucunun makul bir süre bekledikten sonra atamasının yapılmadığına yönelik idareye başvurması gerekirken yaklaşık 17 yıl geçtikten sonra durumdan yeni haberdar olduğunu ileri sürerek başvuruda bulunmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu" gerekçesiyle davanın süre aşımından reddine karar verdi.

TEBLİGAT YAPILMADIĞINI İDDİA ETTİ

İstinaf talebinden de olumlu sonuç alamayan Ela Gülsen, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak, dava açma süresinin yanlış hesaplandığını, idarece kendisine tebligat yapılmadığı için atama işleminden haberdar olmadığını, tebligat yapılmamasından da mahkemece kendisinin sorumlu tutulduğunu savundu. Başvurucu, İdare Mahkemesinin yorumunun, mahkemeye erişim hakkını, çalışma hakkını ve eşitlik ilkesini ihlal ettiğini ileri sürdü.

Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruyu açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez buldu.

Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, yargılama sürecinde yerel mahkemenin ret gerekçesini, "atamaya ilişkin işlemin hayatın olağan akışı gereği on yedi yıldan daha erken, makul bir süre içerisinde öğrenilmesi gerektiği ve taleplerin de bu öğrenmenin ardından yapılması gerektiği" yorumu üzerine kurduğu belirtildi.

"KARARIN TEMELSİZ OLDUĞU SÖYLENEMEZ"

İdare Mahkemesinin ayrıca, atama işleminden başvurucunun haberdar edilip edilmediğine ilişkin gerekli araştırmaları yaptığı, Bakanlıktan ve ÖSYM'den konuya ilişkin bilgi, belge istediği aktarılan gerekçede, ancak aradan geçen uzun süre dikkate alındığında ilgili evrakların tebliğ edildiğine dair belge sunulamadığı kaydedildi.

Anayasa Mahkemesinin gerekçesinde, şu tespitler yapıldı:

"Başvurucunun dava ve başvurularını takip etmek için gerekli özeni gösterme yükümlülüğü vardır. Başvurucunun özen yükümlülüğü kapsamında girdiği sınavın ve tercihlerinin sonucunu da takip etmesi beklenir. Bu bağlamda olay ve olgular kısmında aktarılan hususlar dikkate alındığında mahkeme kararında yer verilen tespit ve hukuki dayanakların temelsiz olduğu söylenemez. Başvurucunun sınav sonrası yaptığı tercihlerin neticesini on yedi yıl sonra tesadüfen öğrenmiş ve buna ilişkin dava açmış olması dikkate alındığında mahkemenin yorumunun öngörülemez olmadığı ve başvurucunun ilgili işleme yönelik dava yoluna başvuru için yeterli süre ve imkana sahip olduğu görülmektedir.

Bu durumda derece mahkemesinin gerek uyuşmazlık konusu olguyu gerekse bu olgudan hareketle dava açma süresinin hesaplanma usulünü, sürenin başlatılacağı tarihi belirlemesiyle ilgili yorumunun ve mevzuata dair değerlendirmesinin öngörülemez nitelikte olmadığı ve başvurucunun dava açmasını aşırı derecede zorlaştıracak ya da imkansız kılacak nitelikte katı bir yaklaşım içermediği sonucuna varılmıştır. Buna göre başvurucunun mahkemeye erişim hakkına yönelik müdahalenin ölçülü olduğu, dolayısıyla belirtilen şikayet bağlamında mahkemeye erişim hakkına yönelik bir ihlalin olmadığının açık olduğu anlaşılmıştır. Açıklanan gerekçelerle başvurunun açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 43 yorum
o yıllarda memur olmak çok para kazandırmıyordu bundandır sanırım önemsemeyişi şimdi memleketin kaymağını yiyenler hep memurlar nerden yakalarsam kar demiş anlaşılan ama tutmamış..
@tlgsyr bakıyorumda kıskançlıktan deliriyon tabi covit geldi tüm özel sektör ve esnaf kepenk kapattı parasız kaldınız memurun aldığı üç kurusa göz dikersiniz memur vergisini peşin veren tek kurum sen esnafken vergi kaçır anca
memleketin kaymağı dediğide 3500 lira dhdjd ciddi olamazsınız gözünüzü açın artık milletin kazandığı 3 5 kuruşa değil milyonluk makam arabalarına, yandaşların silinen milyarlarca liralık vergi borçlarına, 5'er kurumdan maaş alan eşlerine 2 şer maaşda fazladan bağlatanlara bakın uyanın artık bir zahmet.
@mikail_kalin_1960 senin de esnafın kepenk kapatması mı hoşuna gidiyor?
@mikail_kalin_1960 memur vergisini veren tek kurummu hiç anlamayacaksınız memur vergi vermez devlet zorla vergi alır sesiniz çıkmaz ....
@mikail_kalin_1960 memurun aldığı üç kuruş mu?????? ALLAH MEZAR TOPRAĞI İLE GÖZÜNÜ DOYURUR İNŞALLAH. Ulan 4 BİN KÜŞÜR MAAŞ Alıp BİRDE HAFA SONU İZNİNİZ VAR. UANMAZ ARLANMAZ. Beğenmiyorsan aldığın maaşı çık özel sekröre 2300tl maaşla çalış hafta sonu izni olmadan 10 saat çalış. Torpillisin belli. Malum torpilliler böyle küçümsüyor beğenmiyor 4 bin küsür maaşları.
@mikail_kalin_1 Esnaftan makul vergi talep ettinizde, yinede vergi kacirmak mi istediler? adam neyi var neyi yok sermaye diye ortaya koyup parasını riske atıyor. batmakta var çıkmakta. kaçınız alıyorsunuz böyle bir riski. Sel bassa da, deprem olsa da tıkır tıkır maaşınızı alırsınız. esnafın getiri garantisi de yok. Esnaf olmadığım halde onları öyle anlıyorum ki, dertleri beni de dertlendiriyor. Her yıl Türkiye’ye gelirim ve 1 yıl burda alışveriş yapmam ki param kendi esnafıma gitsin diye. Bence ömür boyu memurlukta saçma bir sistem. sözleşmeli olsa bakalım Mynet’de yorum yapacak vakti bulabil
@rinn_2020 3500tl temizlikçiler alıyor. diğer memur maaşları 4300tl den başlıyor. Ayrıca 3500tl az paramı 2300tl ye 10 saat ve hafta sonu izni olmadan çalışmamış biri olarak konuşuyorsunuz belli. Ayrıca o fazladan fazladan maaş alanlara ve torpille memur olanların maaşlarından kimler lokma yiyorsa hepsinden çıksın haram olsun.
o yıllarda da memurluk kıymetliydi. yerleştirme işlemini ösym yapmadığından turlü usulsuzlukler vardı. bizzat tanığıyım bu durumun
@mikail_kalin_1960 Devlet memurluğunu birileri yan gelip yatma yeri olarak kullanıyor oysaki devlet memurluğu ateşten gömlektir 1 dk boş geçiren milyonların hakkına girmiş oluyor, bu arada esnaf kepenk kapatırsa memur emekli nasıl maaaş almayı düşünüyor, devlet nereye kadar karşılıksız para basacak. El insaf edin memurların çoğunun altında hangi araçlar millet görüyor, 3 kuurş diyede küçümsemeniz yokmu Allah gözünüzü doyursun.
@tlgsyr klasik akepelisin be !
Bence bu devletin ayıbı bunu derhal telafi etmesi lazım özür borçlu gerekirse Bununla ilgili tazminat bile ödemesi gerekiyor devlet bir insanı sadece suçlu olduğu zaman mı bulur
@5870 sen 21. yüzyılda yasıyacaksın böyle hayati önemli bir sınava girceksin bir gunde acıp sonuca bakmıycaksın bence bu kız cezayı bile hak ediyor baskasının hakkına girerek
Helal olsun bu kişiye sınava giriyorsun tercih yapiyorsun ama sonuçlarına bakmıyorsun sonra 20 yıl sonra aklına geliyor pes doğrusu
Geri Dön