HABER

Devletin kömürünü parayla satıyorlar

İl Valilikleri tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmak üzere merkezi yönetim tarafından gönderilen kömürler Diyarbakır'da şehir merkezinde aleni olarak satışa çıkarıldı.

Yine aynı kömürler DTP Suriçi ilçe binasının bahçesinde İHA kamerası tarafından görüntülendi. Görevden alınan DTP'li Suriçi eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, DTP ilçe binasının bahçesinde bulunan kömürlerin partililer tarafından getirildiğini belirtirken, Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu ise kömür satan vatandaşlar hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Diyarbakır Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan kömürler bazı uyanık vatandaşlar tarafından şehrin en işlek caddesi olan İstasyon caddesinde satışa çıkarıldı. Üzerinde parayla satılamaz yazısı bulunmasına rağmen cadde üzerine istif ettikleri kömürleri satmaya çalışan şahıslar kendilerini görüntüleyen İHA ekibini fark edince görüntü alınmasını engellemeye çalıştılar. Normal kömüre göre çok daha ucuz olduğu için Diyarbakır'lılar normal kömür almak yerine devletin bedava dağıttığı kömürü para vererek alıyorlar. Normal kömürün torbası 10 - 15 TL arasından satılırken devletin ücretsiz dağıttığı kömürün torbası ise 4 ile 5 TL arasında satılıyor.

Kömür almak için satıcılarla, uzun uzun pazarlık eden Yusuf Adanır, isimli vatandaş devletin ücretsiz olarak dağıttığı kömür için başvuruda bulunduğunu ama kendisine kömür verilmediğini, normal kömüre göre çok daha ucuz olduğu için bu kömürden aldığını belirterek "Satıcıyla pazarlık ettim. Ama param çıkışmadı. 20 torba alacaktım 80 TL tuttu ama birde nakliye ücreti vardı. Param o kadarına çıkışmadığı için daha sonra alacağım. Devletin dağıttığı kömürlerin üzerinde satılamaz yazıyor ama satıyor insanlar. Sürekli satıyorlar geçen senede ben buradan aldım. Bu senede almayı düşünüyorum" dedi.

BEDAVA KÖMÜRÜ SATANLAR ADALETTE HESAP VERECEK

Bedava dağıtılan kömürlerin para karşılığı satılması konusunda kendilerine çok fazla şikayet gelmediğini söyleyen Diyarbakır Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, "Şu ana kadar kömür dağıtımı ile ilgili bize ciddi şikayetler gelmedi. Biz resmi olarak Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunuyoruz. Devletin kömürünü satmıştır devleti zarara uğratmıştır, diye. Şuana kadar 2-3 olay oldu, onları da savcılığa bildirdik. Onları da affetmemiz mümkün değildir. Bir vatandaş değil 25 torbasını, bir kilosunu bile satsa kendilerine gereken cevabı vereceğiz" dedi.

VATANDAŞ DEVLETTEN ALDIĞI KÖMÜRÜ DTP'YE VERDİ

Valilikler tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan bedava kömürler Diyarbakır'ın Suriçi DTP ilçe teşkilatı bahçesinde görüntülenmesi "İhtiyaç sahiplerinden biri de DTP mi?" sorusunu akıllara getirirken bahçede istiflenen devlet kömürlerine, çok dilli belediyecilik yaptığı gerekçesi ile Suriçi Belediye Başkanlığı görevinden alınan DTP'li Abdullah Demirbaş, açıklık getirdi. Parti üyesi vatandaşlar tarafından kendilerine kömürlerin getirildiğini söyleyen Demirbaş, "Kömür dağıtımları ile ilgili birçok duyum alıyoruz. Bunların satıldığını iddia edenlerde var. Bir şekilde üyelerimiz kömürleri buraya getirdiler" dedi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
sürekli satılıyor buy haber okurken kiracım 10 torba aldı, daha öncesinde 155 i defalarca aramama rağmen gelip her hangi bir yasal işlem yapılmadı suç üstü yaptırdığım halde yasal işlem yapılmadı kimi kime şikayet edeceğiz
Geri Dön