Devlette 'sıfır dakika' alarmı

Başbakanlık, afet durumları için yeni bir yönetmelik hazırladı.

Devlette 'sıfır dakika' alarmı

Başbakanlık; başta deprem olmak üzere meydana gelen bir afetin ardından ilgili bütün kamu birimlerinin etkin ve koordineli bir biçimde çalışmasını sağlamak için Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde yeni bir yönetmelik hazırladı. Milliyet'in haberine göre yönetmelikle; depremin oluş anından yani "sıfırıncı dakika"dan itibaren devlet ve belediye birimlerinin bir talimat beklemeden nasıl harekete geçecekleriyle ilgili organizasyon sistemi düzenlendi. AFAD; kuracağı bir sunucu ile afetin olduğu bölgede yaşayan bütün kullanıcıların cep telefonlarına "ikaz ve acil durum" mesajları gönderecek.

SIFIRINCI DAKİKA

17 Ağustos Marmara Depremi'nin yarın 14. yıldönümü. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde toplam 18 bin 243 kişi hayatını kaybetti. Gece saat 03.02'de meydana gelen depremin ardından bölgede ciddi şekilde iletişim, ulaşım, enerji sorunları yaşanmıştı. Deprem bölgesine kara, hava ve denizden lojistik destek ancak 48 saat sonra sağlanabilmişti. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, 14 yıl önce yaşanan sorunları dikkate alarak afetlerle ilgili bir dizi çalışma yaptı. Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde bir yönetmelik hazırlandı. Yönetmelik, şu anda Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü tarafından hukuk tekniği açısından inceleniyor. Bu inceleme bittikten sonra yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Yönetmelikte; ulusal ve yerel düzeyde olay türü ve ölçeğine göre esnek yapıda müdahale organizasyon sistemi oluşturuldu. Afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalar tamamlandı. Afet ve acil durumlara ilişkin çalışmalarda görev alacak hizmet birimleri ve koordinasyon birimlerine ait rol ve sorumluluklar belirlendi. Tüm bakanlık kurum ve kuruluşları ile afetin sıfırıncı dakikasına hazırlanılarak yapacakları çalışmalar kayıt altına alındı. Diğer bir deyişle planla; arama - kurtarma timlerinin, Kızılay'ın, polisin, hastanelerin, askeri birliklerin, belediyelerin, ulaşım, iletişim ve enerji ile ilgili birimlerin depremin sıfırıncı dakikasından itibaren nasıl hakeket edecekleri belirlendi ve buna uygun bir oraganizyon sistemi oluşturuldu.

MESAJLI UYARI SİSTEMİ

AFAD'a kurulacak sunucu üzerinden GSM operatörlerinin (AVEA, Turkcell, Vodafone) sağlayacağı Cell Broadcast (hücresel yayın sistemi) yöntemiyle 112. kanaldan ikaz ve alarm haberleri ile afet ve acil durum haberleri, tehlike bölgelerinde yaşayan halkın cep telefonlarına mesaj olarak gönderilecek.

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
akp yapar diğerleri hayal eder..
esms leri üçretli atar kasayı doldurur dierleri vatandaşın nasıl soyuldunu pek anlamaz bakar
Sıfırıncı dakikada poponu nasıl kurtaracan merak ediyorum boş işler hayranı.
SALAKCA BIR PROJE !!! HER GUN YUZLERCE SMS REKLAM MESAJI GELIYOR , NEREDEN ANLIYACAGIZ ACIL DURUM MESAJI OLDUGUNU ?? BIR SACMALIK DAHA !!!
açar okursun gerizekalı.
eturk08.bence doğrusu2010 yine nasıl yapacağını anlamamıştır.
0'ncı dakikada yani deprem anında gelen mesaj, nasıl bir işe yarar anlamadım. Adam göçük altından mesajı açıp okuduğunda (Allah korusun) hıı! deprem olmuş meğer, ben onun için göçük altındaymışım mı diyecek?
hükümet olduğu güne bakarsak 11 yıl sonra verilmiş acil karar buysa SUSUZ YANDINIZ
mal
11 yıldır sizin pisliğinizle uğraşıyordu...
KAMUOYUNU ALDATMAK İÇİN SON DAKİKADA TASARLANMIŞ BİR SAÇMALIK.SİZ DEPREME DUYARLI BİR HÜKÜMET OLSAYDINIZ 17 AĞUSTOS SONRASI TOPLANMA ALANLARI OLARAK BOŞ BIRAKILAN ARAZİLERİ BİNALARLA DOLDURUP YANDAŞLARINIZA PEŞKEŞ ÇEKTİRMEZDİNİZ.
istanbul başta olmak üzere türkiyede olabilecek bir depreme bu devletin gerekli müdahaleyi yapacağına asla inanmıyorum... daha dün heybeli adada cam yüzünden damarı kesilen gence "mazotumuz yok" diye ambulans motor gönderemeyen, "koltuklarımız kan olur" diye polis motorunu vatandaşın hizmetine vermeyen bir devlet nasıl olur da büyük bir depreme hazır olmuş olabilir.. hepsi aldatmaca, hepsi hikaye, "sıfır dakika" uyarısı diye birşey varsa da bunu ancak öncelikli olarak yandaşlarına yaparlar..boğaz köprüsü tamir oluyor diye trafik kitleniyorsa depremde kimse kimseye yardım edemez..
yazdıklarına kendin inanıyormusun sen ? ne kadar sığ düşünceli insanlarsınız siz ya
bu kadar aptalca bir yorum okumamıştım teşekkür ederim gece gece güldürdün beni.
YORUMCULAR DA SANKİ DEPREM İ DEVLET PLANLIYOR GİBİ ATIP TUTMUŞ. BE ADAMLAR O AFET ÇALIŞANLARININDA ANASI BABASI VAR. DEPREM OLDUMU TABİKİ AKSAKLIKLAR OLACAK. DÜNYANIN SÜPER GÜÇLERİ BİLE AKP NİN VAN DEPREMİNDEKİ HIZININ YARISINA BİLE ULAŞAMADI. BİRAZ EL İNSAF. DEPREM BU GELİYORUM DEMEZ. GELDİM DER.
depremin oluş anından yani "sıfırıncı dakika" . şaka gibi.
cidden dalga geçiliyor çünkü Marmara depremi gece saat 03.02 de oldu yaz ayı olmasıa rağmen fuar ve eğlence yerleri açık olmasına rağmen bir çok kişiyi yatarken veya yeni uyku anında yakaladı yani gece telefonuma mesaj gelse bana veya millete ne faydası olacak bari bir çözüm yaparken komik olunmasın bunu yabancı ülkedekiler duysa dalga geçerler oldu olacak telefona uyarı mesajı yerine başka mesaj atın yani depremin yıl dönümünde daha bir çileden çıkartıyorsunuz 14 yılda hala acısı da sıkıntısı da sürüyor
TELEFONLARA OKADAR ABUK SABUK MESAJLAR GELİYORKİ ARTIK GELEN SMS LERİ İNSANLAR KALE BİLE ALMAZ OLDUK İLKÖNCE BUNA ÇARE BULUNSUN
Kentsel dönüşüm yapılıyor, beton çakıl kullanmayı bırakın artık, betonarme bina deprem riski olan yerlerde çok riskli. Çelik iskeletli montaj evler yapılmalı.En azından çökmez. Betonarme binalardan daha ucuza maloluyor. Depreme dayanıklı yeni nesil esnek inşaat malzemeleri tasarlansın. Tuğla tuğla işlemektense fabrikasyon malzemelerle bir kaç ay için de şehir yaparsın. Bana göre betonarme yapılar artık ilkel standartlarda bir yapı şekli olarak kabul edilmeli.Düşünen beyinler neler yapar ama yeter ki fırsat verilsin.Siyasi kavgalarla millette ne akıl ne para bırakıyorlar.
arkadaş hepiniz aptalmısınız yoksa salağa mı yatıyosunuz, depremi önceden haber verecek bi sistemden bahsedilmiyor, depremle ilgili bilgilerin gönderilmesi ve paylaşımının yapılması amaçlı bi sistemden bahsedilmiş ne kadar sığ düşünceli insanlarsınız ya, he gel gelelim depreme engel olmadığı sürece bu sistemde boş !
Sistem ihaleside yağlı kapı hani ulen ben göçük altında kaldıktan sonra o mesajın ......
bu ne ya yine malları toplamışlar adamlar sms bilgi sistemını koordıne için kullanacaklar nasıl orman yangını esnasında gps ten bütün ekibi kontrol edıyorsa bu sistemde aynı şekilde uyarı amaçlı kullanacak van depremınde anında nasıl mudahale edıldı aynı şekil olacak çamur at lekesi kalsın yapmayın en azından yapılana saygı gösterın yarın basınıza gelınce anlarsınız yaşamayınca bılmıyorsunuz ancak yasayan bılır bunu bizzat gördüm
Bunları yapmanız iyi güzel bir şey de bunun yanı sıra ayrıca Allah Korusun da depremdeki oluşacak hasarı en aza indirecek uygulamalar yapsanız da bizimde içimiz biraz da olsa ferahlasa.
GERÇEKTEN ŞAKA GİBİ
bu palavraları bırakın gerçekçi olun konyalıyım ben oturduğumuz site 1965 yılında yapılmış 5 katlı yığma bina üstelik tam merkezde kent plaza yanında belediye ise binayı kamu flaş edin boyayın diyorlar siz hala masal anlatıyorsunuz vakit varken müdehale yok ben öldükten sonra milyonlarca mesaj göndersen BANANE sizin işiniz taka tuka gel mantar tıka misali
osman_kamil beyefendi MAŞALLAH SİZ de 11 YIL KABIZLIK MI ÇEKTİNİZ
Diğer Haberler