HABER

Devrik liderin idamı İngiliz medyasında

Devrik liderin idamı İngiliz medyasında

LONDRA (İHA) - Saddam Hüseyin'in sabaha karşı idam edilmesi, İngiliz haber kanalları, gazete ve internet sitelerinde ilk sırada yer aldı. Hemen hemen tüm haberlerde, Saddam'ın idamı sırasında bir doktor ve bir kameramanın da hazır bulunduğu ve idamın kameralar tarafından görüntülendiği bildirildi.

The Sun gazetesi haberi, "Saddam İdam Edildi" manşetiyle vererek, "Irak kasabı, Cehennem'e gönderildi" ifadesini kullandı. Saddam Hüseyin için, "Şeytan, zorba, kana susamış, canavar, vahşi" tanımlamaları yapan gazete, devrik Irak liderinin hapiste olduğu sırada iç çamaşırı ile çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı.

İlgili haberde ayrıca "Şeytan Saddam Hüseyin, şafak vakti celladı ile buluştu. Eski diktatör, darağacına gönderildi ve sonunda vahşi yaşamı son buldu" ifadelerini kullandı.

The Independent gazetesi ise "Saddam: Zalimin Son Saatleri" manşetiyle yer verdiği haberde Saddam Hüseyin'in siyasi faaliyetleri ve yakalanma sürecini özetledi. "Bir diktatörün, Amerika var olduktan sonra yok edilmesi" başlığıyla ve Robert Fisk imzası ile yayınlanan yazıda, idamın Müslümanlar için çok önemli bir zaman olan Kurban Bayramı'ndan birkaç saat önce gerçekleştirilmesine dikkat çekildi.

Robert Fisk, makalesinde, "Tony Blair, Saddam değil. Düşmanlarımızı gazla zehirlemiyoruz. George Bush, Saddam değil. Bush, İran ya da Kuveyt'e saldırmadı. Sadece Irak'a saldırdı. Fakat yüzbinlerce Iraklı sivil ve Batılı asker Irak savaşı nedeni ile öldü" derken, "Saddam'ın 1980'de İran'a girmesini kim teşvik etti? İran'a ve Kürtlere karşı kullandığı kimyasal silahları ona kim sattı? Biz." diyerek de, tek suçlunun Saddam olmadığını ifade etti.

Fisk, Saddam'ın zulmünden kurtulanların, idamı sevinçle karşılayacağını, Irak dışında yaşayan Şii ve Kürtlerin de idamını memnuniyetle karşılayacağını ifade ettiği yazısında, "Fakat milyonlarca Müslüman, Kurban Bayramı'nın şafağında yerine getirilen ölüm cezasını hatırlayacak. Batı, Washington'dan emir almayan Arap lideri, tüm yanlışları için yok etti. Ölümünün ardından şiddet olayları da ikiye katlanacak" görüşüne yer verdi.

Mirror gazetesi ise eski diktatörün Ürdün'de sürgün yaşayan kızı Raghd'ın sözlerine yer verdi. Gazeteye göre, Raghd, Irak özgürlüğünü tam olarak kazanana kadar, babasının geçici olarak Yemen'e gömülmesini istiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön