HABER

DHA ANKARA  Bakan Özlü : Ar-Ge ve tasarım merkezi sayımız kartopu gibi büyümektedir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ATO Congresium'da düzenlenen '6. Özel Sektör AR-GE ve Tasarım Merkezleri Zirvesi'ne katıldı. Bakan Özlü, "Ar-Ge ve tasarım merkezi sayımız kartopu gibi büyümektedir." dedi.

Kazançlı yatırımın Ar-Ge'ye yapılan yatırım olduğunu söyleyen Bakan Özlü, "Yapılan araştırmalar net olarak şunu göstermektedir; ihracat ile Ar-Ge harcamaları arasında doğrudan bir ilişki vardır yani Ar-Ge'ye yatırım yaptıkça, ihracat artmaktadır. Sürdürülebilir ihracat için Ar-Ge ve inovasyon zorunludur. Türkiye'nin lokomotifi ihracat, ihracatın lokomotifi Ar-Ge ve inovasyondur." diye konuştu.

Bakan Özlü, "Bugün itibarıyla ülkemizde 762 özel sektör Ar-Ge, 138 tasarım olmak üzere, toplam 900 özel sektör Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Sadece bu yıl 426 Ar-Ge, 130 tasarım merkezi açtık. 2008 yılında sadece 20 Ar-Ge merkezimiz vardı. 2 yıl öncesinde 232 Ar-Ge merkezimiz bulunuyordu. Bugün bu sayının 900'e ulaşması, kat ettiğimiz mesafenin büyüklüğünü göstermektedir. Ar-Ge ve tasarım merkezi sayımız kartopu gibi büyümektedir. İnşallah, kısa zamanda bin rakamına ulaşmış olacağız."

Bakan Özlü, "2018 yılı bütçemizden, özel sektör Ar-Ge harcamaları için önemli miktarda katkı sağlayacağız. 2018 yılı gider bütçemizden yaklaşık 5 milyar lira kaynak ayırıyoruz. Toplam Ar-Ge harcamalarında, özel sektörümüzün payı yüzde 47'dir ve bu önemli bir orandır. Özel sektörün Ar-Ge payının sürekli artış eğiliminde olması, Ar-Ge'ye duyulan ilgiyi ve önemi göstermesi bakımından çok anlamlıdır." dedi.

Görüntü Dökümü

------------

-Bakan Özlü'nün açıklamaları

Haber: ANKARA (DHA)

=======================================

Geri Dön