DHA İSTANBUL BÜLTENİ- 1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, bazı bakanlar ve AK parti yöneticileri ile Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe çalışma ofisinde gerçekleştirdiği seçim değerlendirme toplantısı yaptı.

1- DOLMABAHÇE'DEKİ SEÇİM TOPLANTISI

Haber: Ozan URAL/İSTANBUL,(DHA)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, bazı bakanlar ve AK parti yöneticileri ile Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe çalışma ofisinde gerçekleştirdiği seçim değerlendirme toplantısı yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan öğlen saatlerinde Üsküdar Kısıklı'da bulunan konutundan Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisine geldi. Erdoğan'ın ardından bazı Bakanlar ve parti yöneticileri ve Binali Yıldırım da çalışma ofisine geldi. Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen seçim değerlendirme toplantısı saat 19.00'da başladı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı saat 22.30 sıralarında sona erdi. Erdoğan toplantının sona ermesinin ardından Kısıklı'daki konutuna geçti.

Görüntü Dökümü:
-------------
-Erdoğan'ın konvoyundan görüntüler
-Ofise giriş yapan makam araçları

03.04.2019 - 20.12 Haber Kodu : 190403192

=========================

2- BİNALİ YILDIRIM: MAZBATA KİME VERİLİRSE BAŞKAN ODUR

Haber-Kamera: Özgür EREN-İlkay DİKİCİ/İSTANBUL DHA
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda açıklamalarda bulundu.
Yıldırım açıklamasında, "Biliyorsunuz 31 Mart seçimleri Pazar günü İstanbul'da ve bütün Türkiye'de gerçekleşti. Malatya'da yaşanan üzücü bir olay dışında, hamdolsun yurdun her tarafında sükûnetle, büyük bir olgunlukla seçimleri gerçekleştirdik. Seçimler gerçekleşti ama konuşulmaya devam ediyor. Bu da doğal bir şey. Çünkü Anayasamızın 67 ve 79'uncu maddeleri çok açık. Diyor ki, 'Seçimler yargı yönetimi ve denetiminde yapılır. Seçimin başlamasından bitimine kadar Seçimin düzen, içinde yapılması, yönetilmesiyle ilgili bütün işleri yapma, yaptırma görevi YSK'ya aittir. Seçim tamamlandıktan sonra seçimle bütün yolsuzlukları şikayet ve itirazları incelemek, karara bağlamak görevi YSK'nındır.' Çok açık. Yani seçim bitmiştir. İtiraz dönemi devam etmektedir. Bu ilk defa olan bir şey değil. Bugüne kadar bütün seçimlerde bu iş gerçekleşmiştir. Nitekim bir çok ilde bir çok ilçede İstanbul'da olduğu gibi şikayet ve değerlendirme süreçleri devam ediyor." dedi.

"SEÇİMİN SAHİBİ VE KARAR VERİCİSİ YSK'DIR"
Yıldırım, "İlçe seçim kurullarında fedakarca, gece gündüz gözünü kırpmadan çalışan memurlarımız var. Hakimlerimiz var. Parti görevlileri var. Dolayısıyla seçimin patronu YSK'dır. Artı seçimin sahibi ne Sayın Ekrem İmamoğlu'dur ne de Binali Yıldırım'dır. Seçimin sahibi ve karar vericisi YSK'dır. Bir kere Sayın İmamoğlu'nun bu gerçeği görmesi, kabul etmesi gerekir. Ben ilk gün çok açık bir şekilde söyledim. Mazbata kime verilirse başkan odur. Ben şimdi soruyorum, Sayın İmamoğlu elinde mazbatan var mı? Yok. O halde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yazarak sağa sola gitmenin, orada burada hava atmanın ne anlamı var? İstanbul halkı kararını vermiştir. Bu karar YSK tarafından açıklanacaktır. Bu karara açıklanmadan, itiraz süreçleri karara bağlanmadan sorumsuzca davranmak, toplumu germek ülkeye zarar verir. Millete zarar verir. Her şeyden önce adayın kendisine de zarar verir. İstanbul gibi bir memleket büyüklüğünde bir şehri idare edecek insanların daha olgun, daha sorumlu davranması beklenir." diye konuştu.

VERİLEN OYUN ZAYİ OLMASININ ÖNLENMESİ GİBİ BİR SORUMLULUK TAŞIYORUM
Binali yıldırımı sözlerini şöyle sürdürdü:
Gördüğüm kadarıyla bir sabırsızlık hali var. 'Bir an önce mazbatamı verin. Hukuki süreçler ne canım? ' Sanki benim iki katım oy almış, seçimi kazanmışta biz oyalamak 3,5 gün daha zaman kazanmak için burada bir pozisyon alıyoruz. Bunu şiddetle kınıyorum ve İstanbul halkının bize oy versin, vermesin her bir hemşerimin oyunun doğru yere gittiğini tespit etmek, ortaya çıkarmak benim vicdan, namus borcumdur. Bunu sonuna kadar yapacağım. Sonuç ne olursa olsun. Ben kimin kazandığına bakmıyorum. Verilen oyun zayi olmasının önlenmesi gibi bir sorumluluk taşıyorum. 15 milyon İstanbulluya böyle bir görevim var. İster rakibime ister bana oy vermiş olsun bu oyun yerini bulduğundan emin olmamız lazım. Şu anda yapılan işlemde bundan ibarettir. Bu gerçeği Sayın Ekrem İmamoğlu'nun görmesi ve bu sorumluluk içinde hareket etmesini İstanbul halkı bekliyor. Başka ülkelerdeki belediye başkanlarına tebrik ettirmek, aratmak uluslararası baskı yapmaya çalışmak, dış ülkelerden destek mesajları talep etmek Türk milletinin sinirini bozmaktadır. Açık konuşuyorum. Bu milletin sinirini bozmaya hakkınız yok. Bu millet farklı düşünebilir. İç siyasette birbirine rakip olabilir. Ama ülkemiz üzerinde, burayı bir Venezuela gibi bir havaya sokmak isteyenlere karşı da bütün ayrılıklarımız bir tarafa gider ve tek yumruk olarak dururuz. Türk halkının sinirlerini bozmayın. 'Sokağı hareketlendireceğiz' iması yapmaktan vazgeçin. Hukuka saygılı olun. Ve sürecin sonlanmasını sükûnetle bekleyin.

"ŞU AŞAMADA BAŞKA YOLLARA BAŞVURMAK FEVKALADE RAHATSIZ EDİCİDİR"
Binali yıldırım sözlerinin devamında, "İmamoğlu ilk gün söylemiştir. 'En güvendiğim yer YSK'dır.' Madem YSK'ya güveniyorsan onun kararını bekleyip YSK'nın mazbatayı vermesini bekleyeceksin. Bundan başka yapacak bir şey yok. Bu aşamada yapacağın her şey kendine de zarar vermektedir, İstanbul'a da ülkeye de zarar vermektedir. Kendisinden daha tecrübeli bir siyasetçi olarak, devlet olarak benim kendisine önerim budur. Şu aşamada başka yollara başvurmak fevkalade rahatsız edicidir. Bunun ülkemize hiçbir yararı yoktur. CHP'ye de yararı yoktur. Sayın Kılıçdaroğlu da bu mealde açıklama yapmıştır. Bu da fevkalade talihsiz bir açıklamadır. Hukuk devleti herkese lazım. Hukukun içinde kalmayı sürekli vurgulayan Sayın Kılıçdaroğlu da 'Niye bu süreç tamamlanmıyor? Niye bu kadar uzadı?' gibi anlamsız laflar etmektedir. Bu da fevkalade yadırganacak bir durumdur." ifadelerini kullandı.

"MAZBATASINI ALDI İLK ÖNCE TEBRİK EDECEK OLAN BENİM"
Binali Yıldırım, "Yarın iş bitti. Mazbatasını aldı. İlk önce tebrik edecek olan benim. Bunu da bilmesini isterim. Ama tersi gerçekleşirse aynı davranışı kendisinden beklemek hakkımdır. Bu arada partimiz, il teşkilatımız, il başkanımız başta olmak üzere partimizin bütün yetkili kurulları bu hukuk sürecini partimizin haklarını, seçmenin haklarını, adayın haklarını korumak için gayet tabi sonuna kadar kullanacaklardır. Kaldı ki CHP'de aynı şeyi yapıyor. Sayın İmamoğlu bir şey konuşuyor. Parti teşkilatı başka şey yapıyor. Onlar da itiraz ediyor. Demek ki bu süreç sadece ak Parti'yi bağlamıyor. Aynı zamanda CHP'yi de bağlıyor. Bu çelişkinin de ortadan mutlaka kalkması lazım. Bir kafa karışıklığıdır gidiyor. " diye konuştu.

"ANITKABİR'DEKİ DEFTERE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DİYE YAZMAK AKLA ZİYAN BİR İŞTİR"
Ekrem İmamoğlu'nun Anıtkabir ziyaretinde, Anıtkabir özel defterini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak imzalamasına ilişkin soruya Yıldırım, "Bunlar fevkalade yanlış şeylerdir. Tabii ki, Atatürk'ü herkes ziyaret edebilir. Ama Anıtkabir'deki deftere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı diye yazmak akla ziyan bir iştir. Başka bir şey demiyorum. Sabret kardeşim. Üç beş gün sonra eğer hakkınsa zaten bu unvanı alacaksın. İstediğin kadar istediğin yere git, istersen meydana çık Sultanahmet'e. 'Ben belediye başkanı oldum' diye bağır. Sana kim ne diyecek? Tebrik ederiz. O kadar. Ama şu yapılan işler talip olduğu görevin ciddiyetiyle, ağırlığıyla bağdaşmamaktadır. Gören de zanneder ki, iki kat oy almış. Binde iki oy farkından bahsediyoruz arkadaşlar. 8 buçuk milyon oyda binde ikiden bahsediyoruz. Ben bunun ne anlama geldiğini İstanbulluları ferasetine bırakıyorum." şeklinde cevap verdi.
İtirazlar üzerine bazı ilçelerde yapılan sayımlara ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Her an değişiyor. Burada sadece bizim lehimize olanlar sayılmıyor. Karşı rakibin hakkı olanlar da ortaya çıkıyor. Toplanıyor, çıkarılıyor kalan kimin hesabına yazılacaksa yazılıyor. Dolaysıyla tek taraflı süreç değil bu. Yani aman bizim üç, beş oy eksiğimiz var diye yapılmış bir iş değil bu. Bunun da bilinmesinde fayda var." ifadelerine yer verdi.

TEŞEKKÜR PANKARTLARI
Bazı yerlerde açılan teşekkür pankartlarına ilişkin soruya Yıldırım, "Bugünde CHP'nin pankartlarını gördüm. Seçim geçti. Seçimden sonra İstanbullulara teşekkür etmenin anlaşılmayacak nesi var? 181 meclis üyesi kazanmışız ittifak olarak. Karşı taraf 130 tene kazanmış ezici bir çoğunlukla mecliste farkımız var. İlçelerin 25 tanesini kazanmışız. CHP ve ittifakı 14 ilçe kazandı. Yani bunun için teşekkür etmeyeceğiz de 'üzgünüz' mü yazacağız?" cevabını verdi.

BAKANLARLA GÖRÜŞME
Bakanlarla görüşmesi sorulan Yıldırım, "Ben AK Parti'nin genel başkanlığını ve Başbakanlık yapmış biriyim. İstanbul Büyükşehir Belediyesine aday olmuşum. Gayet tabi seçim sürecinde seçimlerle ilgili aramızda her ana değerlendiririz. Bundan doğal bir şey var mı?" dedi.

HER YANLIŞIN BİR DÜZELTME ŞEKLİ VARDIR
Yıldırım sözlerini şöyle bitirdi:
Bugün sayımlar kaldığı yerden başladı. Yanlış olabilir. Yanlış kararlar olabilir ama her yanlışın bir düzeltme şekli vardır. Bakın bu seçimler sonrası yapılan işlemle normal hukuk davaları arasındaki işlemle bir fark yoktur. İki kişi davalı gitti mahkeme oldu. Biri kazandı biri kaybetti. Bitiyor mu orada? İstinafa gidiyor. Bitmiyor, temyize gidiyor. Ve temyizin verdiği karar herkesi bağlıyor. Hatta bozuluyor vesaire. Bütün hukuki yollar nasıl izleniyorsa kademe kademe bugün de yapılan budur. Biz YSK'nın hem geçmiş dönemde hem de bu dönemde çok başarılı bir şekilde bu süreçleri yönettiğini ve bütün dünyada takdir aldığını biliyoruz. Bu tecrübeyle sabittir.

Görüntü Dökümü:
--------------
-Binali Yıldırım'ın açıklamaları

03.04.2019 - 20.09 Haber Kodu : 190403191
03.04.2019 - 19.51 Haber Kodu : 190403190

=========================

3- FATİH İLÇE SEÇİM KURULUNDA GEÇERSİZ OYLARIN SAYIMI SONA ERDİ

Haber-Kamera: Soner HASIRCIOĞLU / İSTANBUL DHA
Fatih İlçe Seçim Kurulu'nda itirazların ardından yapılan geçersiz oyların sayımı işlemi tamamlandı.

"FATİH'TE SAYIM BİTTİ, İTİRAZLARIMIZ YİNE OLDU"
Geçersiz oyların sayıldığı Fatih ilçe Seçim Kurulundan ayrılan Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, "Fatih'in sayımı bitti, itirazlarımız yine oldu. Bazı sandık kurulu başkanlarının kabul etmediği, onlara tekrar herhalde bakılacak. Şimdilik bitti, bakalım hayırlısı Allah devlete, millete hayır etsin inşallah" diye konuştu.
Her iki partinin de heyetinin bir kısmı seçim kurulundan ayrılırken, diğer kısmı ise kendilerine ayrılan çadırlarda beklemeye devam ettiler.

Görüntü Dökümü:
-----------------------
- Fatih ilçe seçim kurulundan görüntü
- Heyetlerin dışarı çıkması
- Ak Parti İstanbul milletvekili ile röp (Ahmet Hamdi Çamlı)
- Hatıra fotoğrafı çekilmeleri
- Genel ve detaylar

04.04.2019 - 08.07 Haber Kodu : 190404017

==========================

4- AK PARTİLİ HEYET FATİH İLÇE SEÇİM KURULU'NDA

Soner HASIRCIOĞLU / İstanbul DHA
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya'nın da içinde bulunduğu Ak Partili heyet, itiraz üzerine geçersiz oy sayımın yapıldığı Fatih İlçe Seçim Kurulu'na geldi. Burada nöbet tutan partilileri ziyaret eden heyet, yaklaşık yarım saat sonra ayrıldı.

Görüntü Dökümü:
-------------
-Sayan ve beraberindekilerin gelişi
-Bekleyenleri ziyaret etmesi
-Genel ve detaylar

04.04.2019 - 00.31 Haber Kodu : 190404005

==========================

(ÖZEL)
5- ÜMRANİYE'DE OTOMOBİLİN GECEKONDUYA GİRME ANI KAMERADA

- Kaza yapan otomobil gecekondunun oturma odasına girdi.

Haber-Kamera: Murat KORKMAZ/İSTANBUL DHA
Ümraniye'de başka bir araçla çarpışan otomobil, yoldan çıkarak bir gecekondunun içine girdi. Aracın girdiği odada kimsenin olmaması olası facianın önüne geçerken kazada otomobil sürücüsü yaralandı. Kaza anı ve aracın gecekonduya girmesi kameralara yansıdı.
Huzur Mahallesi'nde dün saat 15.00 sıralarında meydana gelen olayda 34 HY 1992 plakalı otomobilin sürücüsü ile karşı yönden gelen 34 NP 7287 plakalı araç çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle yoldan çıkan ve sürücüsünün ismi öğrenilemeyen 34 HY 1992 plakalı araç, yol kenarında bulunan bir gecekondunun duvarını yıkarak, oturma odasına girdi.

YARALI SÜRÜCÜ HASTANEYE KALDIRILDI
Bu sırada evin oturma odasında kimsenin olmaması olası facianın önüne geçerken, araç sürücüsü yaralandı. İhbar üzerine olay yerine sağlık ekibi sevk edildi. Gecekonduya giren otomobilin sürücüsü ambulansla hastaneye kaldırılırken, kazaya karışan diğer araç sürücüsü ayakta tedavi edildi.

EVSAHİBİ: DEPREM OLDU SANDIM
Evinin otuma odasına otomobil giren ev sahibi Akif Yılmaz, "Ben yatıyordum. Deprem oldu sandım. Kalktığımda dışarıda iki tane araba çarpışmış. Bir tanesi salonun içerisine girmiş. Yani şu anda mağdur bir şekilde bekliyoruz." dedi.

KAZA ANI KAMERADA
Öte yandan kaza anı çevrede bulunan güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde iki otomobil yolun ortasında çarpışıyor. Siyah otomobil daha sonra yolun kenarında bulunan bir evin duvarını yıkıyor. Kazayı gören bir kişi olay yerine doğru koşuyor.

Görüntü Dökümü:
(GÜVENLİK KAMERASI)
-Kaza anı
-Aracın evin duvarını yıkması
-Kazayı gören bir kişinin koşması
(AKTÜEL)
-Kaza yapan araçların görüntüsü
-Araçların çekilmesi
-Aracın girdiği evden görüntü
-Ev sahibi ile röportaj
-Genel ve detaylar

03.04.2019 - 16.06 Haber Kodu : 190403128

=============================

6 - HADIMKÖY TEM OTOYOLUNDA OTOMOBİL ALEV ALEV YANDI

Haber: Eren ERMİŞ / İSTANBUL, (DHA)
Hadımköy TEM otoyolunda bir otomobil henüz belirlenemeyen nedenle alev alev yandı.
Yangın, dün saat 21.00 sıralarında Hadımköy TEM Otoyolu Silivri istikametinde meydana geldi. Seyir halindeyken motor kısmında dumanların çıktığını fark eden sürücü, otomobilini kenara çekerek durdurdu. Ardından otomobilden alevler yükseldi. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri, yangına müdahale ederek söndürdü. Yangın sonucunda otomobil, kullanılamaz hale geldi.
Yangın bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.

Görüntü Dökümü:
-------------
-Cep telefonundan yangın anı

03.04.2019 - 23.06 Haber Kodu : 190403209

================

7- HADIMKÖY'DE TRAFİK KAZASI: 1 YARALI

Ersan SAN / İSTANBUL DHA
Hadımköy TEM Bağlantı yolunda bir otomobilin minibüse çarpması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı.
Kaza, önceki gün saat 16.00 sıralarında Hadımköy TEM bağlantı yolu Beylikdüzü istikametinde meydana geldi. Seda Yücesoy'un kullandığı 34 BUT 041 plakalı otomobil, trafiğin bir anda yavaşlamasıyla duramayarak önündeki Uğur Sevinç'in kullandığı 34 HS 6614 plakalı minibüse çarptı. Kazada Seda Yücesoy hafif yaralandı. Kaza nedeniyle Beylikdüzü istikametinde trafik yoğunluğu oluştu. Bildirilmesi üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, hafif yaralanan Seda Yücesoy ile kontrol amaçlı Uğur Sevinç'i ambulansla hastaneye kaldırdı. Ekiplerin çalışmasının ardından kaza yapan araçların olay yerinden kaldırılmasıyla trafik normale döndü.

Görüntü Dökümü:
--------------
-Olay yerinden görüntüler
-Kaza yapan araçlar
-Ekiplerin çalışmaları
-Oluşan trafik
Detaylar

03.04.2019 - 23.06 Haber Kodu : 190403209
=======================