HABER

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 2

1- 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜNDE ANMA HAZIRLIKLARI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ Ali AKSOYER - İSTANBUL DHA 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde bu akşam düzenlenecek anma etkinlikleri için hazırlıklar tamamlandı.

1- 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜNDE ANMA HAZIRLIKLARI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Ali AKSOYER - İSTANBUL DHA
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde bu akşam düzenlenecek anma etkinlikleri için hazırlıklar tamamlandı. Son kontrollerin yapıldığı alan havadan görüntülendi. Şehitler Makamı'nın çevresindeki toplanmalar sürerken kurulan platformda da son hazırlıklar yapıldığı görüldü.
Anma etkinlikleri nedeniyle köprü saat 14.00'da trafiğe kapatılacak.

Görüntü Dökümü:
-----------------
-Şehitler makamı ve çevresindeki hazırlıkların son durumu

15.07.2018 - 12.39 Haber Kodu : 180715061_

==========================

(AKTÜEL GÖRÜNTÜLERLE)
2- EDİRNEKAPI'DAKİ 15 TEMMUZ ŞEHİTLİĞİ'NDE ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Özgür Deniz Kaya-Alper KORKMAZ-Hüseyin ÇAKMAK / İSTANBUL/(DHA)
Edirnekapı'da bulunan 15 Temmuz Şehitliği'nde anma töreni düzenlendi. 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi üzerinden iki yıl geçti. Şehitleri anmak için Edirnekapı'da bulunan 15 Temmuz Şehitliği'nde bir tören düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Vasip Şahin, Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, çok sayıda şehit yakını ve vatandaş katıldı. Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törende şehitler için dualar edildi. Çok sayıda şehit yakını duygu dolu anlar yaşadı.

ŞEHİT EŞİ O GECE YAŞADIKLARINI ANLATTI
Şehit Mehmet Şefik Şefkatlioğlu'nun eşi Vahide Şefkatlioğlu da 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı. O gece eşini ve bir bacağını kaybettiğini söyleyen Vahide Şefkatlioğlu, "Biz adalet istiyoruz. Cumhurbaşkanımızı arkasında durduk, o da bizim arkamızda dursun istiyoruz. Vatanımızı savunduk. Pişmanlığımız yok ama acımız da çok büyük. 3 tane çocuğum babasız kaldı. İdam istiyoruz" dedi.

Görüntü Dökümü:
-----------------
-Edirnekapi Şehitliği'nde düzenlenen törenden detaylar
-Şehit yakın ve Gazi Vahide Şefkatlioğlu ile röportaj
-Detaylar

========================

3- 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ'NDE HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR...

Haber - Kamera: Ramazan EĞRİ / İstanbul DHA
15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıl dönümünde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde hazırlıklar devam ediyor. Gece boyunca da süren hazırlıkların ilerleyen saaatlerde bitmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ında katılacağı tören için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu yakasında bulunan alana büyük platform inşa ediliyor. Hazırlıklarında bitmesinin ardından saat 14.00 itibariyle köprü trafiğe tamamen kapatılacak.

Görüntü Dökümü:
------------------------
Trafikten görüntü
Platformdan görüntü
Ses sisteminden görüntü
Hazırlıklardan görüntü
Genel ve detaylar

15.07.2018 - 10.02 Haber Kodu : 180715017

========================

4- İSTANBUL'DA 8 BİN 600 GÜVENLİK GÖREVLİSİ 15 TEMMUZ TEMALI FORMA GİYDİ

Özgür Deniz KAYA-Hüseyin ÇAKMAK / İSTANBUL (DHA)- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı bin 350 noktada görev yapan 8 bin 600 özel güvenlik görevlisi, "15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günüöne özel tişörtler ve şapkalar giydi.
İBB iştiraki İstanbul Güvenlik A.Ş'ye bağlı 8 bin 600 özel güvenlik görevlisi, 15 Temmuz'u unutturmamak, şehitler ve gazilere saygı için özel tişörtler ve şapkalar giydi. Üzerinde "İBB" ve "İSTGÜVEN" logolarının yanı sıra 15 Temmuz logosu bulunan kırmızı tişört ve şapkalarla görev yapan özel güvenlik görevlileri; metro, metrobüs, Şehir Hatları vapurları, mezarlıklar gibi yerlerin de içinde olduğu bin 350 noktada hazır bulundu.

GEREKLİ İZİNLER ALINDI
Bakanlık genelgesiyle belirlenmiş özel güvenlik görevlileri kıyafetlerinden farklı bir durum olmasından dolayı, "15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günüö için yapılacak çalışma konusunda, sadece bugüne özel, bakanlığa bağlı birimlerden gerekli izinler alındı. Güvenlik görevlilerinin giydiği üniformaların yanı sıra çalışanlar için de yine 15 Temmuz'a özel aynı tasarım özelliklerini taşıyan tişörtler ve şapkalar hazırlandı.

Görüntü Dökümü:
--------------------
-Saraçhane'deki İBB binasında güvenlik görevlilerinin giydiği kıyafetlerden detaylar

15.07.2018 - 13.41 Haber Kodu : 180715072

=========================

(ÖZEL)
4- MUHASEBECİNİN DAYAKTAN ÖLME DAVASINDA SANIKLARA CEZA YAĞDI

Özden ATİK / İSTANBUL, (DHA) ŞİŞLİ'de 4 yıl önce muhasebeci Ali Rıza Vuran'ın (60) bir apartman dairesinde yediği dayak sonucu beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetmesine ilişkin 1'i tutuklu 8 sanıklı davada karar çıktı. Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülen davada mahkeme, sanık kardeşler Altar ve Tolga Sarıoğlu'nu "İhmali davranışla öldürme" ve "Hürriyetini tahdit" suçlarından toplam 15'er yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, bir sanığın beraatına karar verirken, diğer 5 sanığı ise değişik oranlarda hapis cezalarına çarptırdı. Tutuksuz sanık Tolga Sarıoğlu'nun da kararla birlikte tutuklanmasına karar verildi.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanık Altar Sarıoğlu getirildi. Tutuksuz sanıklar Ayşe Nil Çınar, Burak Çiftçi ve Tolga Sarıoğlu ile taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Son savunmaları sorulan sanıklardan Altar Sarıoğlu, "Kararın usul yönünden bozulması nedeniyle hakkımda daha önce verilen cezanın değişmeyeceğini düşünüyorum. Fakat olayda hürriyeti tahdit suçu oluşmamıştır, bu yönden beraatıma karar verilmesini talep ederim. 4 yıllık tutukluluğum boyunca eşimden boşandım. Cezaevine girmeden 45 gün önce çocuğum oldu. Çocuğumuzun büyüdüğünü göremedim" dedi. Sanık Sarıoğlu, kariyeriyle ve kişiliğine ilişkin bir dosya hazırlayarak mahkemeye sunduğunu anlatarak "Kaçma ihtimalim yok. KHK'daki düzenlemelere göre eski cezamı verdiğiniz takdirde cezaevinde kalacağım süre 1,5 yıldır. Oysa dosyanın Yargıtay'a gidip gelmesi en az 3 yıl sürmektedir. Tutuklu kalmam şartlı tahliyemi engelleyecektir. Gerekirse adli kontrolle tahliyemi talep ederim" dedi. Sanık Tolga Sarıoğlu da hürriyeti tahdit suçunun unsurlarının oluşmadığını öne sürerek "Maktulun hareket kabiliyetini kısıtlayıcı bir şey yapmadım. Ofisten ayrılırken yeğenim ile kendisini eve bırakabileceğimizi söyledik, ancak kendisi kabul etmedi. Beraatımı talep ederim" dedi. Diğer sanıklar da beraatlarını talep etti.

KARDEŞLERE 15'ER YIL HAPİS
Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Altar ve Tolga Sarıoğlu'na "İhmali davranışla öldürme" suçundan 11 yıl 3'er ay hapis cezası verdi. Sarıoğlu kardeşler, maktulun "Hürriyetini tahdit" suçundan ise 3 yıl 9'ar ay hapis cezasına çaptırıldı. Sanık Altar Sarıoğlu'nun tutukluluğunun devamına hükmeden heyet, tutuksuz sanık Tolga Sarıoğlu'nun ise tutuklanmasına karar verdi. Karar sonrası Tolga Sarıoğlu tutuklandı.

4 SANIĞA "BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMEME" CEZASI
Mahkeme heyeti sanıklar Ayşe Nil Çınar, Burak Çiftçi, Emre Eroğul ve Can Koreli'yi "Bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeme" suçundan 10'ar ay hapis cezasına çarptırdı. Ceza ertelendi.

1 SANIĞA "SUÇLUYU KAYIRMA" SUÇUNDAN PARA CEZASI
Mahkeme heyeti sanıklar Ayşe Nil Çınar, Burak Çiftçi, Emre Eroğul ve Can Koreli'nin "Ali Rıza Vuran'ı öldürmeye yardım" suçundan, "öldürmeye yardımın sabit olmaması" nedeniyle beraatlarına hükmetti. Sanık Kurtuluş Erdoğan'a da öldürme suçundan beraat veren heyet, sanık Murat Şenel'i "Suçluyu kayırma" suçundan 3 bin TL adli para cezasına çarptırdı.

OLAYIN GEÇMİŞİ
İddianamede, sanıklar Tolga ve Altar Sarıoğlu'nun reklam ve medya programcılığı adı altında faaliyet gösteren Toros Medya Grubu şirketinin sahibi ve ortakları olduğu, maktul Ali Rıza Vuran'ın ise 7-8 yıldır bir başka kişiyle şirketin muhasebe işlerini yaptığı, ancak resmi çalışanı olmadığı anlatıldı. İddiaya göre, şirket sahibi Tolga Sarıoğlu maktul muhasebeci Ali Rıza Vuran'ı 12 Ağustos 2014'te telefonla arayarak şirket hesaplarıyla ilgili konuşmak istediğini söyledi. 13 Ağustos 2014 günü muhasebeci Ali Rıza Vuran, Tolga Sarıoğlu'nun bürosuna gitti. Muhasebeci Vuran ve Tolga Sarıoğlu ofiste birlikte alkol almaya başladı. Tolga Sarıoğlu zimmetine para geçirdiğini iddia ettiği muhasebeci Ali Rıza Vuran'ı dövmeye başladı ve ofisinde tuttu. Tolga evine gittikten sonra, ilerleyen saatlerde de ağabeyi Altar Sarıoğlu, muhasebeci Ali Rıza Vuran'ı darp etmeye devam etti. Öte yandan sanıkların istemiyle muhasebeci Vuran'a usulsüzlükleri itiraf ettiği bir yazı yazdırıldı. Muhasebeci Vuran'ın durumunun ağırlaşması üzerine Altar gece yarısı Avukat N.H.'yi arayarak ofise çağırdı. Avukat N.H. sanığa maktulun durumunun kötü olduğunu hastaneye götürmelerini söyledi. Altar Sarıoğlu da Tolga'nın hastaneye götürmesini söylemesi üzerine ofise gelen Tolga Sarıoğlu "Ben giderken bu adam koltukta oturuyordu. Buna ne yaptınız?" dedi. Altar Sarıoğlu ise bir şey yapmadığını söyledi. Bunun üzerine avukat N.H., muhasebeci Ali Rıza Vuran'ı hastaneye götürmelerini, polise de bilgi vermelerini tavsiye ederek ofisten ayrıldı. Ancak sanıklar muhasebeci Vuran'ı hastaneye götürmedi. Vuran, sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Sanıklar maktulun cesedini ofisteki klimanın altına bırakarak ayrıldılar.14 Ağustos 2014'de maktulun çocuklarının polise başvurması üzerine yapılan araştırmada, cep telefonu hattının verdiği sinyal üzerine maktulun darp edilmiş halde cesedine ulaşıldı. Bunun üzerine şirket sahipleri ve çalışanları gözaltına alındı. Haklarında savcılık soruşturması sonucu dava açılarak yargılanan sanıklar hakkındaki ilk karar Temmuz 2015'te verildi. Kararda, sanık Altar Sarıoğlu'nun "İhmali davranış sonucu Ali Rıza Vuran'ı öldürme" suçundan 11 yıl 3 ay hapis, "Hürriyeti tahdit etmek" suçundan da 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Tolga Sarıoğlu da "Hürriyeti tahdit etmek" ve "Kasten yaralamak" tan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer sanıkların ise beraatlarına karar verildi. Yerel mahkemenin bu kararı, Yargıtay'da Tolga ve Altar Sarıoğlu'nun savunmalarında menfaat zıtlığı bulunduğu halde aynı avukatın savunma yapmasının Avukatlık Kanunu'na aykırı olması ve 26 Kasım 2014 tarihli celseye ait çözüm tutanaklarını mahkeme başkanı ve zabıt katibi tarafından imzalanmamış olması sebebiyle 25 Aralık 2017'de bozuldu.

Görüntü Dökümü: (Arşiv)
-------------------
-Şüphelilerin Asayiş Şube Müdürlüğü'nden çıkışı
-Detaylar

=============================

5- ŞİLE'DE SURİYELİ GENÇ DENİZDE BOĞULDU...

Haber - Kamera: Nurcan KIRCALI / İstanbul DHA
Şile'de denize giren Suriyeli uyruklu 2 gençten biri boğuldu, biri de kurtarıldı. Suriyeli Amir Attar ve arkadaşı dün akşam 20.00'de
Şile Ayazma Plajı açıklarında denize girdi. Suriyeli Amır Attar (20) dalgalar arasında gözden kaybolurken, arkadaşı ise cankurtaran ekiplerince kurtarıldı. Arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları geç saatlere kadar devam etti. Suriyeli gencin cesedi saat 02.00'de bulundu. Olayla ilgili incelemeler sürüyor. Öte yandan Şile sahillerinde denize giren vatandaşların uyarılara rağmen güvenlik şeritlerini geçerek, yüzdükleri görüldü.

Görüntü Dökümü:
----------------------
-Plajından görüntüler
-Genel ve detaylar

===============================

6- CEP TELEFONU HIRSIZLIĞI GÜVENLİK KAMERASINDA

Haber: Cemil ÖZDEMİR / İstanbul DHA
Kadıköy'de kafelere müşteri gibi girip ve masaların üzerinde unutulmuş cep telefonlarını alıp kaçan bir şüpheli güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi. Bu tür şikayetlerin artması üzerine polis harekete geçti. Güvenlik kamera görüntülerini inceleyen polis ekipleri şüphelinin Ayhan B. olduğu bilgisine ulaştı. Polis ekipleri, Ayhan B.'yi yakalamak için çalışma başlattı. Kadıköy'de görülen Ayhan B. polisler tarafından takip edilmeye başlandı. Yine aynı yöntemle girdiği bir kafede telefon çalmak isteyen Ayhan B. polis tarafından suçüstü yakalandı. Gözaltına alınan Ayhan B. İskele Polis Merkezi'ne götürüldü.

Görütü Dökümü: (Cep telefonu)
----------------------
-Ayhan B.'nin kafeye girmesi
-Telefonu alma anı
-Ayhan B.'nin hızla kaçmas
-Genel ve detaylar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön