HABER

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 2

  1- FATİH'TE KUYUMCU KURYELERİNE SİLAHLI GASP (1) - 4 kilo altınla kaçtılar Haber-Kamera: Zeki GÜNAL - Hüseyin COŞKUN - İstanbul DHA Fatih Kumkapı'da altın taşıyan kuryelerin aracının önüne kesen silahlı 5 kişi, 4 kilo altını gasp ederek kaçtı.

1- FATİH'TE KUYUMCU KURYELERİNE SİLAHLI GASP (1)

- 4 kilo altınla kaçtılar

Haber-Kamera: Zeki GÜNAL - Hüseyin COŞKUN - İstanbul DHA
Fatih Kumkapı'da altın taşıyan kuryelerin aracının önüne kesen silahlı 5 kişi, 4 kilo altını gasp ederek kaçtı.
Olay Kumkapı'da saat 10.00 sıralarında meydana geldi. 4 kilo altını taşıyan kuyumcu kuryelerinin aracının önü silahlı 5 kişi tarafından kesildi. Gaspçılar ateş ederek durdurdukları araçtakileri silah tehdidiyle etkisiz hale getirdikten sonra 4 kilo altını aldı. Gaspçılar olay yerinden hızla kaçarken polisin olayla ilgili incelemesi sürüyor.

Görüntü Dökümü:
-------
-Olay yerindeki araç
-Kurşun izleri
-Polisin incelemesi
-Detaylar

DHA FEED

20.05.2019 - 11.11 - Haber Kodu : 190520082

===========================

2- EVİ ATEŞE VEREREK 4 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN SANIK: "HEPSİ ARKADAŞIMDI, PİŞMANIM"

Haber: Özden ATİK / İstanbul, DHA
Beyoğlu'nda 3 Mart 2019 günü 5 katlı bir binanın ikinci katında 4 kişinin hayatını kaybettiği ve 2 kişinin de yaralandığı yangına ilişkin davanın görülmesine başlandı. 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen şüpheli Özkan Elmas savunmasında, "Kimseyi öldürmek istemedim. Hepsi benim arkadaşımdı. Pişmanım" dedi. Sanık Özkan Elmas'ın Hatay'a kaçmasına yardım ettiği iddia edilen amcası sanık Yusuf Elmas ise amacının yardım etmek değil sanığı yakalatmak olduğunu söyledi. Mahkeme, sanık amca Yusuf Elmas'ın tahliyesine karar verdi.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Özkan Elmas ve Yusuf Elmas getirildi. Yangından yaralı olarak kurtulan mağdurlar Ramazan Cingöze ve Ender Güncü ile yanan binanın sahiplerini temsilen Ahmet Kılıç "şikayetçi" sıfatıyla duruşmada hazır bulundu.

"VİCDAN AZABI ÇEKİYORUM"
Yangını çıkarmakla suçlanan sanık Özkan Elmas savunmasına, "Vefat eden arkadaşlar için çok üzgünüm. Ailelerine başsağlığı diliyorum. Vicdan azabı çekiyorum" diyerek başladı. Evde 6 ila 10 kişinin kalabildiğini söyleyen sanık Özkan Elmas, mağdurlardan Ramazan Cingöze ile evi temizleme meselesi yüzünden tartıştıklarını, bir önceki hafta evi temizlemiş olduğu halde yine evi temizlemesinin istendiğini öne sürdü. Eve gittiğinde Ramazan Cingöze'nin tüm eşyalarını attığını, tahrip etmiş olduğunu gördüğünü anlatan sanık Elmas, "Bu hakkı nereden bulduğunu düşündüm. Üzüldüm. Önce evden ayrılmak istedim. Hatta dışarı çıkıp patronlarımla vedalaştım. Sabaha karşı eve tekrar döndüm. Herkes uyuyordu. Ne yapmak istediğimi düşündüm. Sonra Ramazan'ın uzandığı kanepe vardı, o kanepenin yanına gazete kağıdını yakıp bıraktım. Hatta yan odada uyuyan Ersin'in kokuyu alıp söndüreceğini düşündüm. Kimseyi öldürmek istemedim. Hepsi benim arkadaşımdı. Çok üzgünüm. Pişmanım" dedi. Özkan Elmas, arkadaşlarının ölüm haberini ise internetten okuyarak öğrendiğini, daha sonra amcasından kendisine Hatay'a gitmek üzere bilet almasını istediğini, amcasının iki kez kendisinin teslim olmasını istediğini anlattı.

TAHLİYESİNİ TALEP ETTİ
Diğer sanık Yusuf Elmas ise olayla hiçbir ilgisinin olmadığını, ölenleri tanımadığını, amacının yardım etmek değil sanığı yakalatmak olduğunu söyledi. Sanık Yusuf Elmas, yeğenine polise giderek teslim olmasını söylediğini belirterek tahliyesini talep etti.

"DİRİ DİRİ YAKTI, ŞİKAYETÇİYİM"
Şikayetçilerden Ramazan Cingöze, evde 8 kişi kaldıklarını, sanık Özkan Elmas'ın her hafta temizlikten kaçtığını belirterek "Evi temizlemesini istedim. Tartıştık ama eşyalarına zarar vermedik. Olaydan yaralandım. Şikayetçiyim" dedi. Şikayetçi Ender Güncü ise "Olay günü evdeydim. Camı kırarak dışarı atladım. Arkadaşlarımı diri diri yaktı. Şikayetçiyim" dedi. Bina sahiplerini temsil eden şikayetçi Ahmet Kılıç da binanın şirketine ait olduğunu, yangın nedeniyle binanın ciddi zarar gördüğünü belirterek şikayetçi olduğunu ifade etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yusuf Elmas'ın tahliyesine hükmederken sanık Özkan Elmas'ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma ertelendi.

İDDİANAME
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Özkan Elmas'ın söz konusu binanın üç numaralı dairesinde 8 kişiyle birlikte kaldığı, mağdur Ramazan Cingözce ile sanık Özkan Elmas'ın ev temizliği konusunda tartıştıkları anlatıldı. İddianameye göre, Özkan Elmas eve gelmeyip temizliğe katılmaması üzerine arkadaşları Elmas'ın eşyalarını odadan çıkardı. 3 Mart 2019 günü de Özkan Elmas eve gelip durumu gördü, bir süre kaldıktan sonra gece saat 03.00 sıralarında evden ayrıldı. İddianamede, şüpheli Özkan Elmas'ın saat 06.00 sıralarında evde Ender Güncü, Ramazan Cingözce, Yunus Akyüz, Murat Kayacan, Ersin Büker ve Muhammed Gür uyudukları sırada, eve giderek yaptığı plan gereği evi ateşe verdiği ve yangının evi sarması üzerine kaçtığı belirtildi. Ender Güncü'nün can havliyle camı kırıp binadan kendini aşağı attığı ve yaralı olarak kurtulduğu, Ramazan Cingözce'nin ise müdahale sonucu binadan yaralı olarak kurtarıldığı belirtilen iddianamede, diğer 4 kişinin olay yerinde hayatını kaybettiği kaydedildi. Sanık Özkan Elmas'ın 4 kişiyi, "Yangın çıkarmak suretiyle tasarlayarak kasten öldürme" suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Ayrıca yaralanan 2 kişiye yönelik "Yangın çıkarmak suretiyle tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs etme" suçundan 26 yıldan 40 yıla, "Genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak" suçundan 6 aydan 3 yıla, "Mala zarar verme" suçundan da 2 yıl 4 aydan 11 yıla olmak üzere toplam 18 yıl 10 aydan 54 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Sanık Özkan Elmas'ın Hatay'a kaçmasına yardım ettiği iddia edilen amcası şüpheli Yusuf Elmas'ın ise "Yangın çıkarmak suretiyle tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme", "Yangın çıkarmak suretiyle tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs etmeye yardım" ve "Genel güvenliği kasten tehlikeye sokmaya yardım" suçlarından toplam 73 yıl 3 aydan 101,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Görüntü Dökümü:
-----------------
-ARŞİV

20.05.2019 - 11.15 - Haber Kodu : 190520085

(ÖZEL)
3- MAKAS KAZASI KAMERADA

Soner HASIRCIOĞLU - İstanbul DHA - D-100 Karayolunda makas atarak ilerleyen aracın kazası kameraya yansıdı.
Kaza önceki gün akşam saatlerinde meydana geldi. İçinde 4 kişinin bulunduğu araç D-100 karayolunda makas atarak ilerliyordu. Makas atan sürücü, Zeytinburnu'nda arasından geçtiği araçlardan birine hafif çarpınca direksiyon hakimiyetini kaybetti. Savrulan araç bariyerlere çarparak durabildi. Kazada şans eseri ölen yada yaralanan olmadı. Kaza anı araçtakilerden birinin cep telefonuna saniye saniye yansıdı.

Görüntü Dökümü:
------------------
-Makas atan sürücüsü
-Kaza anı

20.05.2019 - 09.43 - Haber Kodu : 190520043
=========================
4- BARBAROS BULVARI'NDA MOTOSİKLETLİLERİN TEHLİKELİ YOLCULUĞU

İSTANBUL - Beşiktaş Barbaros Bulvarı'da tek teker üzerinde giden motosikletli gençler trafikte tehlikeli anlar yaşattı. Hem kendi hem de sürücülerin canını tehlikeye atan sürücüler o anları sosyal medyada paylaştı.
Görüntüler geçtiğimiz günlerde Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda kaydedildi. Bir motosiklet sürücüsü akşam saatlerinde akan trafikte tek teker üzerinde metrelerce gitti. Ona bir süre sonra arkadaşı da eşlik etti. Üstelik arkasında oturan kişinin canını da hiçe sayarak. Metrelerce tek teker üstünde giden sürücüler o anları sosyal medyadan da yayınladı.

Görüntü Dökümü:
-----------------
-Tek teker üzerinde giden sürücüler
-Trafikten görüntü
-Detaylar

20.05.2019 - 10.42 - Haber Kodu : 190520070

5- TUZLA'DAKİ KAHVEHANEYE SİLAHLI BASKIN: YARALANAN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ-Ali Kerem BENGİ-Gamze ŞİMŞEK/İstanbul DHA TUZLA'da bir kahvehaneye silahlı baskında yaralanan kişi hayatını kaybetti.
Olay cuma akşam 22.00 sıralarında Tuzla Aydınlı Mahallesi Köyiçi'nde bulunan bir kahvehanede meydana geldi. Cihan T., beraberindeki 2 kişiyle daha önce aralarında husumet olan Fuat K.'in bulunduğu kahvehaneye geldi. Fuat K. ve Cihan T. burada kavga etmeye başladı. Ardından saldırgan yanındaki silahla Fuat K.'ye ve araya girmeye çalışan Halil Elmas'a ateş etti. Kahvehaneden kaçan silahlı saldırgan ve yanındaki kişi geldikleri araca bindi. Cihan T. kaçarken de aracın camından silahını çıkararak ateş etmeye devam etti.
Yaralılar olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yaralıların yakınları hastaneye akın etti. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri kahvehanede üzerinde ruhsatsız silah bulunan bir kişiyi gözaltına aldı. Hastaneye kaldırılan Halil Elmas tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Olay sonrası kaçan saldırganları yakalamak için çalışma sürüyor.

Görüntü Dökümü
---------
*CEP TELEFONU*
-Araç gelen saldırganlar
-Kahvehaneye girişleri
-Silah sesleri
-Saldırganın kaçışı
-Ateş açması

////////////AKTÜEL
-Saldırı yaşanan kahvehane
-Olay yerindeki polis ekipleri
-Görgü tanığı İle röp
-Hastane önünde bekleyen yaralı yakınları

========================

6- JANDARMANIN VİLLA HIRSIZLARINA YAPTIĞI OPERASYON KAMERADA

Haber: Hakan KAYA-Kamera: İSTANBUL,(DHA)
Sarıyer Zekeriyaköy'de bir villayı soyan hırsızlar İstanbul İl Jandarma Komutanlığının düzenlediği operasyonla 12 saat sonra yakalandı. Villadan çalınan 82 parça ziynet ve elektronik eşya, Jandarma ekipleri tarafından sahiplerine teslim edildi. Yakalanan 3 şüpheli adliyeye sevk edildi.
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Zekeriyaköy'de bulunan bir villanın soyulduğu ihbarı üzerine çalışma başlattı. Olay yerine gelerek inceleme yapan Jandarma ekipleri, ev sahiplerinin evde bulunmadıkları bir zamanda eve gizlice girildiğini ve evin tüm odalarının darmadağın edildiğini gördü.

AYAK İZLERİNDEN YAKALANDI
Villa çevresinde de araştırma yapan Jandarma Olay Yeri İnceleme Ekipleri, villanın bahçesinde şüphelilerin ayak izlerine ulaştı. Ayak izlerini takip eden ekipler, şüphelilerin çaldıkları eşyalarla ormanlık alana doğru kaçtıklarını belirledi. Çevrede bulunan güvenlik kamera görüntülerine de inceleyen ekipler, hırsızların buradan da beyaz bir araca binerek olay yerinden uzaklaştıklarını tespit etti. Israrlı takip ve araştırmalarını araç üzerinde yoğunlaştıran ekipler, titiz bir çalışma sonucunda aracın plakasını ve ruhsat sahibi M.A.'nın kimliğini belirledi.

Jandarma ekipleri yaptıkları operasyonda şüphelilerin geçtiği güzergahta önlem alarak aracının önünü kesti. Aracta bulunan M.A., R.Ç. ve S.Y. gözaltına alındı. 12 saat sonra yakalanan şüphelilerin aracında yapılan aramalarda ön koltuğun altına saklanmış poşet içerisinde çalınan ziynet eşyaları, aracın bagaj kısmında ise elektronik eşyalar ele geçirildi. Çalınan eşyalar ise sahiplerine teslim edildi.
M.A.'nın hırsızlıktan suç kaydı bulunduğu, R.Ç.'nin de 22 ayrı hırsızlık suçundan kaydının olduğu ortaya çıktı. Şüpheli 3 kişi ifadelerinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Görüntü Dökümü:
-----------------------
-Şüphelilerin kullandığı aracın güvenlik kameralarına yansıyan görüntüsü
-Jandarma ekiplerinin aracı durdurarak şüphelileri araması
-Araçta yapılan aramalar
-Aracın içerisinde bulunan çalıntı malzemeler
-Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesi
-Jandarma ekiplerinin ele geçirdikleri malzemeleri sahiplerine götürmeleri
-Genel ve detaylar
20.05.2019 - 09.49 - Haber Kodu : 190520045

7- AVCILAR'DA KAVŞAKTA PARK ETTİ, TRAFİĞİ KİLİTLEDİ

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, (DHA)
Avcılar'da bir kavşakta hafif ticari aracını park ederek giden sürücü, kent içi ulaşımı sağlayan otobüslerin seferlerini aksattı. Yolcu otobüsleri güçlükle kaldırıma çıkarak geçiş yapabilirken, polis ekibi sürücüye 'Hatalı park'tan 108 TL ceza kesti.

Dün saat 21.30 sıralarında Denizköşkler ile Fatih Caddesi'nin kesiştiği noktada kaldırıma 1 metre uzaklığa 34 NL 3615 plakalı hafif ticari aracını park eden sürücü bölgeden uzaklaştı. Avcılar'dan Bakırköy, Otogar ve Şahintepe'ye sefer düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İETT otobüsleri kavşağa gelince burada park edilen araç yüzünden dönüş yapmada zorlandı. Yoldan geçenlerin de tepki gösterdiği aracın yanından dönüş yapması gereken otobüs şoförleri çevredekilerin veya arkalarındaki araçların sürücülerin yardımı ile çareyi kaldırıma çıkmakta buldu. Otobüsler bu noktadan dakikalar sonra geçebildi.

İhbar üzerine gelen Avcılar Emniyet Müdürlüğü trafik ekibi aracın plakasını sorgulayarak sürücü Gökhan Demirtaş'a ulaştı. Demirtaş, kendisini arayan polis memuruna sahile gittiğini, park edecek yer bulamadığı için aracı oraya bıraktığını söyledi. Polislerin aracın çekileceğini söylemesi üzerine kendisine kısa süre verilmesini isteyen Gökhan Demirtaş beklenirken, bu sırada gelen İETT otobüsü de Fatih Caddesi'ne dönemedi. Polislerin yardımı ile araç geçmeye çalışırken, yanında bir kadın ile hafif ticari aracın yanına gelen Gökhan Demirtaş'a alkol testi yapıldı. Alkolsüz olduğu belirlenen Demirtaş, otobüsün dönemediğini gördü, hatalı yerde park ettiğini kabul etti. Galatasaray taraftarlarının şampiyonluk sevinci nedeniyle oluşturduğu konvoylar nedeniyle park edecek yer bulamadığını öne süren sürücüye 108 TL ceza kesildi.

Görüntü Dökümü:
----------------------
-Park edilen araç
-Kavşakta dönmeye çalışan otobüslerden görüntüler
-Otobüsler kaldırıma çıkarak kavşaktan dönmeye çalışırken
-Bir şoförün tepkisi
-Trafik polisi aracın fotoğrafını çekerken ve telefonla aracın sürücüsü ile konuşurken
-Kavşakta dönmeye çalışan İETT otobüsüne polisler yardımcı olmaya çalışırken
-Aracın şoförü yanındaki kadın ile gelirken ve direksiyon başına geçerken
-Sürücüye alkol testi yaptırılırken
-Sürücüye uyarılar yapılırken
20.05.2019 - 10.08 - Haber Kodu : 190520055_

=======================

8- İSTANBUL MÜFTÜSÜ: İSRAF, HADDİ AŞMAK DEMEKTİR

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, (DHA)- TÜRKİYE'de yılda 1 milyar 700 milyon ekmeğin çöpe atıldığı, Ramazan ayında israf edilen ekmek miktarının arttığı belirtildi. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, israfın İslam dini açısından kabul edilemez olduğunu hatırlatarak, "İsraf; haddi aşmak demektirö diye konuştu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), bir süre önce yaptığı açıklamada Türkiye'de günlük 4 milyon 900 bin ekmeğin çöpe atıldığını, 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığını bildirdi. Ramazan ayında çöpe atılan ekmek miktarında artış göze çarptı. Avcılar'da özellikle sabah saatlerinde çöp konteynerlerinin üzerinde veya yanında ekmek poşetleri dikkat çekerken, bunu görenler israfın önüne mutlaka geçilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, DHA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Ramazan ayında acı da olsa israfın arttığını söyledi. Yılmaz, israfı Cenabıhakk'ın en sevmediği kul zaaflarından bir tanesi' olarak nitelendirdi. İstanbul Müftüsü Yılmaz, şunları söyledi:
"İsraf; Cenabıhakk'ın verdiği nimetleri hak etmediğimiz şekilde telef etmek, başkalarının haklarına zarar vererek yok etmek demektir. Bu hiç kabul edilebilir bir şey değildir. Cimrilik ne kadar kötü bir vasıfsa, israf da o kadar kötü bir vasıftır. Allah'ın bize emanet olarak verdiği nimetlerden gereği gibi istifade etmeliyiz. İstifade etmediklerimizi başka insanlarla paylaşmalıyız. Ama asla başkalarının istifade edemeyeceği şekilde telef etmemeliyiz. Telef etmek; başkalarının hakkına girmek demektir. Çünkü bu bizim emanetimiz ise ve kullanmayıp çöpe atmışsak bundan sorumluyuz. Çöpe atmadan önce de düşünmeli ve hak sahiplerini bularak onlarla paylaşmalıydık. İsrafın çok önemli kul hakkı olduğunu düşünüyorum. Allah'ın bize yüklediği emanetten kaçış ve ona ihanet olduğunu düşünüyorum. Allahüteala buyuruyor ki; 'Yiyiniz, içiniz ancak, israf etmeyiniz.' Allah, israf edenleri sevmez. İsraf; haddi aşmak demektir. Kanaatsiz davranmak, Allah'ın verdiklerini hoyratça kullanmak demektir. Allah, bizleri böyle yanlışlardan muhafaza etsin."

Görüntü Dökümü:
------------------
-Toplu iftar yemeği görüntüleri (Arşiv)
-Çöp konteyneri üzerindeki atık büyük ekmek poşeti
-Ekmeğin çöpe atılmasına tepki gösterinlerle röportaj
-İstanbul Müftüsü'nün açıklaması

20.05.2019 - 10.18 - Haber Kodu : 190520058

Geri Dön