HABER

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 3 

  (ÖZEL GÖRÜNTÜLERLE) 1 - TAKSİM'DE DOLANDIRICIYA POLİS ÇELMESİ - Taksim Meydanı'nda sahte dolarla turistleri dolandırmaya çalışan Mısırlı kaçarken polisin çelme takarak düşürmesi sonucu yakalandı.

(ÖZEL GÖRÜNTÜLERLE)
1 - TAKSİM'DE DOLANDIRICIYA POLİS ÇELMESİ

- Taksim Meydanı'nda sahte dolarla turistleri dolandırmaya çalışan Mısırlı kaçarken polisin çelme takarak düşürmesi sonucu yakalandı. Yere yatırılan Mısırlının cebinden çok salıda sahte dolar çıktı.

Haber-Kamera: Zeki GÜNAL/İSTANBUL,(DHA)
Taksim Meydanı'nda turistleri sahte dolarla dolandırmaya çalışan yabancı uyruklu kişi suçüstü yakalandı. Polis kaçmak isteyen dolandırıcıyı çelme takıp düşürdü. O anlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
Olay dün saat 17.00 sıralarında yaşandı. Taksim Meydanı dolmuş duraklarının önünde oturan Faslı çiftin yanına gelen Mısır uyruklu Alaaeldin Razzbuk bir süre konuştuğu karı kocaya cebindeki dolarları gösterip Türk Lirası karşılığında bozdurmak istediğini söyledi. Alaaeldin Razzbuk tavırlarından şüphelenen kadın, Taksim'e yapılan cami inşaatının önünde görev yapan polise giderek durumu bildirdi. Kadının polisin yanına gittiğini gören dolandırıcı alt geçide inerek uzaklaşmak istedi. Alt geçide inen polis burada yakaladığı dolandırıcıyı meydana çıkardı.

DOLANDIRICIYA POLİS ÇELMESİ
Polisin kimlik kontrolü yapmak istediği dolandırıcı bu sırada bir anda kaçmaya başladı. Polis kaçmak isteyen Razzbuk'u çelme takarak yere düşürdükten sonra vatandaşların da yardımıyla kelepçe takarak gözaltına aldı. Üst araması yapılan Alaaeldin Razzbuk'un ceplerinden yüzlerde sahte dolar çıktı. Bir süre sonra takviye olarak olay yerine gelen polis ekipleri gözaltına alınan dolandırıcıyı işlemler için polis merkezine götürdü.

Görüntü dökümü
----------------
GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ (ÖZEL)
-Dolmuş duraklarının bulunduğu yerde oturan çift
-Dolandırıcının çiftin yanına gelmesi
-Dolandırıcının cebindeki paraları göstermesi
-Kadının polisin yanına gitmesi
-Dolandırıcının alt geçide inmesi
-Polisin gelmesi ve alt geçide inmesi
-Polisin dolandırıcı ile yukarı çıkması
-Dolandırıcının daha önce çiftin oturduğu yere oturtulması
-Dolandırıcının ayağa kalkması ve bir anda kaçmaya çalışması
-Polisin dolandırıcıyı çelme takıp düşürmesi
-Yardıma gelen vatandaşlar
AKTÜEL KAMERA GÖRÜNTÜLERİ
-Polisin dolandırıcıya kelepçe takması
-Vatandaşların polise yardım etmesi
-Dolandırıcının ceplerinden çıkarılan sahte dolarlar
-Faslı turist kadın ile röportaj
-Olay yerinde toplanan kalabalık
-Sivil polislerin gelip dolandırıcıyı götürmesi
-Genel ve detay görüntüler

======================

2- SULTANBEYLİ'DE BETON MİKSERİ VE KAMYON ÇARPIŞTI : 2 YARALI

Haber-Kamera: İsa ALMAÇAYIR/İstanbul,(DHA) - SULTANBEYLİ'de beton mikseriyle kamyonun çarpışması sonucu 2 kişi yaralandı.
Kaza, Sultanbeyli Mecidiye Mahallesi Demokrasi Caddesi üzerinde saat 11.00 sıralarında meydana geldi. Ömer Acar'ın kullandığı beton mikseri, aniden yola çıktığı öne sürülen Levent Atay'ın kullandığı nakliye kamyonu ile çarpıştı. Kazada Ömer Acar araç içerisinde sıkıştı. Olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Araçta sıkışan Acar itfaiye ekiplerinin çalışması sonucunda kurtarıldı. Kazada kamyonda bulunan Murat Öztürk de yaralandı. Öztürk, ambulansa alınarak hastaneye kaldırıldı.
Kaza yapan araçların yoldan kaldırılmasıyla trafik normale döndü.

Görüntü dökümü
------------------------------
-Kaza yerinden görüntüler
-itfaiye ve sağlık ekiplerinin çalışmaları
-Kaza anını gören vatandaşlar ile röp.
-Cep telefonu kamerası görüntüleri
-Genel ve detay

=======================================

- (ÖZEL)
3- SANCAKTEPE'DE 20 KİLOGRAM UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

Haber - Kamera: Gamze ŞİMŞEK - Murat KORKMAZ / İstanbul DHA
Sancaktepe'de piyasa değeri yaklaşık 400 bin lira olan 20 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan şüpheli H.K. adliyeye sevk edildi. Sancaktepe Asayiş Büro Amirliği'ne bağlı polis ekipleri, Fatih Mahallesi Gazi Yücel Sokak üzerinde şüpheli bir aracın bulunduğu bilgisini aldı. Araç içerisinden gelen yoğun kokuları fark eden polis ekipleri, aracın etrafında önlem alarak araç sahibinin gelmesini bekledi. Yaklaşık 5 saat sonra aracının yanına gelen H.K. (23) adlı şüpheliyi gözaltına alan polis ekipleri, savcılıktan alınan izinle araçta detaylı arama yaptı. Yapılan aramalarda araç içinde piyasa değeri yaklaşık 400 bin lira değerinde 2 torba halinde toplam 20 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi. Gözaltına alınan H.K. Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edildi. Şüpheli H.K.'nın bir çok suçtan kaydı olduğu öğrenildi.

Görüntü Dökümü:
----------------------
-Aracın aranması
-Uyuşturucu çuvallarının açılması
-Ele geçirilen maddelerin emniyette sergilenmesi
-Şüphelinin adliyeye sevk edilmesi
-Genel ve detaylar

=========================

(ÖZEL)
4- MEME PROTEZLERİNDE 'KANSEROJEN MARKA' UYARISI

Haber-Kamera: Özlem YURTÇU KARABULUT - Harun UYANIK, Özgür KUMANOVALI / İSTANBUL, (DHA) - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), meme büyütme ve meme kanseri tedavilerinde kullanılan pürtüklü yüzeyli silikonların bir lenf kanseri türü olan anaplastik büyük hücreli lenfomaya (ALCL) neden olabileceği uyarısında bulundu. FDA tarafından şu ana kadar pürtüklü silikon takılan hastalardan 573'üne kanser teşhisi konulduğu kaydedilirken, bu hastalardaki silikonların 481'inin aynı marka olmasına dikkat çekildi. FDA, üretici firmaya ürünlerini geri çekme çağrısında bulunurken, herhangi bir belirti olmadığı sürece silikonların çıkartılmasına gerek olmadığına da vurgu yaptı. FDA, 24 Temmuz günü kendi sitesinde uyarı yayımlayarak, 100 ülkede faailiyet gösteren bir firmaya ait pürtüklü yüzeyli silikonlarla ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Bu firmaya ait pürtüklü yüzeyli silikonların bir lenf kanseri türü olan anaplastik büyük hücreli lenfomaya (ALCL) neden olabileceği bildirilen uyarıda, dünya genelindeki ölüm rakamlarına da yer verildi.

TÜRKİYE'DE KULLANIMI YASAK
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu firmaya ait silikonların, AB ülkeleriyle aynı anda Nisan ayından itibaren Türkiye'de yasaklandığını belirtti.
Firmanın Türkiye ofisi de yaptığı yazılı açıklamada Sağlık Bakanlığı ve ilgili uzman derneklerin konu ile ilgili bilgilendirildiğini, ürünün Türkiye'den geri çekilme sürecinin 11 Nisan'da tamamlandığını bildirdi.

'PANİĞE GEREK YOK'
Türkiye'de sadece 1 kadında pürtüklü meme silikonuna bağlı kanser gelişti. Hasta, erken evrede yakalandığı için silikonu çıkarılarak, tedavi edildi. Uzmanlar paniğe gerek olmadığını ama belirtilere karşı dikkatli olunmasını söylüyor.

481 KANSERLİ VAKA TEK BİR MARKADAN
İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Nuri Yenerel, pürtüklü yüzeyli meme protezlerinin nadir görülen bir lenf kanseri türüne yol açabildiğine işaret ederek, "FDA, bugüne kadar tespit edilen 573 kadar implantla ilişkili lenfoma olgusunun 481'inin tek bir firmaya ait olduğunu fark edince bu uyarıyı yayımlamak durumunda kaldı. Bir markanın birkaç farklı serideki implantlarıyla ilişkili bir uyarı bu. Çok nadir görülen, erken yakalanınca sadece implant ve etrafı kapsül sıvılı kısmın alınmasının bile tedavide yeterli olduğu bilinen bir lenfoma türü aslında. Meme protezleri kansere neden oluyor mu? 9 milyon kadınla yapılan bir çalışmada, protez taktıran bir kadının taktırmayana göre 18 kat daha fazla lenfoma riski taşıdığı gösterilmiş. Bu lenfoma türü 30 binde bir görülüyor. Meme tümörlerinin binde 4 kadarı 'meme lenfoması' ve aslında kötü seyirli oluyorlar. Ama meme implantı ile ilişkili ortaya çıkarsa ve erken fark edilerek sadece protezin etrafındaki sıvıda bu hücreler tespit edilebilirse, sadece implantın çıkartılması bile hastalığın tedavisi için yeterli. O yönden iyi ama daha yaygın halleri, metastaz yapmış şekilleri oldukça kötü seyrediyor ve ölümcül olabiliyor" dedi.

TÜRKİYE'DE ABD'DEN ÖNCE YASAKLANDI
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Selahattin Özmen ise bu marka protezlerin Türkiye'de AB ülkeleriyle aynı anda yasaklandığına dikkat çekerek, "Şubat ayında Fransa bu marka implantların kullanımını yasakladı. Hemen akabinde Avrupa ve Türkiye'de de yasaklandı. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği'nin 7 Ağustos'taki güncel sayıları FDA'den biraz daha farklı. Buna göre tüm dünyada 735 lenf kanseri vakası bildirilmiş ve bunlardan 21'inde ölüm olduğu söyleniyor. Biraz korkutucu gibi görünmekle beraber Aslında 20 milyondan fazla yapılmış meme implantını düşünecek olursanız riski çok çok az. Türkiye'de aslında bir vakamız var. Meme kanseri tedavisi görmüş bir hastamızda, düzeltme ameliyatı için meme implantı kullanılmış ve kanserli olan değil, karşı memesinde sıvı kapsülüne bağlı lenfoma geliştiği anlaşılınca hemen silikonu çıkarılarak tedavi sağlanmış. Şu ana kadar kaybedilen bir vakamız yok" diye konuştu.

VÜCUT, PROTEZİ YABANCI MADDE GİBİ ALGILAR
İmplant ya da protez olarak bilinen tıbbi malzemelerin vücuda dışarıdan giren yabancı bir madde olduğuna değinen Prof. Dr. Yenerel, "Her ne olursa olsun, vücutta immünolojik sistemi yani bağışıklık sistemini uyarıyor. Vücut bunu yabancı kabul ediyor ve etrafını sınırlıyor, hatta ortadan kaldırmaya uğraşıyor. Bu en aza insin diye her türlü implant özel maddelerden yapılır. Ama buna rağmen özellikle T Lenfosit dediğimiz, bizim bağışıklık sistemimizin hücreleri, meme protezlerini de sınırlandırıyor ve çoğu zaman genetik de bir zemin varsa, bu hücrelerin malign (kanserojen) özellik kazanmasına yol açabiliyor ve lenfomaya neden oluyor" dedi.

BU ÜRÜN BIOCELL DENİLEN YENİ BİR TEKNOLOJİYDİ

Prof. Dr. Selahattin Özmen de, estetik cerrahide neden pürtüklü yüzeyli implantların daha çok tercih edildiğini şu cümlelerle özetledi:

"Düz, yani pürüzsüz yüzeyli implantlarda kapsül dediğimiz, memeyi saran fibroz yapıda sert bir kılıf oluşuyor. Bu sert kılıf, düz implantlarda, pürtüklülere göre daha çok meydana geliyor. Bu da ileride revizyon ameliyatları gerektiriyor. Onun için biz hala pürtüklü implantları daha çok tercih ediyoruz. Düz yüzeyli implantların neredeyse üçte birinde kapsül oluşmaya bağlı revizyon ameliyatı yapılıyor. Burada söz konusu olan ürün BioCell dediğimiz teknoloji, yeni bir teknoloji. Protezin dış yüzey kaplamasında kullanılan bir madde. Sonradan, 1990'lardan 2000'lerden sonra biraz daha aktif kullanılmaya başlandı. Pürtüklülük derecesi artırılmış bir protez bu. Daha öncesinde yok. Ülkemizde çok tercih edilen bir marka değil. Başka markalar daha sık kullanılıyor bizde."

MEMEDE ASİMETRİ, AĞRI, KIZARIKLIK EN ÖNEMLİ BELİRTİLER
Meme protezi taktıran kişilerin kendilerini hep muayene etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, asimetrik büyümeler, bir memede daha fazla ağrı, şişlik olduğunda hemen doktorlarına haber vermesi gerektiğini vurguladı. Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Yenerel, "İmplant ile ilişkili bir T hücreli anaplastik büyük hücreli lenfoma olgusunda eğer etrafta kitle yoksa sadece implantı çıkartmak yeterli oluyor. Eğer sıvı yanında kitle ve ek metastazlar varsa implantı çıkartmak yeterli değil. Kemoterapi rejimleri kullanmak gerekiyorö dedi. Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Selahattin Özmen ise, eskiden takılan implantların çıkarılmasına gerek olmadığını vurguladı ve sözlerini şöyle noktaladı:

"Diğer koyduklarımızı çıkaralım mı? FDA de böyle bir tavsiyede bulunmuyor. Çünkü kanser riski çok çok düşük. Ama hastaların uyanık olması gerekiyor. Seroma dediğimiz, memede sıvı birikmesi, özellikle ilk 4 yıldan sonra memede aniden oluşan asimetri, sıvı birikimi ki vakaların yüzde 70'inde bu var, alarm veren durumlar. Belki bir kitle veya kırmızılık, kaşıntı gibi değişik bir şey oluşmuşsa hemen doktorunuza başvurmak lazım. Önceden BioCell özellikli protez taktırmış olanlara ise yıllık MR takibi öneriliyor. Meme ameliyatı oldunuz, implant konuldu, bundan 3 hafta, 1 ay sonra hala şişlik var, bu sizi korkutmasın. Genellikle bu lenfoma, ortalama 4 yıldan sonra ortaya çıkıyor. Yani geç dönemde hiçbir sorun yokken aniden bir şişme sıvı birikimi, bir kitle elinize geliyorsa o zaman tedbirli olmak lazım."

Görüntü Dökümü
---------------
-Muhabir anonsu (Özlem YURTÇU KARABULUT)
-Prof. Dr. Mustafa Nuri Yenerel röportajı
-Prof. Dr. Selahattin Özmen röportajı
-Pürtüklü meme silikonu detayları

===================

5- SİLİVRİ'DE KEDİYE TEKME ATAN KADIN KAMERADA

Alparslan ERMİŞ - İstanbu DHA - SİLİVRİ'de çiğ köfte dükkanı işlettiği belirtiler bir kadın, iş yerinin önündeki kediye kediye tekme attı.
Silivri Çanta'da çiğ köfte dükkanı işleten F.D., iş yerinin önünde bulunan kediyi uzaklaştırmak istedi. Kedi uzaklaşmayınca tekme attı. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı. Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER) görüntüleri paylaşınca sosyal medyada bir çok kişi tepki gösterdi. Bunun üzerine çiğ köfte zincirinin marka sahibi, "Olayın gerçekleştiği bayinin bayilik iptali için gerekli girişimde bulunduk. Biz hayvansever bir firmayız. Firmamızın böyle çirkin bir hadise ile anılmasından dolayı tüm kamuoyundan özür diliyoruz" açıklamasında bulundu.

Görüntü Dökümü:
-----------
-Kadının kediye tekme atması

===========================

6- 32. ULUSLARARASI ŞİLE BEZİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

Haber- Kamera: Nurcan KIRCALI / İstanbul, DHA
'Şile Bezini' dünyaya tanıtmayı hedefleyen Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali 30 Ağustos'ta başladı. Şile Belediyesi tarafından 32. düzenlenen festivalde, geleneksel kortej yürüyüşü düzenlendi. Kortej yürüyüşüne, Şile Garnizon Komutanı Hava Kıdemli Albay Ali Beşir ve Şile Belediyesi Başkanı İlhan Ocaklı'nın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Kortej yürüyüşü esnasında Şile Belediye Başkanı Ocaklı ve beraberindekiler vatandaşlara çiçek dağıttı. Ayrıca kortejde Türkiye ile Nepal-Yunanistan-Bulgaristan-Romanya-Ukranya-Gürcistan'dan gelen halk oyunları ekipleri, renkli gösterileriyle göz doldurdu. Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı yaptığı açıklamada, "Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Şenliği, bu yıl daha ayrı bir anlam kazanıyor. Çünkü büyük zaferin 97. yılı kutlamalarına denk gelmesi ayrıca 1 Eylül tarihinde başlayacak olan balıkçılık sezon açılışı ve Karadeniz'in palamut balığının Şile palamut balığı olarak bir marka olması Şile Festivalimizin 32. yılında daha da ayrı anlam katacağına inanıyoruz. Şile'de yaz etkinlikleri yavaş yavaş son bulsa bile elbette artık geleneksel hale gelen ata sporumuz yağlı güreşlerimizin eylül ayı içerisinde gerçekleşeceğinin de müjdesini vereyim" dedi. Karadeniz'in sevilen şarkıcısı Ekin Uzunlar festivalde konser verdi. Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı da konser sonunda Ekin Uzunlar'a şile bezi sepeti hediye etti. Bu yıl ki festivalde ayrıca 1 Eylül'de başlayacak balık sezonu için geleneksel bir tören yapılacak. Ayrıca orijinal şile bezi üretimi,denizde yıkanışı,işleyişi görsel olarak tanıtılacak.

Görüntü dökümü:
-------------------------
-Belediye Başkanı İlhan Ocaklı Röportaj
-Kortej yürüyüşü detaylar
-Şenlik alanında detaylar
-İstiklal Marşı okunması
-Ekin Uzunlar'ın konseri
-Horon oynayan vatandaşlar
-Genel ve detaylar

Geri Dön