HABER

DHA YURT BÜLTENİ 10

1 - Şanlıurfa'da tarla sulama kavgası: 3 ölü, 3 yaralı (2) CENAZELER ADLİ TIP'TA Şanlıurfa'da silahlı kavgada hayatını kaybeden Ahmet, Murat ve Salih Boğaakça kardeşlerin cenazeleri, otopsi için Adli Tıp Kurumuna getirildi.

1 - Şanlıurfa'da tarla sulama kavgası: 3 ölü, 3 yaralı (2)

CENAZELER ADLİ TIP'TA

Şanlıurfa'da silahlı kavgada hayatını kaybeden Ahmet, Murat ve Salih Boğaakça kardeşlerin cenazeleri, otopsi için Adli Tıp Kurumuna getirildi. Öte yandan aynı kavgada yaralan 4'üncü kardeş İmam Boğaakça'nın de hayati tehlikesinin olduğu ifade edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------------
- Cenaze araçlarının gelişi
- Cenaze aracından cenazelerin indirilmesi
- Adli Tıp Kurumunda bekleyenler
- Genel ve detay görüntüler

(KJ: Haber-Kamera: Ali LEYLAK-ŞANLIURFA-DHA)
217MB

==========

2 - Turizm Bakanı Ersoy'a Foçalılar'dan çağrı

İZMİR'in turistik İlçesi Foça'da, çeşitli meslek grubu ve kesimlerden olanların oluşturduğu Foçaya Sahip Çıkıyoruz (FSÇ) Platformu, ihaleye çıkarılan eski Foça Tatil Köyü'nün rehabilitasyon, tedavi, kamu personel kampı ve benzeri amaçlarla değil eski parlak günlerini aratmayacak bir turizm tesisi yaratacak kişi ve kuruluşlara kiralanması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a çağrıda bulundu.

Türkiye'nin ilk tatil köylerinden biri olan Foça Tatil Köyü, 51 yıl önce açıldı. 38 yıl hizmet veren tatil köyü, 13 yıl önce kapandı. Maliye Hazinesi'ne ait olan ve yıllardır atıl bekleyen tatil köyü için ihaleye çıkıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Foça Tatil Köyü'nün üzerindeki taşınmazlar ile birlikte 49 yıllığına kiralanacağını duyurdu. İsmetpaşa Mahallesi'nde denize sıfır konumda olan tatil köyü üzerinde tesis, bina ve müştemilat bulunuyor. Tatil köyü için ihale teklif alımları 20 Temmuz saat 17.00'ye kadar verilebilecek. İhale, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle 'pazarlık' usulü ile de gerçekleştirilecek. İhaleye sayılı günler kala, Foçaya Sahip Çıkıyoruz (FSÇ) Platformu üyeleri, konuyla ilgili olarak, Cumhuriyet Meydanı'ndaki bir kafeteryada, bazı vatandaşlarında katılımıyla basın açıklaması yaptı. Aralarında turizm sektöründen işveren, operatör ve çalışanlar, Foça'nın tarihi yapılarının restorasyonuna yönelik çalışmalar yapan mimarlar, doktor, öğretmen, tarım ve hayvancılık alanında üretim yapanlar, eski belediye meclis üyeleri, esnaf ve sanatkarlar ile tatil köyünün emekli olmuş eski çalışanları gibi çeşitli meslek gruplarına mensup kişilerin yer aldığı FSÇ Platformu'nun Sözcüsü Dr. Gökalp Müstecaplıoğlu tatil köyünün tarihçesinin bile Türk turizminde ne kadar önemli olduğunu anlatmaya yettiğini söyledi.

ANTALYA'YA ULAŞMAK ZORKEN FOÇA TATİL KÖYÜ VARDI"
Türkiye'de tatil köyü anlayışının olmadığı, Antalya'ya ulaşımın bile çok zor olduğu 1967 yılında, Foça Tatil Köyü'nün yatak, yemek, deniz, güneşten ibaret turizm anlayışını sosyal ve sanatsal aktivitelerle başka bir kültür anlayışına devşirdiğini belirten Müstecaplıoğlu, yöre esnafı ve halkının da payını aldığına dikkat çekti. 1974 yılında Alanya Belediye Başkanlığına talip bir adayın "Seçilirsem Alanya'yı Foça seviyesine çıkaracağım" sözlerini hatırlatan Müstecaplıoğlu, yanlış bir uygulama ile Foça'nın geleceğinin karartılmamasını istedi. Müstecaplıoğlu, "Açık kaldığı süre boyunca, Foça'ya 3 milyon turist getiren ve 3 bine yakın kişiye istihdam sağlayan Foça Tatil Köyü, o dönemde işletmecisi olan Clup Med'in tatilköyleri arasında her zaman en güzeli seçilmiştir. Bugün için bütün binaları ve ağaçları tescillidir, 13 yıllık karanlıktan sonra amacına uygun işletilmeye, doğaya ve çevre dokuya duyarlı bir turizm için çalıştırılmaya hazır bir alt yapıyı korumaktadır. 13 yıllık bir kapanma talihsizliği ile sadece Foça turizmi değil Türkiye turizmi de büyük bir darbe yemiştir. Hükümetin Foça Tatil Köyü'nün yeniden açılması konusunda girişimini çok doğru buluyoruz. Bu sebeple Foça Tatil Köyü'nün rehabilitasyon, tedavi, kamu personel kampı ve benzeri amaçlarla herhangi bir dernek, vakıf veya hayır kurumuna değil, önceden olduğu gibi ve ilk işletenleri gibi turizm kökenli sermaye grupları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Foça Belediyesi işbirliği ile birlikte, yeniden hak ettiği düzeye ulaşmasını istiyoruz. Foça'nın 20-30 yıl içinde, eğer sahip çıkabilirsek, Türkiye'nin değil dünyanın gözünde adeta bir San Remo veya Portofino gibi ünlü ve değerli bir turizm cenneti noktasına geleceğini biliyoruz. Yanlış bir uygulama ile bu geleceğinin karartılmasını istemiyoruz. Turizmle ilişkisi olmayan, Foça ya ve Foçalılar'a bir katkısı olamayacak kurumlara, vakıflara, derneklere veya hayır kurumlarına kiralanması Foça'ya karşı işlenmiş en büyük günahlardan biri olacaktır" dedi.

"TURİZM BAKANIMIZIN SAĞDUYUSUNA SESLENİYORUZ"
"Yeni Turizm Bakanımız'ın sağ duyusuna sesleniyoruz" diyen Müstecaplıoğlu, şöyle devam etti:
"Sektörden geliyor olması bizim için bir fırsattır ve bakanımızın bu tür yüksek kaliteli tesislerin önemini bilen bir kişi olarak, sesimizi duymasını ve olası bir yanlıştan dönülerek, Foça Tatil Köyü'nün 50 yıldan beri süregelen aslına uygun biçim ve değerlerde turizme kazandırılmasına öncülük yapmasını istiyoruz."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-Basın açıklamasınıdan görüntü
-Foça Tatil Köyü'nden görüntü

Haber-Kamera: Seyfi GÜL / FOÇA (İzmir), (DHA)

=========

3 - CHP'li Yılmaz: Bu sistem istikrar değil, istikrarsızlık getirecek

Deniz BAŞLI/ARDAHAN, (DHA)- CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Yeni sistem, Türkiye'de devleti yok eden bir sistemdir. Bu sistem istikrar değil, istikrarsızlık getirecektir. 'Düzen' değil, 'kaos' getirecektir" dedi.
CHP Ardahan il başkanlığında basın açıklaması yapan CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle devletin en kritik kurumları ve bakanlıkların yeniden dizayn edildiğini söyledi. Bakanların bir nevi müsteşar konumuna itilmiş durumda olduğunu savunan Yılmaz, şöyle konuştu:
"Bakanlıkların kurumsal hüviyetinde ciddi bir erozyon söz konusu. Bundan sonra örtülü ödeneğin nasıl çarçur edileceğini, nasıl kullanılacağını, devlet gelirlerin fütursuzca kullanılacağını tahmin bile edemeyiz. Bizim yeni sistemde üzerinde durmamız gereken diğer bir konu bu sitemin yaşayıp yaşamayacağıdır. Bu sistem Türkiye'de devleti yok eden bir sistemdir. Bu sistem istikrar değil, istikrarsızlık getirecektir. 'Düzen' değil, 'kaos' getirecektir. Sistem özü itibariyle 'Tayyipograsidir' Tayyip Erdoğan'ın kendi sistemidir. Kurumlar ciddi manada erozyona uğratılmış, bertaraf edilmiştir. Devletin iç güvenliği, dış güvenliği, savunması, maliyesi, eğitimi maalesef Tayyip Erdoğan'ın kendi düşünce tarzına göre şekillenecektir. Ulusal çıkarlar değil Tayyip Erdoğan'ın çıkarları söz konusudur."
Meclis'in, yargının, devletin ordusunun, kurumlarının, Genelkurmay'ın itibarının zedelendiğini öne süren Yılmaz, şunları söyledi:
"15 Temmuz'un bütün defoları, bütün unsurları ortaya çıkartılmadı. Siyasi ayak neden ortaya çıkartılmıyor? Bu FETÖ'cüleri devlete sokanlar, onlara güvenlik soruşturmalarında temiz kağıdı verenler, o kurumun başındakiler nerede? Soruyorum kabinede Fethullah Gülen'e giden, Pelsinvaya'ya giden, orada kalan, onunla konuşan, onunla yemek yiyen, sohbet eden var mıdır atadığınız bu kabinede? Kimdir bunlar? Türkiye'yi bunlar yönetebilecekler midir? 'Ben nasıl olsa seçimi aldım, istediğimi yaparım' anlayışı olamaz. Bütün bunların açığa çıkartılması gerekir. Ancak o zaman 15 Temmuz ile yüzleşmiş oluruz. Genelkrmay Başkanı bakan olacak bir kişi değildir."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-CHP Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın basın açıklaması

Haber-Kamera :Deniz BAŞLI / ARDAHAN (DHA)

=================

4 - Siverek Şehit Aileleri ve Gaziler ile Yardımlaşma Derneği açıldı

ŞANLIURFA’nın Siverek ilçesinde şahit yakınları tarafından Şehit Aileleri ve Gazileri ile Yardımlaşma derneği açıldı.

Siverek Belediye Başkanlığı tarafından tahsis edilen sosyal tesiste faaliyet gösterecek olan derneğin açılış törenine Kaymakam Metin Demirel, Belediye Başkanı Resul Yılmaz, Emniyet Müdürü Yener Gül, Jandarma Komutanı Hayati Yazıcı, Dernek Başkanı Abdulkadir Öztürk, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreninde konuşan Kaymakam Metin Demirel, vatan için şehit olanların ailelerinin tüm topluma emanet olduğunu söyledi.

Şehit yakınlarının kendilerine yer tahsisi için müracaat ettiklerini ve bu talebi karşılamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Resul Yılmaz ize 15 Temmuz'un yıldönümünde açılışı yapmaktan mutlu olduklarını kaydetti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------------------
- Dernek binası ve tabelası
- Açılış kurdelesinin kesilmesi
- Kaymakam ve belediye başkanı konuşması
- Açılışa katılan kalabalık
- Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mehmet SEZGİN-ŞANLIURFA-DHA)
212 MB

=============

5 - Belediye otobüsü yandı

İZMİR'in Karşıyaka ilçesinde, seyir halindeyken motor bölümünden alev alan belediye otobüsü kullanılamaz hale geldi. Otobüste yolcu bulunmaması olası bir faciayı önledi.
Çiğli'den Karşıyaka yönüne seyir halinde olan 35FU 343 plakalı belediye otobüsü servis dışı konumdayken motor bölümünden alev aldı. Alevleri fark eden şoför otobüsü yol kenarına çekti. Çevredeki vatandaşlar yangın tüpleriyle yangına ilk müdahaleyi yaparken, durumun bildirilmesi üzerine gelen itfaiye ekipleri yanan otobüsü kısa sürede söndürdü. Yangın sonrasında otobüs kullanılamaz hale gelirken, içinde yolcu bulunmaması olası bir faciayı önledi.

Yangının çıkışı sebebinin belirlenmesi için soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
- Yanan otobüsten görüntü

Haber: Mehmet CANDAN - Kamera: İZMİR, (DHA)

==============

6 - Kaplumbağa 'Tuki' nin Dünya Kupası şampiyonu tahmini Fransa

Mesut IŞIK-Büşra KAYA/DARICA(Kocaeli), (DHA) - KOCAELİ'nin Darıca ilçesinde bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nde maç tahminleriyle dikkat çeken 98 yaşındaki 'Tuki' isimli kaplumbağanın Dünya Kupası şampiyonu tahmini Fransa oldu.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nin üyelerinden 'Tuki' isimli kaplumbağa derbi maçlarındaki tahminleri ile dikkat çekerken, Dünya Kupası finali için de tahmin yapıldı. Tuki'nin önüne, Pazar günü oynanacak final karşılaşması öncesi Fransa ve Hırvatistan bayraklarının bulunduğu kutular konuldu. Tuki, Fransa'nın bulunduğu kutuya doğru yönelerek, kutunun önünde durdu. Tuki'nin, Fransa bayrağının bulunduğu kutunun önünde durmasıyla kazanan tarafın Fransa olacağı yorumu yapıldı.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nde görevli veteriner hekim Hilal Akbaş, "Tuki bundan önce Türkiye'de oynanan derbi maçları öncesinde doğru tahmin etti. Pazar günü Fransa ile Hırvatistan arasında oynanacak olan Dünya Kupası final karşılaşmasının sonucunu Tuki'ye tahmin ettirdik. Tuki'nin tahminine göre Pazar günü Fransa, Dünya Şampiyonu olacak." dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
Tuki'den görüntüler
Tuki'nin, Fransa bayrağının olduğu kutunun önünde durması
Röportaj

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön