HABER

DHA YURT BÜLTENİ -10

  ECRİN İÇİN 16 KİLOMETREKARELİK ALAN YENİDEN TARANIYOR   SAMSUN'un Vezirköprü ilçesinde evinin önünde oyun oynarken kaybolan 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz'ı arama çalışmaları 9'uncu gününde devam ediyor.

ECRİN İÇİN 16 KİLOMETREKARELİK ALAN YENİDEN TARANIYOR

SAMSUN'un Vezirköprü ilçesinde evinin önünde oyun oynarken kaybolan 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz'ı arama çalışmaları 9'uncu gününde devam ediyor. Bugüne kadar 16 kilometrekarelik alanı tarayan ekipler, küçük kızın muhtemel kaybolma alanlarında yeniden arama çalışması başlattı.
Vezirköprü ilçe merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıktaki Alancık Mahallesi'nde oturan Kurnaz ailesinin kızları Ecrin, geçen hafta salı günü öğle saatlerinde evlerinin önünde oynarken kayboldu. Aile kendi imkânlarıyla aradığı Ecrin'e ulaşamayınca, jandarmaya haber verdi. Bunun üzerine bölgeye jandarma timleri ile AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi. Ekipler, bölgede arama çalışması başlattı. Helikopter ve drone ile havadan taranan bölge, güvenlik güçleri tarafından karış karış arandı, mahalledeki evler kontrol edildi. Arama çalışmalarında canlı arama, iz takip ve kadavra köpekleri de kullanıldı. Jandarma komando ekipleri Altınkaya Baraj Gölü kıyısında da arama çalışması yürüttü. Minik Ecrin'in Altınkaya Baraj Gölü'ne düşmüş olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak su yüzeyi tarandı. İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli dalgıç polisler de baraj gölüne dalarak, dipte Ecrin'i aradı. Ancak bir sonuç alınamadı.
ARANAN ALANLAR YENİDEN ARANIYOR
Küçük Ecrin'i arama çalışmaları 9'uncu gününde devam etti. Bugüne kadar 16 kilometrekarelik alanı tarayan ekipler, küçük kızın muhtemel kaybolma alanlarında yeniden arama çalışması başlattı. Bölgeye gelen jandarma timleri arama çalışmaların sürdürüyor. Çalışmalarda AFAD'a ait 'Abrek' isimli kadavra köpeği de kullanılıyor.
Öte yandan Ecrin Kurnaz'ın kaçırılma ihtimaline karşı İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından başlatılan geniş çaplı soruşturma yürütüldüğü, aile üyelerinin ilişkilerinin mercek altına alındığı öğrenildi.
'16 KİLOMETREKARELİK ALAN GENİŞLETİLİYOR'
Arama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, "16 kilometrekarelik bir alanı didik didik aradık. Sadece bizim 100'e yakın personelimiz var. Köydeki vatandaşlarımızın da katılımıyla her yer didik didik arandı. Onun dışında deniz polisiyle birlikte köyün etrafındaki baraj gölünün kıyıdan içeriye doğru 15 metre şekilde dip ve yüzey taraması da yapıldı. Bu bölgede en muhtemel alanlarını tekrar bir daha arıyoruz. Ayrıca bu çapı genişleterek aramaya devam ediyoruz. Aramalar adli soruşturma sürecini yürüten başsavcılıkla da yaptığımız görüşmeler doğrultusunda sürekli bir değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Aramaları süre açısından da yön açısından da değerlendirip devam ettiriyoruz. Adli soruşturma süreci içerisinde yer bir bulguya rastlanır yeni bir gelişme kaydedilirse olay kayıp vakası olmaktan öteye bir hal alırsa biz arama çalışmalarını durdurmayı planlıyoruz. Ama şu an adli soruşturma süresince bize verilen o yönde bir bilgi olmadığı için arama çalışmaları faaliyetlerimize devam ediyoruz" dedi.

GÖRÜNTÜ GEÇİLECEK

Yaprak KOÇER- Hüseyin KALAY/VEZİRKÖPRÜ (Samsun), (DHA)-

==============================================

YAVRU KÖPEĞİ ÇİTLERİN ÜZERİNDEN FIRLATIP ATTI

İZMİT'te bir fabrika sahasında işçilerin beslediği köpeği alan görevli, köpeği çitlerin üzerinden fırlatıp attı. Köpek yerde acı içerisinde kıvrandı.Olay, İzmit Alikahya'da bulunan bir fabrikada meydana geldi. İddiaya göre, fabrika sahasında işçilerin yaptıkları kulübede beslediği köpeği gören sevkiyat sorumlusu K.K., köpeği tutarak çitlerin yanına götürdü. K.K. yavru köpeği havaya fırlatarak çitlerin gerisine attı. Kaldırıma düşen köpek acı içerisinde kıvrandı. Görüntüler çevrede bulunan güvenlik kameralarına yansırken, K.K.'nın davranışı tepki gördü. İddiaya göre, K.K. fabrika sahasında köpek için yapılan kulübeyi de yıktı.

Görüntü Dökümü
-------------------
Güvenlik kamerası görüntüsü(Görevlinin köpeği havaya fırlatıp tellerin gerisine atması, köpeğin yerde kıvranması)

HABER: Selda Hatun TAN/İZMİT, (DHA)

==============================================

IRMAKTA KAYBOLAN SURİYELİ GENCİ ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

MERSİN'in Tarsus ilçesinde dün serinlemek için girdiği Berdan Nehri'nde kaybolan Suriyeli tarım işçisi Mahmut Elşeyh'i (17) arama çalışmaları sürüyor. Tarsus'ta dün saat 15.00 sıralarında tarım işçisi Mahmut Elşeyh, serinlemek için girdiği Egemen Mahallesi'nden geçen Berdan Nehri'nde kayboldu. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen itfaiye polis ve jandarma ekipleri, arama çalışması başlattı. Dün yapılan aramalardan sonuç alınamadı. Havanın kararması üzerine ara verilen çalışmalar, bugün sabah yeniden başladı. Çalışmalara 5 kişilik AFAD, 9 kişilik itfaiye ve 7 kişilik AKUT ekibi ile Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı 5 sualtı dalgıç ekibi, İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı 12 kişilik ekip katılıyor.

DÜN GÖRÜNTÜ GEÇİLMİŞTİ

Haber: Okan ÇALIŞKAN/TARSUS (Mersin), (DHA)-

================================================

1919 METRE TÜRK BAYRAĞI İLE ŞEHİR TURU (TEKRAR)

Samsun'da 1919 metre uzunluğundaki Türk bayrağı, vatandaşların omzunda şehir turuna çıkarıldı.
Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Koç Holding'in iş birliğiyle planlanan "19 Mayıs'ın 100. Yılında, Yürüyoruz Yolunda" temalı büyük halk yürüyüşü yapıldı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için Samsun'a çıkışının 100. yılı nedeniyle Türkiye'nin en büyük spor ve gençlik festivali Koç Spor Fest'in 2019 Bahar Oyunları Samsun'da başladı. Türkiye'nin dört bir yanından Samsun'a gelen gençler, 1919 metre uzunluğundaki Türk bayrağını taşıdı.

Görüntü Dökümü:
-------------------
- Bayrağın taşınmasından detaylar

(02.06 DK) (BOYUT: 236 MB)

Haber-Kamera: Tayfur KARA/SAMSUN, (DHA)

=============================

ŞEHİT GAZETECİ HASAN TAHSİN’E 100’ÜNCÜ YILINDA ÖZEL ANMA

İZMİR Gazeteciler Cemiyeti (İGC) 100 yıl önce Yunan işgaline karşı ilk kurşunu atarak milli mücadelenin sembolü haline gelen şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i, özel bir programla andı. Hasan Tahsin anısına, zeybekler oynandı, balonlar uçuruldu. İGC Başkanı Misket Dikmen, Hasan Tahsin’in bir vatansever olduğunu söyledi.
İGC tarafından düzenlenen etkinlik, Konak’ta bulunan Hasan Tahsin Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Programa CHP İzmir milletvekillerinden Atila Sertel, Özcan Purçu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İYİ Parti temsilcileri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda gazeteci katıldı. Törene, tekerlekli sandalyede ile katılan gazeteci yazar Hıfzı Topuz, ilgi odağı oldu. Burada konuşan İGC Başkanı Misket Dikmen, 100 yıl önce bugün bu meydanda bir işgale, direnişle karşılık verilerek Milli Mücadele’nin ilk ateşinin yakıldığını söyledi. Dikmen, "Tam 100 yıl önce bugün, saat 11.00 civarında alevlendi o aydınlığı müjdeleyen ateş. Hasan Tahsin’di o alevi yakarak kurtuluş savaşı ateşini tüm yurtta tutuşturan. O ateş ki 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayarak 3 yıl 3 ay 20 gün boyunca memleketin dört bir yanında Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir ulu kurtuluş yangınına dönüştü" dedi.
‘GAZETECİ TARAFTIR’
O ilk kurşun ile yakılan ateşin yine bu meydanda kucaklanacak kurtuluşa giden yolu açtığını kaydeden Dikmen, şöyle dedi:
"Geldikleri gibi gittiler. O ilk kurşun ve o ilk kurşunu atan yurtsever gazeteci Hasan Tahsin Milli Mücadele’nin en önemli simgelerinden biri oldu. Gazeteci, fikirleri, yazdıkları, söyledikleriyle toplumun öncü güçlerindendir. Gazeteci, elbette taraftır. Vatanı, ulusu, yaşadığı ülkenin değerlerini korumak, hukukun üstünlüğünü savunmak, özgür, demokratik bir ortam için mücadele etmek adına taraftır ve mücadelesini yalnızca kâğıtla, kalemle, sözle değil, yeri geldiğinde, gerektiğinde eylemle de gerçekleştirir."
‘HASAN TAHSİN VATANSEVERDİR’
15 Mayıs 1919 tarihinde işgalci, emperyalist güçlere karşı ilk kurşunu atarak kurtuluş mücadelesinin ateşleyicilerinden biri olan Hasan Tahsin’in bir gazeteci olduğunu ve Tahsin’in sözlerinin eylemi doğurduğunu, eylemin de bir ulusun bağımsızlık mücadelesini tetiklediğini aktaran Misket Dikmen, şöyle dedi: "Yurdumuzun düşman işgaline uğradığı, baskının, zulmün her yerde hissedildiği, kimilerinin hıyanet, dalalet içinde vatanı peşkeş çektiği bir dönemde, yaptığı konuşmalar, hazırladığı bildirilerle halkı aydınlatan, direnişi örgütleyen bir vatanseverdi Hasan Tahsin."
Konuşmaların ardından gazeteciler, siyasiler ve vatandaşlar Konak’tan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Program, Cumhuriyet Meydanı’ndaki zeybek gösterisi ile son buldu.

Görüntü Dökümü:
-------------------
-Konak’ta bulunan Hasan Tahsin Anıtı önünde toplanılması
-Anıta çelenk bırakılması
-Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’in açıklaması
-Kortejden görüntü
-Cumhuriyet Meydanı’ndaki zeybek gösterisinden görüntü
-Genel ve detay görüntü
Haber: Umut KARAKOYUN-Kamera: Mücahit BEKTAŞ/ İZMİR, (DHA)

=======================

TEKİRDAĞ POLİSİNİN YENİ ARAÇLARI KURBAN KESİLEREK HİZMETE ALINDI

TEKİRDAĞ Emniyet Müdürlüğü yararına, Türkiye Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın Polis Haftası etkinliklerinde düzenlediği gala gecesinden elde edilen gelirle satın aldığı 22 araç, Vali Aziz Yıldırım'ın da katıldığı törende kurban kesilerek ve dualar okunarak hizmete alındı.
Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü önünde 22 aracın teslim alınması için düzenlenen törene Vali Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Şahin Karakaş katıldı. Törende kurban kesilmesinin ardından dualar edilerek, alınan yeni araçların kazasız belasız hayırlı günlerde kullanılması temennisinde bulunuldu. Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, "Eskiden karakollarımızda bile bir tane aracımız olduğunda kendimizi çok mutlu hissederdik. Ama o zaman gücümüz bu kadardı. Bugün bakıyorsunuz ki Türk Polis Teşkilatı 300 binin üzerinde personel adetiyle gerekli ve neredeyse yeterli araç gereciyle bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımıza da, ülkemizde yaşayan yabancılara da hatta zaman zaman dışarıdan gelen insanlara da hizmet vermektedir. Bu aslında bakarsanız, bizim tarafımızdan emniyet teşkilatı tarafından kullanılacak belki ama muhakkak ki bu Türk vatandaşının hizmetinde, Tekirdağlı vatandaşın hizmetinde kullanılacak. Emniyet mensubu kardeşlerim de Tekirdağ'daki güvenliğin sağlanması açısından oynadıkları rolle burası güvenli bir şehirdir, burası güvenli bir beldedir diye en güzel şekilde hizmetini yapıp övünecektir. Bu kadar güzel ki pek çok emekli arkadaşımız burada yerleşip kalıyor. Kendilerini daha güvende, daha emniyette hissediyorlar" dedi.
Vali Yıldırım, alınan araçlara kendi araçlarından daha iyi bir şekilde sahip çıkılması gerektiğini belirterek, "Kendi malımızdan daha öte görmemiz gerekiyor. Bizim bunlara çok iyi sahip çıkmamız lazım" dedi. Konuşmaların ardından Vali Yıldırım ile İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, teslim alınan araçları inceledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------
-Alınan yeni araçlar
-Araçlardan detaylar
-Vali Yıldırım'ın konuşması
-Kurban kesimi
-Dua edilmesi
-Heyetin araçlar önünde fotoğraf çekilmesi

Haber-Kamera: Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ,(DHA)-

Geri Dön