DHA YURT BÜLTENİ-11

1)SİİRT'TE AFRİN OPERASYONUNA GİDEN KOMANDOLAR, ZILGITLAR İLE UĞURLANDI SİİRT'ten dün olduğu gibi bugün de Afrin'deki PYD/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik düzenlenen, "Zeytin Dalı Harekatı'"a katılmak üzere giden 871 komando, zılgıtlarla uğurlandı.

1)SİİRT'TE AFRİN OPERASYONUNA GİDEN KOMANDOLAR, ZILGITLAR İLE UĞURLANDI

SİİRT'ten dün olduğu gibi bugün de Afrin'deki PYD/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik düzenlenen, "Zeytin Dalı Harekatı'"a katılmak üzere giden 871 komando, zılgıtlarla uğurlandı. Siirtli Bahar Göz, 3'üncü Komando Tugay Komutanlığı'nda görevliyken Afrin'e giden nişanlısı Uzman Çavuş Sadullah Çetin'in eline kına yakması, tören alanında duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Uğurlama töreninde Siirt Belediyesi de 350 kiloluk bir dana kurban olarak keserek, kanını operasyona giden askerlerin alınlarına sürüldü.
Siirt Havalimanında düzenlenen asker uğurlama törenine, Vali Ali Fuat Atik, Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Kara, 3'üncü Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yavuz, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dılşad Taşkın, İl Jandarma Komutanı Albay Kemal Benek ve askerlerin eşleri, çocukları ve yakınları ile yüzlerce vatandaş katıldı. Uğurlama töreninde konuşan Vali Ali Fuat Atik, dün ve bugün toplam 871 askerin uğurlandığını belirterek, "İlimizde terörle mücadelede destanlar yazan 3'üncü Komando Tugay Komutanlığında vatani görevlerini yapan kahraman vatan evlatlarımızı, yiğitlerimizi bugün hep birlikte dualarla Afrin'e uğurluyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye'nin kuzeybatısında yer alan Afrin bölgesine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na katılacak olan tüm kahraman Mehmetçiklerimize, bu kutlu yolcukta başarılar diliyorum. Allah milletimizi, vatanımızı her türlü kötülükten korusun. Allah kazasız, belasız gidip, gelmeyi nasip eylesin. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü aziz milletimizin huzur ve güvenliği için, ezanımızın susmaması, bayrağımızın inmemesi için kahramanlarımız, Afrin'de canlarını feda ederek, can siper hane bir şekilde kahramanca her türlü terörist unsurlara karşı amansız bir mücadele vermektedirler. Şehit kanlarıyla sulanmış kutsal Anadolu toprakları, hem içeriden hainlerin, hem dışarıdan emperyalistlerin, geçmişte olduğu gibi bugün de hedefi olmuştur. Terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele veren bütün kahramanlarımızın Allah yardımcıları olsun. Hepiniz Allah'a emanet olun" dedi.

NİŞANLISININ ELİNE KINA YAKTI
Siirt 3'üncü Komando Tugay Komutanlığında görevli nişanlısı Uzman Çavuş Sadullah Çetin'in eline kına yakan Siirtli Bahar Göz, gözyaşlarına hakim olamadı. Yakınlarıyla birlikte hava limanındaki uğurlamaya katılan Bahar Göz, "Nişanlımı bu şanlı göreve gönderiyorum ve son derece mutluyum. Bugün ben kendisine kına yaktım, sağ sağ salim gider, sağ salim gelir inşallah" diye konuştu. Nişanlısı ile göreve gitmeden önce görüşen Uzman Çavuş Sadullah Çetin ise, "Vatanımız için elimizden geleni yapacağız. Bizlere bugün düğün havasında bir uğurlama töreni yaptılar ve Siirtliler askerlerine sahip çıktı. Nişanlım Bahar ise, bana bir sürpriz yaptı ve kendisi bana kına yaktı, ben ve arkadaşlarım zafer içinde gidiyoruz, zafer içinde geleceğiz inşallah" diyerek karşılık verdi.

350 KİLOLUK DANA KURBAN KESİLDİ
Uğurlama töreninde Siirt Belediyesi de, 350 kilo ağırlığında bir danayı kurban keserek, kanını da Afrin'e giden askerlerin alınlarına sürüldü. Uğurlama törenine katılan yüzlerce Siirtli vatandaş da, "Mustafa Kemal'in askerleri", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK" sloganları attı.

SİİRT'Lİ KADIN, TUĞGENERAL YAVUZ İÇİN KÜRTÇE DUA ETTİ
Afrin'e giden askerleri komuta eden Siirt 3'üncü Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yavuz, vedalaşma esnasında eşi ve çocukları ile duygulu anlar yaşadı. Komando askerleri ile beraber yapılan uğurlama törenine katılan Tuğgeneral Yavuz, Türk Yıldızı uçağına binmeden önce eşi ve çocuklarına sarılarak, alandaki vatandaşlarla da vedalaştı. Komutan Selçuk Yavuz ile vedalaşan eşi ve çocukları gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Tuğgeneral Yavuz'un vedalaştığı yaşlı bir kadının kendisi ve operasyona katılan askerler için Kürtçe dua etttiği görüldü.
Zeytin Dalı Harekatı'na katılmak üzere bölgeye giden komandolar, havaalanında çocuklarına ve eşlerine sarılarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Küçük yaştaki çocuklarını kucaklarına alan askerler, "Vatanımız için bize verilen görevi yerine getirmeye gidiyoruz. Çocuklarımızı ve eşlerimizi Siirt halkına emanet ediyoruz" dediler.
Hava limanında bulunan imamlar da, askerlerin uçağa binmesi sırasında dua okudu. Türk Yıldızı uçağına binen askerler eş, çocuk ve yakınlarına el salladıkları görüldü.

Görüntü Dökümü:
-----------------------
-Askerleri uğurlamaya gelen vatandaşlar
-Sivil araçların Türk Bayrakları ile donatılması
-Askerleri taşıyan zırhlı araçlar
-Askerlerin uğurlanması töreninde dua eden imamlar
-Askerlere kurban olarak kesilen boğa
-Kurban kanının asker alınlarına sürülmesi
-Bahar Göz'ün nişanlısına kına yakması ve sarılması
-Ellerinde Türk Bayrağı bulunan çocuklar
-Zılgıt çekilmesi
-Asker yakınları ve askerlerin konuşmaları
-Afrin'e giden bir askerin, bir aylık bebeğini kucağına alıp sevmesi
-Tuğgeneral Selçuk Yılmaz'ın eşi ve ailesiyle vedalaşması
-Türk yıldızı uçağının görüntüsü
-Askerlerin birbiriyle vedalaşması
-Havaalanı pistinde asker ve ailelerinin buluşması
-Tuğgeneral Yavuz'un diğer komutanlarla vedalaşması
-Tuğgeneral Yavuz, vedalaştığı bir kadının Kürtçe dua etmesi
-Askerlere gül ve çiçekler verilmesi
-Türk Yıldızı uçağının havalimanına inişi
-Askerlerin uçağa binmesi ve el sallaması
-Askerlerin uçakta oturması
-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Turan KOYUNCU-Mehmet Yücel DURAK/SİİRT,(DHA)-

======================================================

2)MANAVGAT AÇIKLARINDA TEKNEDE 192 KAÇAK YAKALANDI

ANTALYA'nın Manavgat ilçesi açıklarında tekneyle yurt dışına kaçmaya çalışan 192 kaçak Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.
Manavgat'tan sabaha karşı yasadışı yollarla bir Avrupa ülkesine kaçak götürüleceği ihbarı üzerine Alanya ve Kemer'deki Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları harekete geçti. Manavgat Irmağı'ndan Akdeniz'e açılan Tekirdağ Limanı'na kayıtlı 'Koray Kaptan' adlı tekneye baskın düzenleyen Sahil Güvenlik ekipleri, yaptıkları aramada 90'ı güvertede, 102'si ambarlarda olmak üzere toplam 192 kişiyi yakaladı.
Manavgat Irmağı'nda tersaneler bölgesine çekilerek İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine teslim edilen teknedekilerden Midyat ve Cizre nüfusuna kayıtlı 3 kişi olayın organizatörü oldukları ve insan ticareti suçlamasıyla gözaltına alındı.
Karaya çıkartılan kaçakların Suriye, Irak, Afganistan ve Pakistan uyruklu oldukları, Avrupa'ya gitmek için ortalama 5 bin dolar ödeme yaptıkları belirtildi. Manavgat Mehmet Akif Ersoy Spor Salonu'na getirilen kaçak göçmenlerin kimlik tespiti işlemlerinin ardından Antalya Göç İdaresi'ne sevk edileceği belirtildi.

Görüntü Dökümü
----------------------

- Kaçak göçmenlerin teknedeki görüntüsü
- Göçmenlerin tekneden çıkarılarak midibüse bindirilmesi
- Göçmenlerin midibüs ve minibüsle Mehmet Akif Ersoy Kapalı Spor Salonu'na getirilmesi
- Göçmenlerin minibüs ve midibüslerden indirilmesi
- Mehmet Akif Ersoy Spor Salonu'nun görüntüsü
160 MB /// 02.38"

HABER- KAMERA: Mithat ABAKAN/MANAVGAT (Antalya), (DHA)

======================================================
3)ÇORUM'DA OTOMOBİL 300 METRE DERE YATAĞINA UÇTU 1 ÖLÜ

ÇORUM Osmancık karayolu Kırkdilim mevkiinden bir otomobil 300 metreden uçuruma yuvarlandı. İlk belirlemelere göre, otomobilin sürücüsü olay yerinde can verdi.
Osman Bostancı idaresindeki 06 AH 9048 plakalı otomobil, Osmancık yönüne seyir halindeyken Kırkdilim mevkiinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucunda yoldan çıkarak 300 metre uçuruma yuvarlandı. İhbar üzerine bölgeye jandarma ,sağlık görevlileri, itfaiye ve (AFAD) İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Otomobilin yuvarlandığı bölgeye güçlükle inen Sağlık görevlileri , itfaiye ile İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri sürücünün öldüğünü belirledi. Sürücünün cansız bedeninin uçurumdan almak için çalışmalar sürüyor.

Görüntü Dökümü
----------------------
- Kurtarma ekipleri
- Uçuruma yuvarlanan otomobil
- Detaylar
(SÜRE: 3 Dk ) (BOYUT 80 MB)
Haber-Kamera: Mustafa ULUSOY/ÇORUM, (DHA)

4)ÇUKURA DÜŞEN 2 KÖPEK KURTARILDI

ISPARTA'da inşaat alanındaki 4 metrelik çukura düşen 2 köpek itfaiyenin 1 saatlik çalışmasıyla kurtarıldı.
Isparta'da önceki gece merkez Sanayi Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerindeki bir inşaat alanından gelen sesler üzerine olay yerine gidenler, yaklaşık 4 metrelik çukurda 2 köpek olduğunu gördü. Çukurdan çıkamayan köpekler için itfaiyeden yardım istendi. Gelen ekipler yaklaşık 1 saatlik çalışma sonucunda hayvanları çukurdan çıkardı.
Isparta Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne götürülen 2 köpek tedaviye alındı.

Görüntü Dökümü
--------------
- Köpeklerin düştüğü çukurdan görüntü
- İtfaiye ekiplerinin kurtarma çalışması
- Kurtarılan köpeklerden görüntü

HABER: Ali ÇEVİKBAŞ- KAMERA: ISPARTA, (DHA)

======================================================

5)SÜTYEN REKLAMINI 'AHLAKSIZ' DİYE KAPATTILAR

KAYSERİ kent merkezinde, otobüs duraklarındaki sütyen reklamı, Yedi Hilal Gençliği isimli bir grup üyeleri tarafından ‘ahlaksız’ olduğu gerekçesiyle afişlerle kapatıldı. Sütyen firması yetkilileri ise ahlak dışı olduğunu düşünmediklerini belirttikleri reklama tepkiyi saçma bulduklarını söyledi.
Kayseri kent merkezine özellikle otobüs duraklarına yerleştirilen sütyen reklamı, Yedi Hilal Gençliği isimli bir grup tarafından 'Gözünü kiraya verme, gözlerimiz esir' yazılı afişlerle kapatılıp, Büyükşehir Belediyesi de göreve çağrıldı. Sütyen firması adına açıklama yapan Figen Özcan, protestoya şaşırdıklarını belirterek, “Türkiye çaplı çalışıyoruz her ilimizde reklam veriyoruz. Sadece Kayseri’ye özel bir durum olmadığı için reklamları vermeye devam edeceğiz. Ahlak dışı olduğunu düşünmüyoruz. Bu yapılan protestoları da saçma buluyoruzö dedi.
Yedi Hilal Gençliği isimli grup ise Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin reklam yönetmeliğinde ahlaka aykırı reklamların yayınlanmayacağına dair maddelerin olduğunu belirterek, bu reklamın tamamen kaldırılmasını istedi.

Görüntü Dökümü:
---------------------------
-Vatandaşlar ile röportaj
-Mağaza çalışanı ile röportaj
-Mağazada bulunan sütyenlerden görüntü
-Duraklarda asılı olan ve kapatılan reklamdan görüntü
-Genel detay
Haber- Kamera:Şeyda AŞATIR/ KAYSERİ,DHA)
DV 1 Dosya 3 Dakika 43 Saniye / 226 MB

==============================================

6)PARMAĞINDA SIKIŞAN YÜZÜK, KESİLEREK ÇIKARILDI

KAHRAMANMARAŞ'ta Hatice Fındık'ın, sağ el orta parmağına takıp çıkaramadığı yüzük, itfaiye tarafından kesilerek çıkarıldı.
Fatmalı Mahallesi'nde oturan Hatice Fındık, sağ el orta parmağına taktığı yüzüğü çıkaramayınca itfaiyeye gitti. İtfaiye ekipleri, kadının parmağındaki yüzüğü keserek çıkardı. Parmağı moraran Fındık, itfaiye ekiplere teşekkür etti.

Görüntü Dökümü
-----------------------------------
- İtfaiye erinin müdahale etmesi
- Yüzüğün kesilmesi
- Yüzüğün çıkarılması
Haber: Ömer KOÇ-Kamera: KAHRAMANMARAŞ-DHA)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 15 MB

=====================================================

7)KULLANDIĞI TRAKTÖRDEN DÜŞÜP YARALANDI

ADIYAMAN’ın Besni ilçesinde traktörden düşen sürücü Cebrail Arslan ağır yaralandı.
Kaza, Toklu köyünde meydana geldi. Tarlada işi bittikten sonra köyüne giden Cebrail Arslan, kullandığı traktörden dengesini kaybedip düştü. Ağır yaralanan Arslan, kazayı görenlerin ihbarıyla gelen sağlık görevlileri tarafından ambulansla Besni Devlet Hastanesine götürüldü. Acil serviste tedaviye alınan Arslan'ın hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

Görüntü Dökümü
-----------------------------------
- Besni Devlet Hastanesi
- Ambulansın gelişi
- Yaralının ambulanstan indirilmesi
-Yaralının acil servise alınması
- Genel ve detay görüntüler
(Haber-Kamera: Mustafa ÖNDOĞAN-ADIYAMAN-DHA)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 80 MB

=======================================================

8)ŞANLIURFA'DA HUSUMETLİ AİLELER BARIŞTI

ŞANLIURFA'da geçen ay husumetli iki aileyi barıştırmaya giden Eyüp Sedef Diş'in (65), kimliği belirsiz kişinin açtığı ateşle hayatını kaybetmesinin ardından Keskinbıçak ailesiyle başlayan husumet barış yemeğiyle son buldu.
12 Ocak'ta Onikiler Mahallesi'nde Ağlamaz ve Keskinbıçak aileleri arasında satılan bir evin tapusu nedeniyle başlayan husumeti sonlandırmak isteyen Eyüp Sedef Diş, husumetli ailelerin evinden çıktığı sırada otomobilden kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yaşanan ölüm üzerine Diş ve Keskinbıçak aileleri arasında da başlayan husumeti sonlandırmak için AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, eski milletvekili Seydi Eyyüpoğlu, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ve her iki ailenin kanaat önderleri araya girdi. Ailelerin barışa ikna olması üzerine Şehitlik Çamlıkta düzenlenen barış yemeğinde taraflar bir araya getirilerek barıştırıldı. Her iki ailenin barışmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, "Husumetler, kırgınlıklar ve küskünlükler, elbette bir arada yaşamanın bir gerçeğidir. Ancak bunun bu kadar yaygın bir şekilde yaşandığı bir şehir olmaktan artık hızlı bir şekilde çıkmamız gerekiyor. Bunun için herkesi hoşgörüye davet ediyorum.Ben burada iki tarafa da barışı kabul ettikleri için ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.
Yapılan duanın ardından iki aile büyükleri protokolün katılımıyla aralarında husumette son verip karşılıklı masada oturup barış yemeğini yediler. Barış yemeğine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Ak Parti Milletvekili Kasım Gülpınar, Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, İl Jandarma Komutanı Albay Nuri Öztürk, Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, her iki aileye mensup yaklaşık 500 kişi katıldı.

Görüntü Dökümü
-----------------------------------
- Barış yemeği için bir araya gelen aileler
- Vali Abdullah Erin'in konuşması
- Yemeğe katılan protokol
- Genel ve detay görüntüler
(KJ: Haber-Kamera: Ömer ŞULUL- ŞANLIURFA-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 315 MB

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler