HABER

DHA YURT BÜLTENİ 11

1 - Köpeği demirle dövdüğü öne sürülen sanık hakim karşısında MUĞLA'nın Fethiye ilçesindeki sanayi sitesinde, bir koltuk döşemecinin beslediği köpeği demir çubukla dakikalarca ve bayıltana kadar dövdüğü iddia edilen market işletmecisi Efe Ö.

1 - Köpeği demirle dövdüğü öne sürülen sanık hakim karşısında

MUĞLA'nın Fethiye ilçesindeki sanayi sitesinde, bir koltuk döşemecinin beslediği köpeği demir çubukla dakikalarca ve bayıltana kadar dövdüğü iddia edilen market işletmecisi Efe Ö. (59) hakim karşısına çıktı. Efe Ö., suçlamaları kabul etmedi.
Taşyaka Mahallesi Fethiye Sanayi Sitesinde bulunan koltuk döşemecisi Adnan Özal'ın oğlu Yasin Özal'a ait 'Cesi' adlı köpek, 2017 yılı Kasım ayında bilinmeyen bir nedenle, demir çubukla bayıltılıncaya kadar dövüldü. İş yeri çalışanı Volkan Alaşan, sabah işe geldiğinde köpeği kanlar içinde bulunca şaşkınlık yaşadı. Alaşan, köpeği hemen bir veterinere götürdü. Kafasına 7 dikiş atılan, sol ön ayağı ile sırtında yaralar bulunan köpek, tedaviye alındı. Köpeğin dövülmesinin, iş yerinin güvenlik kamerasınca görüntülendiği görüldü. Polisin güvenlik kamerası görüntülerini incelemesi üzerine köpeği dövdüğü iddia edilen Efe Ö. gözaltına alındı. Efe Ö., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayla ilgili Fethiye 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Köpeğe zarar vermekten 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istenen Efe Ö., ilk kez hakim karşısına çıktı. Yaralanan Cesi adlı köpek ise iş yeri sahibi Adnan Özal ile adliye binası dışında olanlardan habersiz halde bekledi. Duruşmaya köpeğin sahibi Yasin Özal katılmazken, avukat Cemil Kaşlı katıldı. Sanık Efe Ö., suçlamaları kabul etmeyerek köpeğe vuranın kendisi olmadığını söyledi. Duruşma, köpeğin sahibi Yasin Özal'ın dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.
AVUKAT CEMİL KAŞLI: CESİ TRAVMA GEÇİRDİ
Duruşmanın ardından adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan avukat Cemil Kaşlı, "Cesi'ye vuran kişinin o olduğu açıkça tespit edilmiştir. Ve yaralanan Cesi bu olaydan dolayı bayılmış, günlerce travma yaşamıştır. Hem maddi hem manevi olarak travma dolayısıyla değer kaybettiğini anlamış bulunuyoruz. Bunun sosyal medyada ve ulusal basında yer alması nedeniyle toplumda tepki uyandırmıştır. Bu nedenle yargılamayı sonuna kadar takip ediyoruz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
- Köpeğin demir çubukla dövülmesi güvenlik kamerası görüntüleri
- Fethiye Adliyesi'nden görüntüler
- Köpeğin adliye dışında beklemesi
- Avukatın açıklaması
Haber- Kamera: Sedat ÜNAL / FETHİYE (Muğla), (DHA)

===========

2 - Çorum İtfaiyesi'nin 'alev melekleri'

Yusuf ÇINAR/ÇORUM,(DHA) - ÇORUM İtfaiyesi'nde staj gören Hitit Üniversitesi Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü'nün 3 bayan öğrencisi tek hayallerinin itfaiye eri olmak olduğunu söyledi. İtfaiyede staj yaparak mesleği öğrenen 3 genç kıza 'alev melekleri' adı verildi.

Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nde staj yapan Hitit Üniversitesi Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü öğrencileri Emine İrem Uzer (19), Nurşan Mert (20) ve Emine Yılmaz (19), aldıkları eğitimler sırasında başarılı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Çorum İtfaiyesi'nde 'alev melekleri' olarak adlandırılan bayan stajyerler vakalara itfaiye erleri ile birlikte gidip gözlemleyerek mesleği öğreniyor. Üç genç kız stajı bitirip diplomalarını aldıktan sonra hayallerinin itfaiye eri olmak olduğu söyledi.

İtfaiye Müdürü İsmail Öğütverici, 6 stajer öğrencilerinin bulunduğunu ve bunlardan üçünün bayan olduğunu belirterek "Kızlarımız Çorum Alaca ilçemizde okuyorlar. Çorum’da bu okulun olması bir şans. Teorik ve pratik bir arada öğreniyorlar. Biz de tüm tedbirlerimizi almak suretiyle olayı yerinde incelettirip yerinde görmelerini sağlıyoruz. Yangına nasıl müdahale edecekler bunun pratiğini görmeleri büyük şans. İnşallah ciddiye alırlar. Tatbikatlarda başarılılar. İnşallah başarılı olurlar" dedi.

Sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü öğrencisi Emine İrem Uzer ise "Gayet güzel bir ortam, Burada staj yapıyoruz. Bana yakın gelen bölümlerden biriydi. Daha önce araştırdım. Her mesleğin olduğu gibi bu mesleğin de zorluklar var. Ancak insanlara yardım etmek onlarla iç içe olmak hayat kurtarmak çok başka bir şey. İtfaiye yeryüzündeki her şeyi koruduğu için bana yakın geldi. O yüzden tercih ettim. Zorlukları var. Hortum tutarken tazyikli suda zorlanıyoruz. Alışıldığı zaman yapılabilecek bir meslek. Bayanlara tavsiye ederim. Polislik askerlik nasıl bayan varsa itfaiyeciliğin her dalında da bayanlara ihtiyaç var. Bayanları görmek istiyoruz" dedi.

Stajyer Nurşan Mert, daha önce üniversite bu bölümü bilmediğini arkadaşlarının tavsiyesi üzerine bu bölümü tercih ederek okumaya başladığını dile getirerek "Seçtiğim için de mutluyum. İyi de seçmişim. Çok seviyorum itfaiyeci olmak bayanlar için zor bir meslek ama eğitimlerimiz oluyor. Genelde gözlemci olarak gidiyoruz şuan. Mesleğe atılınca daha çok zorluklar bekliyor" diye konuştu. Stajer Emine Yılmaz, ise "İlk kez yangına gittik. Büyük olarak il yangınımızda adrenalin olduğun için heyecanlandık. Güzel bir tecrübeydi" şeklinde konuştu. İkicinci sınıfı bu yıl bitiren 3 öğrenci, 40 günlük staj sonrasında okullarından mezun olacak.

Görüntü Dökümü:
----------------------
- Üç stajyer öğrenciye usta öğrenicileri tarafından araç gereç tanıtımı
-Üç stajyer öğrenciden açıklama
-İtfaiye Müdürü İsmail Öğütvericinin bayan itfaiye adaylarına ders vermesi
- Kız öğrencilerin çalan zille birlikte Yangına çıkma anı
-İtfaiyelerin çıkış anı
- Stajer öğrencilerin yangın bölgesinde çalışma yapmaları
-Detaylar

(SÜRE: 4.00 Dk) (BOYUT:180 MB)

Haber-Kamera: Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA)

======================

3 - Şivan Perver'in babası hayatını kaybetti (2)

TOPRAĞA VERİLDİ

Yurtdışında yaşayan Kürt sanatçı Şivan Perver'in uzun süredir yaşlılığa bağlı olarak rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören ve bu sabah vefat eden babası Yunus Aygün, Kayalı Mahallesinde toprağa verildi. Aygün'ün toprağa verilmesinin ardından kurulan çadırlarda, yakınları taziyeleri kabul etmeye başladı. Cenazeye katılamayan Şivan Perver'in ise akşam saatlerinde mahalleye kurulacak ekrana canlı olarak bağlanarak taziyeleri kabul edeceği öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------------------
- Taziye çadırı
- Taziyeye katılan vatandaşlar
- Taziyeleri kabul eden Şıvan Perverin ağabeyi
- Genel ve detay görüntüler
Haber-Kamera: Mehmet SEZGİN-ŞANLIURFA-DHA)
169 MB

===================

4 - Hastanede başında parke taşı kırılan doktor, yoğun bakımdan çıktı

ŞANLIURFA Harran Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Çocuk Bölümü'nde, çocuğunun ateşi düşmediği için öfkelenen Abdulkadir K. tarafından başına parke taşıyla vurularak yaralanan doktor Bahattin Ahmet Yalçın, 36 saat kaldığı yoğun bakım servisinden çıkarıldı. Servise alınan doktorun sağlık durumunun iyiye gittiği belirtildi.

Geçen salı gecesi, yüksek ateş şikayetiyle ailesi tarafından Harran Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Çocuk Bölümü aciline götürülen 4 yaşındaki kızının ateşinin düşmediğini öne süren babası Abdulkadir K., tartıştığı Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'ın başına, kaldırım döşemesinde kullanılan parke taşıyla vurdu. Olayın ardından ağır yaralanan doktor, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınırken, saldırgan ise tutuklandı.

Başında 10 ile 13 santimetre uzunluğunda kesikler bulunan ve 36 saat yoğun bakım sevisinde müşahede altında tutulan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın ise bu sabah yapılan kontörlünde durumunun iyiye gitmesiyle normal servise alındı. Meslektaşları ve yakınları tarafından yapılan geçmiş olsun ziyaretlerini kabul eden Yalçın, yaşanan olaya çok üzüldüğünü söyledi. Şanlıurfa'da 5 yıldır görev yaptığını ifade eden Dr. Bahattin Ahmet Yalçın, şimdiye kadar hasta yakınları tarafından böyle bir şiddette maruz kalmadığını ifade ederek şunları anlattı

Olay günü ben yenidoğan ünitesinde nöbetçiydim. Çocuk servisinin acil bölümünde nöbet tutan arkadaşımızı görmek ve beraber hava almak için dışarı çıktık. Hastane bahçesinde durduğumuz sırada bir hasta yakınının acil serviste nöbetçi olan doktor arkadaşımızı tehdit ettiğini gördüm ve araya girdim. Daha sonra hasta yakınına doktora hakaret etme hakkı olmadığını söyledim. Bunun üzerine hasta yakını benimle tartışmaya ve hakaret etmeye başladı. Daha sonra arkasını döndü gitti ve ardından parke taşını kafama doğru fırlattı. Kendimi savunmaya çalıştım ama parke taşının bir kısmı elime geldi, büyük bölümü ise kafamda parçalandı. Sonra ikinci parke taşını aldı ve onu da kafama vurdu. Daha sonra arkadaşlarım beni acile götürerek müdahalemi yaptılar. Beyin kanaması şüphesiyle 36 saat yoğun bakım ünitesinde kaldım. Şimdi servise nakledildim. Bu süreçte yanımda olan Sağlık Bakanı ile bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

'BU NASIL ZİHNİYETTİR'

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu belirten Dr. Yalçın, Bu nasıl bir zihniyettir ki şifa almaya gittiğiniz kişiden memnun olmayınca öldürmeyi düşünüyorsunuz. Bu çok acı bir durumdur. Türkiye'de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulmasını istiyorum dedi.

Öte yandan, 2007 yılında İstanbul Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi'nde dahiliye uzmanıyken bir hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan ve şimdi Harran Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Necati Yenice de yaralı meslektaşı Bahattin Ahmet Yalçın'ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------------------------
- Servise alınan doktor Bahattin Ahmet Yalçın
- Doktor Yalçın'a ziyarette bulunan meslektaşları
- Yaşanan olayı anlatan doktor Yalçın
- Hastane binasının dış görüntüsü
- Genel ve detay görüntüler
HaberAli LEYLAK-Kamera Ömer ŞULUL-ŞANLIURFA-DHA)
317MB

================

5 - Termik santraldeki kömür sevk kanalı çökünce işçiler yaralandı (5)

YARALI İŞÇİLERİN SAĞLIĞI İYİYMİŞ
Muğla'nın Yatağan ilçesindeki termik santralde kömür sevk kanalının çökmesi sonucu meydana gelen göçmede demir altında kalan işçilerin kurtarılması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Olay yerine gelerek çalışmaları inceleyen AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, "Yatağan Termik Santrali'nde kömür bandının çökmesi sonucu yaralılarımız var. Yaralılarımızın durumu gayet iyi. Az önce hastaneydik. Birkaçı, biraz sonra taburcu olacak. 2 işçimiz hala kurtarılmayı bekliyor. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Devlet seferber olmuş durumda. Elimizden ne gerekiyorsa yapacağız. Tek temennimiz işçilerimizin kurtarılması. Çöküşün sebebiyle ilgili teknik çalışmayla ilgili önümüzdeki günlerde yapılacaktır. Bizler de takipçisi olacağız" dedi.
CHP'Lİ VEKİL: "2 ARKADAŞIMIZLA İLGİLİ HAYAT BELİRTİSİ ALAMADIK"
Çalışmaları inceleyen Maden İş Sendikası Yatağan Şube eski Başkanı ve CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ise, "Uzun yıllar, bu santral ve kömür ocaklarında çalışan birisiydim. Milletvekili olarak santrale bu şekilde gelmek istemezdim. Olayı duyar duymaz buraya geldim. Yaşamak için çalışıyoruz ancak çalışırken ölüyoruz. 2 arkadaşımızla ilgili hayat belirtisi alamadık. Dileğimiz sağ salim kendilerine ulaşmak. Diğer yaralılarımızın tedavisi sürüyor. Santral 1982 yılında faaliyet geçti. Kazanın olduğu bölgede sıfırdan 40 metre yüksekliğine ulaşan kapalı bir bant sistemi. Kömürde meydana gelen bazı taşmalardan dolayı bakım çalışması yapılıyor. 40 metre yüksekliğindeki bant olduğu gibi aşağıya iniyor. Şu aşamada farklı yorum yapmak istemiyorum. Öncelik amacım yaralıların iyileşmesi ve içerideki arkadaşlarımızın kurtarılması. Burası 36 yıllık santral. İlk kez bu bant sistemi çöktü. Bakımlarının ne derece yapılıp yapılmadığı, ayaklarının desteklenip desteklenmediği ortaya çıkacaktır. İhmal varsa hukuk çerçevesinde suçlular cezalandırılır. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ailelere geçmiş olsun dileklerini iletti" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

- AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan açıklama
- CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin açıklama

(KJ Haber- Kamera: Cavit AKGÜN / YATAĞAN (Muğla), (DHA)

==============

6 - Otomobil takla attı: 4 yaralı

KARABÜK,(DHA) - KARABÜK'te, sürücüsünün kontrolünü kaybettiği otomobilin yoldan çıkarak takla atması sonucu 4 kişi yaralandı.

Kaza saat 12.00 sıralarında, D-755 Karayolu Burunsuz Köyü mevkiinde meydana geldi. Karabük yönüne giden Fehmi Beyazıtoğlu(60) idaresindeki 34 YB 1257 plakalı otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yoldan çıkarak takla attı. Kazada Fehmi Beyazıtoğlu, Emine (51), Rahmi(75) ve Fatma Beyazıtoğlu(85) yaralandı. 112 Acil ekiplerince Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan yaralılar tedavi altına alındı. Yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Kaza yapan otomobil
-Polis ve jandarma'nın incelemeleri

Haber-Kamera:Bülent DİKTEPE/KARABÜK,(DHA)
Süre:(01.10) Boyutu:(129 MB.)

=================

7 - Bir koluyla motosiklet sürdü, diğeriyle çocuğu taşıdı, öptü

ANTALYA'nın Alanya ilçesinde bir koluyla motosikleti kontrol etmeye çalışırken, diğer koluyla kucakladığı çocuğu taşıyan sürücünün yoğun trafikteki ilerleyişi şaşırttı.

Alanya'nın en işlek caddelerinden Keykubat Bulvarı D-400 karayolu üzerinde bir motosiklet sürücüsünün ilerleyişi 'pes' dedirtti. Motosikletiyle seyreden kimliği belirsiz sürücünün sağ koluyla motosikleti kontrol etmeye çalışırken, sol koluyla tutup kucakladığı küçük yaştaki bir çocuğu taşıdığı görüldü.

Ne kendisi ne de çocuğun başında kask bulunmayan sürücünün tehlikeli ilerleyişi bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı. Şehir içindeki yoğun trafiğin arasında tehlikeye aldırış etmeden giden sürücü bir süre sonra gözden kayboldu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------
- Sürücünün motosikletle seyretmesi
- Çocuktan görüntü
- Sürücünün çocuğu öpmesi
Haber: Engin ANAK- Kamera: ANTALYA-(DHA)

=========================

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön