HABER

DHA YURT BÜLTENİ-11

1 Mayıs kutlamasına giden sağlıkçıları taşıyan midibüs devrildi: 5 ölü, 13 yaralı (EK) KAHVALTI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI Şanlıurfa'da yapılacak olan 1 Mayıs kutlamaları için Kahramanmaraş'tan yola çıkan işçilerin kazadan yarım saat önce Birecik'teki tesislerde kahvaltı yaptıkları ortaya çıktı.

1 Mayıs kutlamasına giden sağlıkçıları taşıyan midibüs devrildi: 5 ölü, 13 yaralı (EK)
KAHVALTI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Şanlıurfa'da yapılacak olan 1 Mayıs kutlamaları için Kahramanmaraş'tan yola çıkan işçilerin kazadan yarım saat önce Birecik'teki tesislerde kahvaltı yaptıkları ortaya çıktı. İşçilerin cep telefonu ile çekilen görüntülerde tesise girişleri ve masalarda oldukları görüldü.
VALİ ERİN YARALILARI ZİYARET ETTİ
Kazada yaralıları hastanede ziyaret eden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, " Maalesef kaza sonrasında hayatını kaybeden 5 vatandaşımız var, 13 de tedavisi devam eden vatandaşımız var. 1-2 yaralımızın durumu kritik. Vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralı kardeşlerimize sağlık ve şifa diliyorum. Şanlıurfa'daki hastanelerde bütün doktorlarımız yaralılarımızla ilgilenmektedir" dedi.
Öte yandan, kazada ölenlerin cenazeleri olay yerinde yapılan incelemenin ardından Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Görüntü Dökümü
-------------------------------
- Şanlıurfa Valisi yaralıları ziyaret etmesi
- Miting alanında toplanan kalabalık
- Sendika yöneticileri yaralıları hastanede ziyaret etmesi
- Kaza öncesinde dinleme tesislerinde mola veren işçiler
- Genel ve detay görüntüler

Haber:Ali LEYLAK-Kamera: ŞANLIURFA-DHA)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 326MB

========================================

2)HAZRO'DA ARAÇ PARKI KAVGASI: 3 ÖLÜ, 1 YARALI

DİYARBAKIR'ın Hazro ilçesinde 2 grup arasında araç park etme yeri nedeniyle çıkan silahlı kavgada, 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı. Kavga, öğle saatlerinde Hazro ilçe merkezinde meydana geldi. İddiaya göre 2 grup arasında araç park yeri nedeniyle sözlü tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine gruplar arasında silahlı kavga çıktı. Çıkan kavgada ilk belirlemelere göre aynı grupta olan 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. İhbarla sevk edilen güvenlik güçleri güvenlik önlemi alırken, yaşamını yitirenlerin cesetleri otopsi için morga kaldırıldı. Yaralanan 1 kişi ise hastanede tedaviye alındı.

Görüntü Dökümü
----------------
- Hazro Devlet Hastanesi
- Güvenlik önlemi
- Ambulans ve güvenlik güçleri
Haber-Kamlera: Emrah KIZIL/ DİYARBAKIR,(DHA)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 7 MB

=========================================

3)1 MAYIS'TA, İŞ KAZASINDA ÖLEN İŞÇİYİ ANDILAR

KAYSERİ'de, TÜM-İŞ Konfederasyonu üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, iş kazası sonucu ölen Kadirhan Özdemir'i (21) mezarı başında ziyaret etti. TÜM-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin ve beraberindeki üyeler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, geçen 7 Mart'ta Erciyes Üniversitesi yemekhanesinde elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden aşçı Kadirhan Özdemir'in, Talas ilçesi Zincidere Mahallesi'nde bulunan mezarını ziyaret etti. Anne Hatice Özdemir'in de yer aldığı ziyarette mezara karanfil bırakıldı, Kur'an-ı Kerim okundu.
Başkan Şahin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlamadıklarını, bugün iş kazasında ölenlerin annenleri ile eşlerinin ağladığını söyledi. Şahin, kadroya alınmayan işçilerin de ağladığını söyleyerek, "'Kıdem tazminatımı alabilir miyim, evime ekmek götüre bilir miyim?' diyenler ağlıyor. Bu konulara çözüm bulunmadıkça biz TÜM-İŞ olarak mezarlıklardan çıkmayacağız ve her 1 Mayıs'ta mezarlıklarda olacağız" dedi. Şahin, Şanlıurfa'da 5 işçinin yaşamını yitirdiği kaza nedeniyle de üzüntülü olduklarını bildirdi.

Görüntü Dökümü
----------------
- Mezarlıktan genel ve detay görüntü
- Anne Hatice Özdemir'den görüntü
- TÜM İŞ Konfederasyonu Başkanı Mahmut Şahin'in açıklamaları
- Mezarlığa karanfil bırakılması
- Diğer detay görüntüler

Boyut: 787 MB Süre: 7.00

=========================================

4)MANİSA'DA 1 MAYIS COŞKUSU

MANİSA'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, coşkuyla kutlandı. İşçiler, halay ve türkülerle gönüllerince eğlendi.
Manisa'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, birçok sendikanın, siyasi partinin ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kutlandı. Saat 11.00'de tarihi Sultan Camisi'nin önünde toplanmaya başlayan kalabalık, polis tarafından aranarak alana alındı. Sendikaların, siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin üyelerinin yanlarında getirdikleri pankartlar ile dövizler tek tek incelendi. Saat 12.00'ye kadar alanda toplanan yaklaşık 750 kişilik grup, pankartlar ve sloganlarla Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca "Birleşe birleşe kazanacağız" ve "Yaşasın 1 Mayıs" sloganları atıldı, 'İşimi ekmeğimi geri istiyorum', 'Sendika haktır engellenemez', 'Çalışırken ölmek istemiyoruz' 'Kıdemi değil taşeronu kaldır' pankartları taşındı. Emek ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe, CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen de destek verdi. CHP'li Başevirgen ve yürüyüşe katılanlar, yol boyunca zaman zaman birlikte halay çekti. Şehzadeler ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'na gelen topluluk, mitingin yapılacağı Milli Egemenlik Anıtı'nın önünde, alana tekrar aranarak alındı. 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlayanları izleyen çöplerden atık kağıt toplayan bir genç ile bir seyyar pilav satıcısı dikkati çekti. Miting alanını dolduran kalabalığa seslenen DİSK'e bağlı Türkiye Gıda Sanayii İşçiler Sendikası (Gıda - İş) Genel Merkez Temsilcisi Sedef Erdal, emeklerine, işlerine ve özgürlüğe sahip çıkmak için alanlarda olduklarını söyledi. Daha sonra alanda harmandalı oynayan ve halay çeken kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

Görüntü Dökümü
------------------------:
-Yürüyüşten görüntü
-Slogan atılmasından görüntü
-Kalabalığın alana aranarak alınmasından görüntü
-İşçilerin alanda halay çekmesinden görüntü
-Genel ve detay görüntüler

Haber - Kamera: Cemil SEVAL - Erhan KASIRGA / MANİSA, (DHA)

==================================================

5)VAN GÖLÜ KİRLİLİKTEN KURTULACAK

Van'da çöp sorununu ortadan kaldıracak ve Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak 'Katı Atık Entegre Tesisi'nin temeli törenle atıldı. Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, Van Gölü'nün artık imdat çığlıkları verdiğini 600 bin yıllık ömrü olan Van Gölü'nün böyle devam etmesi halinde 25 yıllık ömrünün kaldığını belirtirken, Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ise tesisin bir an önce tamamlanması gerektiğini belirtti.
İhalesi 25 yıllığına Panda Aliminyum A.Ş.'ye verilen tesisin 140 milyon TL'ye mal olacağı ve yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirileceği belirtildi. Tesis ile, Van'ın çevre sorunlarının çözüme kavuşturulması ve Van Gölü'nün kirlilikten kurtarılması amaçlanıyor. Proje ile aynı zamanda belediye bütçesinden hiçbir harcama yapılmadan enerji ve geri dönüşümden yılda 82 milyon TL gelir elde edilmesi hedefleniyor.
Van-Özalp Karayolu üzerindeki tesis için düzenlenen törene Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Avcı, İpekyolu Belediye Başkanı Azim Yacan, büyükşehir belediyesi meclis üyeleri, belediye personeli ile firma yetkilileri katıldı. Başkan Ertan, 'Katı Atık Entegre' projsenin hayata geçirilmesinde bugüne kadar emek veren herkese teşekkür ettiklerini belirterek, "Bu projenin hayata geçirilmesi için bizler de dışardan hep takip ettik. Van'ın içinde bulunduğu çevresel felaket, özellikle Van denizimizin, kıymetlimizin çok ciddi bir kirlilikle karşı karşıya bulunması, devasa çöp alanlarının her geçen gün yeni sorunları yaratması endişe ile takip ettiğimiz bir durumdu. Bu alana müdahale edilmesi hem enerji üretilmesi, hem de öncelikle doğayı koruyan bir bakış açısıyla, Van denizini koruyan bir bakış açısıyla hayata geçecek olması en büyük beklentimizdir. Bu anlamdaki işleyişin sürmesi açısından da bizzat takipçileri bizler olacağız" dedi.
VAN GÖLÜ'NDEN İMDAT ÇIĞLIĞI
Van'ın dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Başkan Ertan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Van'da yaşayaşan bir halk olarak şanslıyız. Denizimiz, doğası, güneşi, suyu, havası her yönüyle gerçek anlamda bir inci olan Van'ı ve bütün değerlerini korumak öncelikle insan olarak, vatandaş olarak, memurlar olarak hepimizin en temel görevlerinden biridir. Doğanın hakkını da teslim ederek, burada yaşayan her canlının hakkını koruyarak, temiz bir çevrede yaşama hakkını önceleyerek çeşitli çalışmalara imza atmak biz kurum temsilcileri ve çalışanların da en önemli sorumluluk alanlarından bir tanesidir. Bu görevden önceki dönemde milletvekilliğim süresince de temel gündemlerimizden biri olan Van Gölü'nün korunması yine önceliklerimizden biri olacaktır. Sadece yeterli tedbirleri alarak bile korucayacağımız Van Gölü denizi, bugün artık imdat çığlığı veriyor. SOS sinyali veriyor. 600 bin yıllık ömrü olan Van denizi, böyle devam ederse, müdahale edilmezse ve uzmanların yaptığı bilimsel araştırmalarda verdiği sonuç itibariyle 25 yıllık bir ömre sahip. Umuyor ve diliyorum ki; başta bugün açılışını yaptığımız tesis olmak üzere, alacağımız diğer bütün önlemlerle beraber ve Van Gölü havzasında kıyıda bulunan bütün kurumların katkısı ile beraber Van denizimizi bu ciddi tehlikeden de kurtaracağız ve bu çabayı sarf edeceğiz. Ben bu vesileyle bütün Van kamuoyuna da çağrı yapmak istiyorum. Çok yakın zamanda çeşitli kampanyalarımız olacak. Ama 'Van Gölü'nü korumak hepimizin öncelikli görevidir' sloganıyla başlatacağız, 'Denizi koruyalım, temiz tutalım' şeklindeki kampanyalara şimdiden çağrıda bulunmak istiyorum. Önümüzdeki yıllarda hem Van'ı, hem denizi, hem de doğanın her canlısını koruyacak birçok çalışmaya da imza atmak istiyoruz. Bu anlamdaki bütün katkılarınız çok kıymetlidir, çok değerlidir. Bu tesisimizin üreteceği bütün hizmetler, bizzat kurumumuzun takibinde olacak ve düzenli olarak da kamuoyuyla da paylaşılacaktır."
BÖLGENİN TEK ŞANSI VAN GÖLÜ
Van Gölü aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel İse, Van Gölü'nün bölgenin tek şansı olduğunu anlattı. Özel,Van Gölü çevresinde yaklaşyık 1,5 milyon insanın yaşadığını belirterek şöyle konuştu:
"Binlerce yıllık bir tarih burada var.Aslında biz Van Gölü'nü tanımıyoruz. İlk önce biz tanırsak, neye sahip olduğumuzu ve nasıl bir zenginliğe sahip olduğumuzu bilirsek daha iyi olacak. Van Gölü, içinde ve etrafındaki yaşamıyla çok eşsiz bir yer. Van Gölü kapalı bir havzaya sahip ve gün geçtikçe de kirleniyor. Kirliliğin nedeni, özellikle burada yaşayan 1,5 milyon insandan kaynaklı olan bir kirlilik söz konusu. Arıtma sistemlerinin tam olarak çalışmaması, derelerden gelen kirlilik ve biz Van Gölü etrafında yaşayan insanların bilinçsizce yapmış olduğu kirletmelerdir. Bunların önüne geçmemiz gerekiyor. Yoksa Van Gölü'nü biz kaybedeceğiz. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre yaklaşık 25-30 yıllık bir ömrünün kaldığı, bu kirlilikten dolayı çok farklı sorunlara neden olacağını, hatta burada yaşanılamayacağını, ne bir Van , ne de Bitlis'in kalacağını söylüyorlar. Bizim şimdiden buna tedbir almamız gerekiyor.Bunun için de özellikle arıtma sistemlerinin aktif olarak çalıştırıması gerekiyor.Sadece arıtma değil, aslında biyolojik ileri seviyede bir arıtma gerekiyor. Van'da bir atıtma tesininin temeli atıldı. Bu tesis çok önemli. Çabuk bitirilmesi gerekiyor.Sadece Van'da değil, Van Gölü etrafındaki Erciş'te, Gevaş'ta, Bitlis'in Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan'da acilen çözüm bulunması gerekir. Temeli atılan 'Katı Atık Entegre ' tesi de Van Gölü için çok önemlidir. Bunun bir an önce bitirilmesi gerekiyor.Bu işin bir diğer kurtuluşu da Van Gölü koruma kanunudur. Bu kanun bir kaç kez Meclis gündemine geldi, ancak ülkemizdeki malum siyasetten dolayı hep ertelendi. Şu anda yine meclis gündemindedir. Biz umutluyuz. Siyasilerimize buradan seslenmek istiyorum. Elbirliğiyle bu kanunun hemen çıkarılması elzemdir, acildir. 25-30 yıllık bir ömrü kalen Van Gölü'nü kaybedebiliriz. Van Gölü'nü kaybedersek, ne Bitlis , nede Van kalır. Özellikle Belediyelerin yapacakları en önemli çalışma, katı atık projeleridir."

Görüntü Dökümü
-----------
-Katı Atık tesisi
-Tesisin açılışında konuşan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın konuşması
-Temel atma töreni
-Van Gölü'nden drone görüntüleri
-Van Gölü aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ile röportaj
-Van Gölü'den detaylar
-Katı atık tesisinde yapılan çalışmalardan detaylar

Haber-Kamera: Behçet DALMAZ-Orhan AŞAN/VAN,(DHA) -

==================================================

6)ADIYAMAN’DA 1 MAYIS KUTLANDI

ADIYAMAN’da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı.
Öğle saatlerinde Sakarya Caddesi üzerinde oluşturulan miting alanına gelenler polis tarafından üst aramasından geçirildi. Sendika temsilcileri ile işçilerin katıldığı kutlamalarda konuşan Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Dağdeviren, "Ülkenin ve dünyanın umudu ve hasretini paylaşan emek ve meslek örgütleri olarak yıllardır bizimle kol kola omuz omuza olan demokratik kitle örgütleri ile siyasi partiler ile beraber 1 Mayıs 2019 birlik ve dayanışma günümüzü kutluyoruz “dedi.
Konuşmaların ardından kutlamalara katılanlar seslendirilen türküler eşliğinde halay çekti.

Görüntü Dökümü
-----------
- Miting alanı ve katılımcılar
- Mehmet Dağdevren’in konuşması
- İşçilerin halay çekmesi
- Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mahir ALAN-ADIYAMAN-DHA)
GÖRÜNTÜ BOYUTU:360

==================================================

7)TRABZON’DA, 1 MAYIS COŞKUSU

TRABZON'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, sendika ve siyasi partilerin öncülüğünde Atatürk Alanı'nda coşkuyla kutlandı.
Kutlamalar için öğle saatlerinde Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan yaklaşık bin kişi, Atatürk Alanı’na yürüdü. Kutlamaların yapılacağı alanda ve çevresinde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Kutlamalara yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar renkli görüntüler oluşturdu. Kutlamalar, yapılan açıklamaların ardından sona erdi.

Görüntü Dökümü
-----------
-Kortej yürüyüşleri
-Etkinlik alanından görüntü
-Detaylar

(Haber-Kamera: Uğur AYDIN- Bilge AVCI/ TRABZON, (DHA)-

==================================================

8)GAZİANTEP'TE 1 MAYIS KUTLANDI

GAZİANTEP'te 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, kutlandı.
Sabah saatlerinden itibaren polis ekipleri kutlamaların yapılacağı Kırkayak Parkı'nda önlemlerini alırken, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin grupları da öğle saatlerinden itibaren alanda toplandı. Alana gelenler, üst aramasından geçirildikten sonra içeri alındı. Şarkıların çalındığı alanda işçiler, halaylar çekip sloganlar attı.
Alana galenlere seslenen DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, işçilere birlik çağrısında bulunarak, "Bizler biliyoruz ki demokrasinin, özgürlüğü ve barışın olmadığı yerde işçiler haklarını savunamaz. İşçiler birlik olursa bu ülkede barış, adalet ve kardeşlik boy verir" dedi.

Görüntü Dökümü
-----------
- Güvenlik önlemleri
- Arama noktaları
- Meydandaki kalabalık
- Halay çekenler
- Genel ve detay görüntüler

(Haber: Kadir GÜNEŞ-Kamera: Mustafa KANLI-GAZİANTEP-DHA)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 157 MB

Geri Dön