HABER

DHA YURT BÜLTENİ 12

ABD'Lİ RAHİP ANDREW CRAİG BRUNSON EV HAPSİ İÇİN CEZAEVİNDEN ÇIKARTILDI Terör örgütleri FETÖ, PDY ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve 35 yıl hapsi istenen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, Buca Kırıklar'daki İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden, ev hapsini çekmek üzere evine götürüldü.

ABD'Lİ RAHİP ANDREW CRAİG BRUNSON EV HAPSİ İÇİN CEZAEVİNDEN ÇIKARTILDI

Terör örgütleri FETÖ, PDY ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve 35 yıl hapsi istenen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, Buca Kırıklar'daki İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden, ev hapsini çekmek üzere evine götürüldü. Cezaevinden araca bindirilen Brunson’a evine götürülüşü sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
- Cezaevinden görüntü
- Brunson'dan görüntü

Haber: Mehmet CANDAN - Kamera: Mücahit BEKTAŞ / İZMİR, (DHA)

========================================

HALDE SİLAHLI SALDIRI: 1 ÖLÜ

SAMSUN'un Bafra ilçesinde Arif Özmen, halde meydana gelen silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.
Olay, Bafra ilçesi Fatih Mahallesi'ndeki sebze ve meyve halinde meydana geldi. İddiaya göre, Arif Özmen kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından göğsünden ve başından tabancayla vurularak yaralandı. Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil sağlık ekibinin müdahalesi sonrasında Özmen, özel bir hastaneye kaldırıldı. Arif Özmen, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.
CİNAYET ANI GÜVENLİK KAMERASINDA
Bafra ilçesinde sebze ve meyve halinde Arif Özmen'in silahlı saldırıda hayatını kaybetitği olay işyerining üvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi. Olay anında şüpheliyi gören Özmen ince kolonun arkasına saklanıyor. Saldırgan ise onu görüp ateş ediyor. Saldırgan, sebze kasalarının yanına yere düşen Özme'nin başına tekrar ateş ediyor. Buradan uzaklaşmak isterken kendisine yaklaşan bir kadına da tabancayı doğrultan şüpheli son anda ateş etmekten vazgeçip gidiyor.

Görüntü Dökümü:
----------------------
-Cinayet anını gösteren güvenlik kamerası görüntüsü
(SÜRE:8 sn) (BOYUT:1.71 MB)

Haber-Kamera:Ayhan AYDEMİR/BAFRA (Samsun), (DHA)

==================================

BUCAK'TA SOKAK KEDİLERİ ZEHİRLENDİ İDDİASI

BURDUR'un Bucak ilçesinde 10 kedi ölüsü bulundu. Mahalle sakinleri hayvanların zehirlendiğini iddia ederek, polise başvurdu.
Bucak'a bağlı Yunus Emre Mahallesi'nde kedi ölüleri bulundu. Belediyeye bağlı temizlik ekipleri mahalleden 10 kedi ölüsü toplarken, bölge halkı hayvanların zehirli gıda verilerek telef edildiğini iddia ederek polise şikayetçi oldu.
Mahalle sakinlerinden Nilgün Sayın, kendi kedisinin de zehirlenerek öldürüldüğünü iddia ederken, hayvanı ağzından köpükler çıkarken bulduğunu, diğer kedilerin de aynı şekilde olduğunu anlattı. Hayvanlara müdahale etmeye çalıştıklarını ancak kurtaramadıklarını söyleyen Nilgün Sayın, polise şikayetçi olduğunu ve bunun üzerine inceleme yapıldığını aktardı.
Nilgün Sayın'ın kızı Yaren, ölen kedileri için çok üzüldüğünü belirtirken, yaptıkları küçük bir mezara kediyi gömdüklerini ve her gün onu ziyaret edip, dua ettiğini kaydetti.
Mahalle sakinlerinden Sevilay Eser de hayvansever olarak durumdan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
--------------
- Can çekişen bir kedinin görüntüsü
- Çocukların kediyi gömdükleri mezarın başında görüntüsü
- Çocukların kediyi gömdüğü mezarın görüntüsü
- Bir mahalle sakini kadınla röportaj

HABER- KAMERA: Halim AKCA/BUCAK (Burdur), (DHA)

===========================================

UMURBEY BELEDİYESİ, RÜZGARDAN KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

ÇANAKKALE’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesinde, belediye tarafından yaptırılan ve aylık 120 ile 150 bin TL arasında getiri sağlayacak rüzgar türbini için temel atma töreni düzenlendi. Rüzgar türbininin getirisiyle, hem belediyenin, hem de her ay belirlenecek 10 vatandaşın elektrik faturası karşılanacak.

Beldede düzenlenen temel atma törenine, Umurbey Belediye Başkanı Ak Partili Sami Yavaş, Ak Parti Lapseki İlçe Başkanı Halil Özer, 3E ENERJİ firması genel müdürü Bora Güçlü ve vatandaşlar katıldı. Yüksekliği 70 metre, kanat çapı 55 metre olan rüzgar türbini 7 milyon TL’ye mal olacak. Dünyanın en gelişmiş sistemleri ile donatılan türbin, saatte 1000 kilovat enerji üretebilecek. Aylık 120 ile 150 bin TL arasında bir getiri sağlayacak.

Törende konuşan Belediye Başkanı Sami Yavaş, kendi yağı ile kavrulabilen bir belediye haline gelmek istediklerini söyledi. Başkan Yavaş, "Bugün 1 kilovatlık lisanssız rüzgar türbininin temelini atıyoruz. Buradan kazanılan gelir ile Umurbey Belediyemizin kendi tükettiği elektriği ve aynı zamanda Umurbey beldemizde yaşayan halkımızdan her ay seçilecek 10 kişinin elektrik faturasının ödenmesi şeklinde bir paylaşım sağlanacak. Sizler de görüyorsunuz, küçük bir belediye olmamıza rağmen çeşitli konularda beldemizi ve Çanakkale'mizi ön plana çıkartmak için çok güzel hamleler yapıyoruz. İnşallah bunu da Umurbey halkımıza kazandırdıktan sonra hem ekonomisini düzelten, hem de kendi yağı ile kavrulabilen bir belediye haline geleceğiz. Yatırımların devamını getireceğiz" dedi.

3E ENERJİ Genel Müdürü Bora Güçlü ise, proje hakkında teknik bilgileri paylaştı. Güçlü, çok iyi bir gelir sağlayacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Başkanımızın büyük çabaları sonucunda böyle bir projeyi gerçekleştirmek üzereyiz. İlk aşaması olan temelini atıyoruz şu anda. Türbinimiz saatte 1000 kilovat enerji üretebilecek güçte olup, dünyanın en gelişmiş sistemleri ile donatıldı. 55 metre kanat çaplı ve yüksekliği de 70 metre. Buranın rüzgarı gerçekten çok iyi. Türbinimizin çok verimli çalışacağını düşünüyoruz burada. Kısmetse çok iyi bir gelir sağlayacağız. Hem ülke ekonomisine, hem de Umurbey ekonomisine yenilenebilir enerji ile çevreyi hiç tahrip etmeden böylesine büyük bir enerjiyi sisteme kazandırmış olacağız.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
Temel atma töreninden görüntü.
Başkan Sami Yavaş'ın açıklaması.

Haber-Kamera: Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA)

=========================================

ENGELLERİ ÜRETEREK AŞTI

BALIKESİR'in Burhaniye ilçesinde, 2 yaşındayken yanlış uygulanan tedavi sonrası hayatını tekerlekli sandalyede sürdürmek zorunda kalan Müfide Esringün (58), ördüğü bez bebekleri satarak geçimini sağlıyor.

Burhaniye'deki Şehit Turhan Bayraktar Parkı önünde yaz aylarında gün boyu stant açan yürüme engelli Müfide Esringün, evinde ördüğü bez bebeklerle, süslediği oyuncak bebekleri ve bebek giysilerini satıyor. Burhaniye Belediyesi Kent Konseyi'nde de görevli olan Esringün, vatandaşları engellilere yardım adı altında para toplayanlara karşı uyardı. Tüm engellileri bir şeyler üreterek hayatlarını kazanmaya davet eden Müfide Esringün, devletin bu konuda engelli vatandaşlara yol gösterici olmasını da istedi.

'ÜRETMEYE ENGEL YOK'

Engellilerin evlerinde üretim yaparak para kazanabileceğini belirten Müfide Esringün, bu tür uğraşların psikolojiye de iyi geldiğini anlatıp, şunları söyledi:

"Devletimizden destek bekliyoruz. Evde yapabileceğimiz işler istiyoruz. Şu anda benim kullandığım araba 7 bin 500 lira. Herkes bunu alamıyor. Bu yüzden hiçbir engelli sokağa çıkamıyor. Devletimiz bu konuda bize yardımcı olması lazım. Bütün engellilerin sokağa çıkması lazım. Üretebilen birçok engelli var. Üretmeye engel yok. Yeter ki biz yapmak isteyelim. Herkes bir şeyler üretebilir elinden geldiği kadar. Harçlığını çıkarır. Ne bileyim evini geçindiren insanlar var. Ama, bizim üretime katkıda bulunmamız için dışarı çıkmamız lazım. Çıkamayanlar da evde bir şeyler yapması lazım. Öncelikle burada alışveriş yapan dostlara, arkadaşlara, gelen giden misafirlere çok teşekkür ederim. Yalnız yetkililerden çok önemli bir isteğim var. Burada gençler toplanıyor. Ellerinde bir tepsi. İki tane gazete parçası, 'Engellilere yardım' diyorlar. Ne olur bunlara izin vermeyin. Bu paralar hiçbir derneğe gitmiyor. Bunlar sadece sahtekârlık. Sahte makbuzlar, sahte isimler altında engellilerin adını kullanarak vatandaşlardan para topluyorlar" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
- Engelli Müfide Esringün ürünlerini satarken ve üretirken görüntüler
- Stanttan genel görüntüler.
- Esringün ile röportaj

Haber-Kamera: Sefer TALAY/BURHANİYE (Balıkesir), (DHA)

Görüntü Süresi: 5 Dakika 32 Saniye, Boyutu: 176 MB.

========================================

İKİ GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

MUĞLA'nın Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, kurum bünyesinde görevli 2 özel güvenlik personelini, bir parktaki bankta buldukları içinde 2 bin 426 dolar ile çeşitli evrak olan el çantasını polise teslim ettikleri gerekçesiyle birer maaş ikramiyeyle ödüllendirdi.
Marmaris Belediyesi'nin özel güvenlik görevlileri Ali Tonguç Oktay (36) ve Ali Şadan (28), 21 Temmuz cumartesi saat 00.30'da, Atatürk Caddesi'ndeki Türkmenistan Parkı'nda devriye görevindeyken, bir bankın köşesinde kadın el çantası gördü. Çantayı kontrol eden güvenlik görevlileri, içinde bir miktar dolar ile çeşitli evraklar olduğunu tespit etti. Durumu müdürlerine bildiren güvenlik görevlileri, çanta içindeki beyaz zarfı açarak nüfus cüzdanıyla bir telefon numarası buldu. Çantanın, Yunanistan'ın Rodos Adası'nda yaşadığı öğrenilen bir adama ait olduğu anlaşıldı. Güvenlikçiler, zarfta yazılı cep telefonu numarasını birçok kez aramasına rağmen cevap alamadı. Çantanın içinden çıkan 2 bin 426 dolar, bir telefon kartı hattı, nüfus cüzdanı ve çeşitli evraklar, tutanakla polis ekiplerine teslim edildi. Çantanın hale polis merkezinde teslim edilmek üzere muhafaza altında tutulduğu belirtildi.
Güvenlik görevlileri bugün, Marmaris Belediye Başkanı CHP'li Ali Acar tarafından makamında kabul edildi. Çikolata ve çay ikram edilen güvenlik görevlilerine birer maaş ikramiye hediyesi verildi. Ali Tonguç Oktay ve Ali Şadan'ı yürekten kutladığını söyleyen Başkan Acar, "Tüm Türkiye'ye örnek bir davranış sergilediniz. Çocuklarımızın oyunlar oynadığı parklarımızın güvenliği için çok önemli bir görevi icra etmektesiniz. Bu zorlu görevde hareketleri ve sözleri toplumu rahatsız eden insanlarla uğraşıyorsunuz. Bazen de üzücü olaylarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Günümüzde maneviyat azalıyor ve sizlerin bu örnek davranışınız mutlu etti. Bir kere daha sizler gibi duyarlı mesai arkadaşlarımla çalıştığımız için çok mutluyum. Başarılarınız daim olsun" dedi.
Güvenlik görevlileri ile sohbet eden Acar, bir maaş ikramiyesi verileceğini bildirdi. Makamdan ayrılan güvenlik görevlilerine belediyede çalışanlarda tebrik etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
- Güvenlik görevlilerinin Belediye Başkanı Ali Acar makam ziyareti
- Belediye Başkanı Ali Acar konuşması ve tebrik etmesi

(Toplam: 2 dakika 55 saniye-211 MB görüntü)

Haber- Kamera: Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS (Muğla), (DHA)

==========================================

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön