DHA YURT BÜLTENİ-12

  Başkale'de eriyen kar suları caddeleri nehre çevirdi Van'ın Başkale ilçesinde etkili olan yağmur yerini kar yağışına bıraktı.

Başkale'de eriyen kar suları caddeleri nehre çevirdi

Van'ın Başkale ilçesinde etkili olan yağmur yerini kar yağışına bıraktı. Eriyen kar suları nedeniyle caddeler nehre döndü.
Başkale ilçesinde dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan yağmur, bugün sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Eriyen kar nedeniyle ilçe merkezinde caddeler nehre döndü, yer yer de çamurla kaplandı. Şiddetli yağış ve fırtına, ilçe merkezi ve bağlı mahallelerde enerji nakil hatlarında arızalara neden oldu. İnternet hatlarının da çekmediği ilçeye, enerji verilmesi için VEDAŞ ekipleri yoğun bir çalışma yürütüyor. Belediye ekipleri ise gölete dönüşen caddelerde çalışma başlattı.

Görüntü Dökümü
------------
-Eriyen kur suları ile gölete dönüşen Başkale caddeleri
-Detaylar
-Beyaza bürünen ilçe merkezi
-Kar sularını temisleyen iş makinesi

VAN,(DHA)

======================

Bakan Dönmez: Türkiye, dünyada bor madeninin merkezidir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 110 ülkeye bor ihraç ettiklerini kaydederek, "Geçen yıl bor ihracatımız toplamda 1 milyar doların üzerine çıktı. Bu rekoru daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Dünya bor rezervlerinin yüzde 73'üne ve dünya bor pazarının yüzde 59'una sahip Türkiye, dünyada bor'un merkezidir" dedi.
Bakan Fatih Dönmez, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Salonu'nda düzenlenen, 'Uluslararası Bor Sempozyumuna' katıldı. Sempozyumda konuşan Bakan Dönmez, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, sözlerine başladı. Sempozyumun önemine değinen Bakan Dönmez, sempozyum boyunca, bor cevherinin her yönüyle ele alınacağını kaydetti.
'BOR PAZARI BUGÜN 1.7 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE BİR PAZAR'
Bakan Dönmez, bor'un 250'den fazla alanda kullanıldığını, cam sanayinden tarıma, seramikten temizlik ürünlerine, savunma sanayinden uzay ve bilişim teknolojilerine kadar her alanda katma değer oluşturduğunu belirtti. Bor'un katma değeri oldukça yüksek bir ürün olduğunu ifade eden Bakan Dönmez, "Konsantre ürünlerde 1 birim, rafine ürünlerde 3 birim, ileri teknoloji ürünlerde 150 birim ve bu ürünlerin kullanıldığı sektörlerde 500 birime kadar çıkabilen bir katma değerden söz ediyoruz. Geçen yıl ilan ettiğimiz yeni dönem bor stratejimizin esasını 'geleneksel bor ürünlerinden ileri teknolojide kullanılan bor üretimine geçiş' olarak belirlemiştik. Yeni sektörler, yeni işbirlikleri ve daha fazla katma değerli ürün için yeni bir vizyonla yola devam etme kararı aldık. Dünya bor pazarı bugün yaklaşık 1,7 milyar dolar değerinde devasa bir pazar. Dünya bor üretim kapasitesi 5,6 milyon ton ve tek başına bu üretimin yaklaşık yüzde 50'sini gerçekleştiriyoruz. Bu alandaki ileri teknoloji ve yüksek karlılık potansiyelini daha iyi değerlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
'BOR'U DAHA BELİRLEYECİ BİR KONUMA YÜKSELTMEK İÇİN ADIMLAR ATIYORUZ'
Bakan Dönmez, bor rezervine değinerek, şunları söyledi: "Dünya bor rezervlerinin yüzde 73'üne ve dünya bor pazarının yüzde 59'una sahip Türkiye, dünyada bor'un merkezidir. Milli Enerji ve Maden Politikamız kapsamında, bor'da yüksek teknoloji ve işlenmiş uç ürün hedefimizle merkez konumumuzu güçlendirip, bor'u ülkemizin ve dünyanın yarınında daha belirleyici bir konuma yükseltmek için önemli adımlar atıyoruz. Bor'da yeni inovasyon anlayışımız, bora dayalı sektörlerde işbirlikleri geliştirerek büyümek olacak. Artık doğal kaynaklarımızı ve madenlerimizi yurt dışına ağırlıklı olarak hammadde şeklinde değil uç ürün ya da ileri teknoloji ürünler olarak ihraç edeceğiz. Bu model hem yatırımcı dostu olacak, hem istihdamı artıracak, hem sektörün hem de ülkemizin büyümesini sağlayacak. En önemli girdisi ise yüksek teknolojinin Türkiye'de üretilmesi ve kullanımı olacak."
'110 ÜLKEYE BOR İHRAÇ EDİYORUZ'
Bakan Dönmez, 110 ülkeye bor ihraç ettiklerini kaydederek, şunları söyledi: "Geçen yıl bor ihracatımız toplamda 1 milyar doların üzerine çıktı. Bu rekoru daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bilindiği üzere işlendikçe değeri katlanan bor'u bor cevherinden nano bor aşamasına kadar işleyerek dünya pazarına sunmaya başladık. Böylece ham madde satan değil, işlenmiş uç ürün ihraç eden bir konuma da yükseldik. Yerli ve milli üretim adına diğer bir adımımız olan BORON temizlik ürünümüz de pazara çok dikkat çekici bir giriş yaptı. Petrol türevleri içermeyen ve insan sağlığını birinci planda tutan BORON, milletimizden büyük bir ilgi gördü. Sadece birkaç ay içinde 10 bin tonun üzerinde üretim yapan BORON, milletimizle buluştu. Yoğun talep ve ilgi nedeniyle üretim tesisimizde genişletme çalışmalarını da sürdürüyoruz."
'4 BİN TONUN ÜZERİNDE RAFİNE BOR ÜRÜNLERİ KULLANILDI'
Bakan Dönmez, temizlik ürününün dışında tarımda da bor kullanımının gün geçtikçe arttığını belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Bitkilerimizin büyüme ve gelişmelerinde önemli bir rol oynayan bor, bitkilerin soğuklara, hastalıklara ve zararlı türlere karşı dayanıklılığını artırarak tarımsal verime de önemli katkılar sağlıyor. 2018 yılında tarımda toplam 4 bin tonun üzerinde rafine bor ürünleri kullanıldı. Yaptığımız araştırmalar sonucu farklı ürünlerde bor uygulamasının yapıldığı projeler sonucunda verimde yüzde 20'lere varan artış olduğunu gözlemledik. Bunlara ilaveten yurtdışına ise 9 bin tonun üzerinde bor'lu gübre Etidot-67 ihraç ettik. Hindistan'dan Amerika'ya, Çin'den Brezilya'ya kadar geniş bir coğrafyadaki tarım sektörüne Borlu gübremiz hayat verdi."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
---------
-Toplantıdan görüntü
-Bakan Dönmez'in konuşması
-Detay

Haber-Kamera: NEVŞEHİR, (DHA) -

======================

Anamur'da bir aile tarafından trafiğe kapatılan yol, açıldı

Mersin'in Anamur ilçesinde, Toru Ailesi tarafından kendilerine ait olduğu gerekçesi trafiğe kapatılan D-400 karayolunun bir şeridi yeniden araç geçişine açıldı.
Toru Ailesi, Mersin'i Antalya'ya bağlayan karayolunun Anamur Çarıklar Mahallesi'ndeki sağ şeridinin tapulu arazilerinden geçtiği iddiası ile 3 yıl önce trafiğe kapattı. Mahkemeye taşınan olayda, kamulaştırma için 8 kişilik ailenin her bir ferdine 30 bin TL ödendi. Ancak ödenen tutarı yeterli bulmayan aile, yolu trafiğe açmadı. Anamur Dragon Çayı üzerindeki köprüden geçer geçmez tek şeride düşen yolda sık sık kaza tehlikesinin yaşanması ile birlikte çözümün hızlandırılması için acele kamulaştırma kararı çıkarıldı. Anamur Asliye Hukuk Mahkemesi'nce tespit edilen 539 bin TL de varislerin banka hesaplarına blokeli olarak yatırıldı.
Gelişmenin ardından karayolları ekipleri, Toru Ailesi tarafından kapatılan yolu yeniden taşıt trafiğine açtı.

Görüntü Dökümü
-----------
- Yolun kapalı halinden görüntüler
- Araçların tek şeritten ilerlemesi
- Ekiplerin yolu trafiğe açması
- İş makinelerinin çalışması ve asfalt dökülmesi

SÜRE: 05'55" BOYUT: 350 MB

Haber-Kamera: Mithat ÜNAL/ANAMUR(Mersin), (DHA)

===================

Vali Karaloğlu merkeze turistin neden inmeyeceğini açıkladı

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 'turist şehre inmiyor' söyleminde bulunan esnafa “Hala etiketi, farklı fiyatlar konuşuyorsak, hala taksiye binen turist gideceği yerin kilometre fiyatını bilemiyorsa turist şehre inmez, kendimizi kandırmayalım. Önce biz düzeleceğiz. Esnaf yanlış yaptığında yanındaki esnaf 'bunu yapma' demeli. Bir seferlik düşünmeyin. Bir yanlışınız kartopu olarak geri döner" dedi.
Antalya Valiliği himayesinde, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB), Turizm Haftası kapsamında 'Kapalı Yol' olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi'nde açık havada esnafa yönelik kahvaltı düzenledi. Kahvaltıya Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, ATSO Başkanı Davut Çetin, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.
VALİDEN ELEŞTİRİ
Esnaf buluşmasında esnafa seslenen Vali Karaloğlu, Antalya'da turizm sektörünün baş sektör olduğunu, turizmin iyi gitmesi durumunda birçok sektörün pozitif etkilendiğini söyledi. Esnafın turizmde pay almasını istediklerini dile getiren Karaloğlu, esnafın turistin şehir merkezine inmediğine yönelik söylemi olduğunu aktardı. Karaloğlu, “Sadece söylenerek turisti şehre indiremeyiz. Etrafımıza bakalım, Turizm Haftası'na girdiğimizi bize anımsatacak bir şey var mı? Vali olarak ben ne yaptım, belediyelerimiz, esnafımız, geçen haftaya göre bu hafta neyi değiştirdi? Hangi heyecanı duyduk? Yeni bir sezona giriyoruz, 16 milyon turist hedefi var. Bu hedeften istifade edelim diye ne yaptık?" diye konuştu.
FARKLI FİYATLAR VARSA TURİST GELMEZ
Antalya'nın dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri olduğunu belirten Karaloğlu, bunun altında çok büyük emek olduğunu söyledi. Görevinin bu şehri güvenli tutmak olduğunu kaydeden Karaloğlu, şöyle dedi:
“Belediyelerimiz caddelerimizi cıvıl cıvıl, tertemiz, geceyi gündüz gibi aydınlık hale getirebiliyor mu? Geçen hafta Rusya'daydım, gece sokaktan otele girmek istemiyorsunuz. Aynı şeyleri bizim yapmamız lazım. Esnaf otokontrolünü yapıyor mu? Biz hala Antalya'da bunları konuşuyorsak turist şehre inmez. Hala etiketi, farklı fiyatları konuşuyorsak, hala taksiye binen turist gideceği yerin kilometre fiyatını bilemiyorsa turist şehre inmez, kendimizi kandırmayalım. Önce biz düzeleceğiz. Esnaf yanlış yaptığında yanındaki esnaf 'bunu yapma' demeli. Bir seferlik düşünmeyin. Bir yanlışınız kartopu olarak geri döner. Kötülük çok çabuk yayılır. Üzdüğünüz bir misafir geri döndüğünde en az 10 kişiyi negatif etkiler. Buna hakkımız var mı, zinhar yok. Sadece turist neden gelmiyor diye birbirimizi suçlarsak turist bu şehre gelmez. Sorumluluklarımızı yerine getirirsek turist bu şehre gelecek. Turistler tur otobüsüyle gelse aracı koyacak parklara ihtiyaç var."
CUMHURİYET MEYDANI'NDA GECE ETKİNLİKLERİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de bütün kuruluşlarla Antalya'yı yönetmeye çalıştıklarını söyledi. 20 yıldır Antalya için yurt dışında fuarlara katıldığını dile getiren Böcek, “Yeni bir dönem başladı. Siyaset yapmadan, önceki yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır anlayışıyla çalışmalarımıza başladık. Turizm adına ne yapılması gerekiyorsa yapmaya gayret edeceğiz. Gelen turistin esnafa katkı koyması anlamında bir araya geldik. Merkezde ticaretin bütünleşmesi amacıyla projelerimiz var. Kaleiçi'nde gece etkinliklerimizi başlatacağız. Cumhuriyet Meydanı'nda etkinliklerimiz olacak" dedi.
UYSAL: GÜVENLİK ALGISI VE AKREDİTASYON ALGISI ÇOK ZAYIF
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da Antalya'da 400 antik kent olduğunu söyledi. Meraktan gelmesi gereken, iyi para harcayan turisti kente getiremediklerini belirten Uysal, bunun basit bir nedeni olduğunu vurguladı. Uysal, “Benim gözlemime göre güvenlik algısı ve akreditasyon algısı çok zayıf. Yurt dışındaki fuarlarda bizim standımızı ziyaret eden insanlar, 'Biz havaalanına indiğimiz zaman bir güvenlik sorunu yaşar mıyız' diye soruyor. İkincisi de 'kültür çelişkisi yaşar mıyız' sıkıntısı. Basit bir kamuoyu araştırması yapalım. Antalya'ya gelmek için can atanlara yönelik neden gelmediklerini soralım. Bunun bariyerlerini açmamız lazım. Sorunu doğru tespit ettiğimizde önünü açarız. Yeni dönemde biz direkt gezginlerle muhatap olacağız. Uzmanlar ve yetkililerimiz uygun görürse kentimizin bir caddesini canlı yayınlamak ve şehri kameralarla izleyerek akıllı güvenlik sisteminin olduğunu ortaya koyup bunu anlatmak gibi fikirlerimiz var" diye görüşlerini ifade etti.
KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİNİ ESNAF SAHİPLENMEDİ
ATSO Başkanı Davut Çetin, yeni dönemde turizmde rekor beklediklerini söyledi. Turisti Antalya'dan mutlu ve huzurlu göndermeleri gerektiğini belirten Çetin, Antalya'nın yerli ve yabancı 20 milyon turist ağırladığını aktardı. Çetin, “22 milyon turist ağırlamak için hazırlık yapıyoruz. Şehir merkezine turist gelmiyor diye şikayet ediyoruz ama etrafımıza bakarsak neden girecek diye düşünmek gerek. Şehrin estetiğine yönelik belediyeler ile ortak çalışmalar yapmamız gerekiyor. Yan tarafımızda Antalya Kültür Sanat merkezimiz var, ama hiçbir esnaf burayı sahiplenmedi. Bu merkez şehre turistin girmesi için yapıldı. Gereken ilgiyi göremedik. Kaleiçi'ne ATSO evi yaptık. Japon tur şirketi kafesini işletiyor, ciddi anlamda da turist sokuyor. Sabahları dükkanlar geç açılıyor ama saat 07.00'de meydanda Güney Koreli ve Japon turist var" diye konuştu.
MERKEZDE SES VE HAREKETE İHTİYAÇ VAR
Özellikle yaz aylarında şehrin merkezinde ses ve harekete ihtiyaç olduğunu belirten Çetin, şehrin geceleri çok sessiz olduğu için esnafın iş yerlerini erken kapattığını vurguladı. Çetin, “Şehirde ses, hareket ve gürültü yapmamız lazım. Biz de ATSO olarak etkinlikler koyacağız. 2 yıl alışveriş festivali yaptık, istediğimizi elde edemedik. Lütfen bu tür etkinlikleri sahiplenelim" dedi.
AESOB Başkanı Adlıhan Dere de esnaf olarak eksikliklerini bildiklerini söyledi. Sezon öncesi esnafa üniversiteyle işbirliğinde eğitim vereceklerini belirten Dere, “Her şeyi devletten beklemeyeceğiz. Turist çarşıya indiğinde kaçtan satın alacağını etikette görmek istiyor. Bizim de kendimize çekidüzen vermemiz lazım" dedi.
Konuşmaların ardından çizgi film ve animasyon karakterleri ile müzik grubu gösteri yaptı.

Görüntü Dökümü
-------------
Kahvaltıdan görüntü
Protokolün görüntüsü
Vali Münir Karaloğlu'nun konuşması
Adlıhan Dere'nin konuşması
Ümit Uysal'ın konuşması
Detaylar

738 MB -- 06.08 /// HD

Haber: Hasan DEMİRBAŞ-Kamera: Mehmet KILIÇASLAN/ANTALYA,(DHA)

===================

Ağlayarak oyundan çıkan küçük futbolcu o anları anlattı

Samsun’da Okullararası Küçük Erkekler Futbol İl Şampiyonası'nda rakibi ile girdiği ikili mücadele sonrası dudağının kanamasından dolayı tedavi için saha kenarına getirilmek isterken sağlık görevlisine ‘beni oyundan almayın, takımım yeniliyor’ diye ağlayan Mehmet Kesikbaş (10) o anları anlattı. Küçük futbolcu, "Arkadaşlarım yeniliyor diye takımımı bırakmak istemedim" dedi.
Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Okullararası Küçük Erkekler Futbol İl Şampiyonasında önceki gün İlkadım Atatürk Ortaokulu ile Vezirköprü Cumhuriyet Ortaokulu çeyrek finalde karşılaştı. Karşılaşmanın 12’nci dakikasında Vezirköprü Cumhuriyet Ortaokulu oyuncusu Mehmet Kesikbaş, rakibi ile girdiği ikili mücadele sonrası dudağı kanamaya başladı. Hakem tarafından sahaya davet edilen sağlık görevlisi Özdemir Gültekin, Mehmet Kesikbaş’ı saha dışına çıkartarak tedavi etmek istedi. O esnada takımı 1-0 yenilen Mehmet Kesikbaş, sağlık görevlisine ‘Beni oyundan alma ağabey, takımım yeniliyor geri dönmem lazım’ diyerek gözyaşlarına boğulması maçı izleyen herkesi duygulandırdı.
Tedavinin ardından teknik direktörü tarafından oyuna alınmayan Mehmet Kesikbaş, yedek kulübesinde de gözyaşlarına hakim olamamıştı. 25’erlik 2 devrede oynanan maçı Vezirköprü Cumhuriyet Ortaokulu 1-0 geriden gelerek 3-1 kazanmıştı.
'OYUNA TEKRAR GİREMEYİNCE ÜZÜLDÜM'
Burnunun kanaması sonucu oyundan çıktığı o anları anlatan Vezirköprü Cumhuriyet Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Mehmet Kesikbaş, “Takımımız 1-0 yeniliyordu. Yenilirken bende sakatlandım. Burnuma tekme geldi. Arkadaşlarım yeniliyor diye takımımı bırakmak istemedim. Sağlık görevlisini oyuna girmek için zorladım. Oda bana oyuna sokacağını söyledi. Burnumu tedavi etti. Teknik direktörümüz de bana ‘senin yerine başka oyuncu soktum’ deyince oyuna giremedim. Bende çok üzüldüm. Arkadaşlarım da benim yerine golleri attılar. Bende çok sevindim. Galip gelince arkadaşlarımın mutluluğunu hissettimö dedi.
İkili mücadele sonrası burnundan ses gelince çok korktuğunu ifade eden Mehmet Kesikbaş, “Burnumdan ses geldi. O zaman çok korkmuştum. Arkadaşlarım da maçı kazandıklarında da çok mutlu oldum. Hayalim futbolcu olmak. Futbolcu olunca da anneme ve babama araba ve ev almak istiyorum. Hedefim Samsunspor’da top oynamakö diye konuştu.

Görüntü Dökümü
--------------
Maçtan detaylar
Mehmet Kesikbaş ile röportaj
Mehmet Kesikbaş’ın sağlık görevlisi ile konuşması
Mehmet Kesikbaş’dan detaylar

(BOYUT: 454 MB)-(SÜRE: 4.03 DK.)

Haber-Kamera: Gökhan İÇKİLİ / SAMSUN,(DHA)