HABER

DHA YURT BÜLTENİ -12

  'Denizkurdu-2019'da üçüncü gün; Helikopterler gücünü gösterdi (2) HAVA SAVUNMA ATIŞLARINDA UÇAN HEDEFLER İMHA EDİLDİ Deniz Kurdu-2019 Tatbikatında firkateyn, korvet ve hücumbotlardan hava savunma atışları yapıldı.

'Denizkurdu-2019'da üçüncü gün; Helikopterler gücünü gösterdi (2)
HAVA SAVUNMA ATIŞLARINDA UÇAN HEDEFLER İMHA EDİLDİ

Deniz Kurdu-2019 Tatbikatında firkateyn, korvet ve hücumbotlardan hava savunma atışları yapıldı. TCG Salihreis firkateyninden yüksek süratle seyreden dronelere önce güdümlü mermi atıldı. Ardından dakikada 3 bin 200 mermi atan yakın savunma silah sisteminden 40 mermi atılarak havadaki drone imha edildi.

Görüntü Dökümü
----------
-Güdümlü mermi atışı yapılması
-Yakın savunma sisteminden atış yapılması

Haber-Kamera: Ergün AYAZ/ÇANAKKALE, (DHA)

====================

Ahşap fabrikasındaki yangında iki itfaiye eri ve bir köpek dumandan etkilendi

Antalya'da ahşap tasarım fabrikasında çıkan yangın, itfaiyenin 45 dakikalık çalışması sonucu söndürüldü. Yangında iki itfaiye eri ve bir köpek dumandan etkilendi.
Yangın, Muratpaşa ilçesi Yenigöl Mahallesi'nde bulunan ahşap tasarım fabrikasında meydana geldi. Öğle saatlerinde işyerinden duman çıktığını gören çalışanlar, durumu polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi. İhbarın ardından bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Kısa sürede belirtilen adrese gelen polis çevre güvenliği alırken, itfaiye ekibi yangını söndürmek için harekete geçti. Fabrikanın ahşap ürünleri üzerine olması üzerine yangın, kısa sürede büyüyüp tüm binayı sardı.
Söndürme çalışmaları sırasında dumandan etkilenen iki itfaiye erinden biri ambulansla hastaneye götürülürken, oruç olduğu belirtilen diğer itfaiye eri Alper Hapencioğlu, kafasını suyla yıkayarak kendine gelmeye çalıştı. Bu sırada içeride bulunduğu belirtilen bir köpek, çalışanlar tarafından fabrikadan çıkartıldı. Dumandan etkilendiği görülen köpeğe ayran ve su içirilerek, bir ağacın gölgesine bağlandı. 45 dakikada kontrol altına alınan yangının çıkış nedeni, yapılacak incelemenin ardından belirlenecek.

Görüntü Dökümü
-------------
-Yanan işyerinden genel görüntü
-İtfaiye ekiplerinin çalışması
-İtfaiye erinin rahatsızlanması
-Sedyeye alınan itfaiye erinin ambulansa alınması
-Dumandan etkilenen itfaiye erinin başına su dökmesi
-İtfaiye eri Alper Hapencioğlu'nun kısa röportajı
-Fabrikadan çıkartılan köpeğe su verilmesi
-Detaylar

'423 MB // 351 SN'

Haber- Kamera: Bülent TATOĞULLARI/ANTALYA,(DHA)

================

Yüzerken 'aslan yavrusunu emziren mermer kadın heykeli' buldu
DENİZ DİBİNDEN TARİH ÇIKTI

MUĞLA'nın Datça ilçesinde yaşayan 57 yaşındaki Muhammet Yüksel, gözlük ve şnorkelle yüzerken deniz dibinde aslan yavrusunu emziren mermer kadın heykeli buldu. Heykel, Marmaris Müze Müdürlüğü'ne gönderilmek üzere jandarma karakoluna teslim edildi.
Datça Yarımadası'nın Akdeniz'e kıyısında bulunan tarihi Burgaz ören yeri yakınlarında, gözlük ve şnorkelle yüzen emekli sigortacı Muhammet Yüksel, deniz dibinde bir heykel olduğunu fark etti. Sudan çıkarak durumu jandarmaya bildiren Yüksel, ekiplerin olay yerine gelmesi üzerine güvenlik güçlerinin gözetiminde, yaklaşık 1 metre boyunda ve 57 kilo ağırlığındaki aslan yavrusunu emziren mermer kadın heykelini deniz dibinden çıkararak yetkililere teslim etti. İlk incelemelere göre, saçları örgülü olarak betimlenen kadın heykelinin sağ kolunun kırık olduğu, buna rağmen helkelin sağ elin bacak üstüne yapılan kısmının yerinde durduğu görüldü. Heykelin sol eliyle ise bağrına bastığı yavru bir aslanı emzirirken betimlendiği görüldü. Çeşitli yerlerinde kırıklar yer alan heykelin, sol tarafından bazı motifler yer alıyor. Heykelin antik Roma dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. Jandarma ekiplerince muhafaza altına alınan heykelin, incelenmek üzere Marmaris Müze Müdürlüğü'ne gönderileceği ve burada inceleneceği belirtildi.
BULANIN NEFESİNİ KESTİ
İki yıl önce Ankara'dan Datça'ya gelerek kente yerleştiğini söyleyen Yüksel, "Bu yıl havaların ısınmasıyla ilk kez denize girdim. Deniz dibindeki canlıları izlemeyi seviyorum. Gözlükle dolaşırken, deniz dibinde heykelin kafa kısmını fark ettim. Alın kısmı gözüküyordu. Biraz kenarlarını temizleyince, heykel olduğunu anladım. Jandarmaya haber verdim. Jandarma duyarlı davranıp hemen geldi. Jandarmanın gözetiminde denizden heykeli çıkarıp, kendilerine teslim ettim. Heykeli incelemek üzere Marmaris Müze Müdürlüğü'nün teslim alacağını öğrendim dedi.
Heykeli ilk gördüğümde çok heyecanlandığını ifade eden Yüksel, "Gazetelerde, televizyonlarda görüyoruz. Tarihi eserlerimizin para karşılığı yurt dışına kaçırıldığına duyuyoruz. Ülkemi seven bir insan olarak hayatım boyunca bu tür olaylara hep karşı çıktım. Tarihi mirasımıza sahip çıkılması gerekiyor. Binlerce yıllık bir eserin benim tarafımdan bulunması, ben de son derece heyecan yarattı. İlk gördüğümde adeta nefesim tutuldu. Kenarlarını bile coşkuyla temizledim. Henüz deniz içindeyken, aslanın kadını emdiğini gördüm. Bacağında oyma ve yazılar gördüm. 2 bin belki de 3 bin yıl öncesine ait olduğunu tahmin ediyorum. Araştırdığımda, böyle heykelin benzerine hiç rastlamadım. Aslan yavrusunu emziren bir kadın heykeli bugüne kadın hiç karşıma çıkmadı. Hatta bunu yapan heykeltıraşın, Knidos'un çok değerli Çıplak Afrodit heykelini yapan Praksiteles'in olabileceği söylendi. Ülkemize bu heykeli kazandırdığım için çok mutlu ve sevinçliyim" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------
- Aslan yavrusunu emziren mermer kadın heykelinin yakın plan görüntüleri…
- Heykeli bulan Muhammet Yüksel (57) ile röp0.
- Mermer heykel denizden çıkarılırken.,…
- Heykelin bulunduğu bölgeden genel görünüm…

Haber- kamera: Mehmet ÇİL / DATÇA (Muğla), (DHA)

=================

Birecik'te heyelan riski taşıyan 13 ev boşaltıldı

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde meydana gelen heyelanın ardından, tedbir amacıyla 13 evin boşaltılmasına karar verildi.
Birecik'te, Fırat Nehri kenarındaki Sahil yolunda toprak kaymasına yol açan heyelanın meydana geldiği bölgede bulunan 13 evin tahliye edilmesi kararlaştırıldı. Heyelanın ardından İl Afet ve Acil durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince yapılan incelemede risk altındaki 13 ev, güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Evleri boşaltılan vatandaşlara kamulaştırma bedeli ödeneceği belirtilirken, heyelanın geldiği yol ise güvenlik amacıyla trafiğe kapatıldı.
Bölgeye giden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de beraberinde Birecik Kaymakamı Fatih Çelikkaya ve Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam ile birlikte incelemelerde bulunarak, gerekli önlemlerin alınması için çalışıldığını ifade etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
----------------
- Cep telefonlarına yansıyan toprak kayması
- Bölgede incelemede bulunan yetkililer
- Açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı
- Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 350MB

Haber:Ali LEYLAK-Kamera: ŞANLIURFA-DHA)

================

Bodrum'un belediye plajlarında şezlong olmayacak

Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Ahmet Aras'ın talimatıyla tüm belediye plajlarındaki plastik şezlonglar kaldırıldı.
Yaz sezonuyla tüm belediye plajlarında düzenleme yapılmaya başlandı. Tüm Bodrum Yarımadası'nda gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında ilk olarak, Kumbahçe Belediye Plajı temizlendi. Ekipler, temizlik çalışmasını tamamladıktan sonra sahil düzenlemesi yaptı. Daha önce plastik şezlong ve şemsiye konulan belediyeye ait plajlarda, bu sezondan itibaren şezlong olmayacağı, sadece hasır güneşliklerin kullanılacağı belirtildi.
Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol ile Fen İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yarımada genelinde yürüttüğü çalışmaların haziran ayının ilk haftasında tamamlanması planlanıyor.
Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı CHP'li Ahmet Aras, ilçedeki her mahallenin kendine özgü kimliğini koruma ve yaşatma amaçlı bir anayasası olacağını belirterek, "Bundan böyle isteyen istediği sahile şezlong, masa ve sandalye koyamayacak. Belediye, bu konuda izin alınacak tek mercidir. Bodrum'da herkes birbirine ve doğaya saygılı olmak durumunda" diye konuştu. Belediye plajlarında başlatılan yeni uygulamanın çevre duyarlılığından kaynaklandığını belirten Aras, "Biz belediye olarak sadece doğal hasır şemsiyeleri plajlarımızda kullanacağız. Bodrum sahillerindeki plastik sandalye, masa ve şezlonglardan kurtulmamız gerekiyor. Bu hem görüntü kirliliği yaratıyor hem de her sezonda bu şezlonglar çöp oluyor. İşletmelerimizin de planlamasını bu yönde yapmasını öneriyoruz. Hemen bugün olmasa da belli bir süre içinde bu görüntüden kurtulmalıyız" dedi.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

BODRUM (Muğla), DHA)-

====================

24 kişiyi 3 milyon dolandırılan karı-koca yakalandı

Eskişehir'de kent merkezi ve ilçelerde, otomobil, arsa, daire ve küçükbaş hayvan alım satımı yaptıklarını söyleyerek 24 kişiyi 3 milyon lira dolandırdığı tespit edilen karı-koca polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.
Eskişehir'de sattıkları otomobil, arsa, daire ve küçükbaş hayvanların paralarını tahsil edemeyenler polise şikayette bulundu. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince başlatılan soruşturma kapsamında aldıkları mallara karşılık para ödemediği tespit edilen Mahmut Ç. ve Selda Ç. Balıkesir'de yakalandı. Nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla Eskişehir'e getirilen karı-koca çiftin en az 24 kişiyi yaklaşık 3 milyon lira dolandırdığı tespit edildi. Geçirildikleri sağlık kontrolünün ardından emniyette ifadesi alınan şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Görüntü Dökümü
---------
-Şüphelilerin adliyeye gelişleri
-Adliye binası
-Genel görüntüler

Haber-Kamera: Engin ÖZMEN-Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR,(DHA)-

=======================

Silvan'da çilek yüklü araç takla attı: 4 yaralı

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde lastiği patladığı belirtilen çilek yüklü hafif ticari araç, kontrolden çıkıp takla attı. Kazada 2'si ağır 4 kişi yaralandı.
Kaza, öğle saatlerinde Silvan'ın Kasımlı mahallesi yakınında meydana geldi. Batman'ın Sason ilçesinden yüklediği çilekleri, Diyarbakır'da satmak için yola çıkan Mehmet Ergin yönetimindeki 33 RK 180 plakalı hafif ticari araç, lastiğinin patlaması nedeniyle kontrolden çıkarak takla attı. Yaklaşık 100 metre sürüklenen araçta bulunan sürücü Ergin ile yanında bulunan Adnan Burun, Ali Bilmez ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi yaralandı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine jandarma ve sağlık görevlileri sevk edildi. Kaza yerine gelen sağlık görevlileri yaralıları, ilk müdahalenin ardından ambulanslarla hastaneye götürdü. Acil serviste tedaviye alınan yaralılardan 2'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Görüntü Dökümü
---------
- Kaza yapan araç
- Çilek kasaları
- Yerdeki kasalar
- Kırılan telefon direği
- Araç tekerinin yolda bıraktığı iz
- Jandarma ve Polis ekipleri

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 227 MB

Haber-Kamera: Emrah KIZIL-Selim KAYA/DİYARBAKIR,(DHA)

=====================

Bisikletiyle istinat duvarından düşen öğretmen, toprağa verildi

Tokat'ta dün akşam bisikletiyle istinat duvarından aşağı düşerek yaşamını yitiren ilkokul öğretmeni Serkan Gökçe (37), gözyaşları içinde toprağa verildi.
Merkeze bağlı Kocacık Köyü İlkokulunda sınıf öğretmenliği yapan evli ve 1 çocuk babası Serkan Gökçe dün akşam gezintiye çıktığı bisikletiyle Kaşıkçıbağları Mahallesi civarında kaldırıma çarptıktan sonra 7 metrelik istinat duvarından aşağı düştü. Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Tokat Devlet Hastanesine kaldırılan Serkan Gökçe burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Tokat Devlet Hastanesi morguna kaldırılan ilkokul öğretmeni Serkan Gökçe'nin cenazesi otopsinin ardından ailesine teslim edildi. Talihsiz öğretmenin cenazesi Ali Paşa Camisi'ne getirildi. Burada öğle namazı sonrası cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Tokat Öğretmenevi Müdürlüğünü yapan babası Orhan Gökçe ve yakınları katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından Gökçe, gözyaşları arasında Erenler Mezarlığı'na defnedildi. Gökçe'nin kendisi gibi öğretmen olan eşi Hilal Gökçe'nin de kentteki bir ortaokulda görev yaptığı öğrenildi.

Görüntü Dökümü
-----------
-Camiden görüntüler
-Cenaze namazına katılanlar
-Yakınlarının üzüntüsü
-Cenaze namazının kılınışı ve uğurlanışı

Haber-Kamera: Halil İbrahim YEL/TOKAT (DHA)

===============

Silvan'da çilek yüklü araç takla attı: 4 yaralı

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde lastiği patladığı belirtilen çilek yüklü hafif ticari araç, kontrolden çıkıp takla attı. Kazada 2'si ağır 4 kişi yaralandı.
Kaza, öğle saatlerinde Silvan'ın Kasımlı mahallesi yakınında meydana geldi. Batman’ın Sason ilçesinden yüklediği çilekleri, Diyarbakır’da satmak için yola çıkan Mehmet Ergin yönetimindeki 33 RK 180 plakalı hafif ticari araç, lastiğinin patlaması nedeniyle kontrolden çıkarak takla attı. Yaklaşık 100 metre sürüklenen araçta bulunan sürücü Ergin ile yanında bulunan Adnan Burun, Ali Bilmez ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi yaralandı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine jandarma ve sağlık görevlileri sevk edildi. Kaza yerine gelen sağlık görevlileri yaralıları, ilk müdahalenin ardından ambulanslarla hastaneye götürdü. Acil serviste tedaviye alınan yaralılardan 2'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Görüntü Dökümü
---------
- Kaza yapan araç
- Çilek kasaları
- Yerdeki kasalar
- Kırılan telefon direği
- Araç tekerinin yolda bıraktığı iz
- Jandarma ve Polis ekipleri

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 227 MB

Haber-Kamera: Emrah KIZIL-Selim KAYA/DİYARBAKIR,(DHA)

=====================

Geri Dön