HABER

DHA YURT BÜLTENİ - 15

  Porsuk Çayı'nda gondol ve bot keyfi Eskişehir'in kent merkezini ikiye bölen Porsuk Çayı, en hareketli günlerini yaşıyor.

Porsuk Çayı'nda gondol ve bot keyfi

Eskişehir'in kent merkezini ikiye bölen Porsuk Çayı, en hareketli günlerini yaşıyor. Gençler, Porsuk Çayı kıyısında oturup sohbet ederken, çeşitli illerden kente turlarla gelenler ise çayda bot ve gondollarla gezinti yapıyor.
Porsuk Çayı'nda gezi amacıyla bulunan 'Nasrettin Hoca', 'Edebali' ve 'Malhatun' adlı botlar ile gondollara binmek isteyenler uzun kuyruklar oluşturuyor. 15 dakika süreli bot gezintisi kişi başı 7,5 TL, en fazla 4 kişinin bindiği gondolların tur fiyatı ise 40 TL. Porsuk Çayı'ndaki gondol ve botlar Eskişehir'e 'Venedik' görünümü kazandırıyor. Çeşitli kentlerden gelen turistler Eskişehir'e hayran kaldıklarını belirtirken, esnaf ve bölge halkı da durumdan memnun olduklarını söylüyor.
'YILDA 200 BİN TURİST GELİYOR'
Gondol kullanıcısı Yasin Karkaç, Eskişehir'e yılda yaklaşık 200 bin turistin geldiğini belirterek, "5 yıldır bu işi yapıyorum. Gerçekten güzel düşünülmüş şeyler. Halkımızdan olumlu tepkiler alıyoruz. Gondolların maket olduğunu düşünüyorlar. Gerçek olduğunu görünce çok şaşırıyorlar. Yaz sezonunda yaklaşık olarak günlük 100'den fazla tur yapıyoruz. Gondala en fazla 4 kişi binilebiliyor. Tur yaklaşık 10 dakika sürüyor. Türkiye'de, İç Anadolu Bölgesi'nde böyle bir şehrin olması insanları şaşırtıyor. Yıllık olarak şehre 200 bin civarında turist geliyor. Bunların yaklaşık 40 bini gondolu tercih ediyorsa, kalanlar da bota biniyor. Şu anda talep çok fazla" diye konuştu.
Hollanda'dan Eskişehir'e gelen Erhan Kutlu, "Eskişehir'i gezdik. Gondola binmek için sıra bekliyoruz ama çok sıra var. Eskişehir çok güzel. Gondolla gezmek güzel bir atmosfer yaşatıyor. Fotoğraf çekip. sosyal medyada paylaşmak istiyorum. Hollanda'dan geldiğimiz için Eskişehir ve Amsterdam'ı kıyaslayabiliriz. Son 10 yıla bakarsak Eskişehir çok gelişmiş" dedi.
İstanbul'dan gelen Bilgin Ağayüzü, "Canlı olarak görmek bugüne nasip oldu. Eskişehir tam bir Avrupa kenti. Gondolla gezmek gayet keyifli. İlk kez bu duyguyu tadıyoruz" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-------------
-Gondollardan detay
-Porsuk Çayı'ndan detay
-Sıra bekleyen vatandaşlar
-Gondolla gezenler
-Yasin Karkaç'ın konuşması
-Erhan Kutlu'nun konuşması
-Genel detaylar

Haber-Kamera: Abdullah GÜÇLÜ-Oğuzhan DEMİR/ESKİŞEHİ,(DHA)

=====================

Tarihi lahitin içinde yemek pişirdiler (2)
KAMERA KAYITLARI İNCELENİYOR

Amasra Müze Müdürlüğü, Küçük Liman mevkisinde bulunan Roma dönemine ait lahit mezarın içinde yemek pişirlmesi üzerine harekete geçti. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, bölgedeki kamera kayıtlarının incelenmeye başlandığı bildirildi. İnceleme sonucu tespit edilen şahıslara, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında işlem yapılacağı öğrenildi.

BARTIN,(DHA)

=================

Çorlu'da silahlı saldırıya uğrayan çiftten Melike de kurtarılamadı (3)
ZANLI, YALOVA'DA YAKALANDI

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, Salih Durmuş ile Melike Baştürk'ü öldürdüğü iddiasıyla aranan katil zanlısı N.B., cinayetten sonra kaçtığı Yalova'da polis ekiplerince yakalandı. Zanlı N.B.'nin, soruşturmanın yürütüleceği Tekirdağ'a getirileceği bildirildi.

TEKİRDAĞ,(DHA)

==================

Datça açıklarında 3,7 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında, Richter ölçeğine göre 3,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Muğla'nın Datça ilçesinin 1, 54 kilometre açığında saat 18.58'de Richter ölçeğine göre 3, 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin denizin 6,98 kilometre derinliğinde gerçekleştiği belirtildi.

İZMİR, (DHA)-

Geri Dön