HABER

DHA YURT BÜLTENİ 2

TRABZON'un Maçka ilçesinde 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün şehit olduğu çatışmada PKK'lı terörist grubun başında olduğu belirtilen örgütün sözde Karadeniz sorumlusu 'Zeynel' kod adlı Mehmet Yakışır ile 'Rodi' kod adlı Levent Dayan, Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde çıkan çatışmada öldürüldü.

1 - Eren Bülbül'ü şehit eden PKK'lı teröristler öldürüldü (2) - Yeniden

Fatih TURAN- Osman ŞİŞKO/KÜRTÜN (Gümüşhane), (DHA)- TRABZON'un Maçka ilçesinde 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün şehit olduğu çatışmada PKK'lı terörist grubun başında olduğu belirtilen örgütün sözde Karadeniz sorumlusu 'Zeynel' kod adlı Mehmet Yakışır ile 'Rodi' kod adlı Levent Dayan, Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde çıkan çatışmada öldürüldü.

Giresun'un Güce ilçesine bağlı Körükbelen yaylasında 6 gün önce çıkan Uzman Çavuş Ali Cevizci'nin şehit olduğu çatışmanın ardından, kaçan PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla Giresun- Gümüşhane- Trabzon üçgeninde yürütülen hava destekli geniş çaplı operasyonlar sonuç verdi. Güvenlik güçleri, bugün saaat 02.30 sıralarında Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Sarıtaş Yaylası kırsalında PKK'lı teröristlerle temas sağladı. Çıkan çatışmada 2 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Yapılan araştırmada, öldürülen teröristlerin, geçen yıl erzak çalan PKK'lı teröristlerin yerini gösterirken kurşunların hedefi olan 15 yaşındaki Eren Bülbül ile Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik'i şehit eden grubun başında olduğu belirtilen, İçişleri Bakanlığı'nın Aranan Teröristler listesinde 'Kırmızı' kategoride yer alan örgütün sözde Karadeniz sorumlusu 'Zeynel' kod adlı Mehmet Yakışır ile 'Rodi' kod adlı Levent Dayan olduğu tespit edildi.

BAKAN SOYLU DUYURDU
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, resmi Twitter hesabından, Trabzon'un Maçka ilçesinde geçen yıl Ağustos ayında çıkan çatışmada 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden PKK'lı teröristlerden 'Kırmızı' kategoride aranan PKK'nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu 'Zeynel' kod adlı Mehmet Yakışır'ın öldürüldüğüne ilişkin paylaşımda bulundu. Soylu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Eren Bülbül, şimdi rahat rahat ismini anabiliriz. O kalleşler cehennemde, sen cennettesin. Eylem yapma hazırlığındaki 2 teröristi öldüren kahraman polisimizi kutluyorum. Yaralı özel harekat polisimize acil şifalar diliyorum."

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da 'Kırmızı' kategoride aranan sözde Karadeniz bölge sorumlusu 'Zeynel' kod adlı Mehmet Yakışır ve 'Rodi' kod adlı Levent Dayan'ın öldürüldüğü belirtildi.
Güvenlik güçlerinin bölgedeki operasyonlarının sürdüğü bildirildi.

ANNE BÜLBÜL: YÜREĞİM SOĞUDU

Şehit Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül, kırmızı kategoride aranan PKK’lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesiyle, yüreğinin bir nebze de olsa serinlediğini söyledi. Anne Bülbül, "Oğlumun kanı yerde kalmadı. Bana söz verenler, sözünü tuttu. Olayı yeni öğrendim. Yüreğim bir nebze de olsa biraz soğudu. Diyecek bir şey bulamıyorum. Bu haberleri her aldığımda yüreğim serinliyor, ama benim acımı dindirmiyor. O vurulan kahpeleri görsem de çocuğumun kanının yerde kalmadığı anlasam. Onları kanlı görünce ben de hıncımı alsam. Devletimizden, vuranlardan Allah razı olsun. Mevla güvenlik güçlerimize güç kuvvet versin. Bana Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan söz vermişti. O sözünü tutardı ve bu söz yerine getirilmiş oldu. Allah ondan razı olsun. Benim kuzuma kıyan bu hainler, hak ettiklerini buldu" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
---------------------
////ARŞİV

Şehit Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül'ün arşiv görüntüsü

Röportaj

==============

2 - Van'da, eylem için gelen 2 terörist öldürüldü; 3 polis yaralı(2)

Orhan AŞAN-Arif KARAKAŞ/VAN, (DHA)- VAN'da, eylem amacıyla kente gelen PKK'lı teröristlerin bulunduğu eve operasyon düzenlendi. Çıkan çatışmada 2 terörist öldürülürken, 1'i ağır, 3 özel harekat polisi de yaralandı.

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dün gece, PKK'lı 2 teröristin eylem amacıyla kente geldiği ihbarı üzerine Yalım Erez Mahallesi'ndeki bir eve operasyon düzenledi. Evi ablukaya alan Özel Harekat polisleri, teröristlere 'teslim ol' çağrısında bulundu. PKK'lı teröristler, güvenlik güçlerinin çağrısına el bombası atıp, ateşle karşılık verince çatışma çıktı. Çatışmada, 2 terörist etkisiz hale getirilirken, 1’i ağır, 3 Özel Harekat polisi de yaralandı. Teröristlerle birlikte, Glock marka 2 tabanca ve bu silahlara ait 3 şarjör ele geçirildi.

Yaralı polisler, olay yerine sevk edilen ambulanslarla hastaneye kaldırılarak tedaviye alınırken, teröristlere yardım ve yataklık yaptıkları belirlenen 6 kişi de gözaltına alındı.
Güvenlik güçlerinin mahalledeki operasyonlarının sürdüğü bildirildi.

KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN ÖLDÜRÜLMÜŞLER
Güvenlik güçlerinin dün gece, Merkez İpekyolu ilçesine bağlı Yalım Erez Mahallesi'ndeki eve düzenlediği operasyonda, öldürülen 2 teröristin, karanlıktan faydalanarak kaçmaya çalıştığı, evin 100 metre ilerisinde dere yatağında etkisiz hale getirildikleri ifade edildi.

EV, JANDARMA KOMUTANLIĞINA 200 METRE MESAFEDE

Operasyon düzenlenen evin ise Van İl Jandarma Komutanlığı'na 200 metre mesafede bulunduğu kaydedildi. Evin duvarlarının dibinde kan izlerinin olması ise dikkat çekti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------
-Çatışmanın yaşandığı mahalle
-PKK'lıları saklandığı evden genel ve detaylar
-Evin önündeki kan izleri
-Çatışmanın çıktığı bahçe

=========

3 - Klasik otomobillere hayat veriyor

Mehmet İNAN/BURSA, (DHA) - BURSA'da baba mesleği olan otomobil tamirciliğini sürdüren Ali Ersöz'ün atelyesinde, hurdaya dönen klasik otomobiller yeniden hayat buluyor. Klasik otomobillere çocukluktan gelen bir merakının olduğunu belirten Ersöz, "25-30 bin liraya alınan hurda klasik otomobillerin değeri, bizim dokunuşumuzla 250-300 bin liraya çıkıyor" dedi.

Bursa'da yaklaşık 40 yıl önce babasının yanına tamirci çırağı olarak giren 48 yaşındaki Ali Ersöz, kullanılamaz hale gelen klasik otomobillere hayat veriyor. Tamirhanelerinin yaklaşık 60 yıldır kendileri tarafından işletildiğini belirten Ersöz'e gelen araçlar arasında 60-70 yıllık klasikler de var. Klasik araçlara merakının çocukluk yıllarında başladığını ifade eden Ali Ersöz, o dönemde babasının tamir ettiği araçların şimdi klasik kategorisinde olduğunu söyledi. Babasının yanına çırak olarak girdiği günden bu yana 300'e yakın klasik araç tamir ettiklerini söyleyen Ersöz, kendisine gelen müşterilerinin de klasik otomobil tutkunu olduğunu belirtti. Ersöz "Arabalar bize neredeyse ömrünü doldurmuş halde geliyor. Biz de bu arabaları dağıtıyoruz, parçalıyoruz. Bazı parçaları tedarik ediyoruz, bazılarını biz üretiyoruz. Tamamen fabrikadan çıkmış orijinal haline getirmeye çalışıyoruz" dedi.

"YILDA 5-6 ARAÇ TAMİR EDİYORUZ"

Gelen otomobilleri yenilemek için geceli gündüzlü çalıştıklarını ifade eden Ali Ersöz, "Burada büyük emek veriyoruz. Bir aracın 6 ayda çıkması mümkün değil. Yılda da ekibin durumuna göre 5-6 araç çıkarabiliyoruz" dedi. Araçların durumuna göre 20 bin ile 150 bin lira arası masraf yapıldığını da belirten Ali Ersöz, "Hurda halinde 20-30 bin liraya alınan bir klasik aracın değeri, bizim dokunuşumuzla 250-300 bin lira olabiliyor" ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-Tamir edilmekte olan klasik otomobillerden detay
-Ali Ersöz çalışırken,
-Ali Ersöz Röportaj
-Detaylar
-Arşiv görüntüler
441 MB

========

4 - Engelli çocuğu bağırlarına bastılar

MUĞLA'da 7 yaşındaki zihinsel engelli R.U., 5 yıl önce tanıştığı koruyucu ailesiyle, eğitim ve sosyalleşme anlamında gelişme gösterirken, mutlu bir aile ortamına da kavuştu.
Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe'de yaşayan ev hanımı Gülşen Çaktuğ (39) ve özel güvenlik görevlisi Ahmet Çaktuğ (38), kızları Sudenaz'ın kardeş istemesi ısrarına dayanamayıp, ortak bir karar alarak 5 yıl önce, Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne giderek 'Koruyucu Aile' projesinden yararlanmak istediklerini bildirdi. Tüm şartları yerine getiren aile, kurum yetkililerinin 'Engelli çocuğumuz var' önerisini tereddüt etmeden kabul etti. Gülşen-Ahmet Çaktuğ, Sevgi Evi'ni ziyaret ederek koruyucu ailesi olacakları o dönemde 2 yaşında olan zihinsel engelli R.U.'yu gördüklerinde büyük heyecan yaşadı. Çaktuğ çiftçi, 5 yıldır koruyucu ailesi oldukları engelli R.U.'yu öz kızları Sudenaz'dan ayırt etmeyerek, her ihtiyacını yerine getiriyor.
KIZIM VE OĞLUMUN İLİŞKİLERİ ÇOK GÜZEL
Gülşen Çaktuğ, "Kızımız kardeş istedi. Rahatsızlığımdan dolayı ikinci çocuğum olmayacaktı. Koruyucu Aile Projesini araştırdık. Engelli olduğunu bilmemize rağmen ailemize dahil ettik. Bu çocukların sevgisi çok başka oluyor. Sizi anne olarak kabul etmeleri, onlara gösterdiğiniz sevgi ve şefkatin karşılığını alabilmek gerçekten bambaşka bir şey. Biyolojik değil ama oğlumu gerçekten çok seviyorum. Herkese koruyucu aile olmayı tavsiye ediyorum. Bir çocuğun hayatını kurtarırlar. Kızım ve oğlumun ilişkileri çok güzel. Birbirlerini koruyorlar. Öz kardeş olmadıklarını biliyorlar ama öz anne ve babadanız diyorlar" dedi.
"İMKANI OLAN HERKESİN BU DUYGUYU TATMASINI İSTİYORUM"
İki çocuğuna karşı ayrım yapmadığını belirten Ahmet Çaktuğ, "Böyle bir karar aldığımız için çok mutluyum. Evde huzur, sükunet oldu. Bu çocuk geldikten sonra bütün işlerimiz düzeldi. Yetkililere teşekkür ediyorum. Asla ikisini birbirinden ayırmıyorum. İmkanı olan herkesin bu duyguyu tatmasını istiyorum" diye konuştu.
"ENGELLİ YAVRUMUZA SONSUZ SEVGİLERİNİ VERDİLER"
Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Seda Cesur, beraberindeki çocuk psikoloğu Fatma Emre ile birlikte aileyi ziyaret etti. Cesur, "İl genelinde 50 koruyucu aileye sahibiz. Çaktuğ ailesi de bunlardan birisi. Sağlıklı bir ilişkimiz var. Koruma altındaki engelli yavrumuza sonsuz sevgilerini verdiler. 5 yıldır sağlıklı bir şekilde çocuğumuzu bugünlere getirdiler. Muğla'da koşulları yerine getirecek olan aileleri, müdürlüğümüze davet ediyorum. Bakanlığımız tarafından evlatlarımız maddi olarak destekleniyor. Kendilerinden isteğimiz, çocuklarımıza koşulsuz sevgi ve ilgi vermeleri" dedi.
Öte yandan R.U'nun yaşadığı mutluluk ise dikkati çekti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-Çaktuğ Ailesi'nin koruyucu ailesi oldukları zihinsel engelli R.U. ile görüntüsü
-Gülşen Çaktuğ ile röp.
-Ahmet Çaktuğ ile röp.
-Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Seda Cesur ile röp.
-Genel ve detay görüntüler
(KJ Haber-Kamera: Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)

===================

5 - Kendisi üzüm ama tadı çilek

MANİSA Bağcılık Araştırma Müdürlüğü'nün bünyesinde deneme amaçlı yetiştirilen, 1931 yılında ABD'de tescillenen Sultaniye Çekirdeksiz -Ontario Melezi Çilek Üzümü hasadı yapıldı. Görüntüsü üzüm ancak tadı ve aroması çilek olan bu tür sektörde yenilik yapmak isteyen üzüm üreticilerine öneriliyor.
İçinde barındırdığı 1436 üzüm çeşidi ile Türkiye'nin üzüm çeşitliliğine yön vermeye çalışan Manisa Bağcılık Araştırma Müdürlüğü'nde deneme amacıyla yetiştirilen çilek tadındaki üzüm, duyanların ilgisini çekiyor. Orta erkenci üzüm çeşitleri arasında yer alan ve temmuz ayında olgulaşan 'çilek üzümünün' hasadı yapılmaya başlandı. Sultaniye çekirdeksiz ve Ontario çeşidi üzümlerin melezi olup çekirdeksiz özelliğiyle hafif pembe rengi ve çileği andıran aromasıyla çilek üzümünün, uzun yıllar yapılan çalışmalar sonucunda adaptasyon sıkıntısı olmayan, Türkiye'de yetiştiriciliği yapılabilen, üreticilere tadıyla, aromasıyla, görüntüsüyle alternatif sunabilen çeşitlerden bir tanesi olduğu bildirildi.
Bünyelerindeki çilek üzümünün aslında yeni bir tür olmadığını belirten Manisa Bağcılık Araştırma Merkezi Müdürü Akay Ünal, 1925 yılında çalışmalarına başlanılan bu türün 1931 yılında Amerika'da 'Bronx Seedless' ismiyle tescillendiğini söyledi. Farklı ülkelerdeki üzüm çeşitlerinin Türkiye'ye adaptasyonun olup-olmayacağı konusunda çalışmalar yürüttüklerine dikkati çeken Ünal, çilek üzümünün de bunlardan biri olduğunu kaydetti.
Çilek üzümünün Türkiye'ye çok iyi adaptasyon sağladığını vurgulayan Ünal, "Sultaniye çekirdeksiz üzüm, bizim ülkemizin ana çeşidi, ihracatımızda bir numara olan ürünü. Dünyada en fazla yetiştiriciliği yapılan üzüm olarak bilinmektedir. Çilek üzümü, Sultaniye çekirdeksiz ve Ontario çeşidi üzümlerin melezi. Ülkemizde de çok rahat yetiştirilebilecek ve yaygınlaştırılabilecek bir tür. Ancak, bu üzüm çeşidi üreticilerimizin elinde yok. Ticari anlamda bir üretim yapılmıyor. Hobi bahçelerine verdiğimiz kişiler oldu. Ama pazarlarda veya marketlerde çilek üzümü bulmamız mümkün değil. Aslında, tadıyla, aromasıyla yetiştiriciliği yaygınlaştırılabilecek bir çeşit. Merkezimizde, 1436 üzüm çeşidini barındırıyoruz. Bu nedenle çilek üzümünü geniş bir alanda yetiştiremiyoruz. Sadece 20 asmada çilek üzümünü yetiştiriyoruz. Ancak, çilek üzümü yetiştirmek isteyen bağcılarımız olursa üretim materyallerini bizden sağlayabilirler" dedi.
Çilek üzümünü duyup merkezlerine gelenlerin olduğunu da aktaran Ünal, bu ürünün olgunlaşma dönemine denk gelen olduğu zaman tadına bakmalarını sağladıklarını kaydetti. Çilek Üzümü'nün özelliklerini başka çeşitlere aktarma konusunda çalışmaların sürdüğünün de altını çizen Ünal, şöyle devam etti:
"Amacımız alternatif olarak yeni üzüm çeşitleri elde etmek. Mevcut üzüm çeşitlerinden daha kaliteli, daha verimli, daha üstün özelliklerde üzüm çeşidi geliştirebilmek. Çilek üzümü de geçmişte tescil edilmiş ama 'Sultaniye çekirdeksiz üzümü melezi olduğu için bunu özelliklerini diğer çeşitlere aktarabilirmiyiz' diye çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda diğerlerinden daha üstün özellikleri sağlayıp sağlayamayacağına baktığımız, kurumumuzda 13 bin melez fert var. Üstün özellikleri olanları da zaman zaman üreticilerimiz ile buluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
Bağcılık Araştırma Merkezi'ne staj için gelen öğrenciler de ilk defa çilek aromalı üzümle tanışma fırsatı buldu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
-Çilek üzümünün hasadından görüntü
-Çilek üzümünden görüntü
-Bağcılık Araştırma Merkezi Müdürü Akay Ünal'ın açıklaması
-Çilek Üzümü konusunda laboratuvarda yapılan çalışmalardan görüntü
-Bağcılık Araştırma Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki laboratuvarlarda çalışan stajerlerin çilek üzümü tadarken görüntüsü
-Genel ve detay görüntüler
(KJ Haber: İlker KILIÇASLAN - Kamera: Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)

=========

6 - İspir'de sağanak yağış sonrası iş yerlerini su bastı

Nejdet YILMAZ/ İSPİR, (Erzurum), (DHA)- ERZURUM'un İspir ilçesinde sağanak yağış nedeniyle bir çok iş yeri sular altında kaldı.
İspir ilçesinde sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış sele dönüştü. Sel nedeniyle iş yerleri sular altında kaldı. İş yerlerine dolan suları boşaltan esnaf, alt yapı sorununun çözülmesi için yetkililerden yardım istedi. Her yağmur sonrası iş yerlerinin sular altında kalmasından yakınan esnaf, "Her yağmur sonrası halimiz perişan oluyor. Herkes göç etti. İlçe de çok az esnaf kaldı. Devletimiz bize sahip çıksın. Memleketimizden gitmek zorunda kalmayalım" dedi.
Öte yandan Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, bölge genelinde havanın parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Erzincan'ın kuzey doğusu ile Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri, akşam saatlerinden sonra Ağrı ve Iğdır çevreleri yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceğini bildirdi. Meteoroloji, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altında seyredeceği belirtti. Uzmanlar, öğle saatlerinden itibaren Erzurum'un kuzeydoğusu ile Kars ve Ardahan il genelinde yağışların yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden, meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, dolu nedeniyle vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-Esnafın iş yerlerini temizlemesi
-Tepki göstermeleri
-Su basan iş yerleri
-Cadde
Haber-Kamera: Nejdet YILMAZ/ İSPİR, (Erzurum), (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön