HABER

DHA YURT BÜLTENİ 5

ERZURUM'un Olur ilçesinde Damla-Hasan Topçu çiftinin düğününe katılan davetliler halay çekerek ay tutulmasını izledi.  Olur'a bağlı Ormanağzı Mahallesinde Damla-Hasan Topçu çiftinin düğünü kanlı ay tutulmasını günün denk geldi.

Ay tutulmasını halay çekerek izlediler

Murat AYDIN/ OLTU, (Erzurum), (DHA)- ERZURUM'un Olur ilçesinde Damla-Hasan Topçu çiftinin düğününe katılan davetliler halay çekerek ay tutulmasını izledi.
Olur'a bağlı Ormanağzı Mahallesinde Damla-Hasan Topçu çiftinin düğünü kanlı ay tutulmasını günün denk geldi. Açık havada yapılan düğüne katılan davetliler, ay tutulmasını oynarak takip etti. Gece boyunca davetlilerle birlikte eğlenen gelin ve damat kanlı ay tutulmasını halay çekerek izledi. Mutlu günlerinin 21'inci yüzyılın en uzun ay tutulmasına denk gelmesine çok sevinen Topçu çiftçi, unutulmaz bir gün yaşadıklarını söyledi.
Öte yandan Oltu’nun Yaylaçayır Mahallesi sakinleri ise ay tutulmasını daha güzel izleyebilmek için köyün üst tarafında bulunan seyir tepesinin üzerinde kamp kurdu. Ay tutulması tamamlandığında çayları yudumlayan mahalle sakinleri davul zurna eşliğinde halay çektiler.
Köy Muhtarı Ergün Yıldırım, “Köylülerimizle beraber bu güzel gecede ay tutulmasını izlemek için kamp kurduk. Oldukça güzel bir görüntüye tanık olduk" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
----------------
-Ayın görüntüsü
-Ay tutulması
-Ay tutulurken Gelin damat halay çekmesi
-Röportajla
-Köylülerin ay tutulması izlemesi
-Köylülerin ateş başında halay çekmesi
-Köylüler ile röp

Haber-Kamera: Dursun Murat AYDIN / (Oltu)ERZURUM / DHA
366mb

================

103 türden 5 bin 240 kuşu halkaladılar

Bedir ALTUNOK/KARS, (DHA)- KARS- Iğdır sınırında yer alan her yıl 3 kıtadan yüz binlerce kuşun göç ettiği Aras Nehri Kuş Cenneti'nde 1 Mart'ta başlatılan halkalama çalışması tamamlandı. 10 kilometrekarelik alanda uzman ekipler, 103 farklı türden 5 bin 240 kuşu halkalamayı başardı. Özel sis ağlarıyla yakalanan kuşlar arasında Macaristan ve İsrail'de halkalanan kırlangıçların da olduğu belirlendi.
Türkiye'de 2006 yılında kurulan Aras Nehri Kuş Cenneti'nde kuş halkalama çalışmalarının 2018 yılı etabı tamamlandı. Kars-Iğdır sınırındaki Aras Nehri Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi, Kafkas Üniversitesi Kuş Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün, KuzeyDoğa Derneği, Utah Üniversitesi ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği çalışmalara çok sayıda ekip katıldı. Iğdır Üniversitesi, İspanya SEO/Birdlife ve Mozaik Vakfı tarafından da desteklenen çalışmaya, 3 ülke ve 12 şehirden 20 gönüllü destek oldu. 1 Mart'ta başlayan ve yaklaşık 110 gün süren çalışmada, 103 farklı türden toplam 5 bin 240 kuş zarar vermeden kuş araştırma için tasarlanmış özel sis ağları ile yakalandı.

İSRAİL VE MACARİSTAN'DAN GÖÇ ETMİŞLER
Bu sezon süresince 5 bin 240 kuşu yakalayan ekipler, 4 bin 444'üne ilk kez halka taktı. Çalışma sırasında özel ağlara takılan kuşlardan bazılarının İsrail ve Macaristan'dan göç ettiği belirlendi. Uzmanlar tarafından yapılan incelemede Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de halkalandığı belirlenen kırlangıcın 2 bin 137 kilometre uçarak kuş cennetine ulaştığı tespit edildi. Yine İsrail'de halkalanan kırlangıcın bin 55 kilometre mesafe kat ederek bölgeye geldiği belirlendi.

İLK KEZ HALKALANDILAR
Aras Kuş Cenneti'nde bu sezon ilk kez küresel çapta soyu tehlikede olan (IUCN Endangered kategorisi) Basra kamışçını (Acrocephalus griseldis) yakalandı. Basra Kamışçını, Aras Kuş Cenneti'nin 290, Iğdır'ın 328 ve Türkiye'nin 486'ncı kuş türü oldu. Basra kamışçını aynı zamanda Türkiye'de kaydedilmiş tüm kuş türleri arasındaki ilk ve tek küresel çapta soyu tehlikedeki ötücü kuş türü olarak kayıtlara geçti.

Bu sezon boyunca en fazla halkalanan kuş türlerine kır kırlangıcı, çıvgın ve mavigerdan eklendi. Utah ve Koç üniversitelerinde öğretim üyesi olan KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, bugüne kadar Aras Kuş Cenneti'nde 100 bine yakın kuşa halka takıldığını belirtti. Aras Nehri Kuş Cenneti'nin kuşlar için dünya çapındaki öneminin bir kez daha görüldüğünü ifade eden Şekercioğlu, "Türkiye kuş türlerinin yüzde 60'ının kaydedildiği ve 3 kıtadaki düzinelerce ülkeden kuşlar beslenme, üreme, kışlama ve göç esnasında dinlenme için bölgeye geliyor. 10 kilometrekarelik Kars-Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti'nde 2006 yılında kurulan Aras Nehri Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi, Doğu Anadolu'nun ilk ornitoloji merkezi, Türkiye'deki ender uzun süreli ekolojik araştırma istasyonlarından da biridir. Türkiye'de en çok kuş halkalanan iki ornitoloji (kuş bilim) araştırma istasyonundan biri olan Aras Nehri Kuş Cenneti, düzinelerce ülkeden ve düzinelerce üniversitemizden gelen yüzlerce gönüllü ve öğrenciyle, aynı zamanda Iğdır için çok önemli bir eğitim, bilimsel turizm, ekoturizm ve tanıtım merkezidir" diye konuştu.

KUŞ HALKALAMA NEDİR?
Kuş halkalama, zarar vermeyen çok ince ağlarla kuşları yakalayıp, her birinde özgün bir numara olan ve kimlik niteliği taşıyan, hafif, paslanmaz, alüminyum halkaları kuşların bacağına takarak göçlerini ve kuş sayılarındaki değişiklikleri takip etmektir. 100 yıldan fazla bir süredir birçok ülkede milyonlarca kuş, bu yöntemle araştırılmıştır. Üzerinde kuşun halkalandığı ülkenin adını ve ülke halkalama merkezinin adresini taşıyan bu halkalar, halkalı bir kuş tekrar yakalanırsa veya ölüsü bulunursa, kuşun nereden geldiğini gösterir. Halkalama istasyonlarında tür tanımı, kuşları halkalama (kimlik), cinsiyet ve yaş belirleme, kanat ve kuyruk ölçümleri, ağırlık ve yaş oranı, tüy değişme durumu ve yön bulma deneyleri yapılmakta ve başta okul çocukları olmak üzere ziyaretçi eğitimleri gerçekleştirilmektedir.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-Çağan Şekercioğlu'nun konuşması
Haber-Kamera: Bedir ALTUNOK / KARS, (DHA)

================

Kocaeli'nde tren seferleri ve kapanan Karayolu ulaşıma açıldı

Ergün AYAZ-Alişan KOYUNCU/İZMİT(Kocaeli)(DHA)- KOCAELİ'de dün akşam saatlerinde başlayan ve kentte yaşamı olumsuz etkileyen sağanak yağmur nedeniyle Gebze-İzmit arasında raylardaki çökme onarılarak tren seferleri yeniden başlatıldı. Aynı zamanda Hereke bölgesinde meydana gelen toprak yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan D-100 Karayolu İstanbul yönü ulaşıma açıldı.
Kocaeli'nde dün akşam saatlerinde aniden başlayan sağanak yağmur yağışında bir ev ve işyerlerini su bastı. Bazı araçlar sular altında kalırken Karoyllarında biriken sular nedeniyle bazı bölgelerde trafik akışı durdu.

DEMİRYOLU HATTI ONARILDI
Yaşanan şiddetli yağış nedeniyle Gebze-İzmit arasında 61'inci kilometresinde rayların altındaki toprak çökmesi ve su birikmesi nedeniyle seferler durdu. Ankara-İstanbul seferini yapan Yüksek Hızlı Tren İzmit Garı'nda durdurularak yolcular trenden indirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği 20 otobüs ile yolcular İstanbul'a gönderildi.TCDD resmi tweet hesabından "Dün 27.07.2018) aşırı yağış nedeniyle tren trafiğine kapatılan Kocaeli İli Körfez-Gebze istasyonları arasındaki demiryolu hattı, çalışmaların tamamlanmasının ardıdan bugün (28.07.2018) saat 04.30'dan itibaren tren trafiğine yeniden açılmıştır. Trenlerimiz seferlerine normal devam etmektedir." şeklinde paylaşımda bulunuldu.

KARAYOLU ULAŞIMA AÇILDI
Yoğun yaşanan yağış nedeniyle dün gece D-100 Karayolu Here Taş Ocakları Mevkiinde toprak kayması meydana geldi. Olay nedeniyle D-100 Karayolu İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı.
Toprak kaymasının yaşandığı sırada yolda herhangi bir aracın geçmemesi olmaması ise olası bir faciayı önledi. İstanbul'a gitmek için yola çıkan araçlar ise Körfez Turnikeleri'nden TEM Otoyolu'na yönlendirildi.
Karayolları ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri iş makineleri ve kamyonlarla yoldaki toprağı temizlemesi sonrasında sabah saat 05.00 sıralarında yol yeniden ulaşıma açıldı.

ANİ YAĞIŞ VE SU BASKINI UYARISI
Metoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nden Kocaeli'nde bugün de kuvvetli yağış, ani sel ve su baskınları olacağı yönünde açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:
"Kocaeli'de beklenen gök gürültülü sağanak yağışların il genelinde yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım ve dolu riski ile yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır." şeklinde açıklama yapıldı.

================

Osmaniye'den, askıda ekmek kampanyasına tam destek

OSMANİYE Belediyesi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çağrısı üzerine başlatılan askıda ekmek kampanyasına, 'Bir Ekmek de hemşehrime' sloganıyla il genelinde kampanyaya katılım sağladı.

Belediye Başkanı Kadir Kara, Türkiye genelinde sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlayan ‘Askıda Ekmek’ kampanyası için bir fırın işletmesini ziyaret ederek 200 ekmeğin bedelini ödeyerek askıya aldırdı. Başkan Kara, Osmaniye Belediyesi tarafından hazırlatılan "Bu kentte ‘Askıda Ekmek’ kampanyası uygulanmaya başlanmıştır. Haydi Osmaniye. Bir Ekmek de Hemşerime" yazılı afişlerinin tüm fırınlara asılacağını belirtti. Askıda Ekmek kampanyasını Osmaniye geneline, mahallelere ve bütün vatandaşlar nezdinde yayacaklarını ve geliştireceklerini ifade eden Başkan Kara, "Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli beyefendinin başlatmış olduğu sosyal sorumluluk projesi olan aynı zamanda inancımızın ve imanımızın gereği olarak ‘Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir’ Hadis-i Şerif-i uyarınca varlık sahibi hemşerilerimizin kendileri için ekmek alırken alım gücü düşük olan vatandaşlarımızı da düşünerek bir ekmek de onlar için askıya aldırmalarını istiyoruz. Paylaşmayı milli birliği, beraberliği ve birlikte yaşarken bu sorumluluk hadisesini gerçekleştirmek amacıyla Osmaniye genelinde bu projenin ilk aşamasını bu fırında yaptık. Burada ki amaç, dar gelirli vatandaşlarımıza da yardımcı olabilmek ve yaşadıkları şehirde en temel ihtiyaçları olan ekmeği teminde birbirlerine yardımcı olabilmeleri konusunda bir imkan ve bir fırsatı inancımız, imanımız ve insani bir sorumluluk gereği olarak da yerine getirmek. Alım gücü düşük olan değerli hemşerilerimiz fırınların önünde bu afişi ve askıdaki ekmekleri gördüklerinde fırın sahibine askıdaki ekmeklere ihtiyacım var diyerek ihtiyaçları kadar ekmeği alacaklar. Fırıncı kardeşlerimiz askıda ekmek azaldıkça duyarlı vatandaşlarımızın kendileri için ekmek alırken alım gücü düşük vatandaşlarımız için aldıkları ekmekleri asacaklar." dedi.

Kadir Kara, bütün Osmaniyeli fırıncıların, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların bu projeye katkı sağlayacaklarına inandığını sözlerine ekledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
----------------------------
- Belediye Başkanı Kadir Kara, kaldırımda yürürken
- Başkan kara fırına girişi, işçilerle selamlaşması
- Başkan Kara, ekmeklerin parasını öderken
- Alınan ekmeklerin fırının camına poşetlerle asılması
- Kadir Kara ile röportaj
- Askıda ekmek yazılı afiş

BOYUT: 114 MB SÜRE: 03'34"
Haber: İbrahim EMÜL - Kamera: OSMANİYE, (DHA)

================

Elazığ Şehir Hastanesi 1 Ağustos’ta açılıyor

Sağlık Bakanlığı’nın yaptırdığı Elazığ Şehir Hastanesi 1 Ağustos’ta hizmete girecek. Elazığ Şehir Hastanesi, Türkiye’de hizmete giren 6. şehir hastanesi olacak.

Yozgat, Mersin, Isparta, Adana ve Kayseri’den sonra şehir hastaneleri projesinde bir dev projenin daha sonuna gelindi. Açılış öncesinde Sağlık Bakan Yardımcısı Prof Dr. Muhammet Güven, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper ve beraberindeki heyet şehir hastanesinde incelemelerde bulundu.
Elazığ Şehir Hastanesi, modern, güçlü altyapısı ve teknoloji yatırımlarıyla bölgedeki sağlık hizmet kalitesini en yüksek seviyeye çıkaracak. Bin 38 yatak kapasitesiyle hizmet verecek olan hastanede her branştan poliklinik yer alacak, nitelikli ameliyatlar yapılabilecek.
Elazığ Şehir Hastanesi, şehrin en büyük projesi olarak birçok ilki bünyesinde barındıracak. Hastane diğer şehir hastanelerinde olduğu gibi sağlık alanında son teknolojiye sahip cihazlarla hizmet verecek.
Hastane binasının tümü otomasyon sistemiyle donatıldı. 8 blok halinde inşa edilen Elazığ Şehir Hastanesi depreme dayanıklı tasarımıyla dikkat çekiyor. Hastanede 872 adet sismik izolatör kullanıldı. Ayrıca hasta transferinde zaman kazandıracak helikopterlerin kalkış ve inişi için alan ayrıldı, 2 helipad yapıldı.

688 ADET TEK KİŞİLİK, 169 ADET ÇİFT KİŞİLİK ODA YER ALIYOR

Sadece Elazığ’a değil, bölgedeki diğer illerden gelen hastalara da hizmet verecek. Hastanede 688 adet tek kişilik, 169 adet çift kişilik oda yer alıyor. 302 adet poliklinik odası, 39 adet ameliyathane, 25 adet hemodiyaliz ünitesi, 114 yataklı yetişkin yoğun bakım ünitesi ve 46 yataklı yenidoğan yoğun bakım ünitesi ile hizmet verecek.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Hastaneden genel ve detaylar

GÖRÜNTÜ GEÇİLDİ

================

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön