HABER

DHA YURT BÜLTENİ -5

  Mersin'de fabrika yangını Mersin'in Akdeniz İlçesi Bağlarbaşı Mahallesinde bulunan bir fabrikada sabah saatlerinde yangın çıktı.

Mersin'de fabrika yangını

Mersin'in Akdeniz İlçesi Bağlarbaşı Mahallesinde bulunan bir fabrikada sabah saatlerinde yangın çıktı.
D-400 Karayolu uzerinde bulunan strafor fabrikasında mesainin başladığı anlarda bir patlama ile meydana gelen yangın kısa sürede tüm fabrikayı sardı. Huzurkent, Mersin ve Tarsus tan gelen itfaiye ekiplerince yaklaşık 2 saat süren çalışmadan sonra yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarını başladığı yangın sonunda fabrikada büyük zarar meydana geldi. 25 kişinin çalıştığı iddia edilen yanan fabrikada ölen yada yaralanan olmaması sevindirdi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

MERSİN,(DHA)

=========================

Deniz Kurdu'nda helikopterler gücünü gösterdi

Deniz Kurdu 2019 Tatbikatında, TCG Salihreis ve TCG Yıldırım firkateynleri, TCG Burgazada ile TCG Büyükada korvetlerinden kalkan 4 adet Seahawk helikopterleri 'Denizaltı Savunma Harbi' kapsamında senaryo gereği düşman denizaltısını batırdı.
Kuzey Ege Denizi'nde 'Denizaltı Savunma Harbi’ kapsamında senaryo gereği düşman denizaltısı bulunması nedeniyle TCG Salihreis ve TCG Yıldırım firkateynleri, TCG Burgazada ile TCG Büyükada korvetlerinin platformlarından 4 adet Seahawk helikopterleri kalkış yaptı. Helikopterler sualtına sonar daldırması yaptı. Düşman denizaltısının yerini tespit eden helikopterler daha sonra atış yaparak denizaltıyı batırdı.
SU ÜSTÜ HEDEFİ GÜDÜMLÜ MERMİYLE İMHA EDİLDİ
Su üstü hedeflerinin etkisiz hale getirilmesi kapsamında Aselsan tarafından geliştirilen ‘Albatros’ adlı insansız deniz aracı senaryo gereği imha edildi. TCG Salihreis firkateyninden yeri tespit edilen düşman su üstü hedefi ‘Albatros’ güdümlü mermi atılarak batırıldı.

Görüntü Dökümü
-------------
-Su üstü hedeflerine savaş gemisinden güdümlü mermi atılması
-Gece Seahawk hangardan çıkartılması
-Helikopterin uçuşu için yapılan çalışma
-Helikopterin pervanelerin dönmesi

Haber-Kamera: Ergün AYAZ/ÇANAKKALE, (DHA)

=======================

9 yaşındaki Arda babasına özenip kuş fotoğrafçısı oldu

Burdur'da ilkokul öğrencisi Arda Rüzgar Yılmaz (9), babasına özenerek kuş fotoğrafçılığına başladı. Yılmaz, "Türkiye'deki kuş türlerinin tamamının fotoğraflarını çekmek istiyorum. Tropik ormanlardaki kuşları da çekmek istiyorum" dedi.
Burdur'da ilkokul 2'nci sınıf öğrencisi Arda Rüzgar Yılmaz, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü ve kuş fotoğrafçısı olan babası Tamer Yılmaz'a özenerek doğa fotoğrafçılığına başladı. Küçük yaştan bu yana fotoğraf makineleriyle ilgilenen Arda Rüzgar Yılmaz, fotoğraf çekmeye ilgi duyunca doğa fotoğrafçılığına yöneldi. Bir süredir babasıyla doğada kuş fotoğrafları çeken Arda Rüzgar Yılmaz, hedefinin Türkiye'deki ve tropik ormanlardaki tüm kuşların fotoğraflarını çekmek olduğunu söyledi.
'TROPİK ORMANLARDAKİ KUŞLARI DA ÇEKMEK İSTİYORUM'
Arda Rüzgar Yılmaz, küçük yaştan itibaren babasının etkisiyle fotoğrafçılığa başladığını belirterek, "Birkaç aydır kuş fotoğrafları çekiyorum. 2019 TRAKUS (Türkiye'nin Anonim Kuşları) Yarışması'nı duyunca ben de kuş fotoğrafları çekmek istedim. Çektiğim fotoğraflar TRAKUS'un internet sayfasında yayımlandı. Türkiye'deki kuş türlerinin tamamının fotoğraflarını çekmek istiyorum. Tropik ormanlardaki kuşları da çekmek istiyorum. Oradaki kuşlar daha renkli" dedi.
Kuş fotoğrafları çekmek için Soğanlı Sazlığı'na geldiğini anlatan Arda Yılmaz, "Zaman zaman babamla buraya gelip kuş fotoğrafları çekiyorum. Bazen de elektrik tellerindeki kuşların fotoğraflarını çekiyorum" diye konuştu.
'BOŞ ZAMANLARINI BU ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMESİ GÜZEL'
Tamer Yılmaz da oğlunun 4 yaşından bu yana fotoğraf makineleriyle iç içe olduğunu kaydederek, Arda'nın kuş fotoğrafçılığına başlamasının kendisini mutlu ettiğini vurguladı. Tamer Yılmaz, şöyle dedi:
"Bu yaştaki çocuklar bilgisayarda, cep telefonu başında oyun oynayarak vakit geçiriyor. Arda'nın boş zamanlarını bu şekilde değerlendirmesi güzel. Bazen birlikte aktiviteler yapıyoruz. Çektiği fotoğrafları okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile paylaşıyor. Onlara da farkındalık oluyor. Çocukların bu tür aktivitelerle doğada bulunmasını arzu ediyoruz."
'ÖZELLİKLE GÖÇ DÖNEMLERİNDE BURAYI KULLANIYORLAR'
Soğanlı Sazlığı'nın Burdur Gölü'ne tatlı su girişini sağlayan ve Burdur Gölü açısından çok önemli bir bölge olduğundan da bahseden Tamer Yılmaz, şunları kaydetti:
"Göl kenarında kuşların barınabileceği çok fazla bir alan olmaması ve gölün suyunun da tatlı olmaması nedeniyle burası ayrı bir önem kazanıyor. Birçok kuş türü barınıyor, besleniyor ve üreme alanı olarak kullanıyor burayı. Özellikle göç dönemlerinde burayı kullanıyorlar. Türkiye'deki 487 kuş türünden 281'i Burdur genelinde görülüyor ve bunların çoğunluğunu da burada görebiliyoruz. Alana geldiğinizde birçok su kuşu türü, ötücü türünü görebilirsiniz."

Görüntü Dökümü
-----------
- Arda ve babası kuş gözlem kulesine çıkarken
- Kulede fotoğraf çekerken
- Soğanlı sazlığında gezerken
- Arda Rüzgar Yılmaz röportaj
- Tamer Yılmaz röportaj
- Detaylar

Haber-Kamera: Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)

============================

Zayıflattığı söylenen kereviz sapına yoğun talep

Kereviz sapının suyunun fazla kilolardan kurtulmada çok etkili olduğu iddiası üzerine ürüne ciddi talep oluştu. Antalya'daki kereviz üreticisi bir firma, günde 4-5 bin adet talep aldıklarını açıkladı.
Türkiye'de genellikle yemeği yapılan kereviz, son dönemde sapının suyunun kahvaltıdan 20 dakika önce içilmesiyle fazla kilolardan kurtulmayı sağladığı ve zayıflamada çok etkili olduğu iddiaları üzerine yoğun talep görmeye başladı. Dolaşım ve sindirim sistemleri, göz sağlığı, içerdiği A, C, K vitaminleri, potasyum, folik asit ve folat gibi çok sayıda yararlı vitamin ve mineral içerdiği bilinen kereviz, yemeğinin dışında sapı sıkılarak elde edilen suyuyla ünlendi.
Antalya'da yenilebilir çiçek, mini sebzeler, mikro filizler, Akdeniz ve Ege yeşillikleri, taze baharatlar, normal sebzeler ve saksıda baharat üretimi yapan Erüst Tarım, 180'e yakın ürün çeşidi arasında kereviz de üretiyor. Firmanın satış direktörü Burak Akbulut, son dönemde kereviz sapına yönelik ciddi talep aldıklarını, bu yıl kereviz üretim miktarını artırdıklarını açıkladı.
İnsanların son zamanlarda kerevizin yemeğinden daha çok suyunu sıkmaya başladığını belirten Akbulut, “Suyu her gün aç karna kahvaltıdan 20 dakika önce içildiğinde zayıflamada ciddi etki gösterdiği, ciltte düzelme ve egzama gibi hastalıklarda faydalı olduğu öne sürülüyor. Bu nedenle kereviz sapına son dönem büyük talep almaya başladık. Günde 4-5 bin adet kereviz gönderimimiz mevcut. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye'den ciddi talep var" diye konuştu.
Antalya'da sahil, Korkuteli ve Gölhisar'da da yaylada sera ortamında 12 ay kereviz üretimi yaptıklarını aktaran Akbulut, tüm büyük süpermarketler ve online satış aracılığıyla kereviz satışı yaptıklarını kaydetti. Akbulut, kereviz sapının tanesinin ise ortalama 7 TL civarında olduğunu açıkladı.

Görüntü Dökümü
-----------
Tarlada kereviz
Kereviz toplayan işçilerin görüntüsü
Kerevizlerin paketlenmesi
RÖP: Burat Akbulut

371 MB -- 03.21 // HD

Haber: Mehmet ÇINAR-Kamera: Mehmet KILIÇASLAN/ANTALYA,(DHA)

========================

Sözlü onayla yaptıkları 500 bin TL'lik heykeller ellerinde kaldı

Antalya'da heykel işi yapan Ayşegül Topdemir, 2 belediyeden aralarında 6 metrelik Atatürk ve dinozor heykellerinin de bulunduğu 500 bin TL'lik siparişi, sözleşme yapmadan belediye yetkililerinin sözlü onayıyla tamamladı. Teslim alınmayıp parası da ödenmeyen heykeller çürümeye terk edilirken işletmeci Topdemir, hukuki yollara başvurmaya hazırlanıyor.
Antalya'nın Aksu ilçesindeki 10 yıllık heykel atölyesi, park, site bahçeleri, oteller ve belediyeler için tasarlayıp üretilen heykelleriyle dikkati çekiyor. Hayal edilebilecek irili ufaklı her türlü figürü kısa sürede hazırlayan atölye çalışanları, eserlerini atölye girişindeki bahçede sergiliyor. Heykeller arasında en dikkat çekicileri, renkli boyalarla süslenen dinozor ve zürafa aileleri oldu.
BELEDİYE İŞLERİ ELLERİNDE KALDI
Anadolu Üniversitesi'nden mezun olan iki arkadaşın işlettiği atölyeye Türkiye genelindeki birçok belediyeden de park ve kent süslemelerinde kullanılması amacıyla heykel siparişi veriliyor. Geçen 10 yıllık sürede sipariş veren belediyelerin heykellerini kısa sürede tamamlayıp teslim eden atölye sahipleri, bugüne kadar yaşamadıkları bir sorunla karşılaştı.
Bir belediye tarafından sipariş edilen 6 metre yüksekliğindeki Mustafa Kemal Atatürk heykeli ile çizgi film karakterlerinden oluşan heykel seti ve bir başka belediye tarafından sipariş edilen dinozor ailesi, zebra ailesi, fil ve deve kervanından oluşan toplamda 500 bin TL'lik heykeller, atölyenin elinde kaldı.
SÖZLEŞME YAPMADAN ÇALIŞTILAR
İşletmeci Ayşegül Topdemir (27), çalışma şekli olarak direkt belediye başkanı ya da üst düzey belediye yetkilileri ise sözleşme olmaksızın sözlü onaya bağlı kalarak iş yaptıklarını ve bu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadıklarını söyledi. İlk defa başlarına gelen bu olayla 500 bin TL'lik zarara uğradıklarını ifade eden Topdemir, 2 belediyenin yetkilileriyle iletişime geçmeye çalıştıkları sırada 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'nin araya girdiğini ve karşılarında muhatap bulamadıklarını kaydetti.
Hukuki yollara başvurmaya hazırlandığını aktaran Topdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Müşterilerimizin istediği işi kısa sürede yapabiliyoruz ama işin sonunda ödeme kısmında zorluk çekiyoruz. Çalıştığımız bazı belediyeler bizi mağdur etti. Zamanında teslim etmek için anlaştığımız belediyelerden heykelleri teslim etmek için iletişime geçmeye çalıştığımızda seçim sürecinde muhatap bulamadık. İki belediye ile toplamda 500 bin TL'lik alacağımız var. Heykeller elimizde kaldı."
Heykeller ise teslim alınmadığı ve hepsinin sığabileceği kapalı bir alan olmaması nedeniyle atölye bahçesinde açık alanda kaderlerine terk edildi.

Görüntü Dökümü
------------
Bahçede sergilenen heykellerin görüntüsü
Atatürk heykellerinin görüntüsü
Çizgi roman karakterlerinin heykelleri
Hayvan heykellerinden görüntü
Atölyede heykel yapılırken görüntü
RÖP: Ayşegül Topdemir
Detaylar

477 MB -- 04.18 /// HD

Haber: Alparslan ÇINAR-Kamera: Mehmet KILIÇASLAN/ANTALYA,(DHA)

=======================

Güzeller plajda eğlendi

Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen güzellik yarışmasına katılan finalistler sıcak havada deniz kenarında güneşlenip, Akdeniz'in keyfini çıkardı.
Kemer'de bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Miss Aura International Güzellik Yarışması için Rixos Sungate Otel'de kampa giren 30 ülke güzelli, sıcak hava ve nem dolayısıyla soluğu plajda aldı. Hava sıcaklığının 32 derece hissedildiği, deniz suyu sıcaklığının da 21 derece olduğu Kemer'de güzeller denize girdi, sahildeki salıncakta stres attı. 24 Mayıs'ta yapılacak olan final öncesi Rixos Sungate Otel'de kampta olan güzeller, Kemer'in doğası ve havasına hayran kaldı.
Yarışmada Türkiye'yi temsil eden Berna Özbek, "Antalyalıyım ve 21 yaşındayım. Yarışmaya Antalya'dan Akdeniz Üniversitesi'nden katılıyorum. İç mimarlık son sınıf öğrencisiyim ve yarışmada birinci olmak istiyorum" dedi.
'HAYRAN KALDIM'
Yarışmaya Japonya'dan katılan ve Türkiye'ye ilk defa gelen 21 yaşındaki Momo Yada, "Ülkemde modellik yapıyorum. İlk defa geldiğim Antalya çok güzel bir şehir. Hayran kaldım. Çok mutluyum buraya geldiğim için ama maalesef burada sadece 2 hafta kalabileceğim. Daha sonra mutlaka buraya gelmek istiyorum. Ülkemde burası hakkında daha çok konuşmak istiyorum. Türk yemekleri gerçekten inanılmaz. Çok güzel bir ülkeniz var ve Türkiye bizde de çok meşhur. Şunu da belirtmek isterim Antalya çok konforlu bir yer" diye konuştu.
'SAHİL VE DAĞLARI İNANILMAZ'
Hint güzel, sinema oyuncusu ve model 24 yaşındaki Neha Kokare, "Türkiye'ye ilk gelişim. Antalya gerçekten de mükemmel bir yer. Sahil ve dağları inanılmaz. Hava sıcak ama ben de Hintliyim, benim için normal bir hava. Çok güzel bir yer burası" dedi.
'BURAYA GELMEKTEN DOLAYI MUTLUYUM'
Yarışma için Rusya'dan gelen Gürcü uyruklu 25 yaşındaki Violetta Cikovani de "Miss Kemer International'da olmak çok önemli benim için ve bunun nedenlerinden biri de yarışmanın Türkiye'de olması. Buraya gelmekten dolayı mutluyum. Hava gerçekten benim için ideal güneşlenmek ve denize girip yüzmek için" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
--------------
- Güzellerin deniz kenarında toplu koşuları
- Türk güzel Berna Özbek röportaj
- Denizdeki güzeller detay
- Japon güzel Mamo Yada röportaj
- Denizdeki güzeller detay
- Hint güzel Neha Kokare röportaj
- Plajdaki salıncakta sallanan güzeller
- Gürcü güzel Violetta Cikovani röportaj
- Güzeller deniz kenarında toplu detay
219 MB /// 01.59"

Haber-Kamera: Levent YENİGÜN/KEMER (Antalya), (DHA)

Geri Dön