HABER

DHA YURT BÜLTENİ - 5

  Platonik aşkını bıçaklayan saldırgana 20 yıla kadar hapis istemi Erzurum'da platonik aşk beslediği Canısı T.'yi (19) çalıştığı markette bıçaklayarak, yaralayan Murat Yıldırım'ın (30) yargılanmasına başlandı.

Platonik aşkını bıçaklayan saldırgana 20 yıla kadar hapis istemi

Erzurum'da platonik aşk beslediği Canısı T.'yi (19) çalıştığı markette bıçaklayarak, yaralayan Murat Yıldırım'ın (30) yargılanmasına başlandı. 'Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs' suçundan 20 yıla kadar hapsi istenen Yıldırım'ın akıl sağlığı araştırılacak. Saldırganın genç kızı bıçaklama anının saniye saniye görüntülendiği güvenlik kamerası görüntüleri de dava dosyasına girdi.
Olay, geçen 13 Ekim günü saat 16.57'de Aziziye ilçesi Dadaşkent semtindeki bir markette meydana geldi. Murat Yıldırım, çalıştığı marketteki mesai arkadaşı Canısı T.'ye platonik aşık oldu. İddiaya göre genç kıza cep telefonundan, "Sen ilk görüşte aşka inanır mısın? Ya benim olursun ya da kara toprağın" şeklinde mesajlar göndermeye başladı. Murat Yıldırım, markette de genç kızı rahatsız edince, işten çıkarıldı.
'ÖLECEKSİN' DİYEREK, SALDIRDI
Olay günü markete bıçakla gelen Murat Yıldırım, manav reyonu önünde bekleyen Canısı T.'ye saldırdı. "Öleceksin" dedikten sonra genç kızı bıçaklamaya başlayan Yıldırım, kaçmaması için Canısı T.'yi kolundan tuttu. Müşterilerin gözü önünde yaşanan saldırıda market çalışanları, Murat Yıldırım'ı etkisiz hale getirip, elindeki bıçağı aldı, 112'yi aradı. Canısı T. hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınırken, Murat Yıldırım tutuklanarak cezaevine konuldu. Saldırı anı ise marketin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.
Murat Yıldırım hakkında 'tasarlayarak öldürmeye teşebbüs' suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Erzurum 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, sanık hakkında Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği tarafından hazırlanan rapora yer verildi. Raporda, sanığın cezai ehliyetinin bulunduğu ancak tam olmadığı yer aldı.
YARGILANMASINA BAŞLANDI
Murat Yıldırım'ın yargılanmasına başlandı. Tutuklu sanık Yıldırım, duruşmaya Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi(SEGBİS) ile bağlandı. Kendisine şizofreni tanısı konulduğunu belirten Yıldırım, Canısı T.'ye aşk beslediğini, karşılık bulamayınca sevmeyi bıraktığını söyledi. Genç kızın numarasını duruşmada ezberinden söyleyen Yıldırım, "İş yerinden ayrıldıktan sonra beni telefonla aramaya başladı. Ancak telefonlara cevap vermiyordu. Arkadaşım 'bu kız seninle dalga geçiyor' deyince bıçakladım. O dönem ilaçlarımı kullanmıyordum, pişmanım" dedi. Duruşmada hazır bulunan Canısı T. ise sanığın kendisini sürekli rahatsız ettiğini anlatarak, "Aynı iş yerinde çalışan arkadaşıma 'Canısı'dan hoşlanıyorum' demiş. Ben duyunca 'abim, babam yaşındasın' diyerek, tersledim. Arkadaşın telefonundan numaramı almış, mesajlar yazmaya başladı. İsmim Canısı olduğu için sürekli 'Canısı' şarkısını söyleyip, geziyordu. Müdürüme söyledim, işten çıkarıldı. Markete girince bıçakla saldırdı. Bir hafta yoğun bakımda kaldım. Cep telefonu numaramın HTS kaydının çıkarılmasını istiyorum. Kendisini aramadığım ortaya çıkacak. Şikayetçiyim" diye konuştu. Tanık olarak dinlenen market çalışanları ise Murat Yıldırım'ın genç kıza takıntılı olduğunu, Canısı'nın istememesine rağmen ısrarcı olduğunu belirttiler. Mahkeme, sanığın İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek akıl sağlığının araştırılmasını karara bağlayarak, duruşmayı erteledi.

Görüntü Dökümü
--------
-Markette bıçaklanma anından görüntü
-Adliye binası detayları

SÜRE: 01.31 BOYUT: 171 MB

Haber: Hümeyra PARDELİ / ERZURUM,(DHA)

==================

Yusufeli'nde yeniden seçim heyecanı

Artvin'de, CHP'nin itirazı sonrası Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) seçimin iptal edildiği Yusufeli'nde, 2 Haziran'da yeniden yapılacak seçimlerin heyecanı yaşanıyor.
Yusufeli'nde, 31 Mart Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, oy verme işleminin sona ermesinin ardından gerçekleştirilen ilk sayımlarda CHP'li aday Barış Demirci, 2 oy farkla önde bitirdi. 1015 numaralı sandığa yapılan itirazlar üzerine tekrarlanan sayımlarda ise AK Parti'li aday Eyüp Aytekin, 1819 oy ile seçimi kazandı. CHP'li Barış Demirci ise 1816 oyda kaldı; ancak sandıkta 4 oy pusulası tespit edilemedi. Demirci'nin itirazı üzerine tutanak tutulurken, İl Seçim Kurulu'na itiraz edildi. Diğer itiraz konularıyla birlikte bu kez ilçedeki 6 sandıkta yeniden sayım yapıldı. Sayım sırasında bir sandıkta daha oy pusulası tespit edilemedi. Bu sayımlara göre, AK Parti'li Eyüp Aytekin, 1 oy farkla seçimi kazandı. İlçede toplam 5 oy pusulası ise tespit edilemedi. Başkanlık oy pusulası çıkmayan zarfların tutanaklara işlenmediği de belirlendi.
CHP tarafından kayıp oy pusulaları olduğu, başkanlık oy pusulası çıkmayan zarfların tutanaklara işlenmediği ve kısıtlıların oy kullandırıldığı gerekçesiyle usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla seçimin Yusufeli'nde yenilenmesi talebiyle YSK'ya başvuruda bulunuldu. CHP'nin itirazlarının ardından YSK tarafından seçimin iptaline karar verildi. Karara göre, 2 Haziran Pazar günü yeniden seçime gidilecek.
İLÇEDE SEÇİM HEYECANI
Yeniden sandık başına gidecek Yusufeli'nde seçim heyecanı yaşanıyor. Vatandaşlar, seçimlerde kazanacak adaylardan beklentilerini açıkladı.
Yeniden sandığa gideceklerini söyleyen İrfan Şerif, "Hangi aday hayırlı ise o kazansın. İlçemize hayırlı hizmetler bekliyoruz. Tüm adaylar bizim arkadaşımız, bizim evladımız. İlçemiz yerleşim yeri taşınacak. Bu süreçte seçilecek başkandan çok şey bekliyoruz" dedi. İsrafil Taşçı ise "Hayırlısı neyse o olsun. Ben bir taraf değilim. Güzel hizmetler bekliyoruz" diye konuştu. Baraj inşaatlarından dolayı büyük sorunlar olduğunu söyleyen Ahmet Özer ise şunları kaydetti, "Yeni ilçe yerinin yapılması, yolların yapılması ilçenin taşınması gibi sorunlarımız var. Bu sıkıntıların çözülmesi için iyi bir belediye başkanına ihtiyacımız var. İnşallah hak eden kazanır.'

Görüntü Dökümü
--------
İlçeden detaylar
Vatandaşlarla röp.
Detaylar

Haber-Kamera: Nusret DURUR ARTVİN-DHA

====================

Yıldırım düşen hurdacıda yangın çıktı

Antalya'da hurda araç parcası satışı yapılan bir işyerinde yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı. Yangın geniş bir alana yayılırken, gökyüzünü kaplayan siyah duman kentin pek çok noktasından görüldü.
Polis ve itfaiye ekiplerini harekete geçiren yangın, Kepez ilçesi Sütçüler Mahallesi'nde Selahattin Çetinkaya'ya ait hurda otomobil parçası satışı yapılan işyerinde çıktı. Sabah saatlerinde etkili olan yağmurun ardından işyerine yıldırım düşmesi sonucu yangın başladı. Kısa sürede büyüyen yangın, işyerinin büyük bölümünü sardı. Yangını görenler, 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayarak yardım istedi. Acil çağrı üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri aynı anda sevk edildi.
Kısa süre içinde belirtilen adrese gelen polis, yolu trafiğe kaparak önlem alırken, itfaiye ekipleri yangını söndürmek için çalışmaya başladı. Hurda araç parçalarının yandığı yangın, yaklaşık bir saat süren çalışma sonunda kontrol altına alındı. Hurda araçların yakıt depolarının infilak etmesi paniğe yol açtı. Yangın sırasında yükselen siyah duman ise kentin pek çok noktasından görüldü.
İtfaiye ekiplerinin yangını söndürmesinin ardından açıklama yapan işyeri sahibi Selahattin Çetinkaya, "Yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı. Kısa sürede alevler her tarafı sardı. Bir taraftan yangına müdahale ederken, bir taraftan da içerdeki köpeklerimizi kurtardık. Kısa sürede gelen itfaiye ekipleri yangını çevreye zarar vermeden söndürdü" dedi.

Görüntü Dökümü
-----------
Vatandaşların cep telefonu ile çektikleri görüntüler
Alevli yanan hurdaların görüntüsü
Takviye gelen itfaiye araçlarının görüntüsü
İtfaiye erlerinin basınçlı su ile müdahalesi
RÖP: Selahattin Çetinkaya ( İş yeri sahibi )
Detaylar

291 MB -- 02.38 /// HD

Haber: Bülent TATOĞULLARI-Kamera: Mehmet KILIÇASLAN/ANTALYA,(DHA)

===================

Araçlarda unutulan çocuklar için, akıllı havalandırma projesi

Sivas Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri Mehmet Efe Kaya(13) ve Semi Doğaç Dağdeviren(13), otomobillerde ve servislerde unutulan ve hayati tehlike yaşayan çocukları kurtarmak için proje hazırladı. 'Araç akıllı havalandırma sistemi' adlı proje ile araç içindeki kişi havasız kaldığında sistem devreye girerek camları ve havalandırmayı otomatik olarak açıyor. Proje TÜBİTAK'tan ikincilik ödülü aldı.
Sivas BİLSEM 6'ncı sınıf öğrencileri Mehmet Efe Kaya ve Semi Doğaç Dağdeviren, danışman öğretmenleri Adem Uzun eşliğinde araçlarda unutulan çocuklar için, akıllı havalandırma projesi geliştirdi. İzmir'in Çiğli ilçesinde anaokuluna gitmek için sabah evden alınan ancak unutulduğu okul servis minibüsünde baygın bulunmasının ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Alperen Sakin'in ölümünden etkilenen öğrenciler bu tür ölümlerin önüne geçmek için proje hazırladı. Öğrencilerin 3 haftada hazırladıkları proje 400 liraya mal oldu.
Kızılötesi karbondioksit ve piezo sensörü kullanılarak hazırlanan 'Araç akıllı havalandırma sistemi' adlı proje ile araç içindeki kişi havasız kaldığında sistem devreye giriyor. Aracın camları ve havalandırması otomatik açılarak içerideki kişinin nefes alması sağlanıyor. Tüm araçlara uygulanabilen proje, TÜBİTAK tarafından ortaokul öğrencileri araştırma projesi yarışmasında teknoloji ve tasarım alanında ikincilik ödülü kazandı.
Projeyi hazırlayan öğrencilerden Mehmet Efe Kaya, servislerde ve araçlarda ihmallerden dolayı unutulan çocuklardan etkilenerek bu çalışmayı yaptıklarını söyledi. Kaya "Arkadaşımla araştırdık, tasarladık, sonra da projemizi çalıştırdık. Projeyi araç içerisinde kalan yaşamasını sağlamak için tasarladık" dedi. Diğer öğrenci Semi Doğaç Dağdeviren "Araç içerisinde bir karbondioksit sensörü var. Karbondioksit oranı belli bir miktarı aşınca sensör devreye girerek havalandırmayı aktif hale getirerek camları otomatik açıyor. Projemizle evlerde, sanayilerde ve kapalı alanlarda karbondioksit zehirlenmelerinin önüne de geçilebilir" ifadelerini kullandı.
'SORUNLARA ÇÖZÜM BULMALARINI İSTİYORUZ'
Proje koordinatörü ve Sivas BİLSEM Müdürü Adem Uzun, öğrencilerden gerçek hayatta karşılaştıkları ya da görmüş oldukları sorunlara çözüm önerileri bulmalarını istediklerini ifade ederek "Bu çözüm önerilerini bulurken de tabi ki proje tabanlı çalışma yapmalarını arzu ediyoruz. Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrenciler proje tabanlı çalışıyorlar. Öğrencilerimizden Mehmet Emin Kaya ve Semi Doğaç Dağdeviren bana bu projeden bahsettiler. Serviste unutulan çocuklar ve onların yaşadığı olumsuzlukları gidermek için çalışma yapmak istediklerini ifade ettiler. Ben de yapılabileceğini söyledim. Teknoloji tasarım alanında bu öğrencilerimizin yaptığı projeye danışmanlık yaptım. Projenin temel çalışma mantığı şu şekilde; Araç içerisinde biri kaldığında, bir süre sonra kabindeki karbondioksit miktarı artıyor. Bu projeyle araç içerisinde bulunan sensörler sayesinde içerideki şahsın varlığı algılanıyor ve daha sonra karbondioksit oranı belli bir oranın üzerine geldiğinde aracın hem camı açılıyor hem de havalandırma sistemi çalışıyor. Bu şekilde araçta mahsur kalan kişinin karbondioksit zehirlenmesinin önüne geçilmiş oluyor. Proje bu şekilde öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirildi. Biz de bu süreçte çocuklarımıza nasıl bir yöntem izleyecekleri, nasıl yapacakları hususlarında danışmanlık yaptım" dedi.
'GELİŞTİRMEYE AÇIK BİR PROJE'
Öğrencileri tarafından hazırlanan projenin evlerde, sanayilerde ve kapalı alanlarda da kullanılabileceğini ifade eden Uzun "Proje geliştirmeye açık bir proje. Evlerde, sanayide, kapalı alanlarda kullanılabilir. Biz karbondioksit sensörü kullandık, bunun yerine karbonmonoksit sensörü kullanılarak baca gazlarından çıkan dumanlarla evlerde ya da sanayide insanların zehirlenmelerinin önüne geçilebilir. Tıpkı burada olduğu gibi yine bir havalandırma sistemi ve pencerelere kurulacak bir sistemle evlerde ya da sanayide karbonmonoksit oranı belli bir oranın üzerine çıktığında camlar açılacaktır ve havalandırma sağlanacaktır. Hatta uyarı sistemi de konulabilir bunun içerisine. O uyarı sistemiyle de ev içerisindeki kişilerin de bilgilendirilmesi sağlanabilir" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:
----------
-BİLSEM'den görüntüler
-Projeyi hazırlayan öğrencilerin görüntüleri
-Hazırlanan projenin görüntüsü
-Projenin çalıştırılması
-Öğrencilerin konuşması
-BİLSEM müdürünün konuşması

(448 mb)

Haber-Kamera: İrfan ÖZŞEKER/SİVAS, (DHA)

=====================

Demir parmaklıklara sıkışan köpek kurtarıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, su tahliye menfezinin demir parmaklıklar arasında sıkışan sokak köpeği, itfaiye ekiplerince kurtarıldı.
İpekyolu'nda, Küçük Sanayi Sitesi yakınlarındaki kontrol noktasında görevli polisler, yolun altındaki su tahliye menfezinin demir mazgal parmaklıkları arasında bir köpeğin mahsur kaldığını gördü. Polislerin ihbarıyla gelen itfaiye ekipleri, köpeği kurtarmak için çalışma başlattı. İtfaiye ekipleri, demir mazgal çubuklarını kesip, yaklaşık 3 saat mahsur kalan köpeği kurtardı. Sağlığının iyi olduğu tespit edilen köpek, doğal yaşamına bırakıldı.

Görüntü Dökümü
-----------
- Demir korkuluklara sıkışan köpek
- Köpeğin kurtarılmaya çalışmaya
- Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 24 MB

Haber-Kamera: Ahmet AKKUŞ NUSAYBİN (Mardin),(DHA)

====================

Otizmli Furkan sanatla mutlu oluyor

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde bulunan Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi 11’nci sınıf resim bölümü öğrencisi olan otizmli Furkan Akot (17) ‘Bit Pazarı’ adını verdiği yağlıboya, pastel, karakalem ve 3 boyutlu heykel ile tablolardan oluşan 6’ncı kişisel sergisini açtı.
Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'ne başladıktan sonra sanata ilgi duyan otizmli Furkan Akot, içerisinde 2 ve 3 boyutlu resim çalışmaları, imgesel, desen ve atık kağıt ve plastikten yaptığı sanat eserlerini okulda sergi açarak değerlendirdi. Şu ana kadar 6’ncı kişisel sergisini açan Furkan Akot'un 'Bit Pazarı' adını verdiği sergi büyük beğeni topladı.

 1. KİŞİSEL SERGİSİNİ AÇ TI
  Annesi Zehra Akot Furkan'ın 6. kişisel sergisini açtığını söyleyerek, "Furkan'ın 6'ncı kişisel sergisini açtık. Furkan'ın 1,5 yaşında otizmli olduğunu fark ettik ve 2 yaş itibariyle özel eğitime başlattık. Çok yoğun bir süreç oldu bu bizim için ama bu süreçte Furkan, boyalarla kalemlerle çok iç içeydi ve o arada okuma yazma işini halletmiş oldu. Onun hayatında sanat hep vardı, ilgisi vardı materyallere karşı. 8'inci sınıfta profesyonel anlamda destek almaya karar verdik. Bir lise seçmek istediğimizde bunun güzel sanatlar lisesi olduğunu düşündük. Furkan da böyle istedi, sonra Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi'nin sınavına girerek kaynaştırma kontenjanından kazandı ve şu an 11'inci sınıf öğrencisi olarak devam ediyor. Furkan soyut çalışmalardan çok hoşlanıyor, atık malzemeleri kullanmayı çok seviyor, çamurla arası çok iyi. Kendince bir şeyler yapmayı ve üretmeyi çok seviyor. Sanıyorum 2 boyutlu, 3 boyutlu ve soyut çalışmalarda daha başarılı oluyor." dedi.
  FURKAN KENDİNİ SANATLA BULUYOR
  Öğretmenlerin de desteğiyle Furkan'ın kısa süre içerisinde iyi bir yere geldiğini söyleyen Görsel Sanatlar Öğretmeni Sibel Talas, "Şu anda onun sergisindeyiz, bu sergi 122 tane eserden oluşuyor. İçerisinde desen, imgesel, 2 boyutlu, 3 boyutlu röprodüksiyonlar ve karışık teknikte yaptığı çalışmalar var. Furkan okula geldiğinde ilk 2 yıl öğretmenlerimizle beraber çalışmaya başladı. İlk geldiği dönemler çok istekliydi, öğretmenlerimizin de çok büyük desteğiyle birlikte çok iyi bir yere geldiğini düşünüyorum. Çok başarılı bir sergi oldu. Furkan kendini sanatla buluyor diye düşünüyorum, çok güzel çalışmalar yapıyoruz beraber.ö diye konuştu.
  Furkan’ın her sergisinde kendisini biraz daha ilerlettiğini ifade eden Sibel Talas, şöyle konuştu:
  “Her sergide biraz daha ilerleme var, daha iyi yerlere geliyor. Çalıştıkça daha mutlu oluyor ve kendini daha iyi hissediyor. Ama en güzel yanı da mutlaka atıkları biriktiriyor onlar yaptığı eserlerde kullanıyor. Herhangi bir şey atıldığı zaman onu asla bırakmıyor onu alıp geri dönüştürmeye çalışıp bir sanat eserinde kullanıyor. Bunlar çok güzel şeyler. Biz onun burada çok mutlu olduğunu düşünüyoruz, biz öğretmenleri olarak onun çok daha iyi yerlere gelmesi için çalışıyoruz.ö

Görüntü Dökümü
-Furkan karakalem ve heykel çalışması yaparken
-Sergiyi gezenler ve sergiden detaylar
-Furkan'ın annesi Zehra ile röp
-Öğretmeni Sibel Talas ile röp

HABER: Ergün AYAZ/KAMERA: Alişan KOYUNCU/KOCAELİ, (DHA)

====================

Edirne'nin ünlü tava ciğerinde 'acı biber' sıkıntısı

Edirne'nin ünlü tava ciğerine her geçen gün artan talep nedeniyle ciğerin yanında olmazsa olmaz garnitürü acı biberin yağışlar nedeniyle düşmesi nedeniyle tükenme noktasına geldi. Ciğercilerin stoklarının erimesiyle az kalan biberin kurumuş kilo fiyatı 70 liradan 200 liraya kadar çıktı.
Edirne'nin ünlü tava ciğerine son yıllarda büyük ilgi gösterirken, kente gelen turistler özellikle hafta sonlarında ciğercilerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Ciğere yoğun talebin artması üzerine, yanında verilen ve kentin Yunanistan sınırındaki Karaağaç Mahallesi'nde özel olarak yetiştirilen ciğerin yanında olmazsa olmaz garnitürü acı biberde sıkıntı yaşanmasına neden oldu. Geçen yıl aşırı yağış nedeniyle verim kaybı yaşanan acı biber, 80 ton üretilebildi.
'ACIDA TATLI KRİZ YAŞIYORUZ, SATIŞI DURDURDUK'
Edirne Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, ciğerin yanında ikram ettikleri bibere yoğun talep olması nedeniyle acı biberde tatlı bir kriz yaşandığını söyledi. Geçen yıla göre talebin arttığını belirten Dinar, "Geçen yıl tedarikçilerimizden istediğimiz kadar biber aldık fakat tüketim fazlalaştı. Bu yüzden elimizdeki stoklar bitti denecek kadar azaldı. Dışarıdan gelip biber almak isteyen müşterilerimize satışı kestik. Ciğerin olmazsa olmazı ve sadece Karaağaç bölgesinde yetişen bu özel biberde üreticilerden üretimi artırmasını talep ettik. Artık acıda tatlı bir kriz yaşıyoruz" dedi.
Haziran ayına kadar kullanabileceği ciğerinin kaldığını söyleyen Dinar, "Edirne'nin acı biberi artık sadece ciğerle verilmiyor. İlgi görmesi nedeniyle kente gelen turistler, kavala kurabiyesi, badem ezmesinin yanında acı biberi de hediyelik alıyor" dedi.
'KİLOSU 200 LİRAYA KADAR ÇIKTI'
Edirneli ciğerci işletme sahibi Erdal Akgün, kurutulmuş karaağaç biberinin 70 liradan fiyatının 200 liraya çıktığını belirterek, "Geçen yıl yağışlardan dolayı biber hasadında verim kaybı yaşandı. İnşallah bu yıl böyle bir şey yaşanmaz. Şu an biber bulmak imkansız diyebiliriz. Bulsanız da biberin kilosu 170 ila 200 lira arasında satılıyor. Edirne'ye özel Karaağaç biberi, resmen altın değerinde oldu" dedi.
Diğer ciğerci Uğurcan Irmak, "Geçen yılın biberleri elimizde tükenmek üzere. Müşterilerimize önceden satışını yapıyorduk ama bu sene elimizde stoklarımız kısıtlandığı için bu yüzden müşterilerimize bunun satışlarını yapmamız mümkün değil. Geçen yıl yağmurlardan kaynaklı bir hastalıktan dolayı piyasada biber üretimi fazla olmadı. Bu yıl hasat yapılmasını bekliyoruz" diye konuştu.
'AŞIRI YAĞIŞLAR BİBERİ VURDU'
Karaağaç Mahallesi'nde biber üreticisi Yılmaz Ule, geçen yıl aşırı yağışlardan dolayı hasatta yüzde 40 verim kaybı yaşadıklarını ifade etti. Ule, "Biber fazla suyu sevmeyen bir bitki. Bu yıl taleplerde arttı ve yıllık 80 ton olan üretimi gelen siparişlerle 200 tona çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Görüntü Dökümü
---------
Drone ile tarla görüntüsü
Kuru biberden detay
Tabakta ikram edilen biber
Ciğerin pişmesi
Biberin yağda pişmesi
Biberden detay
Bahri Dinar ile röp
Detay görüntü
Erdal Akgün ile röp.
Farklı açılardan detay
Ciğer yiyenlerden detay

Haber-Kamera: Ali Can ZERAY/EDİRNE,(DHA)

Geri Dön