HABER

DHA YURT BÜLTENİ-6

1)TEKİRDAĞ'DA TREN FACİASINDA BİLANÇO AĞIR: 24 ÖLÜ, 318 YARALI (3)- YENİDEN   TÜRKİYE, dün akşam Tekirdağ'ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi'nde yolcu treninin 5 vagonunun raydan çıkması sonucu meydana gelen faciayla sarsıldı.

1)TEKİRDAĞ'DA TREN FACİASINDA BİLANÇO AĞIR: 24 ÖLÜ, 318 YARALI (3)- YENİDEN

TÜRKİYE, dün akşam Tekirdağ'ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi'nde yolcu treninin 5 vagonunun raydan çıkması sonucu meydana gelen faciayla sarsıldı. Sabaha kadar sürdürülen arama- kurtarma çalışmalarının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, tren faciasında 24 kişinin öldüğünü açıkladı. Yaralanan 318 kişiden 194'ünün ayakta tedavi edildiğini, 124'ünün ise çeşitli hastanelerde tedavisinin sürdürüldüğü bildirildi. Çorlu Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybeden 14 kişinin cenazeleri, yakınlarına teslim edilirken, 8 kişinin cenazeleri de İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.Edirne Uzunköprü ile İstanbul Halkalı seferini yapan 12703 No’lu yolcu treni, dün saat 15.40'ta Uzunköprü'den hareket edip, Kırklareli'nin Pehlivanköy, Lüleburgaz ile Tekirdağ'ın Muratlı ilçeleri istasyonlarından yolcu aldı. Toplam 362 yolcu ve 6 kişilik personelle İstanbul'a giden tren, saat 17.20 sıralarında, Muratlı ile Çorlu arasındaki Sarılar Mahallesi mevkiine ulaştı. Yolcu treninin, buradaki bir menfezin üzerinden geçişi sırasında facia meydana geldi. Trenin lokomotifinin ve ilk vagonunun geçişinden sonra menfezin altındaki toprak kayması sonucu raylar boşlukta kaldı, trenin ilk vagonundan sonraki diğer 5 vagonu, raylardan çıkarak, araziye devrildi.
CAN PAZARI
Vagonların patlama sesini andıran gürültüyle devrilmesi üzerine çevrede bulunan köylüler, olay yerine koşup, kazazedelere yardım edebilmek için seferber oldu. Kaza bölgesine araçların girememesi üzerine köylüler, traktörlerle gelerek, yaralılara müdahale etmeye başlarken, bölgeye çevre il ve ilçelerden çok sayıda sağlık ve arama- kurtarma ekibi sevk edildi.
Yaralılar, köylülerin traktörleriyle ambulansların bulunduğu bölgelere taşınarak, buradan da hastanelere sevk edildi. Yaralılar, köylülerin traktörlerle yaptıkları bu yardımların, ölü sayısının artmasını engelleyen en büyük etken olduğunu söyledi. Ekipler, yoğun yağmur nedeniyle çamurla kaplanan tarlalar ile rayların üzerinden kilometrelerce yürüyerek, kaza bölgesine ulaşabildi. Çorlu Kaymakamlığı'nda Tekirdağ Valiliği Kriz Yönetim Merkezi oluşturulurken, kazanın ilerleyen saatlerinde Sağlık Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait hava ambulansları kullanılarak, kalan yaralılar da hastanelere taşındı.
DEVRİLEN VAGONLAR VİNÇ VE ÇELİK HALATLA KALDIRILDI
Kaza bölgesinde AFAD, UMKE, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve sağlık ekiplerinin AKUT Arama Kurtarma Derneği ile belediyelere ait iş makineleriyle yaptığı çalışmalar, bugün sabah saatlerine kadar sürdürüldü. Yaralıların tümünün hastanelere gönderilmesi sonrası askerler de devreye girdi. Bölgeye vinçler ve askeri zırhlı araçlar getirildi.
Devrilen vagonlar, vinç, iş makinesi ve çelik halat kullanılarak, kaldırıldı. Vagonların altından bazı yolcuların cenazeleri çıkarıldı. Kaza yeri ile köy yolu arasındaki tarlaların 20- 30 santimetre balçıkla kaplanması nedeniyle cenazeler, zırhlı personel taşıyıcıyla nakledildi. AFAD, jandarma ve Türk Kızılayı ekiplerinin de destek verdiği çalışmalar, bugün saat 06.00'da sona erdi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) görevlileri ise hasar oluşan raylarda onarım çalışması başlattı. Çalışmaların ardından aşağı doğru ittirilerek ulaştırılan hasarlı vagonların kaldılırıp, götürülmesi için de çalışma başlatılacağı bildirildi.
HASTANELERE KOŞTULAR
Kazazedelerin yakınları, facianın ardından yaralıların tedaviye alındığı hastanelere akın etti. En fazla yaralının bulunduğu Çorlu Devlet Hastanesi önünde toplanan yaralı yakınları, iyi haber alabilmek için bekledi. Yakınlarının hayatını kaybettiğini öğrenenler ise gözyaşlarına boğuldu.

AKDAĞ: 24 ÖLÜ

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, gece önce olay yerine gelip, incelemelerde bulundu.
Bakanlar, daha sonra Çorlu ve Tekirdağ il merkezindeki hastanelere geçerek, yaralıları ziyaret edip, durumları hakkında bilgi aldı. Bakanlar, Çorlu Kaymakamlığı'nda oluşturulan Tekirdağ Valiliği Kriz Yönetim Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.
Başbakan Yardımcısı Akdağ, arama- kurtarma çalışmalarının bugün saat 06.00 sıralarında sona erdiğini ve kazada 24 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Akdağ, "8 Temmuz 17.20 sıralarında Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde aşırı yağış nedeniyle menfez altı toprak kayması sonucu bir tren kazası meydana geldi. Bu kaza elbette hepimizi büyük bir üzüntüye sevk etti. Bu kazada arama ve kurtarma çalışmaları 9 Temmuz 2018 saat 06.00 itibariyle tamamlanmıştır. Kaza sonucunda 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hastanelere müracaatı gerçekleşen vatandaşlarımızın tedavileri de devam etmektedir. Hasta yakınları Sağlık Bakanlığımızın 184 numaralı telefon hattından hastanedeki vatandaşların durumlarıyla ilgili bilgi alabilirler. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet temenni ediyoruz. Yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz" dedi.

Konuyla ilgili adli ve idari soruşturmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Akdağ, şunları söyledi:

"Tekirdağ Valiliği'mizde kurulmuş olan kriz yönetim merkezi meselenin en başından itibaren etkin ve hızlı biçimde meseleye müdahale etmiştir. Ankara'dan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan ve Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan olay yerine intikal etmişler. Buradaki hizmet ve çalışmalara destek olmuşlardır. Ben olay olduğu anda Kayseri'deydim oradan olay yerine geldim. Bütün gece boyunca Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız meseleyi yakından takip ettiler. Kendilerini birkaç defa bilgilendirdik, talimatlarını da aldık. Elbette AFAD, jandarmamız, Sağlık Bakanlığı'mızın UMKE ve 112 ekipleri, Ulaştırma Bakanlığı'mızın ekipleri ve diğer kamu kuruluşlarımızın ilgili ekipleri çok yönlü olarak birbirlerine destek olacak biçimde meseleye süratle müdahil olmuşlardır. Yağış sebebiyle zeminin çok yumuşak olması başlangıçta bazı zorluklara yol açmışsa da ifade ettiğim gibi süratli ve etkin bir müdahale kazanın hemen akabinde gerçekleştirilmiştir. Tekrar hayatını kaybeden bütün kardeşlerimize rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma sürüyor."

DEMİRCAN: 124 HASTA TEDAVİ ALTINDA

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise kaza sonrası 318 kişinin hastanelere başvurduğunu belirterek, "Bu müracaatlardan 194 tanesi ayakta tedavi edilerek, taburcu edildi. 124 hastamız şu anda tedavi altında" dedi.

ARSLAN: SON KONTROL NİSANDA YAPILDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da bu tip projelerde gerekli geometrik kontrollerin yapıldığını söyledi. Arslan, "Adli ve idari soruşturma titizlikle devam ediyor. Konuyla ilgili bir eksik varsa elbette ki ortaya çıkacaktır. Ancak şunu ifade etmek isterim bu tip projelerde belli yıllarda yapılan geometrik kontroller var. Yılda 1 kez yapılması gereken geometrik kontroller, en son nisan ayında yani yakın bir tarihte yapılmış. Yol boyunca bizim tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar, onu da ilgili mercilere bildirirler" diye konuştu.
'YAĞIŞ NEDENİYLE OLAĞANÜSTÜ ŞİŞKİNLİK OLMUŞ'
Dün metrekareye saatte 32 kilogram yağış düştüğünü kaydeden Arslan, şunları söyledi:
"Dün 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır; ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası süreçte metrekareye saatte 32 kilogram yağış düşmüştür. Bu da oradaki menfezde olağanüstü bir şişmeye zira zeminin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygun olması sebebiyle olağanüstü bir şişkinlik olmuş böyle olunca da tren rayları ve menfez arasındaki malzemeyi götürmesi süresiyle orada bir boşluk oluşturmuş, tren geçerken raylar normal yoldaki gibi gözükmüş. Boşluk oluşmasına rağmen tren makinistleri tarafından gözükme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra öteki boşluk anlaşılabilmiş ve lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş. Birinci vagon yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş daha sonra ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı vagonlar lokomotifini çekmesi suretiyle menfezi geçmekle birlikte yan yatmışlardır. Kazanın oluş şekli böyle. Dolayısıyla adli ve idari soruşturma yapılacak ve bunun sonucunda her şey ortaya çıkacak. Bizim söylediklerimiz ilk bulgular çerçevesindedir. Ben de hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır ve yaralılara da acil şifalar diliyorum."
BÜYÜK ACI YAŞADILAR
Öte yandan cenazelerin kaldırıldığı Çorlu Devlet Hastanesi önünde büyük acı yaşandı. Yakınlarını kaybedenler, morgun kapısında toplanırken, kazazedelerin yakınlarının feryatları ise yürekleri dağladı. Morg önünde cenaze araçlarının da sıralandığı görüldü. Hastanede bulunan 8 cenaze, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. Hastaneye çeşitli bölgelerden gönderilen adli tıp uzmanlarının yaptığı otopsilerin ardından ise 14 kişinin cenazeleri ailelerine teslim edildi.

Mehmet YİRUN- Ruhan YALÇIN- Ali Can ZERAY- Gülseli KENARLI- İlknur SARGUT- İdris TİFTİKCİ- Özgür Deniz KAYA- Can EROK- İbrahim MAŞE- Akın ÇELİKTAŞ- Harun UYANIK- Yılmaz BEZGİN/TEKİRDAĞ, (DHA)

=====================================================

2)HAKKARİ'DE 2 PKK'LI TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

HAKKARİ'de, Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile yapılan hava harekâtı sonucu ve jandarmanın arama-tarama çalışmaları sırasında çıkan çatşmada 2 PKK'lı terörist ektisiz hale getirildi. Hakkari Valiliği, dün saat 13.30 sıralarında başlatılan takip sonucu Akbulut Köyü kırsal alanına SİHA ile hava harekâtı düzenlendiğini, bu hava harekâtında 1 PKK'lının öldürüldüğünü bildirdi. Bölgeye sevk edilen Jandarma ve Polis Özel Harekât Timlerince yapılan arama tarama faaliyeti sonucu çıkan çatışmada ise 1 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği kaydedildi. Bölgedeki operasyonların sürdüğü belirtildi.

HAKKARİ, (DHA)

=======================================================

3)FETÖ'NÜN 'İL İMAMI' ADLİYEDE

ESKİŞEHİR'de polis ekiplerinin FETÖ/PDY soruşturması kapsamında düzenledikleri operasyonda gözaltına alınan örgütün 'Eskişehir İl imanı' olduğu öne sürülen Gökhan D. adliyeye sevk edildi. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, geçen hafta salı günü Eskişehir'in kent merkezinde bir eve düzenledikleri operasyonda FETÖ'nün Eskişehir il imamı olduğu iddia edilen Gökhan D.'yi yakaladı. Gözaltına alınan Gökhan D., KOM Şubesi'ne götürüldü. Örgütün haberleşme sistemi olan 'ByLock' programı kullandığı belirtilen Gökhan D. yapılan sorgulamasının ardından bu sabah adliyeye sevk edildi.

Görüntü Dökümü:
--------------------------
-Şüphelinin polisler tarafından adliyeye getirilmesinden çekilen görüntüler bulunuyor.)
Haber-Kamera: Eyüp KELEBEK-ESKİŞEHİR /DHA

=================================================

4)SİVAS'TA 8 KİLO 650 GRAM EROİN ELE GEÇİRİLDİ

SİVAS'ta jandarma ekipleri tarafından yapılan yol kontrol ve gerçekleştirilen operasyonlarda 8 kilo 650 gram eroin ile çok sayıda esrar maddesi ve kaçak sigara ele geçirildi. Sivas İl Jandarma ekipleri tarafından Koyulhisar ilçesi Erzincan-Tokat D-100 karayolu üzerinde yürütülen yol kontrol ve arama faaliyetleri kapsamında uyuşturucu arama köpeği 'Atik'in tepki vermesi üzerine İran'dan istanbul istikametine giden TIR'da yapılan aramada aracın çeşitli yerlerine gizlenmiş toplam 8 kilo 650 gram eroin maddesi ele geçirildi. Ayrıca İl Jandarma ekiplerinin il genelinde 02 Temmuz ve 08 Temmuz tarihleri arasında yürütülen Kaçakçılık ve Organize Suçlar faaliyetleri kapsamında 900 paket kaçak sigara, 18 gram kubar esrar, 15 gram toz esrar, 4 gram plaka esrar, 7 yabancı uyruklu şahıs olup meydana gelen olaylarda ise 14 şüpheli gözaltına alındı.

Görüntü Dökümü:
--------------------------
-Köpeğin araması
-Eroinin bulunması
Haber-Kamera: SİVAS-DHA

(125 MB)

=================================================

5)TERÖR ÖRGÜTLERİYLE BAĞLANTILI UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 6 TUTUKLAMA

İZMİR merkezli üç ilde düzenlenen operasyonda terör örgütleriyle bağlantılı olarak uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla yakalanan 11 şüpheliden 6'sı tutuklandı.
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütleriyle bağlantılı olarak uyuşturucu ticareti yapan kişilere yönelik çalışma başlattı. İzmir merkezli Torbalı, Konak ilçeleri ile Ağrı ve İstanbul'da belirlenen adreslere eş zamanlı baskın yapıldı. Drone destekli operasyona özel harekat polisi, 50 ekipten oluşan 130 polis ve 2 narkotik dedektör köpeği katıldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada 8 bin 800 gram metamfetamin, 1800 gram bonzai, 451 adet uyuşturucu hap, 1 ruhsatsız tabanca, 1 ruhsatsız tüfek, 35 tabanca fişeği ve 1 hassas terazi ele geçirildi. Operasyonda gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 11 şüpheliden 6'sı tutuklandı, 5'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Görüntü Dökümü:
--------------------------
- Operasyondan görüntü
- Zanlılardan görüntü
- Genel ve detay görüntü
Haber: Mehmet CANDAN - Kamera: İZMİR, (DHA)

=================================================

6)RİZE'DE VATANDAŞLAR İMAR BARIŞI İÇİN SIRAYA GİRDİ

RİZE Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Bebek, kentteki yayla ve mera alanındaki binlerce yapı sahibin Türkiye genelinde getirilen ‘İmar Barışı’ uygulamasından yararlanacağını söyledi. Kentte şu anda kadar 2 bini aşkın başvurunun alındığını belirten Bebek "Vatandaşlarımızın imar barışı konusunda başvuruları oldukça fazla. Şu ana dek bin 782 konut, 240 adet ticari bina, 100 adet ise tarımsal amaçlı yapı için başvuru alındı" dedi. Türkiye genelinde getirilen ‘İmar Barışı’ uygulaması, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı alınan kaçak yapı sahiblerini harekete geçirdi. Rize’de de vatandaşlar, İmar Barışı uygulamasından yararlanmak için başvuru yapmaya başladı. İmar barışı kapsamında başvuruların son müracaat tarihi 31 Ekim 2018 olarak açıklanırken bu başvurular için ruhsatsız yapının 21 Aralık 2017 tarihinde yapılmış olması gerekiyor. Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Bebek, Doğu Karadeniz’de ve Rize deki yaylaların çoğu mera veya orman vasıflı alanlar olduğunu belirtti. Bebek, “Mera alanları, 4342 sayılı mera kanununa ve 6831 sayılı orman kanununa tabidir. Bu alanlar özel kanunlarla korunan alanlardır. Dolayısıyla bu alanlarda yapılan yapılarda imar barışı kapsamında yer alıyor. Vatandaşlar e-devlet üzerinden beyanları üzerinden yapı kayıt belgelerini alabilirler. Tebliğin usul ve esaslarında belirttiği gibi bu özel kanununa tabi olan alanlar kendi kanunundan kaynaklanan özel mülkiyete konu edilemeyeceğinden bu kapsam dışında tutulmuştur. Ancak vatandaşların bu yaylalardaki evlerine su ve elektrik bağlanması yönündeki kamu hizmetlerini götürme imkânına sahip olacaklardır. Bu sebeple yaylalardaki vatandaşlar 31 Aralık 2017 öncesi yapıları için imar barışından faydalanma imkânı veriliyor. 31 Aralık’tan sonraki her türlü yapılaşma kaçak yapılaşma hüviyetindedir. Bu yapılar için vatandaş uyarılıyor. Başvuralar için son müracaat tarihi ise 31 Ekim 2018 olarak belirlendi. Yapı kayıt bedellerinin ödenmesi için ise son tarih 31 Aralık 2018'dir.ö dedi.

‘YOĞUN BAŞVURU VAR’
Rize’de imar barışı kapsamında şu ana kadar 2 bin 222 başvurunun yapıldığını aktaran Bebek,“Vatandaşlarımızın imar barışı konusunda başvuruları oldukça fazla. Şu ana dek bin 782 konut, 240 adet ticari bina, 100 adet ise tarımsal amaçlı yapı için başvuru alındı. Başvurular ise yoğun bir şekilde devam etmektedir. Vatandaşlar il müdürlüğümüz, kaymakamlıklar ve ilçe tapu müdürlüklerine ulaşarak her türlü bilgiyi alabilirler. Ayrıca da bakanlığımıza ait; Alo 181 çevre ve şehircilik hattını arayarak konu hakkında yardım talebinde bulunabilirler. Rize Valiliği'nde de imar barışı masası kurduk. Vatandaşlara her türlü yardım imkanı sağlanmıştır. Başvuru için gerekli olan e-devlet şifresi PTT kurumuyla görüşmeler sonrasın da valilik binasının yanında mobil PTT hizmeti açılarak beyanlarını en hızlı ve en kolay şekilde yapmaları sağlanmıştırö diye konuştu.
Öte yandan Rize Valiliği’nde kurulan imar barışı masasında da günde 150 ile 200 başvuru yapıldığı belirtildi.

Görüntü Dökümü:
--------------------------
Yaylalardan drone ile görüntüler
Çevre ve Şehircilik müdürü Bebek açıklamaları

HABER KAMERA: Aytekin KALENDER/RİZE (DHA)

Boyut: 480 mb

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön