HABER

DHA YURT BÜLTENİ 7

1 - Edirne'de tutuklu Yunan askerler, yine tahliye edilmedi (2) - YENİ GÖRÜNTÜ KARARDA YİNE YÖN VURGUSU Yunan askerlerinin tutukluluk hallerinin devamına karar veren Edirne 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nin kararında şöyle denildi: "Şüphelilerin üzerine atılı askeri yasak bölgelere girme suçunu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunduğu, şüphelilerin Türkiye'de sabit bir ikamet adreslerinin bulunmayışı ile yabancı ülke vatandaşı olmaları birlikte değerlendirildiğinde, şüphelilerin kaçma şüphesinin bulunduğuna ilişkin kanaat, dijital materyaller konusunda incelemenin halen sürmesi nedeniyle atılı suç vasfının değişme ihtimali bulunduğu değerlendirilmiş, şüphelilerin üzerlerine atılı eylemin asker kişilerce işlenmiş olması da dikkate alındığında mesleği askerlik alan kişilerde bulunması gerekli asgari yön tayin bilgisi nedeniyle suç şüphesinin kuvvetlenmesi, atılı suçun kanunda ön görülen cezanın alt sınırının 2 yıl oluşu da dikkate alındığında tutuklama tedbirinin bu aşamada ölçülülük sınırları içerisinde kaldığı ve koruma tedbirlerinden umulan faydanın adlı kontrol hükümleri ile sağlanamayacağı değerlendirilerek, soruşturma dosyasının geldiği aşama itibariyle tutuklama şartlarında herhangi bir değişiklik olmadığı anlaşıldığından  Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebinin kabulüne, şüphelilerin tutukluluk hallerini devamına." Kararın ardından Yunan askerleri sıkı güvenlik önlemleri altında Edirne F Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

1 - Edirne'de tutuklu Yunan askerler, yine tahliye edilmedi (2) - YENİ GÖRÜNTÜ

KARARDA YİNE YÖN VURGUSU

Yunan askerlerinin tutukluluk hallerinin devamına karar veren Edirne 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nin kararında şöyle denildi:

"Şüphelilerin üzerine atılı askeri yasak bölgelere girme suçunu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunduğu, şüphelilerin Türkiye'de sabit bir ikamet adreslerinin bulunmayışı ile yabancı ülke vatandaşı olmaları birlikte değerlendirildiğinde, şüphelilerin kaçma şüphesinin bulunduğuna ilişkin kanaat, dijital materyaller konusunda incelemenin halen sürmesi nedeniyle atılı suç vasfının değişme ihtimali bulunduğu değerlendirilmiş, şüphelilerin üzerlerine atılı eylemin asker kişilerce işlenmiş olması da dikkate alındığında mesleği askerlik alan kişilerde bulunması gerekli asgari yön tayin bilgisi nedeniyle suç şüphesinin kuvvetlenmesi, atılı suçun kanunda ön görülen cezanın alt sınırının 2 yıl oluşu da dikkate alındığında tutuklama tedbirinin bu aşamada ölçülülük sınırları içerisinde kaldığı ve koruma tedbirlerinden umulan faydanın adlı kontrol hükümleri ile sağlanamayacağı değerlendirilerek, soruşturma dosyasının geldiği aşama itibariyle tutuklama şartlarında herhangi bir değişiklik olmadığı anlaşıldığından Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebinin kabulüne, şüphelilerin tutukluluk hallerini devamına."

Kararın ardından Yunan askerleri sıkı güvenlik önlemleri altında Edirne F Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------------
Jandarma araçları, askerler
Yunan askerlerin getirilişi
Yunan askerlerden detaylar
Yunan askerlerin araçlara bindirilmesi
Araçların hareket etmesi
Detaylar
Haber-Kamera: Ali Can ZERAY / EDİRNE, (DHA)

GÖRÜNTÜ GEÇİLDİ

*******************************

2- Mersin'de 2 katlı bina çöktü (2) - EK GÖRÜNTÜLER

Olay, merkez Akdeniz ilçesine bağlı Kiremithane Mahallesi Silifke Caddesi üzerinde meydana geldi. Eski ve kullanılmayan 2 katlı binanın bir bölümü saat 11.30 sıralarında nedeni henüz belirlenemeyen bir sebepten çöktü. İçinde kimsenin olup olmadığı bilinmeyen binanın çöktüğü ihbarı üzerine olay yerine AFAD, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Polis, yıkılan binanın çevresinde güvenlik önlemi alırken, görevliler yıkıntıların içinde kimsenin olup olmadığını araştırıyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
---------------------------
- Kiremithane Mahallesi Muhtarı Ali Gülgen ile röportaj
-Enkaz kaldırma çalışmaları

Haber-Kamera Mustafa ERCAN-Adnan AÇIKGÖZMERSİN, (DHA)

GÖRÜNTÜ GEÇİLDİ

**************************************

3 - Ormanda gördüğü ayıyı 'Gel buraya oğlum' diyerek çağırdı

BOLU, (DHA) - BOLU’nun Seben ilçesinde Mürsel Yılmaz isimli bir vatandaş ormanlık alanda karşılaştığı ayıyı cep telefonuyla görüntüledi. Ayı kaçarken, Yılmaz ayıya "Gel buraya oğlum" deyip ıslık çalarak geri çağırdıktan sonra yaklaşan ayıdan korkup aracına bindi.
Olay, Seben Uzundere mevkiindeki ormanlık alanda yaşandı. Yıllık iznini geçirmek için İstanbul’dan memleketi Seben'e gelen Mürsel Yılmaz, Uzundere mevkiindeki ormanlık alanda bir ayı ile karşılaştı. Yılmaz, ormanda yiyecek arayan ayıyı cep telefonu ile görüntüledi. Ayı ürküp kaçarken, Yılmaz, "Gel buraya oğlum" deyip ıslık çalarak çağırdı. Ayının geri gelmesi üzerine Yılmaz, aracına sığındı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Ayının görüntüsü
-Ayının korkup uzaklaşması
-Mürsel Yılmaz’ın ayıyı geri çağırması
-Ayı yaklaşınca aracına binmesi
Haber Murat KÜÇÜKBOLU,(DHA)

GÖRÜNTÜ GEÇİLDİ

************************************************

4 - Kız çocuğuna istismar sanığı: Hadım edildim, mümkün değil

Gülay KUYUCU/ VAN, (DHA)- VAN'da yüzde 25 zihinsel engelli 15 yaşındaki kız çocuğuna, kanama şikayetleri nedeniyle götürüdüğü bitkisel yollarla tedavi yaptığını iddia eden O.B.'nin cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanmasına devam edildi. Sanık, bir hastalığı nedeniyle hadım edildiğini ve bu nedenle böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söyledi.

Van'da 3 yıl önce yüzde 25 zihinsel engelli kız çocuğu, kanama şikayetleri görülmeye başlanınca ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Hastaneden sonuç alamayan aile, o dönem 15 yaşında olan kızlarını, bitkisel yöntemlerle tedavi yaptığını iddia eden Ö.B.,'ye götürdü. İddiaya göre aralıklarla ailenin evine giderek çocuğa tedavi uygulayan Ö.B., bir süre sonra engelli kızın tedavisini yalnız yapmak istediğini söyledi. Aile bireylerinin dışarı çıkması üzerine çocuk, Ö.B. tarafından cinsel istismara maruz kaldı.

Kızın şikayetleri geçmeyince aile, bu kez de kızlarını 2017 yılında tedavi için İstanbul'a götürdü. Burada yapılan muayenede, kızın istismara uğradığı anlaşılınca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Ö.B. adli kontrol kaydıyla serbest bırakıldı. Ö.B. hakkında İstanbul'da açılan 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı', 'cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçlarından dava Van'a taşındı.

Ailenin başvuruda bulunduğu Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP) Aktivisti Gülmay Gümüşhan, olayın öğrenilmesinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatları ve Van Barosu'nun hemen harekete geçtiğini ve yetkililerin mağdurun evine giderek psikolojik destek vermek için çalışma başlattıklarını söyledi.

'HADIM EDİLDİM'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP), Van Barosu'nun da müdahil olduğu davanın ilk duruşması, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 16 Mayıs'ta görüldü. Davada sanık, bir hastalığı nedeniyle hadım edildiğini ve bu nedenle böyle bir şeyin mümkün olamayacağını iddia etti. Sanık Ö.B.,'nin tutukluluk halinin devam edilmesine karar veren mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

BAŞKA ÇOÇUKLARA DA İSTİSMAR İHTİMALİ

Davanın dün görülen ikinci duruşmasına, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatları, Van Baro Başkanı Murat Timur, mağdur Avukatı Dilan Kunt Ayan katıldı. Sanık Ö.B., hasta olduğunu gerekçe göstererek duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanık Ö.B., duruşmada suçu kabul etmedi. Duruşmada Avukat Murat Timur, sanığın başka çocuklara da bu yöntemle istismar etme ihtimalinin araştırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti de bu konunun değerlendirilmesi gerektiğini ve Adli Tıp'tan istenen raporların henüz gelmemesi nedeniyle duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
-Mağdurun Avukatı Dilan Kunt Ayan'ın açıklamaları
-Avukat Kunt'tan detaylar

SÜRE: 4 DK 20 SNY- BOYUT: 342 MB

*************

5 - Tekirdağ sahilinde çöp topladılar

TEKİRDAĞ'da Asyaport Limanı personeli turistik Kumbağ Plajı'nda temizlik çalışması yaparak, çöpleri topladı.

Süleymanpaşa ilçesine bağlı Kumbağ tatil beldesindeki Gündal Plajı'ndan başlayan ve yaklaşık 100 Asyaport çalışanının katıldığı temizlik çalışması kıyı şeridi boyunca devam etti. Çevre duyarlılığını arttırmak adına sosyal sorumluluk projesi ile bir araya gelen liman çalışanları, plajı boydan boya gezerek tatilcilerin kumsalda bıraktığı izmarit, poşet, şişe gibi çöpleri topladı. Böyle bir etkinlikte yer aldıkları için büyük mutluluk duyduklarını belirten liman çalışanları, "Temiz bir çevre herkesin hakkı. Çevreyi kirleten vatandaşların bu bilinç ile hareket etmeleri gerekiyor" dedi.

Tatilciler ise etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirerek, tatilcilerin de bilinçli olmaları ve kendi çöplerini toplamaları gerektiğini söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Temizliğe katılan personelin çöpleri toplaması
-Plajda güneşlenen tatilciler
-Temizliğe katılan kadın ile röp.
-Çöp toplanması
-Detay görüntüler

Haber-Kamera: Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ,(DHA)-

****************************

6 - Dürbünle bakarken bulduğu kayıp koyunları, sahibine teslim etti

Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta yaşayan çiftçi Kazım Ertümen (60) dürbünüyle çevreye bakarken dağlık alanda fark ettiği kayıp 14 koyunu, sahibine teslim etti.
Sivas merkeze 9 kilometre uzaklıktaki Kolluca köyünde oturan 5 çocuk babası, çiftçi Kazım Ertümen arazide gezerken yanında bulunan dürbün ile dağlık alana baktı. Ertümen, burada çok sayıda koyun olduğunu fark etti. Bir süre daha dürbünle bölgeyi izleyen Kazım Ertümen, yanlarına gittiği 14 koyunun çobanı olmadığını gördü. İl merkezinde besi çiftliği sahibi Mehmet Veske'nin (40) 3 gün önce koyunlarını kaybettiğini duyan Ertümen, besiciye haber verdi. Telefonla Veske'ye ulaşan kazım Ertümen, koyunları bulduğunu söyleyerek gelip almasını söyledi. Günlerdir koyunlarını arayan Mehmet Veske, sürüyü teslim aldı.
18 koyununun kaybolduğunu söyleyen Mehmet Veske, "Cumartesi günü sabah saatlerinden beri koyunlarım kayıptı. Tüm aramalarımıza rağmen bulamadık. Dedemden Allah razı olsun. Dürbünle etrafa bakarken koyunlarımızı bulmuş. 18 koyunumuz kayıptı, 4 tanesi eksik. Sağlık olsun, onlar da bulunur inşallah. Çok aradık bulamadık ama dedemden Allah razı olsun. Tepede koyunları görüp, gidip alıp, gelmiş. Daha sonra bize haber verdi. Teşekkür ediyoruz. Bizi sevindirdi. Kendisine 1 tane hediye koyun verdik ama kabul etmedi" dedi.
Kayıp koyunları dürbünle bakarken bularak sahibine teslim eden Kazım Ertümen ise "Kayıp koyunlardan haberim olmuştu. Arazide geziyordum. Dürbünle etrafa bakarken buldum. Daha sonra arkadaşı arayıp teslim ettik. 100 tane de bulsam, 500 tane de bulsam yine de teslim ederim" ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü

-Koyunlardan görüntüler

-Koyunların sahibine teslim edilmesi

-Mehmet Veske Röp

-Kazım Ertümen Röp

-Genel Detay

Haber-Kamera: Hüsnü Ümit AVCI

(249 MB HD Görüntü)

*************************

7 - Polis memuru kalbine yenik düştü

MERSİN'in Anamur ilçesinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren polis memuru Erkan Güzel'in (40) cenazesi, emniyette düzenlenen törenin ardından memleketi Kırşehir'e gönderildi.

Anamur İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli memur Güzel, gece uyurken göğsünde şiddetli kasılma ve ağrılar hissedince ambulansla Anamur Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Doktorların hemen müdahale ettiği 2 çocuk babası Erkan Güzel, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Polis memuru Güzel için bugün İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen törene Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Bozyazı İlçe Emniyet Müdürü Ertuğrul Dikici, ilçe protokolü ile silah arkadaşları ve kendisi gibi polis memuru olan eşi Mehtap İçöz Güzel katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından dualarla cezane aracına konulan Erkan Güzel'in cenazesi memleketi Kırşehir'in Kaman ilçesine gönderildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
---------------------------
- Polisin Türk Bayrağı önünde fotoğrafı
- Cenaze aracı gelirken
- Tören alanından genel
- Türk Bayrağı örtülü tabut
- Cenaze namazı kılınırken
- Tabut araca alınırken
- Cenaze götürülürken

(BOYUT: 175 MB) (SÜRE: 03.01 DK)
Haber-Kamera: Mithat Ünal/ANAMUR(Mersin), (DHA)

*************************

8 - Çiftliğin çatısını çaldılar

Aziz GÜVENER/ADAPAZARI(Sakarya),(DHA) - ADAPAZARI'nda Hızır Akyıldız'ın satışa çıkardığı bin metrekarelik eski tavuk çiftliğinin çelik konstrüksiyondan yapılan çatısı çalınırken, çiftlik yerle bir edildi. Çiftliği satın alacak arkadaşının gönderdiği fotoğraflarla çatının çalındığını görünce şoke olan Hızır Akyıldız, "Bu ülkede hırsızlık oluyor ama çatının çalındığını ilk defa gördüm" dedi.

Hızır Akyıldız, 3 ay önce Adapazarı Karaman Mahallesi'nde yerleşim alanına 1 kilometre uzaklıkta bin metrekarelik bir tavuk çiftliği satın aldı. Satılığa çıkardığı çiftliği almak isteyen arkadaşı Hızır Akyıldız'a telefon edip 'Buranın çatısı yok, yapıyı da yıkmışlar' dedi. Hızır Akyıldız inanmayıp fotoğraf isteyince telefonuna gelen fotoğrafla şoke oldu. Hızır Akyıldız, çiftliğe gittiğinde bin metrekarelik 10 ton ağırlığında olduğu bildirilen çatının yerinde olmadığını ve çiftliğin duvarlarının da dümdüz edildiğini gördü. Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı olay yeri inceleme ekipleri, enkaz üzerinde inceleme yaparak çevredeki güvenlik kameraları görüntülerini inceledi.

ÖNCE İNANMADIM, FOTOĞRAF ATILAR
Çatının çalındığına önce inanmadığını sonra kendisine atılan fotoğrafta görünce şaşkına döndüğünü belirten Hızır Akyıldız, "Oraya müşteri olarak gönderdiğim arkadaşlar, 'Çatıyı yıktırdın mı?' dedi bana. 'Yerinde duruyordur, yıktırmadım' dedim. Fotoğrafını çekmiş onu gönderdi. Bir baktım gerçekten çatı yerinde yok, şok oldum. Biz de polisi aradık buraya geldik. Ciddi bir operasyon yapmışlar burada. Bin metrekarelik bir çatı gitti. İş makinesi getirmişler. Eski bir tavuk çiftliğiydi ama çatısı karkas çatıydı, para yapacak bir çatısı vardı. Bin metrekarelik bir çelik çatının birim fiyatı bellidir, standartlara göre. Yaptırmaya kalksan fiyatı 200 bin lira tutar diye tahmin ediyorum." dedi.

HERKESİN HARCI DEĞİL, 3 GÜN ÇALIŞMIŞLAR
Akyıldız, hırsızların iş makineleriyle mesai harcadıklarını belirterek, şöyle dedi:
"Güvenlik kameralarına bakacaklar ama başkasının canını yakmasınlar işte, bizimki yandı. 1 günlük iş değil, 2-3 gün çalışmışlar burada. Çünkü bu çatıyı söküp çıkarmak herkesin harcı da değil. Bu arsızlık, biz etkileyen bu. Hırsızlığın da bu kadar şeyini görmedim. Bu ülkede hırsızlık oluyor ama çatının çalındığını ilk defa gördüm. Çatı gidiyor ortadan yani komple evi de götüreceklerdi herhalde. Duvarları yıkmışlar, çatıyı da götürmüşler, geriye bir tek enkazı kaldı bize."
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
Yıkılan çiftlikten görüntüler
Çiftlikten genel görüntüler
Enkaz görüntüleri
Polis incelerken
Sahibi gezerken
Röportaj

*********************

9 - Şanlıurfa Zahireciler Borsası'nda, 40 esnafı 6 milyon lira dolandırdılar

ŞANLIURFA Zahireciler Borsası'ndaki 40 esnaftan son 1 ayda 6 milyon lira tutarında alışveriş yapan 3 kişi, parayı vermeden ortadan kayboldu. Şüphelilerin önce peşin alışveriş yaparak esnafın güvenini kazandığı belirtildi. Zahireciler Borsası Başkanı Feridun Turan, güvene dayalı iş yapan esnafı dolandıranların bir an önce yakalanmasını istedi.
Hububat alım-satım sezonunun başlamasıyla birlikte Şanlıurfa Zahireciler Borsası'nda iş yeri kiralayan M.A., L.B. ve İ.B., iddiaya göre, ilk önce peşin alışveriş yaptıkları 40 esnafın güvenini kazandı. 3 şüpheli, son 1 aylık süreçte ise esnaftan 6 milyon lira tutarında hububat aldıktan sonra ortadan kayboldu. Borsada bulunan iş yerini de kapatan M.A., L.B. ve İ.B.'ye ulaşamayan esnaf; polise ve savcılığa başvurdu. Mağdur esnaf, dolandırıcıların bir an önce yakalanmasını istedi.
Esnafı ziyaret eden Zahireciler Borsası Başkanı Feridun Turan, güvene dayalı iş yapan esnafın çek-senet gibi resmi evrak kullanmadığını ifade etti. Turan, "Zahireciler Borsası'nda 275 esnaf olarak burada faaliyet gösteriyoruz. Burada 40 esnafımız çiftçilerin hububatını sattığı için yaklaşık 1 ay içerisinde 6 milyon lira dolandırıldı. Bu mağduriyetin giderilmesi için üst makamlara durumu ilettik. Esnaflar olarak bir an önce bu şahısların yakalanmasını istiyoruz" dedi.
Zahireciler Borsası'nda 25 yıllık esnaf İsmail Çiftçi ise 300 bin lira dolandırıldığını belirtti. 2014'te Şırnak'ta vatani görevini yaparken PKK tarafından şehit edilen er İbrahim Çiftçi'nin babası olduğu öğrenilen İsmail Çiftçi, "Burada açık usul artırmayla hububat satıyoruz. Burada alım-satım işlerimiz güven itibarıyla yapılmaktadır. Genellikle alışverişte 10-15 günlük süre isteniyor. Bunun için senet ve çek kullanmıyoruz. Bu şahıslar da buraya gelerek, iş yeri açtılar. Bizler de onlara güvenerek mal verdik ama 40 esnafı dolandırarak, herkesi mağdur ettiler. Beni de 300 bin lira dolandırdılar. Bu kadar insanları mağdur etmelerini vicdanen nasıl kabul ediyorlar. Bunların mutlaka cezalandırılmasını istiyorum" diye konuştu.
Esnaftan Murat Ayneli de organize bir şekilde dolandırıldıklarını dile getirip, yetkililerden mağduriyetlerinin giderilmesini beklediklerini vurguladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------------------------
- Zahireciler Borsasında toplanan esnaflar
- Dolandırılan şehit babası İsmail Çiftçi açıklaması
- Zahireciler Borsası Başkanı Feridun Turun açıklaması
- Mağdur esnaflar alkış çalması
- Genel ve detay görüntüler

(KJ: Haber-Kamera: Ali LEYLAK-ŞANLIURFA-DHA)
266 MB

*****************************

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön