HABER

DHA YURT BÜLTENİ - 7

  Nurcan'ın babası: Eteği bulundu, acım biraz dindi Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, pazar günü oyun oynarken, kaybolan Nurcan Sade'yi (3), arama çalışmaları devam ediyor.

Nurcan'ın babası: Eteği bulundu, acım biraz dindi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, pazar günü oyun oynarken, kaybolan Nurcan Sade'yi (3), arama çalışmaları devam ediyor. Acılı baba Hayrettin Sade, "Ben hep çocuğumun kaybolduğunu düşünüyordum. Allah'tan eteği köyün 4 kilometre aşağısında bulundu. Acım biraz dindi. İnşallah cenazesini de bulurlar" dedi.
Sarıkamış'a 79 kilometre uzaklıktaki Ortakale köyünde yaşayan Yadigar- Hayrettin Sade çiftinin 8 çocuğundan 7'ncisi Nurcan, 12 Mayıs Pazar günü saat 12.00 sıralarında, evlerinin önünde oynarken kayboldu. Sade çifti, köylülerle birlikte yapılan aramadan sonuç alamayınca jandarmaya haber verdi. Köye geleb Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Artvin İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı dalgıçlar, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri katıldı. Köylüler ve köy korucularının katıldığı, iz takip köpeği 'Atak'ın kullanıldığı arama çalışmaları, Nurcan'ın düşmüş olabileceği tahmin edilen köyün ortasından geçen derede yoğunlaştırıldı. Dere kenarını tarayan ekipler, köye 4 kilometre uzaklıkta dün sabah saatlerinde küçük Nurcan'ın kırmızı- siyah renklerde eteğini buldu. JAK timleri tarafından bulunan etek baba Hayrettin Sade'ye teşhis ettirildi. Kızının eteğine sarılarak gözyaşı döken baba Hayrettin Sade, Nurcan'ın bu kıyafetini çok sevdiğini, üzerinden hiç çıkarmadığını söyledi. Ekipler, bunun üzerine çalışmalarını derede sürdürdü.
Ekiplerle birlikte kızını her yerde arayan hayvancılıkla uğraşan baba Hayrettin Sade "Nurcan Pazar günü öğlene kadar çocuklarla oynuyordu. Ondan sonra çocuğumun kaybolduğundan haberdar olduk. Net olarak suyu bilmiyorduk. Ben hep çocuğumun kaybolduğunu düşünüyordum. Allah'tan eteği ekipler tarafından köyün 4 kilometre aşağısında bulundu. Acım biraz dindi. İnşallah cenazesini bulurlar. Allah devletimizden razı olsun. Kızım inşallah bulunur benim acım da diner. Arama çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.
Köy ortasından geçen Ortakele deresinin etrafından koruma olmaması nedeniyle daha önce de 2 çocuğun düşüp öldüğünü belirten Ortakele Cami İmamı Atilla Boğazlı, su kenarında olan tüm köylerin risk altında olduğunu bildirdi. Boğazlı, "Çocuğun direk suya düştüğü ihtimali var. Dağdaki kar eriyince günden güne su fazlalaşıyor. Sadece bu köy değil dere kenarındali her köyde risk var. Her an için korkuyoruz, tehlike içindeyiz. Köylüler çocuklarını dışarıya çıkarmaktan korkuyor. Devlet Su İşlerinden ekipler geldi. Biz daha önce de müracaatımızı yapmıştık. Derenin her iki tarafında çitler olması lazım. Geçenlerde iki çocuğumuz daha düştü köy öğretmenleri kurtarmış. Nurcanla beraber üç evladımızı bu suda kaybettik. Devletimizden ricamız yardımcı olsunki, önlem alısın başka acı çekmeyelim" dedi.
Havanın kararmasıyla dün ara verilen çalışmalarına bugün yeninden başlandı. İki dağ arasında kalan köyün ortasından geçen dere Nurcan Sade'nin hemen evinin karşısında olunca, ekipler bu alanda da tarama yaptı. 5 kişilik kurbağa adamlar, botlarla köydeki dereye indi. Dalgıçlar su içeresinde, JAK timleri de dere kenarlarında cubuklu arama yaptı. Ortakele ile Kazıkkale köyleri arasındaki 10 kilometre mesafede tarama yapan ekipler, Aras Nehriyle birleşen dereler ve dere yataklarında da çalışmalarını sürdürdü. Nurcan'ın eteğinin bulunduğu Ağalar Çayırı bölgesinde daha çok yoğunlaşan ekipler, ters yönden köye doğu küçük Nurcan'dan bir iz arıyor. Su debisinin zaman zaman yükseldiği derede JAK, dalgıç polisler, AFAD küçük kızı arama çalışmlarına devam ediyor.

Görüntü Dökümü
-------------
-Köydeki köprü altında kurbağa adamların arama çalışması
-Baba Hayrettin Sade ile röp
-Drone ile çekilen arama çalışmaları

SÜRE: 05.45 BOYUT: 644 MB

Haber: Hümeyra PARDELİ - Kamera: Zafer KUMRU / ERZURUM,(DHA)

==================

Evin oturma odasına giren yılan korkuttu

Mardin'in Nusaybin ilçesinde eve giren 2 metrelik yılan korkuya neden oldu. Yılan, itfaiye tarafından evden çıkarılıp doğaya salındı.
Yeni Turan Mahallesi'nde oturan Mehmet İsa Yıldız'ın evinin oturma odasına yılan girdi. Uyuyan 3 yaşındaki çocuğun ağlama sesiyle odaya giren aile, korkuyla dışarı çıktı. İhbarla eve gelen itfaiye ekipleri, yılanı yakalayarak doğaya bıraktı. Evde paniğe neden olan olayın ardından vücudu kontrol edilen çocukta herhangi bir ısırık izine rastlanmayınca aile rahat nefes aldı.

Görüntü Dökümü
--------
- Eve giren yılan
- Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 8 MB

Haber: Ahmet AKKUŞ-Kamera: NUSAYBİN (Mardin),(DHA)

======================

Van'ın Pamukkalesi ilgi bekliyor

Van'ın Başkale ilçesinde bulunan ve Pamukkale'yi andıran doğa harikası travertenler, görenleri şaşırtıyor. Henüz çok fazla bilinmese de travertenlerin bulunduğu Dereiçi Mahallesi'nde yaşayanlar buranın da Pamukkale gibi hak ettiği ilgiyi görmesini istiyor.
Barındırdığı tarihi ve doğal güzelliklerle turistleri ağırlayan Van'da gizli kalmış doğa harikaları da ilgi bekliyor. Başkale'ye 35 kilometre uzaklıktaki Dereiçi Mahallesi'nde bulunan travertenler Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki doğal oluşumlara benzerliğiyle dikkat çekiyor. Denizli'deki Pamukkale travertenleri kadar geniş bir alana dağılmayan Başkale travertenleri, güvenlik nedeniyle yıllarca kaderine terk edildi. Travertenler suyunun zamanla yer değiştirmesi ve azalması sebebiyle kısmen kuruyor. Çok fazla bilinmese de havaların ısınmasıyla birlikte travertenleri görmek ve burada fotoğraf çektirmek isteyen turistler 35 kilometrelik stabilize yolu aşarak bu doğa harikası yeri görmeye geliyor.
HASRETLE BEKLEDİĞİMİZ BİR ŞEYDİ
Dereiçi Mahallesi'nde yaşayan Abdurrahman Kaya, travertenlerin Başkale'de olduğunu duyanların mahalleye geldiğini söyledi. Travertenlerin tanıtılması için yetkililerden destek beklediklerini belirten Kaya, "Burası sonradan keşfedildi. Daha önce burulara ne gelen vardı ne giden. Son zamanlarda basında çıkan haberlerle birlikte insanlar burayı merak edip geliyor. Bu da bizi çok heyecanlandırıyor. Aslında hasretle beklediğimiz ama görmediğimiz bir şeydi. Umarım bu heyecanımız devam eder. Öncelikli sorunumuz yoldur. Yolumuz yapılıp, güzel tanıtılırsa eminim buraya daha yoğun ilgi olur" dedi.
VAN TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKI SUNAR
Bir grup arkadaşıyla birlikte travertenleri görmeye gelen Öğretmen Emine Tanrıverdi, Başkale travertenlerinin Denizli'deki Pamukkale'yi andırdığını belirterek, "Bizler de burayı duyunca gelip görmek istedik. Arkadaşlarla birlikte gezi düzenledik. Gördüğüm kadarıyla çok fazla turizme açık değil. Böyle güzel bir yerin tanıtılmasını ve turizme katkı sağlamasını istiyorum" diye konuştu. Ziyarete gelen öğretmen Yılmaz Samioğlu ise Başkale travertenlerinin Pamukkale gibi güzel olduğunu belirterek, "Bir vatandaş olarak yetkililerden, buranın turizme kazandırılmasını ve şartların düzeltilmesini istiyorum. Buranın yolları düzeltilip, turizme kazandırılırsa hem Van için hem de Başkale için önemli bir turizm kaynağı olur" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------
-Drone ile travertenlerden genel görüntüler
-Fotoğraf çekmek için travertenlere gelen vatandaşlardan detaylar
-Travertenlerden drone ile genel ve detaylar
-Vatandaşlardan detaylar
-Muhabir anonsu
-Öğretmen Emine Tanrıverdi ile ropörtaj
-Öğretmen Yılmaz Samioğlu ile röportaj
-Dereiçi Mahalle sakinlerinden Abdurrahman Kaya ile röportaj
-Travertenlerden detay ve genel görüntüler

SÜRE: 4 DAKİKA 40 SANİYE
BOYUT: 901 MB

Haber-Kamera: Gülay KUYUCU-Orhan AŞAN/ VAN,(DHA)-

===================

Heyelan tehdidi altındaki hastane binası güçlendirilecek

Gümüşhane'de yapımı tamamlanan ve zeminindeki heyelan tehdidi nedeniyle 4 yıldır hizmete açılamayan yeni devlet hastanesi için güçlendirme ve heyelan önleme projesi hazırlandı. Kuzey ve güney cephesinde ağırlık yapan yamaçta molozlar temizlenecek, 600 metre uzunluğunda 3 sıra diyafram duvar örülerek hastanenin zemin kayma riski ortadan kaldırılacak.
Kentte, Bağlarbaşı mevkiinde yapımına 2012 yılında başlanan ve 51 milyon liraya mal olan 8 katlı, 200 yataklı ve bünyesinde 10 ameliyathane ile 30 yoğun bakım ünitesi yer alan yeni devlet hastanesinin inşaatı 2015’te tamamlandı. İnşaatının tamamlanmasının ardından, yamaç arazide elde edilen alan üzerine inşa edilen hastane binasında ve zemininde çatlaklar oluştuğu gözlendi. Hastane zemindeki kayma riski nedeniyle 4 yıldır hizmete açılamadı. Hastane binası için zemin güçlendirme ve heyelan önleme projesi hazırlandı. AFAD tarafından hazırlanan proje ile hastanenin kuzey ve güney cephesinde bulunan kayalık alanlardan yaklaşık 390 bin metreküp hafriyat çıkarılacak, ağırlık yapan yamaçta molozlarının temizlenmesinin ardından 600 metre uzunluğunda 3 sıra diyafram duvar örülecek. Proje ile zemin kayması riski ortadan kaldırılarak hastane hizmete açılacak.
'HASTANE BİRAN ÖNCE AÇILMALI'
Gümüşhane'de vatandaşlar hastanenin biran önce hizmete açılmasını bekliyor. Hastaneye kentin ihtiyacı olduğunu anlatan Ali Sait Al, "Bu hizmetin Gümüşhaneliler tarafından kullanılamaması bir handikap. Burada yetkililerin bir an önce çözüm bulup böyle bir yatırımı Gümüşhane’de kullanıma açması gerekiyor. Çünkü mevcut hastanemizin durumu ve kapasitesi ortadaö dedi. Hastanenin yapıldığı arazinin yanlış seçildiğini söyleyen Tamer Merdan da “Hastane bitirildi ve açılamadı. Hastanenin zeminin sağlam olmadığı ve kaymalar olduğu söylendi. Şu an bölgeyi diyafram duvar ile sağlamlaştırmaya çalıştıklarını öğrendik. Süreç çok uzadı bu da insanları usandırdıö diye konuştu. Hastanede doktor eksikliği olduğunu söyleyen İzzet Demirkıran ise, “Biz bir MR için farklı şehirlere gidiyoruz. Doktor ve cihaz olmadıktan sonra binalar hiçbir işe yaramazö şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü
---------
- Hastaneden drone görüntüleri
- Zemin kayma riski önleme çalışmalarından görüntüler
- Vatandaşlarla röpler
- Detaylar

BOYUT: 488 MB

Haber Kamera: Uğur AYDIN-Sinan UÇAR/GÜMÜŞHANE,(DHA)

==================

Tüfekle oynayan çocuk, kazayla dedesini öldürdü

Konya'da S.C.Y.(14), oturma odasında oynadığı tüfeğin yanlışlıkla tetiğe dokununca bahçede oturan dedesi Abdullah Yılmaz'ı (68), başından vurarak, öldürdü.
Olay, dün saat 19.00 sıralarında Çeltik ilçesi Gökpınar Mahallesi'nde çiftçi Abdullah Yılmaz'ın evinde meydana geldi. Yılmaz, bahçede sandalyede oturduğu sırada torunu S.C.Y. oturma odasında duvara asılı olan av tüfeğini alıp, oynamaya başladı. S.C.Y.'nin yanlışlıkla tetiğe dokunması üzerine ateş alan tüfekten çıkan saçmalar, açık olan pencereden geçip, dede Yılmaz'ın başına isabet etti. Yılmaz kanlar içinde kalırken aile hemen jandarma ve sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık görevlilerinin tüm müdahalesine rağmen dede Abdullah Yılmaz, hayatını kaybetti. Yılmaz'ın cansız bedeni otopsi için Yunak Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, S.C.Y. ifadesi alınmak üzere jandarma karakoluna götürüldü.
Yılmaz'ın cenazesinin bugün öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Gökpınar Mahalle Mezarlığı'nda toprağa verileceği belirtildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Haber: Atilla MEMİŞ/AKŞEHİR,(Konya)(DHA)-

Geri Dön