HABER

DHA YURT BÜLTENİ - 7

  Fırtına Vadisi'nde kaçak yapıların yıkımı öncesi gerginlik (2) TEBLİGAT BEKLENİYOR Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi'ne inşa edilen 21 kaçak yapının yıkımı için sabah erken saatlerde, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile bölgeye gelen yaklaşık 200 kişilik jandarma ekibi ile iş makineleri bekleyişlerini sürdürüyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin bölgedeki kaçak yapı sahiplerine tebligat yapmasının ardından yıkım çalışmalarına başlanacağı belirtildi.

Fırtına Vadisi'nde kaçak yapıların yıkımı öncesi gerginlik (2)
TEBLİGAT BEKLENİYOR

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi'ne inşa edilen 21 kaçak yapının yıkımı için sabah erken saatlerde, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile bölgeye gelen yaklaşık 200 kişilik jandarma ekibi ile iş makineleri bekleyişlerini sürdürüyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin bölgedeki kaçak yapı sahiplerine tebligat yapmasının ardından yıkım çalışmalarına başlanacağı belirtildi.
BİNAYI TERK ETMİYORLAR
İlk yıkım için, vadideki Akkaya köyüne gelen ekipler, Kemal Eksilmez'e ait kaçak yapının önünde yıkım hazırlıklarına başladı. Bu sırada yapı sahiplerinden 10 kişi girdikleri binayı terk etmeyerek beklemeye başladı. Yapı sahipleri, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı vadide yıkımlara karşı çıktıklarını söyledi.
Arazi sahiplerinden Kemal Eksilmez, haklarının sonuna kadar savunacaklarını belirterek, ""35 sene öncesinden beri burası üçüncü derecede SİT alanı ilan edilmiş. Yasa gereği iki sene içerisinde imar çıkması gerekiyordu. O günden bugüne hiçbir çalışma olmadı. Benim burada 4 dönüm arazim var. Bu arazi içerisinde ben 500-700 metre kare inşaat kuramayacak mıyım? Turizm bölgesi diyoruz, insanlar burada gelip geçiyor. Yemek yiyecek, yatacak yer bulamıyorlar. Turistler geliyor ama bakıldığında bir altyapı yok. Bir şekilde kendi bütçemiz ile kendi yerimizde inşaat yapmaya çalışıyoruz. Baştan beri neden imar çalışması yapılmadı? Niye 'senin burada 4 dönüm arazin varsa gel 300 metre projeni yap' demiyorlar. Bir limit koyulsun. 'Yapmayacaksın' diyorlar, neden yapmayacağım? Devlet tapu vermedi mi bana? Verdiyse neden bana izin vermiyorsun? İnşaatla ilgili bakanlıkta turizm yatırım teşvik belgeleri aldık. Ama resmi izin çıkmıyor. Buradaki insanları bile bile ateşe attılar. Burada bir ihanet var. Rize'deki devlet görevlileri uyuyor. Burada bina yaptık, o günden bugüne 'imar çıkacak yapın' dediler ama çıkmadı. Bunu şimdi yıkacağına önceden yaptırmasaydın. Hakkımı savunmak zorundayım, buraya masraf ettik. Yazık günah değil mi?" dedi.
'SANKİ BİZE KUMPAS DÜZENLENDİ'
Arazi sahibi Ahmet Yaylacı ise kendilerine tutanağın hükmünün olmadığı belirtilerek yapılarını yapmalarının söylendiğini anlattı. Yaylacı, "Bu söylendikten sonra yapı kayıt belgemi teslim ettim. Belgeyi bile ben anlamadığım için özel idarede bulunan memurlar doldurdu. Maalesef suçlanan vatandaş oluyor. Memurlar bize, 'Yapın devlet kiminkini yıktı ki sizinkini de yıkacak' dediler. Sanki bize bir kumpas düzenlendi. Burada yatırım yapanların kötü niyetle yaptıklarını sanmıyorum. Cumhurbaşkanımızın bundan haberi yoktur. Haberi olsa bu kardeşlerinin bir tırnağının kopmasını istemeyeceğini biliyoruz. Maalesef bazı şeylerden Cumhurbaşkanımızın haberi yok. İsteğimiz buraya duyarlı olsun, ilgilensin. Bizi başkalarına boğdurmasın" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-------
-Yıkım alanından görüntüler
-Mal sahibi Kemal Eksilmez'in açıklamaları
-Mal sahibi Ahmet Yaylacı'nın açıklamaları
-Detaylar

Haber-Kamera: Tolga SAĞLAM- Mehmet Can PEÇE/RİZE-DHA

=====================

14 kurşunla öldüren avukat, 19 Mayıs'ta çocukları için doktor eşiyle bir araya gelmiş

DİYARBAKIR'da, çocuklarının da bulunduğu otomobilde tartıştığı avukat eşi Müzeyyen Boylu Issı'yı (43), araçtan indirdikten sonra tabancayla 14 el ateş ederek öldüren doktor Mesut Issı'nın (45) polisteki sorgusu sürüyor. Müzeyyen Boylu Issı'nın, ayrı yaşadığı Mesut Issı'nın kendisini rahatsız etmesi üzerine boşanma davası açtığı ve koruma kararı aldırdığı ortaya çıktı. Müzeyyen Boylu Issı'nın, çocuklarının, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı babalarıyla geçirmek istemesi nedeniyle boşanma aşamasındaki eşiyle sadece o gün için bir araya geldiği belirlendi.
Olay, dün öğle saatlerinde merkez Kayapınar ilçesinde meydana geldi. Müzeyyen Boylu Issı ve boşanma aşamasında olduğu eşi Mesut Issı, çocuklarıyla birlikte 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katıldı. Çift, tören dönüşünde otomobilde tartışmaya başladı. Mesut Issı, çocukların yanında tartışmamak için otomobilini kenara çekip, eşini araçtan indirdi. Biraz ileriye giden çift, tartışmayı sürdürdü. Tartışmanın büyümesi üzerine Mesut Issı, üzerindeki tabancayı çekip, eşi Müzeyyen Boylu Issı'ya 14 el ateş etti. Vücuduna isabet eden kurşunlarla yere yığılan Müzeyyen Boylu Issı, olay yerinde hayatını kaybetti.
Hastanede yapılan otopsinin ardından Müzeyyen Boylu Issı'nın cenazesi, dün akşam Çınar ilçesine bağlı kırsal Şükürlü Mahallesi'nde gözyaşlarıyla toprağa verildi.
Cinayet zanlısı doktor Mesut Issı ise polis merkezine teslim oldu. Emniyetteki işlemleri süren Mesut Issı'nın, verdiği ilk ifadede, eşi Müzeyyen Boylu Issı ile boşanma aşamasında olduklarını, ayrılmak istemediği için tartıştıklarını söylediği öğrenildi. Mesut Issı, sorgusunun tamamlanmasının ardından Adliye'ye sevk edilecek.
19 MAYIS NEDENİYLE BULUŞMUŞ
Diyarbakır Barosu'na kayıtlı avukat Müzeyyen Boylu Issı'nın, 1,5 yıl önce, şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşi Mesut Issı'dan ayrı yaşamaya başladığı, sürekli rahatsız edilmesi üzerine boşanma davası açtığı ve koruma kararı aldırdığı ortaya çıktı.
Müzeyyen Boylu Issı'nın, kendi yanında kalan 2 çocuğunun, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı babalarıyla geçirmek istemesi üzerine boşanma aşamasında olduğu Mesut Issı ile sadece o gün için bir araya geldiği belirlendi.
KADINA YÖNELİK ŞİDDET ÇALIŞMALARINA KATILMIŞ
Eşi tarafından öldürülen Müzeyyen Boylu Issı'nın, kayıtlı olduğu Diyarbakır Barosu ve çeşitli sivil toplum kuruluşları bünyesinde kadına yönelik şiddetin sonlandırılması ve hak ihlalleriyle ilgili çalışmalarda aktif rol oynadığı belirlendi. Avukat Issı'nın, kadına yönelik şiddetle ilgili düzenlenen basın açıklamalarını da okuduğu ifade edildi.
BARODAN KINAMA VE BAŞSAĞLIĞI MESAJI
Diyarbakır Barosu, kadına yönelik şiddet çalışmalarında aktif rol alan avukat Issı'nın öldürülmesini kınayarak, başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda, şu ifadelere yer verildi:
"Her gün bir kadının katledildiği ülkemizde Diyarbakır’da bir kadın meslektaşımız boşanma aşamasında olduğu bir süreçte katledilmiştir. Kadına yönelik şiddetin giderek arttığı, kadın cinayetlerinin durdurulamadığı günlerden geçiyoruz. Ve bir kez daha bu acı olayla, şiddet uygulayanın eğitimli olup-olmamasının kadına bakış açısını değiştirmediğini, toplumsal statü ve eğitim düzeyi değişmeksizin kadın üzerinde tahakküm kuran erkek egemen bir bakış açısının devam ettiğini gördük. Kadın cinayetlerinde koruyucu ve önleyici tedbirlerin artırılmadığı, yargılamaların adil-etkin yürütülmediği müddetçe de bu cinayetlerin önüne geçmek mümkün olmayacaktır. Kadına yönelen erkek şiddetini bir kez daha kınıyoruz."

Görüntü Dökümü
-------------
- Avukatın öldürüldüğü olay yerinden detaylar
- Avukat'ın telefonunun çalması
- Olay yerinden görüntüler
- Diyarbakır adliyesinden detaylar

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 352 MB

Haber-Kamera: Emrah KIZIL-/Mesut BUDRAÇ/DİYARBAKIR,(DHA)

====================

Çocukların tehlikeli şampiyonluk kutlaması

Şırnak'ın Silopi ilçesinde Galatasaray'ın şampiyonluk kutlamaları sırasında bir grup çocuğun, hareket halindeki hafif ticari aracın arkasından tutunarak yolculuk yapmaları korkuttu.
Spor Toto Süper Lig'in 33'üncü haftasında Galatasaray'ın, Medipol Başakşehir'i 2-1 yenerek şampiyonluğunu ilan etmesiyle, Silopi ilçesinde bir grup taraftar sevinç gösterisi düzenledi. Araçlarına binen taraftarlar, uzun konvoy oluşturarak, ilçenin işlek caddelerini dolaştı. Kutlamalar sırasında kapısı açık şekilde hareket eden hafif ticari aracın arkasından tutunan 5 çocuk ise görenleri hem şaşırttı, hem korkuttu. Akan trafiğe aldırış etmeden yolculuk yapıp, bu şekilde eğlenmeye çalışan çocuklar, bir süre sonra konvoydakilerin uyarısıyla araçta inip uzaklaştı.

Görüntü Dökümü
-----------
- Kamyonete asılan çocuklar
- Çocukların araçtan atlamaları
- Çocukların tekrar araca asılması
- Araçtan inen kişinin çocukları kovalaması
- ilçedeki kutlamalardan detaylar
- Genel ve detaylar görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 91 MB

Haber-Kamera: Mehmet Selim YALÇIN/SİLOPİ(Şırnak),(DHA)

======================

Kaymakam, 19 Mayıs kutlamalarında oynadı

Zonguldak Kilimli Kaymakamı Nevzat Taşdan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında, ‘Türkiyem’ türküsü eşliğinde oynadı.
Kilimli’de, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları spor salonunda gerçekleştirildi. Kutlamalarda, halk oyunları ve çeşitli gösteriler düzenlendi. Kutlamalara katılan kaymakam Nevzat Taşdan, program sonunda 'Türkiyem' türküsü eşliğinde oynadı. Kaymakam Taşdan'ın dansı, tribünlerden alkış aldı. Taşdan, dansının ardından izleyicileri selamladı.

Görüntü Dökümü
----------
Kaymakam Nevzat Taşdan’ın oynaması

Süre: (4:08) Boyut: (464 MB)

Haber-Kamera: ZONGULDAK,(DHA)

======================

Jandarma, kaçak avcılara göz açtırmıyor

Van'ın Erciş, Edremit ve Muradiye ilçelerinde jandarma biri fark edilmemesi için batırılmış 3 tekne ile 350 metre manyat ağ ele geçirdi. Kaçak avlanan 4 kişi de suçüstü yakalandı.
Van Gölü'nde yaşayan ve her yıl 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında avlanması yasaklanan inci kefalinin korunması için jandarmanın mücadelesi sürüyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı Bot Timi, Van Gölü kıyısındaki Çelebibağ bölgesinde kaçak avcılar tarafından farkedilmemesi için batırılmış 1 tekne ile 350 metre manyat tipi ağ buldu.
Edremit İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan denetimlerde 1, Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan denetimlerde de 3 kişi, tekneyle kaçak avlanırken yakalandı. Jandarma tarafıdan ele geçirilen tekneler ve ağlar, Tarım Müdürlüğü'ne teslim edildi.
Kaçak avcılara da Su Ürünleri Kanunu'na muhalefetten idari para cezası uygulandı.
Yetkililer, inci kefalinin korunması amacıyla av yasağının sonuna kadar denetimlere aralıksız devam edileceğini bildirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Ele geçirilen ağlar
-Yapılan açıklamalar
-Yapılan operasyonlardan detaylar

Haber-Kamera: Behçet DALMAZ/VAN, (DHA)-

=====================

Otizm ve disleksili çocukların tohum topları toprakla buluştu

Adana’da otizmli ve disleksili bireylerin top haline getirilmiş toprakların içine yerleştirdiği çeşitli ağaç tohumları, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Samsun'a çıkartma yapan Türk Chopper MK üyesi motosikletli gruplar tarafından yol boyunca kurak alanlara atıldı.
Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği, artan kuraklaşmayı engelleyerek iklim eylemine farkındalık yaratmak ve farklılıkları ile kendilerini alanlarında kısıtlamış bireylerin topluma kazanımını desteklemek amacıyla 4 Mayıs’ta “Tohumdan Ağacaö projesini başlattı. JCI Adana Şubesi üyesi Merve Akçar’ın direktörlüğünü yaptığı projeye Otizmle Barış Derneği Başkanı Dursun İzgi, Disleksi ve Hiperaktivite Derneği Direktörü Semiha Çopur ve Türk Chopper MK üyesi Mustafa Yılmaz da paydaşlık yaptı.
Proje kapsamında her yaştan otizmli ve disleksili bireyler toprakları top haline getirerek içine Lübnan sediri, kızılçam, kayın, sarıçam, karaçam ve kestane tohumları yerleştirdi. Türk Chopper MK üyesi bir grup motosikletli de Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ve milli mücadelenin başlangıcının 100'üncü yıldönümü olan 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkartma yaptı. Motosikletli grup, 100 tane tohum topunu yol boyunca kurak yerlere attı.

Görüntü Dökümü
----------
- Otizmli çocukların tohumları hazırlamaları
- Motorcuların tohumları atması
- Motorcuların gidişi
- Bir motorcu ile röp.

SÜRE:02'32" BOYUT:284 MB

Haber:Nuri PİR-Kamera: ADANA,(DHA)

Geri Dön