HABER

DHA YURT BÜLTENİ - 9

  Derede kaybolan çocuk, ölü bulundu SİİRT’in Kurtalan ilçesinde, serinlemek için 2 kuzeniyle birlikte girdiği derede kaybolan 11 yaşındaki Kutray Çelik'nin cansız bedeni bulundu.

Derede kaybolan çocuk, ölü bulundu

SİİRT’in Kurtalan ilçesinde, serinlemek için 2 kuzeniyle birlikte girdiği derede kaybolan 11 yaşındaki Kutray Çelik'nin cansız bedeni bulundu.
Akçalı köyünde oturan Kurtay Çelik, dün öğle saatlerinde, 2 kuzeniyle birlikte Kurtalan ilçesindeki Başur Deresi'ne girdi. Ancak küçük çocuk, kısa süre sonra akıntıya kapılıp, gözden kayboldu. Kuzenlerin ihbarı üzerine bölgeye polis, sağlık, jandarma, AFAD ve UMKE ekipleri ile Jandarma Sualtı Arama Kurtarma timleri sevk edildi.
Derede arama çalışması başlatan su altı arama ekipleri, bugün saat 12.45 sıralarında, suya girdiği yere 50 metre mesafede küçük çocuğun cansız bedenini buldu. Sudan alınarak kıyıya çıkarılan Çelik'in cenazesi otopsi için morga kaldırıldı.

Görüntü Dökümü
----------
Nehirden görüntü
Nehir kenarında bekleyen vatandaşların görüntü
Kurtarma ve arama çalışmasından görüntü
Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 88 MB

Haber-Kamera: Mehmet Yücel DURAK/SİİRT,(DHA)

================

Sincapları öldürüp, ağaca astılar

Bursa'nın İznik ilçesinde, öldürüldükten sonra bacaklarından ceviz ağacına iple asılmıs 2 sincap, bulundu. Polis, sincapları öldürüp ağaca asanları arıyor.
Bursa'nın İznik ilçesi Abdulvahap Mahallesi'ndeki evlerinden sabah saatlerinde tarlalarına çalışmaya giden vatandaşlar, yol kenarındaki bahçede, ceviz ağacına asılı 2 ölü sincap gördü. Hemen polis ile belediyeyi arayan vatandaşlar duruma tepki gösterdi.
Olay yerine gelen ekipler, bacaklarından iple ağaca asılan ölü sincapları, ağaçtan indirdi.
Polis, sincapları öldürüp, ağaca asan kişi ya da kişileri tespit etmek için soruşturma başlattı.

Görüntü dökümü
--------
-Sincaplardan detaylar
-Olay yeri detaylar

Süre: 0.43 saniye, Boyut: 96 MB

Haber-Kamera: Mehmet BULDU/İZNİK,(Bursa),(DHA)

====================

Dövüştürülen horozlar koruma altında

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihbarı üzerine yapılan baskın ve düzenlenen operasyonlarla kurtarılan dövüş horozlarını koruma altına aldı.
Emniyet Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerince yapılan baskın ve düzenlenen operasyonlarla el konulan ve yasa dışı dövüştürülen 29 horoz, Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkı'nca koruma altına alındı. Çoğunluğu Adana, Mersin ve Osmaniye'den getirilen ve ağır yaralı olarak kurtarılan horozlar, Tarsus Hayvan Parkı'nda tedavileri ve bakımları yapılarak rehabilite ediliyor. Ölümüne dövüştürülen horozlar, artık Berdan Nehri kıyısındaki doğayla iç içe bulunan Hayvan Parkı'nda yaşıyor.
'BİRÇOĞU AĞIR YARALI HALDE GETİRİLİYOR'
Tarsus Hayvan Parkı Müdürü ve Veteriner Hekim Mesut Özdemir, parkta bulunan 29 horozun geldiklerinde ağır yaralı olduklarını ve uzun bir tedavi süreci sonunda sağlıklarına kavuştuklarını belirterek, "Gereze horozu olarak da bilinen dövüş horozları, parkımıza Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından getirilir. Vatandaşlardan gelen ihbar üzerine Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan baskınlar ile el konulan horozlar bunlar. Bu horozların birçoğu çok ağır şekilde yaralanmış halde geliyorlar. Kurtulanlar ve uzun süre tedavisi devam eden horozlarımız burada bizim misafirimiz olarak kalıyorlar" dedi.
SAHİPLENDİRİLİYORLAR
Dövüştürüldüğü tespit edilen ve getirilen horozların, bakım ve tedavileri gerçekleştirildikten sonra rehabilitasyon süreci başlıyor. 2- 8 yıl süren rehabilitasyon süresini tamamlayan horozlar ise sahiplendirilebiliyor. Sahiplenme sürecini titizlikle takip eden Büyükşehir Belediyesi, horozları sahiplenmek isten kişilerden ayrıntılı bilgi ve horozu besleyeceği yerle ilgili görüntü ve belge istiyor. Uygun görülen kişilerden ayrıca sahiplendiği horozu bahis ve dövüş amaçlı kullanmayacağına dair taahhüt alınıyor. Sahiplendirilen horozlar belirli aralıklarla kontrol ediliyor.

Görüntü Dökümü
------------
Korumaya alınan horozlardan görüntü
Kafeslerden görüntü
Kafesteki horozların görüntüsü
Horozlara bakanlar
Tarsus Hayvan Parkı Müdürü ve Veteriner Hekim Mesut Özdemir'in açıklaması
Hayvan Park'ından genel ve detay

Haber-Kamera: MERSİN; (DHA)

==================

Tarihi lahitin içinde yemek pişirdiler

Ayhan ACAR/AMASRA (Bartın), (DHA)- BARTIN'ın Amasra ilçesinde, Roma Dönemi'ne ait lahitin içinde tencere ile yemek pişirildi. Durumu görüp, fotoğrafını çekenler, sosyal medyada paylaşarak, tepki gösterdi.
Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapan Amasra Kalesi, 15 Nisan 2013'te, Dünya Miras Merkezi'nce, 'Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri' adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alındı. 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip ilçede, Amasra Müze Müdürlüğü'nün bahçesinde yer olmadığı için 15 yıl önce Kum Mahallesi'ndeki yürüyüş yoluna konulan Roma dönemine ait lahitlerde tencere ile yemek pişirildi. Alevin rüzgarla sönmemesi için lahitin içine konulan tencere ve ocağı görenler, fotoğrafını çekip, sosyal medyada paylaşarak duruma tepki gösterdi. İki hafta önce de aynı yol üzerinde bulunan bir lahit kapağına ve mezarına siyah sprey boya ile 'Gülay' yazılmış, ve bu olay da tepki toplamıştı.

GÖRÜ
-Amasra detay
-Muhabir anons
-Lahitin görüntüsü
-Tarihi lahitin üzerine yeni yazılan yazılar
-Vatandaşlardan tepki röp.

Süre: 1.58 Boyut: 218 MB

Haber-Kamera: Ayhan ACAR/BARTIN,(DHA)

==================

Urla Bağ Bozumu Şenliği başladı

İZMİR'in Urla ilçesinde düzenlenen düzenlenen Geleneksel Urla Bağ Bozumu Şenliği başladı. İki gün sürecek şenlik kapsamında yeni koparılmış üzümler ziyaretçilerle buluştu. Vatandaşlar üzüm ezmek için kurulan standa yoğun ilgi gösterdi.
Urla Belediyesi'nin ev sahipliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen Geleneksel Urla Bağ Bozumu Şenliği, çeşitli kooperatif ve derneklerin yanı sıra, çiftçilerin de üzümlerle süsledikleri traktörleriyle geçiş yaptığı kortej ile başladı. Urla Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen festivale Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Urla Kaymakamı Önder Can, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve çok sayıda ziyaretçi katıldı. Ziyaretçiler şenlikte, bir yıl boyunca çiftçilerin büyük bir emekle yetiştirdiği, bağlardan yeni koparılmış üzümler ile buluştu. Şenliğe gelenler, züm ezmek için kurulan standa ise yoğun ilgi gösterdi. Lastik çizmeleri giyenler, stantta üzümleri çiğneyip ezerek, kendi taze üzüm sularını elde etti. Şenlikte üzümün yanı sıra, Urla topraklarında yetişen meyve ve sebzeler ile kadınlar tarafından hazırlanan el emeği hediyelik ürünler de yer aldı. Şenlik alanında at sırtında gezen çocuklar da renkli görüntüler oluşturdu. Öte yandan şenlikte, daha önceden düzenlenen Urla mahsulleri yarışmasının ödül töreni de gerçekleştirildi. Farklı kategorilerde dereceye giren meyve ve sebze üreticilerine sahnede plaketleri verildi.
'BİR YILIN MÜKAFATI'
Bağ bozumunun önemine dikkat çeken Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, "Çiftçilik ve tarımla uğraşanlar Atatürk'ün dediği gibi 'Köylü milletin efendisidir' sözünü yerine getirenler, bir yıl boyunca gece gündüz çalışır, toprağı işlerler en sonunda da o bir yılın hasadını almak için dört gözle beklerler. Bir yılın mükâfatını işte bugün alacağız. Bugün üzüme, incire balın, zeytine yağın, evlere mutluluğun düştüğü gün. Bizler de üreticilerimizin çiftçilerimizi köylülerimizin ekonomik koşullarının daha iyi olması için bugüne kadar verdiğimiz desteği bundan sonra da sürdüreceğiz. Biz de her zaman üreten ve üreticinin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu da böylesine kaliteli ürünleri yetiştirdikleri için Urlalı üreticilere teşekkür etti. Özuslu, "Allah bu topraklara her şeyi vermiş. Ama bu eşsiz ürünler fiziki şartları insan emeğiyle taçlandırarak ortaya çıkıyor. Herkese ekmek, su, hava kadar lazım olan bir şey var, o da bir arada yaşama iradesi. Huzur varsa kalkınma olabilir, barış varsa kalkınma olabilir. Bize ekmek, su kadar bir arada üretip, bir arada adilce paylaşma arzusu gerekiyor" diye konuştu.
Urla Kaymakamı Önder Can de bu seneki hasadın bereketli olmasını dileyerek, "Urla'da bağcılığın bu seviyeye gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Urla bağcılığının yeni yatırımlarla ve marka değerini artırarak dünyada hak ettiği yere ulaştırılacağına inanıyorum" dedi.
'ŞARAP TURİZMİNDE HEDEF 250 BİN ZİYARETÇİ'
Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılar Derneği Başkanı Can Ortabaş ise şunları söyledi:
"Urla'da sezonu uzatmanın en önemli yollarından biri de şarap turizmidir. Şarap turizmine katılanlar, müze turizminin beş katı, Antalya'daki her şey dahil sisteme gelen turistlerin 20 katından fazla harcama yapıyor. Urlalı üreticilerimize bir sözümüz var. 3-5 bin kişiyle başlayan şarap turizmi şu anda 90 bin seviyelerine geldi. Bizim hedefimiz bunu 250 bine çıkarmak."
'ÜZÜMÜN EN GÜZELİ EGE BÖLGESİ'NDE'
Şenlikte kendi ürettiği meyvelerin satışını yapan Sabahat Kocaküllah, "Üzüm hasadımızı 15 gün önce gerçekleştirdik. Bütün bir yıl özenle yetiştirdiğimiz üzümleri bugün şenlikte satıyoruz. Bu yıl bizler için çok verimli geçti. Üzümün kilosunu 8 TL'den satıyoruz. Aynı zamanda patlıcan ve kabak üretimi de yapıyoruz bugün stantta bütün ürünlerimizi sergiliyoruz" dedi.
ŞENLİKTE KARPUZ DA YER ALDI
Urla'da karpuz üretimi yapan Ergin Aytoğlu, "Yerel tohumlarımızı mayıs zamanı toprağa atıyoruz ve kendi kendine bir hafta veya 10 gün içinde filizleniyor. Daha sonra çapa, sulama ve örtme işlemleri yapılıyor. Yerli karpuz ithal karpuzlara göre biraz daha küçük, ancak çok lezzetli oluyor. Yerli karpuz çok tutuluyor ve kilosu 1.5 TL'den satılıyor" dedi.
Şenlikte yerli karpuzun tadına bakan Ayşe Polat ise, "Yerli karpuz ithal karpuzlara göre kesinlikle daha lezzetli aynı zamanda organik olduğu için tercih ediyoruz. Fiyatı da piyasasına göre oldukça iyi" diye konuştu.
EN GÜZEL KAVUNLAR ŞENLİKTEYDİ
Şenlikte, daha önce en güzel kavun yetiştiricisi seçilen Aynur Erdiç ise, "İnsanın emeğinin karşılığını alması oldukça güzel. Urla'nın kavunları çok büyük bir emekle hazırlanıyor ve diğer kavunlara göre tadı oldukça lezzetli. Kesinlikle su verilmeden yetiştiriliyor. Urla kavunu diğer kavunlara göre daha az benekli oluyor" diye konuştu.
Şenliğe kızlarıyla birlikte İzmir'den gelen Gülden Edebali, "Festival bizim için çok eğlenceli geçiyor. Burada taze meyve ve sebzeler de var, el yapımı yiyecekler de, hediyelik eşyalar da. Kızlarım az önce lastik botlar giyip üzümlerin suyunu sıktı. Biz de şimdi onları içiyoruz ve çok lezzetli" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-Şenlikten görüntüler
-Açılış töreninde yapılan konuşmalar
-Ziyaretçilerle röp.
-Kortejden görüntüler
-Üreticilerle röp.

Haber: Hande NAYMAN Kamera: Mücahit BEKTAŞ / İZMİR, (DHA)

Geri Dön