HABER

DHA YURT BÜLTENİ - 9

  Suriye sınırına komando sevkiyatı Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen komando ve mayına dayanıklı zırhlı araçların bulunduğu 100 araçlık askeri konvoy, Kilis'e ulaştı.

Suriye sınırına komando sevkiyatı

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen komando ve mayına dayanıklı zırhlı araçların bulunduğu 100 araçlık askeri konvoy, Kilis'e ulaştı. Konvoydaki birliklerin Suriye sınırına konuşlandırılacağı öğrenildi.
Türkiye'nin çeşitli illerinden yola çıkan komando ve mayına dayanıklı zırhlı araçların olduğu 100 araçlık askeri konvoy, öğle saatlerinde Kilis’e ulaştı. Geniş güvenlik önlemleri altında ilerleyen konvoy Kilis'in Suriye sınırına yöneldi. Konvoydaki birliklerin Suriye sınırındaki kritik bölgelerde konuşlandırılacağı öğrenildi.

Görüntü Dökümü
-------------------
- Konvoyun geçişi
- Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU:207MB

Haber-Kamera: Reşit ÇELEBİOĞLU-KİLİS-DHA)

=======================

Suriye Milli Ordusu askerleri, sınır hattına geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat’ın doğusuna yönelik olası askeri harekat öncesi Suriye Geçici Hükümeti’ne bağlı Milli Ordu askerleri sınır hattına geldi. Milli Ordu unsurları, operasyonda Fırat’ın doğusunun terör örgütünden arındırılmasında Türk askeri ile birlikte hareket edecek.
Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Suriye topraklarını işgal eden terör örgütü PKK/YPG’nin, Türkiye’nin sınır güvenliğini tehdit etmesi ve buradaki sivilleri göçe zorlayarak demografik yapıyı değiştirmesinin ardından bölgeye operasyon sinyali verildi. Türkiye’nin bu çağrısının ardından ABD ve batılı ülkeler, askeri operasyonun durdurulması ve belirli bir takvim içerisinde teröristlerin bölgeden çıkarılacağına dair söz verdi. Ancak ABD ve diğer ülkelerden hem güç hem de silah desteği alan teröristler işgal ettikleri alanları terk etmedi. Türkiye, rahatsız olduğu bu durumu yeniden gündeme getirmesinin ardından geçen Ağustos ayının ilk günlerinde ABD’den askeri bir heyet Ankara’ya geldi. Milli Savunma Bakanlığı'nda iki ülke askeri heyetlerinin iki gün süren görüşmelerinin ardından Fırat’ın doğusunda kalan Suriye topraklarında güvenli bölge oluşturulmasına yönelik karara varıldı. Mutabakatın ardından 12 Ağustos’ta Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde iki ülke askerlerinin görev yapacağı Müşterek Harekat Merkezi kuruldu. Merkezin çalışmaları kapsamında ilk etapta Suriye’nin kuzeyinde kalan teröristlerin işgalindeki alandaki hava sahası Türkiye’ye ait insansız hava araçlarına açıldı. İHA’lar ile havadan görüntüler alınırken, ABD ve Türk askerleri sonraki süreçte 7 kez havadan 3 kez ise karadan ortak devriye faaliyeti gerçekleştirdi.
SÜREÇ TATMİN ETMEDİ, OPERASYON İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ
Ancak ABD’nin sürekli olarak oyalama taktiği ile süreci uzatması ve aynı süreçte terör örgütüne de TIR’larla araç ve mühimmat sevkiyatını sürdürmesi Türkiye’nin tepkisine yol açtı. Durumdan rahatsız olan ve sık sık oyalama ve süreci uzatmaya tahammüllerinin kalmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye Eylül ayı sonuna kadar süre tanıyarak güvenli bölgenin tesis edilmesini aksi takdirde Türkiye’nin kendi planlarını hayata geçireceğini duyurdu. Bu gelişmenin ardından ABD’nin süreci uzatmaya yönelik tutumunu sürdürmesi ile Türkiye, kendi düzenleyeceği harekat ile Fırat’ın doğusunu terör örgütünden arındıracağını ilan etti.
TÜRKİYE HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI
Alınan bu kararın ardından Türkiye, aylardır yoğun şekilde yığınak yaptığı Suriye sınırına sevkiyatını devam ettirdi. Son günlerde sınır hattına obüs, tank, zırhlı araç ve zırhlı iş makineleri sevk edilirken, bölgede sağlık, arama ve kurtarma ekipleri de görevlendirildi. Tüm hazırlıkların tamamlandığı sınır hattına son olarak dün geceden itibaren Suriye Geçici Hükümeti’ne bağlı Milli Ordu unsurları da gelmeye başladı. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile güvenli hale getirilen bölgeden çıkış yapan Milli Ordu askerleri, otobüslerle Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerine ulaştı.
MİLLİ ORDU UNSURLARI SINIR HATTINDA
Akçakale’ye gelen Milli Ordu askerlerinden bir grup öğle saatlerinde sınır hattına geldi. Üzeri çamurla kaplanmış olan araçlarıyla sınır hattına gelen Milli Ordu askerlerinin bulunduğu birkaç araçlık konvoy, Telabyad’ın batısındaki Ayn El Arab yönüne ilerledi. 3 araçla sınır hattında yaklaşık 1 saat süren inceleme sonunda, yeniden üslendikleri alana dönen Milli Ordu askerleri dönüş yolunda bayrak sallayıp, kendilerini görüntüleyen gazetecilere zafer işareti yaptı. Milli Ordu askerlerinin sınır hattında incelemelerde bulunduğu ve olası operasyonda unsurlarını sevk edecekleri giriş noktalarını saptadıkları belirtildi.
DÜĞMEYE BASILINCA İLK OLARAK HEDEFLER YUMUŞATILACAK
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin elindeki istihbarat bilgilerinin yanı sıra kara ve hava devriyesi ile İHA’lardan elde edilen görüntülerle belirlediği terör örgütü PKK/YPG’ye ait öncelikli hedefleri harekatın başlamasıyla yumuşatma vuruşlarıyla ateş altına alacak. Koordinatları belirlenmiş olan hedefler havadan uçaklar, karadan ise obüs, tank ve çok namlulu roketatarlar ile ateş altına alınacak. Hedeflerin ateş altına alınmasının ardından ise zırhlı birlikler ile Suriye Milli Ordusu unsurları karadan sınırı geçecek. Özellikle tuzaklanmış patlayıcı ve mayınlı bölgelere karşı hassasiyetle hareket edecek olan askerlerin ilerleyişi sırasında teröristlerin hain saldırılarına karşın da sınır hattında önlem alınacak.
TERÖRİSTLERİN BAĞLANTILARI KESİLECEK
Sınırı geçecek olan birlikler ilk etapta kritik noktaları teröristlerden arındırarak güvenli hale getirip üslenecekleri, ardından terör örgütünün işgal ettiği alanların birbiriyle irtibat ve ikmalini kesmeyi hedefliyor. Adım adım ilerleyerek 30-35 kilometre derinliğe ulaşmayı hedefleyen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının hem ana güzergahları hem de patika yollarda kontrolü sağlayarak teröristlerin militan ve mühimmat transferini engelleyeceği belirtildi. Harekatın ilk aşamasında Akçakale’nin karşısındaki Telabyad ile Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn kentlerinde kontrolü sağlamayı hedefleyen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, birkaç koldan giriş yaparak başlatacağı harekatı kırsaldan başlayıp, süpürme operasyonu ile merkeze doğru ilerlemeyi planladığı kaydedildi.
TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM, TALİMAT BEKLENİYOR
Operasyon için tüm hazırlıklarını tamamlayan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesine geçiş için talimat beklediği kaydedildi. Aynı zamanda başkomutan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat vermesiyle başlayacak operasyon kapsamında TSK, Suriye’deki siviller ile tarihi alanlar ve dini mabedlerin korunmasını da öncelik olarak belirledi. TSK’nın operasyonu başlatmasının ardından sınırı geçen birliklerin kontrol altına aldığı alanlarda meskun mahal operasyonunu da başlatacağı ve böylelikle hem karadan ilerleyişin hem de meskun mahal operasyonunun aynı anda yürütüleceği ifade edildi.
HEDEF 2 MİLYON SURİYELİYİ ÜLKESİNDE BARINDIRMAK
Operasyonunun başarıya ulaşmasının ardından Türkiye’nin 480 kilometre uzunluğundaki Fırat’ın doğusundaki alanda 10 yeni ilçe ve 140 yeni köy kuracak. İlçelerde 30, köylerde ise 5 bin sivilin yerleştirilmesi ile 1 milyon insanın barınmasına imkan tanınacak yeni yerleşim alanları oluşturulacak. Mevcut ilçe, belde ve köylerde de 1 milyon kişinin barındırılması ile operasyon sonunda 2 milyon Suriyeli kendi topraklarına geri dönerek yaşamaya başlayacak.
TERÖRİSTLER KORKU İÇİNDE
Türkiye’nin operasyon için son hazırlıklarını tamamlamasının ardından Suriye’de de teröristleri korku saldı. Fırat’ın doğusundaki bazı alanlarda operasyon nedeniyle tedirgin olarak çıkmak isteyen sivillere engel olan terör örgütü PKK/YPG’nin bazı ailelerin çocuklarını da zorla silah altına aldığı belirtildi. Örgütten ayrılmak isteyen militanları cezaevine koyarak cezalandıran teröristlerin, evlerinden ayrılmak isteyenleri ise ölümle tehdit ettiği öğrenildi. Öte yandan terör örgütünün uluslararası arenada ses getirebilmek adına sivilleri operasyonu durdurmaya yönelik eyleme zorladığı, katılımın az olması nedeniyle birçok teröristin de sivil kıyafetlerle protestolara katıldıkları kaydedildi. Teröristlerin bunun yanı sıra harekatta TSK’nın kullanabileceği güzergahların bulunduğu bölgelerde savunma hatları oluşturup, tünel, mevzi, hendek kazmayı ve birçok alana mayın tuzaklamayı sürdürdüğü öne sürüldü.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

Haber-Kamera: Hasan KIRMZITAŞ- Hadi KURT- Ömer ŞULUL/AKÇAKALE (Şanlıurfa), (DHA)

=====================

Adıyaman'da iskeleden düşen işçi yaralandı

Adıyaman'da, 5 katlı inşaatın 1'inci katındaki iskeleden düşen kalıp ustası Muhammet Açık, yaralandı.
Olay, öğle saatlerinde Alitaşı Mahallesi’nde meydana geldi. Yapımı devam eden 5 katlı binanın 1'inci katında çalışan kalıp ustası Muhammet Açık, dengesini kaybederek iskeleden beton zemine düştü. Arkadaşlarının ihbarıyla olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi. Ambulansla Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Açık’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Görüntü Dökümü
---------
-Acil servis
-Yaralının ambulanstan indirilmesi
-Yaralının sedye ile acile götürülmesi
-Genel ve detay görüntü

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 55MB

Haber-Kamera: Mahir ALAN-ADIYAMAN-DHA)

=======================

Dernek adı altındaki kumarhaneye baskın

Konya'da bir derneğe polis tarafından yapılan baskında 52 kişi hakkında kumar oynadığı iddiasıyla yasal işlem başlatıldı. Tombala makinesini saklayan 1 kişi de gözaltına alındı.
Selçuklu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Ferhuniye Mahallesi'ndeki Derekonağı Sosyal Yardımlaşma derneğinde kumar oynatıldığı bilgisini aldı. Ardından derneğe dün akşam saatlerinde operasyon düzenlendi. Operasyonda kumar oynadığı öne sürülen 52 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı. Dernekteki tombala makinesini bodrum katına saklamaya çalışan 1 kişi de gözaltına alındı. Tombala makinesine ile özel bölümü gizlenilmiş av tüfeği ile fişeklere el konulup, dernek mühürlendi.

Görüntü Dökümü
-----------
- Baskından detay
- Ele geçirilen malzemeler
-Genel ve detay

Haber- kamera: Mehmet IŞIK KONYA DHA))

============================

Mahalle sakinlerini şoke eden su faturası

İzmir'in Torbalı ilçesi'ne bağlı kırsal Özbey Mahallesi'nde yaşayan Sabri Gür (66) kendisine gelen 928 liralık su faturasına tepki gösterdi. Bir önceki ay 155 lira fatura ödediğini belirten Gür, daha az su kullanmasına rağmen daha yüksek fatura gelmesine itiraz ettiğini belirterek, "Geçen ay bahçeyi suladım, bu ay ise yağmurlar nedeniyle bahçeye tek damla su akıtmadım. Neden böyle bir fatura geldi anlamış değilim. İZSU'nun bu hatayı düzeltmesini istiyorum" dedi. Mahallede yaşayan başka kişiler de yüksek fatura ödediklerini belirtti.
Torbalı'nın kırsal mahallesi Özbey'de yaşayanlar bu ay yüksek miktarda gelen su faturaları nedeniyle şaşkınlık yaşadı. Mahalleliler, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU'nun kendilerine durumu açıklamasını istediklerini belirtti. Mahalle sakinlerinden Sabri Gür, geçen ay 119 ton su kullandığını ve 155 lira geldiğini, bu ay ise 99 ton suya 928 lira su faturası geldiğini söyledi. Bu kadar yüksek bir faturayı ödeme gücünün olmadığını söyleyen Gür, "Geçen ay bahçemi suladım. Oğlumun düğünü vardı. Suyu kullandık. Miktar olarak da 119 ton kullanmışız 155 lira fatura gelmiş. Bu ay mahallemizde güzel yağmur yağdı. Bahçeyi sulamadık ama 99 ton su kullanmışız, 928 lira fatura gelmiş. Benim bunu ödeyecek gücüm yok. Belediyeye ve İZSU'ya sesleniyorum. Bunu düzeltsinler, ben bu yaşımda bu faturayı nasıl düzelteyim" dedi.
122 LİRADAN 726 LİRAYA
Mahalle sakinlerinden çiftçilikle uğraşan Alihan Öcal (55), bu ay gelen su faturaları karşısında mağdur olduklarını iddia ederek, "Geçen ay 91 ton su kullandım. 122 lira fatura ödedim. Bu ay ise 83 ton su kullanmışım, 762 lira fatura gelmiş. Neden böyle olduğunu anlamadım. Çok su kullanıp az ödedik. Az su kullanıp çok fatura ödüyoruz. İZSU'nun bunu düzeltmesini istiyoruz" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
----------
- Röportajlar
- Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mehmet CANDAN / İZMİR, (DHA)

Geri Dön