HABER

Dikkatsiz gençler sigaraya karşı zayıf

Amerikalı araştırmacılar, dikkatsiz ve zihni dağınıklık sergileyen gençlerin sigaraya daha fazla bağımlı olduklarını saptadı.

Dikkatsiz gençler sigaraya karşı zayıf

Pennsylvania ve Georgetown üniversitelerinin araştırmalarına göre, okul çağındaki gençlerin yüzde 3 ila 5'inde, dikkatsizlik ve zihni dağınıklık rahatsızlıkları görüldü. Kliniksel olarak rahatsızlık işareti sergileyen bu tür gençlerin dikkatlerini hep başka taraflara verdikleri, küçük olaylar karşısında bile gereğinden fazla heyecanlı oldukları belirtiliyor. Günlük işlere karşı dikkatsiz davranan, hareketlerinde sinirlilik sergileyen gençlerin, sigara tiryakisi olabildiklerini belirleyen uzmanlar, genellikle lise çağındaki gençlerde görülen bu durumu bir gençlik rahatsızlığı olarak nitelendiriyor.

Araştırmacı Dr. Janet Audrain, bu tür gençler arasında sigara bağımlılığının erken saptanarak önlenebileceğini kaydetti. ADHD olarak nitelendirilen rahatsızlığın neden gençleri sigaraya karşı bağımlı yaptığının henüz açıklık kazanamadığına işaret eden uzmanlar, bu tür gençlerin nikotin ile kendilerini idare etme yolunu seçtiklerini düşünüyor. Lise 2'ye giden 1066 öğrenci arasında yapılan araştırmada, ilgisizlik ve aykırı davranışlar gösteren gençlerin, normal durum sergileyen gençlere göre 3 kat daha fazla sigaraya meyilli oldukları saptandı. Uzmanlar, bu tür gençler arasında rahatsızlıkları ile ilgili olarak sadece kliniksel işaretler ortaya koyanların sigaraya daha fazla meyilli olduklarını, bu gruba sadece aşırı heyecan taşıyan ve sadece düşüncesiz hareket eden gençlerin girmediğini belirtiyor. Klinik işaretler olarak, dikkatsiz ve umursamaz davranış, çevreyi hiçe sayma, çabuk sinirlenme, gelecekle ilgili plan yapmama gösteriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön