HABER

Dil temizliği ihmal edilmemeli

Dil temizliği ihmal edilmemeli

İSTANBUL (İHA) - Dil üzerinde oluşan tabakanın altında oksijensiz ortamda yaşayan mikropların ağız kokusuna neden olduğunu belirten uzmanlar, her gün en az bir kere dil temizliği yapılması gerektiği uyarısında bulunuyorlar.

Eyüp Devlet Hastanesi Diş Hekimi Hakan Erdoğan, Online Sağlık'a (www.onlinesaglik.com) yaptığı açıklamada, sosyal hayatı etkileyen, özgüveni sarsan, iletişim bozukluğuna yol açan ve utangaçlık duygusunun yaşanmasına neden olan ağız kokusunun, insanlarda içe kapanma ve stres gibi olumsuzluklar yaşamasına, evliliklerde boşanmalara bile neden olduğuna dikkat çekti.

Diş Hekimi Erdoğan, ağız kokusuna, sigara, ağız kuruluğu, kötü ağız hijyeni, dental, burun, sinüs ve boğaz problemleri, alt solunum yolları enfeksiyonları, açlık, diyet ve çeşitli hastalıkların neden olduğunu söyledi. Toplumun yüzde 25'inin ağız kokusu problemi yaşadığına dikkat çeken Hakan Erdoğan, ağız kokusu problemlerinin başlıca nedeninin ağız bakımı yapmamak olduğunu vurguladı. Diş Hekimi Erdoğan, şöyle dedi:

"Ağız kokusuna, oksijensiz ortamda yaşayabilen mikroplar neden olmaktadır. Dil üzerinde oluşan tabakanın altında yaşayan bu mikroplar, kokunun en büyük nedenidir. Diş eti problemleri, diş çürükleri de bu mikroplara yaşayacak ortamlar sunar. Ağız kokusu basite alınmamalıdır. Yeterli diş ve dil temizliği yaparak insanlarımızın birçoğu yaşadıkları bu sıkıntıdan kurtulabilir."

Dil temizliğinin yapılabilmesi için gerekli aletlerin satışının da yok denecek kadar az olduğuna değinen Erdoğan, "Günde en az bir kere dil temizliği yaparak, mikropların yaşamasına imkan tanıyan oksijensiz ortamın ortan kaldırılması lazım" ifadelerini kullandı.

Ağız kokusundan kurtulmak için özellikle yemeklerden sonra bol su ile gargara yapılmasını öneren Hakan Erdoğan, yoğurt, maydanoz, tarçın, yeşil çay kullanımının da ağız kokusunu giderdiğini söyledi. Yüksek protein içeren et, yumurta, deniz ürünleri, baklagiller, peynir gibi gıdaların ağız kokusu yaptığını kaydeden Erdoğan, bu tür gıdaların tüketiminin ardından mutlaka ağız temizliğinin yapılmasını istedi.

Ağız kokusunun yaşanmaması için ağzın nemli olması gerektiğine de işaret eden Diş Hekimi Erdoğan, "Sıvı azlığı, ağız kokusuna neden olabiliyor. Diyet yapanlar da yeterli sıvıyı almadıkları için ağız kuruluğu nedeniyle ağız kokusu yaşayabiliyorlar" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön