HABER

Dilenci kızın yardım çığlığı

İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altuntaş'ın yanına gelen biri görme özürlü erkek, diğeri 14 yaşında bir kız çocuğu Altuntaş'tan para istedi.

İSTANBUL (İHA) - Altuntaş dilencilere yardım edilmesi için yanındakilere talimat verirken, küçük kız "Amca bana para lazım" diyerek gözden uzaklaştı.

Vali Yardımcısı Altuntaş, Fatih Laleli'de restorasyonu tamamlanan Sultan III. Mustafa ve III. Selim türbelerinin açılışını yaptı. Açılış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Altuntaş, kendisini dilendirmeye çalışan kişiler tarafından feci şekilde dövüldüğü öne sürülen 5 yaşındaki Bedrettin Karaduman'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini söyledi. Altuntaş, "Bu konuda devlet bakanlığımız, ilgili hastanemiz gerekli açıklamaları yaptı. Hem Bedrettin, hem kardeşleri, hem de diğer çocuklar hakkında

gerekli koruma kararları alınmış durumda. Çocukları koruma altına alacağız. Cumhuriyet savcımız da konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapıyor" dedi.

İstanbul'da sokak çocukları ve korunmaya muhtaç, suça sürüklenen çocuklar konusunda mobil ekiplerin çalışmalar yaptığını belirten Altuntaş, bu çalışmalardaki amacın sokakta görülen çocukların ailelerine kazandırılması olduğunun altını çizdi. Altuntaş, "Vatandaşlarımız, sokaktaki çocuklardan kağıt mendil veya herhangi bir şey satın almasın. Vatandaşlarımız vicdani yönden çocuklardan bir şeyler alarak çocukların sokaklara yönelmesine, sokaklarda yaşamasına, suça sürüklenmelerine bilmeden destek veriyorlar.

Amacımız, korunmaya muhtaç çocuklar konusunda İstanbul halkının da desteğiyle gerekli tedbirin alınması. Gerekli tüm müdürlükler, yeni projelerle sokakta çalışan ve suça sürüklenen çocuklar konusunda gerekli tedbirleri almaya devam ediyorlar. Bizim amacımız çocuğun aile ortamında kalmasını sağlamak. Buradaki asıl eksiklik ailenin çocuğuna sahip çıkmaması" diye konuştu.

Bu sırada Altuntaş'ın yanına gelen iki dilenci, kim olduğunu bilmedikleri Vali Yardımcısı'ndan yardım istedi. Biri görme özürlü erkek, diğeri 14 yaşında bir kız çocuğu olan dilenciler, ellerini uzatarak para talep etti. Bir anda şaşıran Altuntaş, dilencilere yardım edilmesi için yanındakilere talimatlar verdi. Amaçları para almak olan dilencilerden 14 yaşındaki küçük kız, "Amca bana para lazım" diyerek tepkisini dile getirdi. Küçük kız, Altuntaş'ın tüm ikazlarına rağmen "Bana para lazım" diyerek gözden kayboldu.

Geri Dön