Dink komisyonu Reşat Altay'ı dinleyecek

Dink komisyonu Reşat Altay'ı dinleyecek

ANKARA (ANKA) -Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Hrant Dink komisyonu, çalışmalarına bu hafta eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'ı dinleyerek devam edecek.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde Hrant Dink suikastını araştırmak üzere kurulan alt komisyon, çalışmalarını sürdürüyor. Suikastla ilgili çalışmalarına İstanbul'da, Vali Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Dink'in eşi Rakel Dink ve çocukları ile görüşerek başlayan alt komisyon, önceki hafta da, halen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevini yürüten Ramazan Akyürek ile Polis Memuru Muhittin Zenit'i dinlemişti. Akyürek'in komisyona, suikasta adı karışan Yasin Hayal ve ağabeyi Osman Hayal'in sık sık İstanbul'a gidip geldikleri konusunda İstanbul emniyetine bilgi verdiklerini söylediği kaydedilirken, alt komisyon Başkanı AKP Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan yaptığı açıklamada, Akyürek'in İstanbul Emniyet Müdürlüğünü suçlayıcı hiçbir ifadesinin bulunmadığını ve bu yöndeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirmişti. Komisyon bir haftalık aranın ardından çalışmalarını bu hafta Salı gününden itibaren, Trabzon Emniyeti'nin Erhan Tuncel'le ilişkisinin araştırılması kapsamında dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ile yine o dönemde Trabzon emniyetinde görev yapan bazı polis memurlarını da dinleyerek devam edecek.

Alt komisyon Başkanı ve AKP Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan, Trabzon eski Emniyet Müdürü Reşat Altay ve o dönemde Trabzon Emniyeti'nde çalışan bazı polis memurlarının ardından, Dink dosyasında adı geçen isimleri dinlemeye devam edeceklerini kaydetti. Ocaktan, iki haftalık çalışmanın ardından da rapor yazımına geçeceklerini belirtti.