HABER

"Diplomatik bir pres"

ANKARA (İHA) - Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Kopenhag zirvesi öncesi kritik bir dönemde Türkiye üzerindeki baskıların yoğunlaştığını söyledi. Baykal, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile yaklaşık 45 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından İngiliz konuğunu uğurlayan Baykal, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Görüşmede ağırlıklı olarak Kıbrıs sorununu ele aldıklarını kaydeden Baykal, İngiltere'nin, BM'nin hazırladığı raporunun hızla sonuçlandırması gerektiği kanaatinde olduğunu açıkladı. Kıbrıs konusunun Türkiye'nin önündeki takvim içinde sık sık gündeme getirilmesinin, Kıbrıs'la AB'nin bağlantılandırıldığı yönündeki görüşlere ağırlık kazandırdığını anlatan Baykal, "Kopenhag zirvesinden önce bir yeni çerçeve belki BM Genel Sekreteri tarafından ortaya konulacak ve bu çerçevenin kabul ya da red edilmemesi beklenecektir. Buna göre Kopenhag'daki karar şekillenecektir. Kritik bir dönem baskılar yoğunlaştı" diye konuştu.

Baykal, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın üstlerle ilgili yaptığı iki ayrı açıklamanın hatırlatılması üzerine, hükümetin bazı konulardaki politikalarıyla ilgili ayrıntılı bilgisi bulunmadığı söyledi. Bunun bir şikayet olarak değerlendirilebileceğini belirten Baykal, hükümetin tavrını doğru şekilde izlemenin de güç gözüktüğünü ifade etti. Hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaların sık sık değiştirildiğini kaydeden Baykal, "Bu hızlı diplomatik trafik bizim hükümetinde çizgisini etkiledi. Türkiye bir diplomatik prese maruz kalmıştır. Bunun en doğru şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bunu bir eş güdüm içinde gerçekleştirmek önemlidir" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön