Direksiyon başında mesaj artıyor

Yasalarla cezai yaptırıma tabi tutulan direksiyon başunda mesajlaşmak azalma göstermek yerine daha fazla artmaya başladı.

Direksiyon başında mesaj artıyor

Günlük yaşantımızın olmazsa olmazlarından biri haline gelen akıllı telefonları hemen hemen her yerde kullanıyoruz. Ancak bazı kullanıcıların direksiyon başında mesajlaşmaları kazalarla sonuçlanabiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki son zamanlardaki kazaların büyük çoğunluğu telefon kaynaklı olarak gerçekleşiyor.

Kaliforniya kaynaklı bir araştırmaya göre 2008 yılında ülkede yürürlüğe koyulan yasayla birlikte sürüş esnasında kulaklıkla telefonla konuşmak yasaklanmış ve kulaklık kullanımında yüzde 58′e varan azalma yaşanmış. Ancak aynı şey mesajlaşma için ne yazık ki etkili olmayı başaramamış. 2009 yılında Kaliforniya’da araç sürerken mesajlaşmanın yasaklanmasının ardından mesajlaşma oranlarında yüzde 126′lık bir artış gözlenmiş. Araştırmacılara göre bunun en büyük sebebi son zamanlarda mesajlaşma yazılımlarının artması ve WhatsApp gibi uygulamaların oldukça popüler olması. Çok büyük bir artış gösteren mesajlaşmalar konusunda ülkede ne gibi önlemler alınacağı şimdilik gizemini koruyor.

Diğer araç sürücülerinin de hayatını tehlikeye atabilen mesajlaşmaların araç sürerken yapılmaması konusunda uzmanlar sürekli olarak uyarıda bulunuyor. Eğer gerçekten acil bir mesaj atmanız gerekiyor ise aracı en yakın yerde durdurmanız ve bunun ardından mesaj atmanız öneriyor.

Apple, Şarj Cihazı Değiştirme Kampanyasını Genişletiyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler