Dış basında 29 Ekim gerginliği

Ankara'daki 29 Ekim yürüyüşüne polisin gaz ve basınçlı suyla müdahale etmesi yurt dışında da yankı buldu.

Dış basında 29 Ekim gerginliği

DEUTSCHE WELLE

Türkiye Cumhuriyet Bayramı göstericilerini gazla cezalandırdı.Hükümetin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını yasaklamasına rağmen gösteri yapanlara polis göz yaşartıcı gazla ve suyla yanıt verdi. Bayram günü, rejimin seküler geleneklerinden uzaklaşmasından endişe edenlerin platformu haline geldi. Görgü tanıklarına göre ıslanmış çocuklar baygın bir biçimde kalabalıktan uzaklaştırılmaya çalışılıyordu.

[**

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/cumhuriyet-yuruyusune-gelenlerin-onu-kesildi-barikati-yikmak-isteyen-gruba-polis-mudahale-etti/10881/948109/)

WASHINGTON TIMES

4 Temmuz'da ABD'li vatanseverlere böyle bir şey yapıldığını düşünün...
Washington Times yazarı Luke Montgomery, dün Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında olanları gazetesi için kaleme aldığı yazıda şu çarpıcı sözlerle anlatıyor: Dün, Türkiye'de, modern ulus devletin kahramanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından 89 yıl önce kurulan seküler devletin anıldığı Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Bu kutlamalarda Türk hükümetinin kilit rol oynamış olduğunu düşünürseniz yanılırsanız. Hükümet açıkçası hiç de kutlama havasında değildi.

Her şey, siyasi ve sivil kuruluşların İslami eğilimli iktidar partisi AKP tarafından düzenlenecek olan organizasyon yerine kendi kutlamalarını yapmak istemesinin reddedilmesiyle başladı.

Anıtkabir'e yürümek isteyen halk polis barikatlarıyla engellendi. Polis, sloganlar atan halka biber gazı ve tazyikli su ile karşılık verdi. 4 Temmuz gününde bir grup vatansever ABD'linin böyle bir davranışla karşılaştığını düşünün. O zaman nasıl bir gerilim yaşandığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

EL CEZİRE

Türk polisi, sekülarizm yanlılarını dağıttı.
Görev alan 3 bin 500 polis memuru, hükümetin "yasal" olmadığını söylediği gösterilerdeki protestocuları dağıttı. Cumhuriyet bayramı son yıllarda rejimin laiklikten uzaklaştığını düşünen muhalif grupların platformu haline geldi.

HAARETZ

Güvenlik güçleri ile sekülarizm yanlıları çatıştı.
Türk polisi binlerce sekülarizm yanlısını dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullandı. Protestocular, İslamcı gördükleri hükümetin git gide otoriterleştiğini düşünüyor. Yaşananlar, Türk toplumunun laikler ve daha muhafazakar dindar Türkler arasında ayrışma yaşadığını gösteriyor.

NEW YORK TIMES

Türkiye seküler geçmişi ve bilinmeyen geleceği arasında.
Türkiye seküler geçmişi ve bilinmeyen geleceği arasında sıkışmış görünüyor. Ankara'daki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda bir ilk yaşandı. Ülkenin Genel Kurmay Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın başörtülü eşleriyle yan yana geldi. Ankara'da ise binlerce seküler protestocu polisle çatıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdogan, kutlamalarda güvenlik sorunu yaşanabileceği yönünde bazı istihbarat raporlarından bahsetmişti ve hükümet kutlamaları yasaklamıştı.

EURONEWS
Yasağa rağmen bayramı kutladılar.
Türkiye'de Cumhuriyetin 89'uncu yıl dönümü kutlamalarına şiddet karıştı. Yasağa rağmen binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla Ankara'da sokaklara döküldü.

LE NOUVEL OBSERVATEUR

Türk polisi laik gösteriyi engellemek istedi.
Türk polisi, göz yaşartıcı bomba ve tazyikli suyla, yasaklı olan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını gerçekleştirmek isteyen on binlerce göstericiyi engellemeye çalıştı.

WASHINGTON POST

Yasağa rağmen kutlandı.
Pazartesi günü Türkiye Cumhuriyeti'nin kutlamak isteyen on binlerce sekülarizm yanlısı protestocu, hükümetin yasaklamasına rağmen kutlamaları gerçekleştirdi. Polis, protestoculara karşı biber gazı ve tazyikli su kullandı.

LE FIGARO

Laiklik için gösteri.
Türkiye'de binlerce laiklik yanlısı, Recep Tayyip Erdoğan hükümetini protesto etmek için yürüdü. Göstericiler,"Hepimiz Mustafa Kemal'in askerleriyiz! Türkiye laiktir, laki kalacak" diye slogan attı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 99 yorum
bu göstericilerin çoğu ne Atasının izinde ne birşey...Laikliği kullanıp başka şeylere ulaşmak istiyorlar... zaten kendileride laik falan değil...cumhuriyet ne demek, laik ne demek bunlar bunlar ne zaman yaşanmış cumhuriyet kurulduğundan bu yana hiç araştırmışlarmı cumhuriyet...bir grup var ki onların nasıl bilmesi gerektiğini yazıyor, diğerleri de bu yazan bizden diye itimat edip onu okuyor başka hiçbir sorgulama,araştırma yok...yıllardır bazı şeyler bize yanlış anlatılmış olabilir mi...
Yasaklanan 29 ekim gösterileri değil beyler,yasaklanan bayram gösterileri için öngörülen kutlama alanları dışında kutlamaların yapılmak istenmesi,bdp nin yapmak isteyipte yapamadığını chp yapmaya çalışıyor.
amerikada 4 eylül şenliği varmış ne güzel.4 temmuz olmasın bu.4 eylül sizin bayramınız karıştırmayın.ayrıca bu ülkede resmi bayramları faşist italyadan kopyalayan chp değilmiydi.şimdi derdiniz ne.özgürlükler şimdi mi aklınıza geldi
dostum sen şimdi benzinin 5 tl olmasına da bir kılıf bulursun değilmi herkes kullandığının parasını ödemeli gibi sen kendini avutmaya devam et ama yemezler
SEN GİDİP AMERİKADA 4 EYLÜL ŞENLİKLERİNİ YASAKLA DA GÖREYİM. ARKADAŞIM Bİ GİDECEKSİN. AMAÇ CUMHURİYETİ YOK ETMEK.
İleri demokrasinin demokrasiden farkı halka nerede ne zaman kutlama yapılacağını polis zoruyla dikte etmek mi ??? Daha önceki bayramlarda stadlarda yapılan kutlamalara laf eden siz değil mi idiniz ?
TÜRK BAYRAGI YERİNE PKK ATATÜRK POSTERİ YERİNE APO POSTERİ OLSAYDI O MİLLETTE TAYYİBİN POLİSİ EL PENÇE DURURDU AYNI HABURDAN GELENLERDE OLDUGU GİBİ..ÜLKE NE HALE GELDİ BU AKEPE YÜZÜNDEN TÜRK BAYRAGIYLA GEZMEK YASAK OLDU ARTIK..HAYALDİ GERÇEK OLDU
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler